Скъсена шийка при бременост след 22 г.с. и износване на близнаци

  • 12 263
  • 29
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 725
Здравейте, бременна съм след ИКСИ с близнаци в 24 г.с. От последния преглед се установи, че шийката на матката се е скъсила драстично до 2 см, но се е разтворила. Дока можеше да ме вкара във болница, но засега ми каза само лежане в къщи и лечение Магнерот3*2 и Утрогестан 2*3 таблетки вагинално. За серклаж било късно, защото се е правило до 18 г.с.
Искам да попитам други момичета, преживели това нещо или в момента имат този проблем, как при тях стоят нещата?  В коя г.с. се скъсила шийката? Как е продължило скъсяването в различните г.с? Какво лечение? И всички подобни въпроси за скъсяване на шийката след 22 г.с

# 1
  • Мнения: 2 950
Ще ти кажа как беше при мен. Дано ти дам кураж!  Hug

В 25 г.с. имах контракции. Докторът ме сложи на режим на легло. Никакво ставане - само до тоалетна и къпане. Пиех магнезий и гинипрал. Излизах само за консултации и обратно в леглото. Тогава незнам какво е било положението на шийката, защото моят лекар не искаше да ме преглежда вагинално на такъв ранен етап - беше го страх така да не предизвика разкритие и раждане, и т.н. В 32 г.с. получих редовни и силни контракции. В болницата ме прегледаха естествено веднага. Имах 1 см разкритие и скъсена шийка, освен това казаха мека. Сложиха ме на системи и инжекции. Полежах в патологията около 2 седмици. От там в къщи само на легло пак на магнезий и гинипрал. Много е кофти, но така докретах до 39 г.с. Спрях лекарствата в неделя вечерта и в понеделник сутринта бях с 3 см разкритие. Разходих се, полежах и следобяд бях с 6 см. Наистина е гадно да лежиш в патология и да си нон стоп в леглото с всичките си страхове, но се издържа. В името на бебоците вес пак.  Hug Аз бях много стриктна и изпълнявах всички нареждания.

Желая ти много бързо да ти минат още 10 седмици и после да чакаш с усмивка твоите слънчица.  Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 1 015
И аз да споделя - в 27-ма седмица шийката ми беше напълно изгладена и даже леко прокървих. Последваха 2 месеца в болница, най-различни медикаменти и т.н. Малките се родиха в 37-ма седмица, съвсем добре.

Много е важно наистина да лежиш - ставане само до тоалетна. Искрено ти желая успех!

# 3
  • София
  • Мнения: 137
И аз се включвам, за да ти дам кураж  Hug /тъй като съвсем наскоро го преживях с втората ми бременност, но невярвяща стигнах чак до планово секцио/
Истината е, че трябва да лежиш!!! Само да лежиш!!! И разбира се да изпълняваш стриктно другите препоръки на доктора.
Аз бях с 1 см шийка в 30 г.с. и до края също бях на гинипрал и папаверин... Нямаше друго скъсяване след взетите мерки. Бавно минават дните, но после така бързо се забравят трудностите, че направо не е за вярване  Laughing
Успех, късмет и кураж ти желая и с вяра ще стигнеш до финала!!! Heart Eyes Hug

# 4
  • София
  • Мнения: 725
Благодаря Ви момичета, вие ме обнадеждавате.....но лошото, че пусто не мога да усещам тия контракции за да се предпазвам. Иначе лежа вече 2-ри ден, ставам само за тоалетна, да хапна, баня и седнала пред компа.

# 5
  • СОФИЯ
  • Мнения: 185
Мисля,че и седенето не е препоръчително Naughty И аз бях с изгладена и скъсена шийка още в началото, така че се наложи слагането на силиконова гривна (на мястото на серклаж), непрекъснато бях с контракции и така до 35-та седмица, планово секцио, при което се оказа,че съм била с 5см разкритие Crazy  Почивай си много, изпълнявай препоръките на лекаря и само позитивни мисли!
 Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 725
Мисля,че и седенето не е препоръчително Naughty И аз бях с изгладена и скъсена шийка още в началото, така че се наложи слагането на силиконова гривна (на мястото на серклаж), непрекъснато бях с контракции и така до 35-та седмица, планово секцио, при което се оказа,че съм била с 5см разкритие Crazy  Почивай си много, изпълнявай препоръките на лекаря и само позитивни мисли!
 Hug
Силиконова гривна? Незнаех, че и това съществува...може ли да се сложи след 24 г.с?

# 7
  • Мнения: 15
И аз в момента лежа от 22г.с.,като тогава бях в абсолютно същото състояние като твоето.В момента съм 28г.с. и продължавам да лежа с надеждата да устискам поне до 30-32г.с..Знам че в началото е много трудно но имай вяра и сили.

# 8
  • Мнения: 3 638
Стискам ви палци, момичета!  Hug Не сте първите мами с подобен проблем и много са успяли да износят близначетата си дори до термин. Лежете, пазете се и ще видите, че си заслужава!

# 9
  • Мнения: 623
В 23 гс започнах да получавам контракции.Установи се също,че шийката е мека и скъсена.След едноседмичен престой в болница на системи с магнерот и никакво ставане,дори до WC си отидох в къщи със заръката за строг режим на легло,ставане само до тоалетна и бърза баня......както и вече споменатите лекарства - магне,гинипрал,но шпа и не помня вече какво.Излизанията ми бяха за прегледите при док.  Rolling Eyes
 
Бих те посъветвала две неща. Peace
Едното е,по възможност, да звъниш на лекаря си (е...не знам все пак какви са ви отношенията) при разни необичайни усещания или най-малкото нещо ,което те тревожи и смяташ,че не е наред.По- добре той да знае,да прецени....дори и да си го обезпокоила напразно е за предпочитане пред това да седиш и да се колебаеш.
Другото е нещо,което на мен много ми помогна.Като се залежах не си мислех за термина и колко  далеч е.Поставях си малки цели.Първо да стигна до 7-ми месец....после до седмиците, в които бебетата могат да дишат сами,ако се родят по- рано,  чак след това се прицелих в термина.По този начин се напрягах по-малко,а и сроковете ми изглеждаха по-поносими за момента.Така от седмица,на седмица,родих планово в 37-мата,всичко беше ОК,след пет дена си бяхме в къщи тримцата. Heart Eyes
Не е лесно да се лежи...омръзват и ТВ, и всякакви четива,но това е - строга самодисциплина и наистина стриктно спазване на препоръките на лекарите.Според мен при седналото и полуседналото положение също има натиск върху шийката.

Вече са ти писали колко много си заслужава  - стискам палци,сама ще се убедиш в това!
Успех, късмет и много воля! Hug  Hug  Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 725
Благодаря ви момичета, когато има успяли, ми става по-леко на душата.....
didka_2, сега като теб се опитвам да стигна до 29 г.с,  когато се слагало някаква инжекции за белти дробчета на бебета. Да стигнем до там, пък после ще си определям други върхове.....
jabici, с теб дано устискаме до финала.... Praynig Praynig Praynig

# 11
  • София
  • Мнения: 1 015
Sanitamm, седенето също е проблем - трябва да се лежи, за да няма натиск на шийката... вземи си компа в леглото (аз така бях направила).  Hug

# 12
  • Мнения: 355
Здравей, аз от 29 г.с. лежах само в болница - никакво ставане, магнезии, гинипрал и още 2-3 неща за задържане и на системи по цял ден. Имах разкритие 2,5 см и скъсена шийка ( не помня колко, но май наполовина). С много пазене, никакво ставане и положително мислене износих бебетата до 34 г.с.
Важното е да лежиш, не да седиш, само ставане до тоалетна, баня и това е.... Ако док прецени, влизай и в болница. За пустите контракции не мога да кажа нищо - така и не разбрах кога имам, кога нямам, дали са предупредителни и т.н. Мен все ми се струваше, че ми става нещо, че имам контракции, акушерките ми преглеждаха корема и казваха, че не е стегнат...Вагинални прегледи не са ми правили, за да не се предизвика допълнително разкритие, само видеозон и сърдечна дейност на мъниците.
Много е важно да лежиш, даже не зная дали полулегнала с книга или компютър е добре, с оглед, че все пак от това положение се оказва натиск надолу. Мен ме караха да лежа на една страна, май надясно беше, да не натоварвам сърцето.
Зор си е голям, но ето днес, на 8ми март, ме чакат двойно повече усмивки и целувки...

# 13
  • София
  • Мнения: 725
Честит празник на всички вас, да сте много обичани.....
Ronya и аз като теб въбоще не мога да ги разбера тия контракции кога са опасни и кога не.
В процес на свързане на лаптопа сме в леглото.....
jabici колко ти е била скъсена шийката?

# 14
  • Мнения: 623
Честит празник!

jabici,стискам палци и на теб! Hug

Ммм, да - когато трябваше да си завърша проектите от работата,процедирах така: легнала странично,а компа на един стол до спалнята.Ескейпа не го достигах и го натисках с един молив  Grinning.

Последователните контракции на чести интервали са опасни,защото още повече изглаждат шийката.
Аз специално се стремях да спестя всяка една контракция, единична или не.
sanitamm,щом казваш,че не усещаш стягане,може би нямаш контракции,а само скъсена шийка,установено при преглед.И ако нямаш - това е по-добрия вариант.

Общи условия

Активация на акаунт