Тийновете и автомобилите

  • 3 246
  • 39
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 173
Като навърши 18 един младеж, как ще го контролирате?
И той тийнейджър ли е? Още ли?  ooooh!
Мен още ме контролират, ама като съм финансово засивима от нашите няма как, неотдавна минах тийн годините.
Тинейджъри са до 19 г. Peace

# 31
  • Мнения: 2 229
Първите година, две караш само с родител в колата!
Да пуснеш един тийн на 18-19, да кара с току-що изкарана книжка, е пълна безотговорност, особено ако карането му се изчерпва с курсовете!


Мен ако питаш, всеки нов шофьор трябва поне две години да кара с придружител в колата, независимо на каква възраст е взел книжка. Ежедневно виждаме по улиците примери за неадекватни реакции от хора, които са далече от тийнейджърството...

Да, но един човек на 30-40 години, току-що изкарал книжка е, предполагам, доста по-разумен и улегнал, и няма да тръгне да се прави на герой още от началото. Ще има някаква малко по-реална представа за уменията си (или липсата им), докато един тийн на 18, по-скоро, няма да си даде сметка, че като е изкарал един курс за 2 седмици, въобще, ама въобще не може да кара.

И аз смятам, че ще е много хубаво да направят системата като в САЩ, например - придружител, да не можеш да возиш непълнолетни лица, да не можеш да караш в определени часове, и т.н. Но няма да има кой да следи за тези неща, разбира се..

# 32
  • usa
  • Мнения: 2 113
И аз смятам, че ще е много хубаво да направят системата като в САЩ, например - придружител, да не можеш да возиш непълнолетни лица, да не можеш да караш в определени часове, и т.н. Но няма да има кой да следи за тези неща, разбира се..

системата в сащ не е особено читава. в повечето щати могат да се явят на изпит за правилата на 15 и получават "учебна книжка", с която могат да карат с придружител, който е достатъчно самият той да има книжка, което естествено не означава, че е отговорен и читав шофьор. на 16 могат да вземат пълноправна книжка, с която вече могат да си трошат главите по собствено усмотрение. често тийнове се учат един друг да карат. да не споменавам, че на места теоретичния изпит на места може да се издържи по интернет и няма никаква гаранция дали наистина зад компютъра е наистина този, за който се представя...

# 33
  • Мнения: 2 438
Проблемът стои на дневен ред и в нашето семейство. С баща му считаме, че е редно синът ни да изкара курсове, за да разчита на себе си, а не на някой, който се прави на Фитипалди.

# 34
  • Мнения: 3 268
Синът ми през юни ще стане на 19 г.От два месеца кара кола,но преди да му я купи,мъжът ми караше с него няколко недели и видя,че веча е готов да шофира.Имам му доверие най-вече защото не пие.Отговорен е и знам,че няма да направи някоя глупост.Взехме му малка кола,с малък двигател,за да не се прави на Шумахер-Пежо 206 .Курсовете ги изкара миналото лято и си взе изпита без пари под масата.С баща му сме много против корупцията при вземането на книжка и никога нямаше да дадем пари,дори да ни бяха поискали.От такива неща,улиците са пълни с убийци.

Последна редакция: чт, 26 мар 2009, 13:27 от stefani6

# 35
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Ама колко навреме как`Сийка е пуснала темата...  Моята дъщеря ще стане на 18 през юли и вече настоява да я запишем за шофьорски курсове. А мен ми е едно такова притеснено,......  #Crazy
Знам, че не мога да задържам естествения ход на нещата, че е нормално всеки пълнолетен да има книжка. Самата аз карам от 21 годишна.  Но много се притеснявам, вижда ми се още незряла, още дечко. А нейна приятелка взе книжка и й купиха кола на старо веднага щом завърши училище и я кара сама, без "наставник" в колата, тъй като в къщи никой няма книжка - живее с майка си, леля си, баба и дядо и никой от тях никога не е карал кола.
Засега отблъскваме атаките с мотива, че не е момента, има да учи още една година, не можем да отделим пари за курс точно сега и т.н., но трябва да вземем решение все някога.

# 36
  • София
  • Мнения: 16 003
Решението е много лесно. Не отказвайте, просто отлагайте. Ще платите за курс, но след като го завърши трябва да зопочне да кара веднага за да не загуби тренинг и за това трябва да купите кола. До тук лесно курс + таралясник = около 2000 лв. К,во му плащаш - мама веднага ще инвестира. Но има 1 мъничка подробност колата иска поддръжка - освен гориво и масла трябва застраховка, поддръжка, смяна на хлопащи чаркове. Ама мама няма пари за поддръжка. Извода е - курс и кола тогава, когато чедото има възможност да си я поддържа. Няма да купувам кола за да седи закотвена пред блока - кокошки ли да отглеждам вътре.
У нас тази стратегия за сега действа.
Може би и личния пример - изкарала съм курса от първия изпит. Кола на времето нямах, все ме возеха със служебни и сега съм забравила кой педал за какво е.
Все и говоря на моята - трябва да изкарваш пари за да можеш да плащаш  и да те возят. Таксита поне има много. Иначе всички деца на близки след 18 г. изкараха курс с 300 зора и имат по 1 кола от времето на абитур. ми бал. Като нямат пари да сменят маслото или да купят зимни гуми....

# 37
  • Мнения: 1 144
Моят 15-годишен от сега ни говори за кола, но сме решили, че няма да му купим, докато не изкара книжка и не събере сам примерно 1/3 от парите. Или една четвърт, или една пета, няма никакво значение, но да допринесе нещо, а не да му дойде наготово. Иначе е добре да има някаква представа, но и да няма, на курсовете ще се научи.

Онзи ден го пратих долу да ми товари джипа, но понеже вратата на багажника била почти опряна в оградата, той взел, че го преместил сам. Лошо ми стана, като ми каза, готвех се да заминавам с малките за уикенда, а можеше да го блъсне в оградата (най-малко). Не дай си боже да удари човек или нещо, ако реши да подкара. Малки са още за шофиране, ум на дете в тяло на голям, това виждам в него. 

# 38
  • Мнения: 1 144
А иначе за избора на кола - по-добре да не е таралясник, все пак детето ми ще го кара, трябва да е нещо свястно. Simple Smile)) Най-малко за безопасността му. Затова казвам да събере част от сумата, а татко му ще му вземе много повече отколкото е очаквал. Но ще заложим на сигурността, не на бързината, това е ясно.

# 39
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Aisha, безкрайно си права - дори и да инвестираме в курса и да изкара книжка, какво следва после? От миналата есен сме в ново жилище на самата спирка на метрото. Девойката пътува максимум 20 мин. до училище с метрото, включително ходенето пеша. Дори и да си позволим кола, което е финансов абсурд в момента, ще й трябва два пъти повече време. Но ето че едната й приятелка утре навършва 18 години и ще получи подарък Фиеста на старо, другата й приятелка вече има книжка и щели да й купуват Ауди?! Май проблемът ни е, че учим в елитно школо с доста заможни родители.

Ще заложа на предложената тактика - няма да отказваме, но ще отлагаме "до дупка" докато не стане по-самостоятелна и зряла. А иначе, за шофьорския курс баща й мъдро се съгласи, при условие че работи през лятото и си събере сама парите. Та сега си пращаме CV-то на обяви за кол центрове и за промоутъри. Това май е подходът, да си изкара пари сама.
Аз като изкарах книжка, бях студентка и баща ми седеше първата година винаги до мен и ми помагаше или пречеше със съвети. Дядо ми, леля ми (без да са били шофьори) също ме придружаваха, но своя кола си купих едва след като се омъжих и дотогава все се молех на баща ми за Ладата. Майка ми и досега ми трепери, защото аз непрекъснато съм зад волана и много пътувам. Едва сега разбирам страховете й, когато моята дъщеря поиска да става шофьор.
Явно историята се повтаря.

Общи условия

Активация на акаунт