Пак това акане

  • 1 629
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 161
Здравейте мами,

Моят кърмак юнак не ака вече 5-ти ден и почвам да се притеснявам, а и виждам, че не се чувства комфортно - едно напъване е, а нищо.
Това е втората подобна голяма пауза, която забелязвам да прави -  последното акане беше пак след 4 дневна пауза.
Мисля да говоря с педиатърката, но ми се ще да чуя и вашите мения.

Прочетох за усвояването на кърмата, но все пак ми се струва твърде дълго. Пробвах с масажи, движения на крачетата, хапвах круши.

Ще помогне ли ако променя нещо в моята диета? 

Предстои ни захранване, а не искам да почваме при това положение.

Благодаря ви

# 1
  • Мнения: 1 479
Здравей!
Вси4ки сме имали подобни периоди, не се притеснявай....опитай да вкараш върха на термометъра, с който му мериш температурата в дупето, като го намажеш с малко вазелин и направи няколко движения напред назад (той инстинктивно ще се напъне, за да се опита да изкара това нещо от дупето си), това при нас помага....не е кой знае каква интервенция, а може да го облек4и...
За твоята диета, пий пове4е те4ности (но не се наливай с вода), яж овесени ядки, сушени сини сливи, круши, каквото се сетиш от този род (пак без да се тъп4еш разбира се), хапвай супи....
Можеш да из4акаш със захранването малко да се нормализират нещата и да не се стресира мал4о...
Акко се притесняваш, звънни на педи, но те обикновено изписват  дуфалак, който на този етап може да се избегне....
Поздрави и успех
Пиши какво е станало...

# 2
  • София
  • Мнения: 12 055
След третия месец моят син акаше веднъж на 5-6-7 дни.  беше само на кърма, но от шише, така че доказано причината не беше в недостиг на кърма. Wink Педиатърката каза, че ако изхожда изпражнения с кашава или не- твърда консистенция това не е запек.  След захранването при шест навършени месеца започна да ака всеки ден, а го захраних с оризова каша, която не е известна като разхлабваща. На десет месеца мина на АМ и от тогава ака по три пъти на ден. Явно това с усвояването на кърмата не са легенди.

# 3
  • Мнения: 161
Благодаря ви момичета, за успокоителните думи.
При нас е имало и преди такива периоди, но са били значително по-кратки. Бебчо сега обаче е доста по-нервен и за това търся начин да го облекча. За термометъра и аз бях чувала, но мислех като начало да пробвам аз да хапвам нещо - днес опитах със сини сливи (не че по това време може да се намерят нормални), но още няма резултат поне не при него Simple Smile.

# 4
  • Мнения: 553
доколкото знам термометърът се върти не около оста си /като капачка на бутилка/, а така че с движението си да опише фунийка  Wink

Иначе помисли каква може да е евентуалната външна  причина за нота "неакане", какаво си яла последните дни в които нее акла и ден два преди това, дали си наблегнала на нещо, което да се е отразило така


# 5
  • Мнения: 280
щом сте на кърма - никакъв проблем. давай водичка повече. чай от сини сливи, и помисли дали количеството храна му е достатъчно Wink
дали да не се дохранвате вече?
А като се захраните кивито действа безотказно в този случай Simple Smile

# 6
  • Къде ли не
  • Мнения: 684
И защо да дохранва вече? Неакането в определен период от живота на малкото кърмаче е често срещано и не е причина за безпокойство до седмица , че и отгоре. И на нас ни се е случвало. Пиех сок от круши, ядях сини сливи и правех масаж на коремчето с дланта по часовниковата стрелка. Естествено ефекта не беше незабавен, но ни помагаше. За термометъра бях чела, е не е много добра идея пък и мъжът ми забрани всякакви такива методи.

# 7
  • Мнения: 161
Здравейте момичета,

Говорих с педиатърката на бебо - предпожи да дам сок от круши или да пробвам с Дуфалак.
За сока не съм много сигурна, все пак ние още не сме почнали със захранването и ме е страх да не стане по-зле. Ако и утре нещата не се нормализират ще дам Дуфалак.
Иначе и аз, както всяка кърмеща мама, си имам своите страхове, че кърмата на бебо не достига. Разбира се, ако се наложи ще дохранвам, няма да си мъча детето. Просто ми се струва, че не е проблема в количеството, ама знам ли и аз вече ... 

Благодаря

# 8
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Адел, а меко ли е коремчето като го опипаш? Прочела си за усвояването на кърмата, при по-големите бебета е нормално до седмица-10 дни да не акат. Ако е кашаво, както е казала само за снимка, няма как да говорим за запек.
За да си сигурна, че му стига кърма-следи броя напишкани памперси, разбира се, ако не даваш абсолютно нищо друго освен кърма /вода, сок, чай/. Трябва да са 5-6 за денононщие.

# 9
  • Мнения: 161
Адел, а меко ли е коремчето като го опипаш? Прочела си за усвояването на кърмата, при по-големите бебета е нормално до седмица-10 дни да не акат. Ако е кашаво, както е казала само за снимка, няма как да говорим за запек.
За да си сигурна, че му стига кърма-следи броя напишкани памперси, разбира се, ако не даваш абсолютно нищо друго освен кърма /вода, сок, чай/. Трябва да са 5-6 за денононщие.

Здравей,
 
Коремчето е добре, поне така ми се струва, когато мога да го пипна без да се върти бебо.

Да, в началото на поста бях написал, че съм наясно с усвояването на кърма, а и никъде не казвам, че има запек. Последното акане, пак след относително голяма пауза, беше обилно и кашаво - т.е. няма запек, но няма и ако Simple Smile.

Иначе си пишка нормално, а и не ми показва с нищо, че не му достига храна, но това при него не е много критерий, защото не е от най-усърдно сучещите.

Притесни ме педиатърката, цитирам: "Това време е твърде дълго!".

Другото е, че това е нехарактерно - вярно имали сме периоди, но не повече от 3 дни.

Дано е някаква фаза.

# 10
  • Мнения: 346
Добре е, че си има пълни напишкани памперси. Наистина 5-6 дни вече си е дълъг период да не ака, още повече че изпитва дискомфорт както ти самата казваш. 10 дни не смятам, че е нормално да не се изака бебе, колкото и да се усвоява добре кърмата.Сок от круши не те съветвам да даваш, но пробвай по някакъв начин да го изходиш. Ако нещата продължат и за напред, моят съвет е да отидете на една консултация при гастроентеролог. Може той да те посъветва да му даваш някакви пробиотици.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 5 193
Не искам никой да успокоявам с нашия яслучай,но моето бебе се изхождаше по веднъж на много дни. Няма никакви аномалии на червата,но от самото начало е така.
Стигнахме до рекордните 14 дни без изхождане.

Педиатърката ми ме уверяваше,че е нормало за кърмаче, усвоявало всичко от кърмата,в резултат на това не остава нищо/почти нищо за преработване и изхвърляне,затова червата работят по-бавно.

Детето се изхождаше почти винаги с моя помощ-чрез клизма,защото и термометър не помага
Категорично отказа педиатърката да давам пюре или сок от круши/сини сливи.

От скоро захраних с тиква-домашни пюрета,давам я топла и започна изхождане на 3-5 дни разстояние
За мен обяснението е,че детето наистина е усвоявало всичко от кърмата и сега,когато вече се храни с твърда храна червата имат какво да обработват.
В моята отчетна имаме още едно кърмаче като нас, не сме единствен или рядък случай.....

Ако коремчето му е меко,детето е с тонус и енергично можеш да го оставиш сам да се изходи
Опитай с гимнастика,свивай крачетата към коремчето,или го дръж над гърне/леген с присвити крачета-тази поаз помага да слязат акитата към изхода

# 12
  • Мнения: 2 376
При нас влияемоята храна. Като ям ориз се запича, от пикантно получава разстройство. Пробвай ти да ядеш храни,които подобряват перисталтиката.

# 13
  • Мнения: 161
Е след повече от 1 седмица най-после успех. Ще се консултирам обаче с детски гастроентеролог.
Момичета, знаете ли къде може да се намери добър такъв, днес звънях в Токуда, но там може чак след 2 седмици.
А иначе, цяла седмица опитвам да ям храни богати на фибри.
Да попитам и друго, понеже в началото на 6-я месец бях решила да захранвам с оризова каша, при това положение дали е удачен избор (до колкото си спомням тя е от запичащите)?

# 14
  • Мнения: 2 401
Оризовата каша се води към запичащите , но в началото на захранването, няма гаранция коя храна как ще повлияе все пак може кашата да е от кафяв ориз или пък да зпочнеш с тиква например. Що се отнася до вашия проблем с неакането, аз предполагам, че не е нещо за което си заслужава да се притесняваш и моята дъщеричка беше така 1-2 месеца, акаше през 4, 5, 6 дена, но си наддаваше нормално и се чустваше добре, според мен със сигурност при вас не става дума за недостатъчно количество кърма, каквито притеснения имаш, детенцето ти е достъчно голямо и кърмата се е регулирала спрямо неговите нужди, дано обаче по-скоро да се нормализират нещата, че знам, че не е приятно!

Общи условия

Активация на акаунт