Повишено СУЕ!

  • 133 697
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Съжалявам, че отново повдигам темата, но вече съм бременна в 17 г.с. и на своя глава днес изследвах Ц-реактивен протеин, който излезе 16 при норма 6. В четвъртък съм при гинеколога си и ще повдигна въпроса, но до тогава ще се радвам пак да ме насочите какво да изисквам от лекарката си. Не съм болна, не съм била скоро болна, нямам температура, левкоцитите са на горна граница, но в норма, бъбреци и коремни органи гледахме някъде преди два месеца и там всичко беше ок. АСАТ, АЛАТ, ГГТ, Билирубин - в норма. Преди месец и половина СУЕ, както обикновено и преди да забременея, си беше високо - 25 при норма 12. За жалост заради ин витро процедурите ми не обърнах внимание на този проблем преди да забременея, а сега вече съм много притеснена. Тези стойности могат ли да навредят на бебетата? Чета за РА, но нямам подувания на ставите, чета за Лупус, но и такива симтоми не откривам при мен. Имам си от време на време леки болки в кръста и гърба, но предполагам, че са от залежаване вече. На къде да се насоча вече не знам, като се има предвид, че гинеколожката на СУЕ-то не обръща внимание, ще видя какво ще каже за ЦРП-то. Преди малко прочетох, че и то се повишавало през втората половина на бременността, но точно с колко не пишеше. Имам Хашимото, имам леко завишени антикардиолипинови и антинуклеарни антитела, открити по повод незабременяването ми и направо не знам вече. За какви други проблеми и инфекции може да се мисли с този повишен ЦРП? Много се обърках и оплетох от резултати и изследвания, ще се радвам на всяка помощ от ваша страна  bouquet

Последна редакция: вт, 06 окт 2009, 21:07 от Цецинка

# 16
  • Свищов
  • Мнения: 209
изследвах Ц-реактивен протеин, който излезе 16 при норма 6.
Цецинка какво ти казаха за завишения ЦРП? И моя е 7 и нещо при норма 5. Левкоцититие и Суе-то също са завишени. Чета, че било нормално, но в какви точно граници  newsm78

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Калимера, лошото е, че ми казаха да го проследя пак чак след месец и нищо повече Confused Аз естествено няма да чакам месец, още следващата седмица ще го повторя и ако продължава да се покачва ще звъня в клиниката. Колко са завишени при теб левкоцитите и СУЕ? За СУЕ и аз чета, че е нормално да е повишено при бременност, но мен ЦРП ме тревожи. Само на две места в нета прочетох, че се покачва през втората половина на бременността, но с колко и дали е вярно това твърдение не зная.

# 18
  • Свищов
  • Мнения: 209
Цецинка,
СУЕ       38      реф.гр. до 25
левкоц. 12,9   реф.гр.4-11
ЦРП        7,22  реф.гр. до 5
аз съм на преглед в края на месеца и се чудя дали да питам по телефона. Но и на теб са ти казали, че няма нужда от лечение  Thinking и като цяло не се безпокоя толкова.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
ЦРП не ти е много завишено. Моето е 16 при норма 6. Къде ти го назначават? На мен никой не се е сетил да ме накара да го изследвам, аз на своя глава го направих, а то пък проблем изскочи ooooh! И левкоцитите са ти съвсем леко завишени, все си мисля, че всичко е наред при теб. Но ако се тревожиш като мен, обади се там, където следиш бременността си.

# 20
  • Свищов
  • Мнения: 209
Цецинка  аз си следя бременоста в Тутракан при д-р Бойчев. За този Ц-реактивен протеин не бях и чувала, дадоха ми направление за изследвания и в резултатите го видях. Ядосвам се, че в лабораторията са пропуснали да ми кажат, че трябва да дам урина, а то като е по кодове и аз незнаех какво ще ми изследват. Из тези дни ще ходя втори път. И аз мисля, че завишенията не са големи при мен.
Дано и при теб не се окаже проблем (знам ли това че носим по две бебета дали оказва значение)?
Но все пак си слушай доктора, той знае най-добре. Peace

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Ако на някой му е полезна темата, ще допъля, че днес ЦРП е вече отрицателно. Една седмица след първия резултат / 16 / спадна на 6, а две седмици след това вече е 5, т.е. отрицателен. Не знам на какво се е дължало повишаването му, не съм била нито болна, нито настинала, нито съм имала проблеми със зъбите. Спадна без прием на никакви лекарства. За мен си остава загадка защо изобщо се беше повишило без каквито и да е видими симтоми за проблем. За сметка на това СУЕ-то от 25 вече е 48. Смятам от тук натам да продължавам всеки месец да следя ЦРП, не че лекарите ми му обръщат внимание, а пък СУЕ-то изобщо не фигурира като задължително изследване ooooh!

# 22
  • Мнения: 2 014
И аз нямам никакви оплаквания и на профилактичните прегледи ПКК /пълната кръвна картина/ ми е  наред, но СУЕ-то ми е 24.
Питаха ме дали нямам болно гърло, но нямам, освен малка мускулна болка от упражнения.

# 23
  • Мнения: 52
А при дете на 3 годинки каква би била причината според вас да е 33 СУЕ-то?Малкия е  в отлично здраве-с изключение на пониженият му апетит ,но ниииищо друго.Това е при порфилактично изследване на 3 год.

# 24
  • Мнения: 88
  СУЕ-то на сина ми беше 40 през зимата и това беше единствената причина личният да ни изпрати на рентген, при което излезе накрая диагнозата- вирусна пневмония, естествено имаше и температура, неразположение, главоболие, но никакви други симптоми. Месец, месец и половина близо след края на лечението СУЕ си беше завишено, лекарите не обръщаха особено внимание, казваха, че това е показател, нормализиращ се дълго време. Накрая спрях да го следя и кога е влязло в граници и аз не зная. Така че, ако детето е имало някаква инфекция, дори и по-отдавна, СУЕ може още да е завишено.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 168
А при дете на 3 годинки каква би била причината според вас да е 33 СУЕ-то?Малкия е  в отлично здраве-с изключение на пониженият му апетит ,но ниииищо друго.Това е при порфилактично изследване на 3 год.

Както Thumbelina е писала,след някакво заболяване или инфекция може още броени месеци СУЕ-то да е завишено.И нас са ни предупреждавали лекарите за това.
Иначе понякога при уроинфекциите се наблюдава понижен апетит,пускали ли сте и урина заедно с ПКК?

# 26
  • Мнения: 52
Интересно ,че всичко друго е в норма от ПКК и урината.Последното ни боледуване беше по Гергьовден ,но от тогава до сега да не се е нормализирало това СУЕ???

# 27
  • Мнения: 88
Последното ни боледуване беше по Гергьовден ,но от тогава до сега да не се е нормализирало това СУЕ???

Напълно възможно е, особено ако инфекцията е била по-силна! Ако общото състояние на детето е добро, не го мисли толкова това СУЕ. Виж след една седмица, ако е тръгнало да спада, значи всичко е наред.

# 28
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Изваждам тази тема от прахта, защото имам голям проблем! И по-точно за големината му: СУЕ 93 mm/h при реф. 3 до 15. Точно такава беше стойността и в средата на август, наблюдаващата ме лекарка изписа повторен кръвен тест и след стойност 100, ми изписа антибиотик. Приемах антибиотика 7 дни, след което направих алергична реакция и не можах да изпия последните 4 хапчета. Изчаках да минат 4 дни оттогава (реакцията ми премина още когато го спрях) и днес потретих, така да се каже, кръвния тест. От 100 е спаднала на 93, но отново остава висока. Някакви идеи, помощ?
Общото ми здравословно състояние е добро, останалите показатели са в нормата си, нямам никакви оплаквания, нито болки, като изключим леки в гърба и ребрата, които са от тежестта на корема. Виждам, че доста от вас са на мнение, че на повишената СУЕ не бива да се обръща толкова внимание; на лекарката ми думите бяха, че рискуваме бременността ми, ако не се опитаме да я свалим по някакъв начин.

# 29
  • Мнения: 1 428
Изваждам тази тема от прахта, защото имам голям проблем! И по-точно за големината му: СУЕ 93 mm/h при реф. 3 до 15. Точно такава беше стойността и в средата на август, наблюдаващата ме лекарка изписа повторен кръвен тест и след стойност 100, ми изписа антибиотик. Приемах антибиотика 7 дни, след което направих алергична реакция и не можах да изпия последните 4 хапчета. Изчаках да минат 4 дни оттогава (реакцията ми премина още когато го спрях) и днес потретих, така да се каже, кръвния тест. От 100 е спаднала на 93, но отново остава висока. Някакви идеи, помощ?
Общото ми здравословно състояние е добро, останалите показатели са в нормата си, нямам никакви оплаквания, нито болки, като изключим леки в гърба и ребрата, които са от тежестта на корема. Виждам, че доста от вас са на мнение, че на повишената СУЕ не бива да се обръща толкова внимание; на лекарката ми думите бяха, че рискуваме бременността ми, ако не се опитаме да я свалим по някакъв начин.



И моята утайка беше много висока по време на бременността-мисля, че беше стигнала 60.Тогава лекарят дори не обърна внимание, а ми каза, че след шестия месец винаги е физиологично ускорена.Когато родих постепенно ми се нормализира.Виж си за всеки случай и бъбреците , да не би там да има някакво възпаление.

Общи условия

Активация на акаунт