Проблем с тинейджър

  • 5 805
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
В началото когато разбрах се карахме и непрекъснато му давах напътствия, но това явно не помага. Смених тактиката като започнах с добро да говоря, но и това немисля че дава кой знае какъв резултат. Той имам чувството че се е затворил. До преди година споделяше всичко с мен. Сега мълчи. Когато поискам да се запозная с приятелите с които излиза, то ми отказва. Имах съмнения че взима наркотици, но след като купих тест и след разговор той се съгласи да го тествам се установи че не взима наркотици.

Аз мисля, че ако всеки от нас си спомни за времето, когато сме били на същата възраст, май в много случаи ще се окажем в позната територия, не е ли така? Но трябва да те успокоя, че нещата, които описваш са нормална фаза от развитието и се случват в болшинството семейства.
Това внезапно отчуждаване, мълчаливост, усещането че всички са ти врагове е съвсем типично за тийнейджърите, но виж, всички сме минали от там и сме излязли читави  bowuu Гледай положително на нещата, все пак детето не взема наркотици, и има интерес към една професия, за която има голямо бъдеще.
Мога да те посъветвам само да вземаш нещата по-спокойно, да не проявяваш гняв и да не се показваш като "неприятел". Тийнейджърското мислене относно отшенията между хората е съвсем първосигнално - ако му се караш, той ще се отдели още повече от тебе и няма да ти се доверява. А това не бива да се случва.
Опитай да го насърчиш в това, което му е интересно. Ами отидете да му купиш някоя компютърна игра.
И много е важно да го оставиш да има собствена, неприкосновена сфера. Не го подпитвай толкова много кои са му приятелите и къде точно ходи. Покажи му че си на негова страна, дай пример че може между вас да има доверие.
Ето така нещата ще започнат да се оправят  Wink Simple Smile

# 16
  • Мнения: 11
Вижте, аз не обвинявам бащата на сина ми, просто казах каква е ситуацията. Ако има виновен то мисля че това трябва да съм аз, че по-рано не съм разбрала, че детето ми има проблеми. Виждах че се променя но никога не ми е минавало през ума че няма да ходи на училище (ще бяга от часовете).
Дали е любовна тръпка или лоши приятели, все още не мога да разбера. Говорим в къщи непрекъснато. Но когато стане въпрос за по-лични неща, сина ми отбягва отговорите.
Знам че и аз съм била на тази възраст и съм създавала проблеми на моите родители. Поставям се на негово място но сега е трудно. Гледната точка вече е друга, и човек разсъждава по съвсем различен начин.

# 17
Здравейте, случайно прочетох написаното за проблемите със сина Ви, не е моя работа...но ако трябва да дам съвет бих казала, че момчето не е нито първото, нито последното, което реагира на създалата се ситуация във вашето семейство по този начин. От една страна да той е в трудна възраст, в която юнишите започват да се променят - да порастват, вълнуват ги въпроси, които досега не са били интерес, но мисля че и липсата на бащата в къщи се отразява, имайки впредвид силната връзка между баща и син. Има теми, по които едно момче е много да говори с бащата - все пак има и "мъжки работи". Виждам, че се опитвате на потъсите и чуждо мнение за вашия "проблем" но ми е интерсно защо това се случва във форум....защо смятате, че опита на хората ще Ви помогме повече от човек, занимаващ се с такъв тип ситуации. Защото случайте, които тук хората споделят звучат еднакво, но не е така...всеки малък детайл прави ситуацията различна...ако дадено нещо е помогнало да 1 дете/ юноша да преодолее даден неприятен период от живота му, защо си мислите, че същото нещо ще помогне и на вашия син....той е друг човек, с други мисли, с други представи за случващото се с и около него. Аз бих Ви посъветвала да получите по професионално мнение по вълниващите Ви въпроси. Не искам да кажа, че сина ви има нужда от психолог или психиятър или че не  е нормален...напротив...това е съвсем нормална реакция от негова страна в дадената ситуация. Според мен може да проведете един разговор по темата с педагогичесия съветник в училището на сина Ви. Споделеното там си остава конфеденциално....а и разговора е безплатен (не познавам материалното Ви положение) ...Според мен няма какво да загубите от един такъв разговор...само може да спечелите....в много ситуации работатана педагогически съветник се подценява, но при положение че човека си разбира от работата ....той може да ви бъде най-добрия помощник за излизане от ситуацията.

# 18
  • Мнения: 1 567
Тъй като съм майка на пубер, ще си позволя да напиша и своето мнение.
Децата, били големи или малки, искат внимание и обич. Искат поведение, с което да им показваме, че ги обичаме и уважаваме. Разговор и внимателно насочване. Деликатно отношение. (не бъркайте деликатното отношение глезенето). Често, ние възрастните, вторачени в нашите проблеми, забързани в ежедневието, оставяме на по заден план тийн децата.А те са деца, хем големи, хем малки. Хем си мислят, че знаят и могат всичко, хем са трогателни в своята безпомощност и обърканост.
За едно момче, бащата има съвсем друг авторите, в сравнение с мама. Забележката, направена от мен, често се подминава и "през едното ухо влиза, а през другото излиза". Докато, ако баща му се скара (което е много по-рядко) има повече тежест.
Преди една седмица, ни се обадиха от училището, че ще остане да повтаря, заради отсъствия. Извинените са много над допустимите. Общо взето ще направят компромис, защото е добър ученик. И ще трябва да получи много добри оценки в края на срока, когато са 10-те матури. Иначе ще повтаря. Разправиите и караниците не ми се описват. В крайна сметка приложихме и двете стратегии и "четене на конско" и " со кротце и со благо".
Надявам се се и при вас нещата да се оправят. Говорете с него. Непрекъснато. Не се отказвайте. Ако моментът не е подходящ, след 10 мин може да е.

Народната мъдрост, казва "питай патило, а не старило". Във тази връзка, смятам, че опитът на хората от форума (демек"патилото"), може да помогне.

# 19
  • Мнения: 171
И аз като майка на пубер...  ooooh!

 Съгласна съм  с veselinap.
И ние не сме разведени, но имаме същите проблеми. На 14 год е, осми клас. Бягства, неизвинени... красота! Будно момче, разностранни интереси /с нищо не се е захванал сериозно обаче, тук е нашата грешка, като неуправляем ракетен снаряд е, съкратено НУРС/, красавец и откъдето да го подхванем, виждаме, че може да му се има доверие.

Но като стане въпрос за училище се появява една тъпа конска физиономия, губи говор, празен поглед... мъка! Аз съм по-близка с него, той знае, че при мен му минават номерата, затова при последния разговор го играх лошия полицай. Просто отказах да съм му приятел повече, защото ме прави сама да си говоря. Учим заедно вечер, решаваме задачи, помагам - а човека една седмица не ходил на училище...!
И да, както казва blond_time-out  на повърхността всичко е уж спокойно, агне не, ми овца ми седи пред очите. Мале, като разровя какво виждам...

Не търся вина извън себе си,  но съм пропуснала часовете за родители и правя най-доброто на което съм способна. Плача пред колежки млади, те казват - споко, бе и ние бяхме така. Споко, ма като е за твойто си няма споко!

Опитва се да ни впечатли как ли не! И много често успява. Иска внимание, иска аплаузи... а ние сме законтрили - учене, та учене. Ма там го няма.
Проблем на поколението ли е, кво ли?!?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт