Лекарства без рецепта?

  • 89 790
  • 380
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Спокойно.Всяко чудо за три дни.Фармацевтите са търговци,искат да правят оборот.Ще започнат да дават.

# 16
  • София
  • Мнения: 280
Искрено се надявам да  е всяко чудо за 3 дни, защото иначе си е пълна дебилщина да се разкарваш за най-малкото нещо.

# 17
  • Мнения: 2 936
това е поредната простотия. На много малко от лекарствата пише, че са без лекарско предписание.



densky,не важи за тези "без лекарско предписание"

# 18
  • shumen
  • Мнения: 18 008
Наистина така ще е сега известно време.Ама тук май все още дават без рецепта лекарства.

# 19
  • Мнения: 9
Имаше мъж след мен в аптеката,който искаше спирт и аптекарката му каза,че без рецепта не може да си купи!Аз друго се сетих във връзка с хранителните добавки:в аптеката ще искат рецепта,а в супермаркета или в бензиностанцията може да си купиш цял кашон,стига да имаш парици????Като всяко нещо в тази държава-мислено,недомислено,правено,недоправено...Абе дано да е чудо за три дни. Confused

# 20
  • Мнения: 647
Здравейте, майки!

Нека не всяваме паника - нещата не са точно така, както ги описвате!

Наредба 28 влезе в сила от 23 декември 2008 година. РИОКОЗ дадоха неофициално на аптеките гратисен период до 1 април да отпускаме лекарства, но в същото време да обясняваме, че за лекарствата по рецепта трябва да носите такава. Връщането на пациенти ще започне от 1 април и няма да е първоаприлска шега! Но, Агенцията по лекарствата изпрати екипи в страната и при проверките налагат глоби от 5000 лева на всяка аптека, в която се оптпускат лекарства без рецепта (за тези, за които се изисква такава, де).

Лекарствата се делят на два вида, според режима им - лекарства без лекарско предписание (OTC - over the counter - на показ на тезгяха) и по лекарско предписание (RX - трябва да са в затворени шкафове, за да не ги виждате - да не си избирате като пациенти).

Този закон си е бил в България такъв винаги, само че поради българската страна на прехода, фармацевтите ви отпускаха без рецепта и хората се научиха, че едва ли не могат сами да си назначават терапия...

Кои са лекарствата без рецепта?

Най-лесно казано е, тези, на които им виждате реклами по телевизията, вестниците... По закон, само на тях може да се прави реклама, на лекарствата по рецепта е забранено да се прави реклама. За да съм по-конкретен, изтеглете си един файл от сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата - там са посочени всяко едно поименно.

Ето линк към файла:
http://www.bda.bg/med_inf/OTC/OTC_09_2008.pdf

ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ ЛЕКАРСТВА са по рецепта от лекар!

Хранителните добавки не са лекарства и за тях този регламент не важи!

От тук коментираните от вас имена на лекарствени продукти, медицинският спирт, риванолът, аналгинът, парацетамолът - те са лекарства без рецепта (ОТС) и се отпускат ПО ПРЕЦЕНКА НА ФАРМАЦЕВТА, а не на пациента. В случая, не знам защо не са ви дали спирт и риванол без рецепта - нека да си прочетат списъка, а не да се правят на прекалени светци!

Пример за "безобидни" лекарства, които досега сте купували без рецепта, в нарушение на закона, но вече ще бъдат по рецепта: нимезулид (търговски имена: Аулин, Нимезил, Кокстрал, Олгон...), ранитидин (Ранитидин, Зантак), Ацефеин. По рецепта са ВСИЧКИ лекарства от кардиологичната група - за сърце, за кръвно.

Има лекарства, които са на ДВОЕН режим - когато са за възрастни, са без рецепта, но когато са за деца, бременни жени или кърмачки - са по рецепта от лекар. Например, сиропите за отхрачване - амброксол (търговски имена: Амброксол Софарма, Мукосолван, Флавамед, Амбрекс...). Същото важи за капките за нос и сиропите за температура - Нурофен за възрастни е без рецепта, но Нурофен сироп - само по рецепта (затова няма реклама на Нурофен сироп!!!).

Наредбата изисква в аптеката да въведем следните данни от рецептата в един специален регистър:
1. Име на лекаря
2. УИН - код на лекаря (номера му с Българския лекарски съюз)
3. Име на пациента
4. Възраст на пациента
5. Адрес на пациента

Този регистър подлежи на контрол във всеки един момент от контролните органи - РИОКОЗ, Министерството на здравеопазването, Изпълнителната агенция по лекарствата, Регионалните центрове по здравеопазване - четири вида контролни органи могат да ни глобяват, ако не спазваме наредбата. Трябва да мога да покажа на коя дата съм изпълнил рецепта на кой лекар и за кой пациент! Забележете- в регистъра не се записва информация КАКВО съм ви дал, за да се пази конфиденциалност на заболяването при представяне на списъка пред контролния орган!

На гърба на рецептата трябва да поставя печат на аптеката, да се подпиша, да впиша датата на изпълнение и номера, под който е заведена тази рецепта в горепосочения регистър!

Всичко това означава, че времето за обработка на една рецепта става ОКОЛО 3 МИНУТИ на всяка! Тоест, бъдете търпеливи и изчакайте фармацевта да си свърши работата!

Има и облекчение, все пак:
Рецептата, която ви издава лекарят, важи ШЕСТ месеца от датата на издаването и с нея можете да идвате НЕОГРАНИЧЕНО ЧЕСТО и да си купувате лекарства! Но, без нея, не може, защото няма как да въведем данните на лекаря в регистъра!

Накрая, ако има недоволни от наредбата, не се сърдете на фармацевтите, а оплакванията си подавайте директно към Министъра на здравеопазването- той издава наредбата под натиска на Европейската комисия.

Сравнение: в Румъния и Гърция не можете да си купувате лекарства без рецепта отдавна. Това винаги е важало в старите страни-членки на Европейския съюз, САЩ, Канада, Корея, Япония, Сингапур, Австралия, Нова Зеландия...

Ако имате въпроси за лекарствата и режима им на изписване, ще следя темата и ще ви отговарям винаги!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 529
Маг.фарм. Антон Вълев, благодаря Ви за полезната информация, аз сега разбирам за този нов закон  Rolling Eyes

Искрено се надявам да се приложе и да бъде спазван, да не стане като със забраната за пушенето на обществени места в България и както повечето пишещи тук се надяват да се получи, повтаряйки пословицата "Всяко чудо за 3 дни"  Peace

Мацки, има време до 1-ви април, може да се презапасим с купища лекарства, че тежки времена ни чакат ooooh!  Mr. Green

# 22
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Както винаги изкривявате нещата.Много ясно,че има лекарства които трябва да са под контрол и да са изписани от доктор.Говорим за елементарните лекарства и то не за детето,а за мен.На детето никога няма да му дам каквото и да е лекарство без лекарска преценка.
Информацията,която се подаде в началото ни подведе.Остана се с впечатлението,че няма да се дава дори аспирин без рецепта.Е няма нужда от чак такъв контрол.На есен ко да се наредя на опашка пред личната и да и кажа "Дай една рецепта за аспирин,че ще правя туршия" Crazy

# 23
  • Мнения: 1 984
давате ли от трушията на деца?  baby_neutral

# 24
  • Варна
  • Мнения: 10 493
давате ли от трушията на деца?  baby_neutral
Изразих се образно.Туршия не правя,съответно и детето не яде.

# 25
  • Мнения: 9
Не съм искала да подвеждам никого!Просто споделих какво преживях.Аз също съм съгласна определената от закона група лекарства да се продава само срещу рецепта,но вчера ме шашнаха в аптеката.За какво престараване от страна на аптекарите  иде реч?Нямат основание да отказват спирт,риванол и т. н.-та нали в аптечката в колата това е първото нещо,което се слага!Явно са видяли,че народа се шашка и какво ли са си рекли smile3532

# 26
  • Мнения: 165
странно , но не видях в "разрешеният списък" Бусколизин и Спазмалгон! И за тях ли ще трябва рецепта  #Crazy
Ужас. Не ми се мисли какво ще бъде пред кабинетите на личните лекари.

# 27
  • Мнения: 647
Както винаги изкривявате нещата.Много ясно,че има лекарства които трябва да са под контрол и да са изписани от доктор.Говорим за елементарните лекарства и то не за детето,а за мен.На детето никога няма да му дам каквото и да е лекарство без лекарска преценка.
Информацията,която се подаде в началото ни подведе.Остана се с впечатлението,че няма да се дава дори аспирин без рецепта.Е няма нужда от чак такъв контрол.На есен ко да се наредя на опашка пред личната и да и кажа "Дай една рецепта за аспирин,че ще правя туршия" Crazy

И още един цитат:
Здравейте, г-н Вълев!
Страшно много съм притеснена от новата наредба да не се продават дори най-обикновени и популярни лекарства без рецепта. Много Ви моля, бихте ли ми отговорили дали Английската сол и Бизалакса ще се дават без рецепта и след 1-ви април? На опаковките пише, че са без лекарско предписание, но не знам дали това ще важи и след 2 седмици.  Предварително много Ви благодаря за отговора и моля да ме ивините, ако съм Ви притеснила. Възможно ли е отново да се консултирам с Вас, ако изникне някой друг въпрос? Благодаря и хубав ден!

Здравейте и днес!

Много хубави въпроси - ще ви отговоря, разбира се.

Пак повтарям, лекарствата ВИНАГИ са се деляли на лекарства по лекарско предписание и лекарства без лекарско предписание. Има специална наредба, която казва кои лекарства се регистрират без лекарско предписание, останалите са по рецепти. Просто, досега не се спазваше закона и лекарствата по рецепта се отпускаха без рецепта. Така на хората изглеждаше, че всъщност такава група "по рецепта" не е съществувала.

Много добре сте забелязали, че на кутийките или вътре в листовките пише дали са по лекарско предписание или без такова. Ама това винаги го е пишело! Просто досега никой не се е интересувал, щото си е купувал всичко, както намери за добре...

Например, бизакодил-ът е лекарство без рецепта, затова на лекарствените продукти, които го съдържат, пише именно така: Бизалакс таблетки 5мг - Приложение: перорално. Без лекарско предписание., на Фенолакс таблетки 5мг - Начин на приложение: Перорално. Преди употреба прочетете листовката. Отпуска се без рецепта. Бизакодил супозитории 5 или 10 мг - Приложение: Ректално! Без лекарско предписание! Без лекарско предписание е и магнезиевият сулфат (английската сол).

Наредба 28 не променя режима на лекарствата- не ги прави по рецепти всичките, тя просто изисква на тези, които са по рецепта, тя да се изисква! За сравнение ще кажа, че лекарствените позиции в България са около 6800, като без рецепта от тях са едва около 850. Всички останали са по рецепта. В предния си постинг дадох линк към списъка на лекарствата без рецепта- отворете го и вижте кои лекарства са без рецепта.

Ето го пак списъка на лекарствата без рецепта: http://www.bda.bg/med_inf/OTC/OTC_09_2008.pdf


Кой определя дали едно лекарство е със или без рецепта?

Това се решава от специални комисии към Министерството на здравеопазването съгласно директивите на Европейската агенция по лекарствата или на Лекарствения комитет на Световната здравна организация. Тоест, решението си е на световно равнище - тук само се вкарва от Министъра в някакъв списък но някаква наредба.

Ако имате още въпроси, готов съм да отговарям. Вече съм като пресцентър Simple Smile

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 28
  • Мнения: 647
Както винаги изкривявате нещата.Много ясно,че има лекарства които трябва да са под контрол и да са изписани от доктор.Говорим за елементарните лекарства и то не за детето,а за мен.На детето никога няма да му дам каквото и да е лекарство без лекарска преценка.
Информацията,която се подаде в началото ни подведе.Остана се с впечатлението,че няма да се дава дори аспирин без рецепта.Е няма нужда от чак такъв контрол.На есен ко да се наредя на опашка пред личната и да и кажа "Дай една рецепта за аспирин,че ще правя туршия" Crazy

Ацетилсалициловата киселина (търговски имена: Аспирин, Аспизал, Аспирекс, Ацетилин, Аспежик, Унирекс, Упсарин, Алка целцер, Ацетизал, Анопирин, Тромбо АSS, Кептан, Тромбо гард) е лекарство без лекарско предписание!

Не напомпвайте като журналистите напрежение - тя винаги и по цял свят се дава без рецепта!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 29
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Както винаги изкривявате нещата.Много ясно,че има лекарства които трябва да са под контрол и да са изписани от доктор.Говорим за елементарните лекарства и то не за детето,а за мен.На детето никога няма да му дам каквото и да е лекарство без лекарска преценка.
Информацията,която се подаде в началото ни подведе.Остана се с впечатлението,че няма да се дава дори аспирин без рецепта.Е няма нужда от чак такъв контрол.На есен ко да се наредя на опашка пред личната и да и кажа "Дай една рецепта за аспирин,че ще правя туршия" Crazy
Ще се само цитирам барем го прочетете.Написах остана се с такова впечатление,разбрах че аспирина ще се дава без рецепта.А пък и чак да напомпвам напрежение newsm78

Общи условия

Активация на акаунт