Възмутена съм и не виждам логиката

  • 3 920
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 109
Това го бяха въвели в закона още за първоначалното предеклариране на всички имоти. Земемер Кацарчев е изворът на тези бляскави идеи. В момента това лице е виден съветник.
Идеята - ами безумна е. Авторът й може да я патентова.
Може би, защото в началото цените на дограмата бяха цифра. Основно алуминий се слагаше. Сега има много по-скъпи дървени изпълнения. 

# 16
  • Мнения: 335
едно време се плащаше данък /който беше честен/ и за телевизор, и за радио-точка, ако знаете какво е това...

Ми то е задължително да не знаем, че да ти схванем майтапа.
Ти дали знаеш какво е "радиоточка" и какво "данък за радиоточка"?
Пък ако знаеш че си съществува и днес, наред със самите радиоточки (в зависимост от дереджето на съответната общината, ъфкорс), ашколсун.
Само дето е "актуализиран" десетократно или колкото там кратно се е наложило, съобразно "новото време".

Това го бяха въвели в закона още за първоначалното предеклариране на всички имоти. Земемер Кацарчев е изворът на тези бляскави идеи...

Ето го Изворът:

Кацарчев - данъчният мозък на Новото време
"През 1995 г. общността на геодезистите загуби един ценен кадър. Атанас Кацарчев напусна техните редици за да премине в един по-добър свят - този на данъците. Имуществените данъци и такси станаха неговата стихия. В резултат на това в България се появи една имотна декларация, за чието попълване редовият гражданин се нуждаеше от няколко висши образования. И едното от тях задължително трябваше да е с титла инженер, придобита в Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Декларацията се оказа толкова сложна, че според слуховете дори г-жа Кацарчева не е успяла да се справи от първия път - в данъчната служба са я върнали да нанесе необходимите корекции в описанието на недвижимото й имущество..."


Краят на статията също е забавен - вицът там не е лош.

Та така с майтапите. Едни са смешни, други не.
Ако не е въпрос на "цивилизационен избор" Laughing, е въпрос на информация. 



# 17
  • Мнения: 592
не схващам само заяждаш ли се или рано сутрин в неделя си станала на терсене. Представи си знам какво е радиоточка, но друг е въпроса че не съм виждал такова животно повече от 20 г. И не се майтапя, а се възмущавам че нищо не се е променило за толкова много години, въпреки приказките. Но при интернет общуването е така - не можеш да разбереш човека отсреща с какви емоции е - загубена работа...

# 18
  • Мнения: 4 585
Никога не е имало данък радиоточка. И ако слушате радиоточката си, без да сте си платили годишната такса, ощетявате хората от местния ви радиовъзел. Те се катерят по стълбове, копаят, потдържат кабели, отстраняват повреди.

# 19
  • Мнения: 673
  Що се касае за логиката... newsm78 , е и аз нещо не мога да я схвана. Мъжът ми има къща на село , строено преди повече от 100 години/ от кал и слама/. Естествено наследниците там са повече от десет. Пълния данъкът на въпросната "сграда" е около 0,60 лв. Плащайки го ми издават фактура ,която е с дължина поне 1 м. и все ми се струва , че хартията струва много повече от самия данък. Да не говорим, че за да ми се издаде тази фактура е отсечено поне едно дърво... Tired

# 20
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
  Що се касае за логиката... newsm78 , е и аз нещо не мога да я схвана. Мъжът ми има къща на село , строено преди повече от 100 години/ от кал и слама/. Естествено наследниците там са повече от десет. Пълния данъкът на въпросната "сграда" е около 0,60 лв. Плащайки го ми издават фактура ,която е с дължина поне 1 м. и все ми се струва , че хартията струва много повече от самия данък. Да не говорим, че за да ми се издаде тази фактура е отсечено поне едно дърво... Tired

Еми, платете си данъците on-line.
Тогава няма да трябва хартия.

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Оффф нещастна държава.............нямам думи просто #Cussing out

Мине се, не мине, и някой се изреве... "Нещастна държава", "скапана държава"...
Ако кажеш, че държавата ти е нещастна, това директно означава, че нещастник си ти...
Защото "държава" е една химера, изградена от хората (аз, ти, той, тя, те) в нея...
Но това е встрани от темата... Crazy

Какво толкова необичайно има, в данъчната декларация на имота и да упоменеш дали има "луксозна" дограма, наличие на отоплителна инсталация, трайно вградена в сградата или поставена топлоизолация... Нищо необичайно... Всичката тази информация е необходима за коректното определяне на данъчната оценка на имота... От която пък съвсем пряко зависи определянето на размера на данъка върху имота ти... И съответната такса смет... Та горните подобрения, влияят върху данъчната оценка под формата на коефициенти, които я повишават...

Вид на подобрението - Коефициент...
А. Отоплителна инсталация - 0,04...
Б. Климатична инсталация - 0,06...
В. Луксозна или алуминиева дограма - 0,04...
Г. Шумо- или топлоизолации - 0,03...
Д. Покривни покрития - 0,03...
Е. Декоративни елем. и облицовки - 0,02...

Значението на отделните подобрения е следното...
а) под отоплителна инсталация се разбира локално парно отопление, подово или стенно отопление;
б) под климатична инсталация се разбира инсталация, която е трайно прикрепена към сградата;
в) под покривни покрития се разбира луксозни подобрения - специална покривна конструкция, покрития и изолации;
г) под декоративни елементи и облицовки се разбира луксозни вътрешни и фасадни декоративни елементи, мозайки, облицовки, пана и други.

Така че, логично е... Ако случайно не ви се струва... Прочетете си подробно Закона за местните данъци и такси и приложенията към него...
Ако пък не ви харесва и не сте съгласни... Ами сменете тия, които са го написали и приели... Mr. Green




П.С. Ей туй по-логично ли ви се струва... Определено е със същия горецитиран Закон и е в сила... Я бързо да отивате да си плащате таксата за кучето... Mr. Green

Такса за притежаване на куче
- За притежаване на куче собственикът заплаща годишна такса в общината, на чиято територия е постоянният му адрес/седалище...
- Освобождават се от такса собствениците на кучета по чл. 175, ал. 2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност...
- В тримесечен срок от датата на придобиването на куче собственикът подава декларация в общината по постоянния му адрес/седалище...
- Таксата се заплаща ежегодно до 31 март на съответната година или в едномесечен срок от датата на придобиване на кучето, когато то е придобито след 31 март. За кучета, придобити през текущата година, таксата се дължи в размер една дванадесета от годишния й размер за всеки месец до края на годината, включително за месеца на придобиването...
- Приходите от събраните такси по ал. 1 се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета...



П.П.С. А ей това е една огромна глупост писана много отдавна и тотално лишена от истината...
"През 1995 г. общността на геодезистите загуби един ценен кадър. Атанас Кацарчев напусна техните редици за да премине в един по-добър свят - този на данъците. Имуществените данъци и такси станаха неговата стихия. В резултат на това в България се появи една имотна декларация, за чието попълване редовият гражданин се нуждаеше от няколко висши образования. И едното от тях задължително трябваше да е с титла инженер, придобита в Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Декларацията се оказа толкова сложна, че според слуховете дори г-жа Кацарчева не е успяла да се справи от първия път - в данъчната служба са я върнали да нанесе необходимите корекции в описанието на недвижимото й имущество..."

# 22
  • Мнения: 673
  Що се касае за логиката... newsm78 , е и аз нещо не мога да я схвана. Мъжът ми има къща на село , строено преди повече от 100 години/ от кал и слама/. Естествено наследниците там са повече от десет. Пълния данъкът на въпросната "сграда" е около 0,60 лв. Плащайки го ми издават фактура ,която е с дължина поне 1 м. и все ми се струва , че хартията струва много повече от самия данък. Да не говорим, че за да ми се издаде тази фактура е отсечено поне едно дърво... Tired

Еми, платете си данъците on-line.
Тогава няма да трябва хартия.
 Добра идея , но бабите , които обикновено са притежатели на такива имоти трудно се оправят с дистанционното на телевизора, камо ли да ползват Интернет. Wink

# 23
  • Мнения: 3 835
П.С. Ей туй по-логично ли ви се струва... Определено е със същия горецитиран Закон и е в сила... Я бързо да отивате да си плащате таксата за кучето... Mr. Green

Такса за притежаване на куче
- За притежаване на куче собственикът заплаща годишна такса в общината, на чиято територия е постоянният му адрес/седалище...
- Освобождават се от такса собствениците на кучета по чл. 175, ал. 2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност...
- В тримесечен срок от датата на придобиването на куче собственикът подава декларация в общината по постоянния му адрес/седалище...
- Таксата се заплаща ежегодно до 31 март на съответната година или в едномесечен срок от датата на придобиване на кучето, когато то е придобито след 31 март. За кучета, придобити през текущата година, таксата се дължи в размер една дванадесета от годишния й размер за всеки месец до края на годината, включително за месеца на придобиването...
- Приходите от събраните такси по ал. 1 се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета...

Това си е много логично, винаги си е имало такса за кучетата. Както и е много логично и правилно собствениците на кучета, да плащат в етажната собственост още една такса вход, за кучето.

За останалито логиката си една, по-богатите да плащат по-големи данъци. Колкото по-престижен е квартала, колкото по-нова и луксозна е сградата, толкова по-големи са данък сгради и данък смет.

Отдавна все казвам, че чакам данък въздух да ни събират. Вероятно още не са му измислили дефиницията и обосновката, затова се бавят.

# 24
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Миуите управници сега, като започнат да ни следят подобаващо, ще ни треснат и данък "Интернет".
Вероятно броят мнения из форумите ще определя коефициента.

П.П. Най ме боли за пътните данъци, които очевидно се използват за направата на дупки.

# 25
  • Мнения: 212
Миуите управници сега, като започнат да ни следят подобаващо, ще ни треснат и данък "Интернет".
Вероятно броят мнения из форумите ще определя коефициента.


Ужас.  Пепел ти на езика веднага си върни думите обратно и плюй три пъти зад гърба си да не се окаже вярно...

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 23 632
П.П. Най ме боли за пътните данъци, които очевидно се използват за направата на дупки.
Реза, можеш да го приемеш като подмазване, но е истина - чувството ти за хумор много ми харесва!

# 27
        Миналата година правихме основен ремонт на къщата, който включва основно смяна на дограми и построяване на втори етаж (по план, законно). Преди няколко дни разбрахме, че е трябвало да декларираме всичко това във връзка с определянето на данък сгради.

Ще ти отговоря на основния въпрос (щото темата нещо кривна встрани): ами логиката е, че данъка трябва да се определя според цената на имота. А като правиш скъпи подобрения явно цената на имота трябва да става по-висока. Но това е на теория. На практика всичкото е "клан-недоклан", мислено-недообмислено и си права да му се дивиш на този дълъг списък графи за попълване  #2gunfire Аз не знам някой, който съвестно да ги е попълнил... Нито пък знам да има разлика в самите определени данъци и въобще дали някой ги гледа тези неща... Всичкото е за парлама  ooooh!

# 28
  • Мнения: 2 865
Една от логиките е, че едно време като отчуждаваха имоти (например къщи в София, на чието място строят блокове) колкото е по-висока данъчната оценка, толкова по-голяма е и компенсацията. Тогава хората в такива имоти се стремяха да си повишат дан. оценка чрез разни мероприятия по двора примерно. Може и сега да има смисъл в определени ситуации, но не съм много наясно.

# 29
  • Мнения: 1 517
Хубу, бе джанъм, нека си определят данъка според стойността на имота, ама чак пък толкоз  ooooh! Дето има една приказка: бедният кога ли е имал пари...ама нейсе.
Колкото до това какво мога да декларирам и какво да скрия - ами почти нищо не мога да скрия. Живеем в малко градче, където всички се познават, съответно знае се от къде сме се сдобили с пари за стоеж, защо сме се сдобили...абе всичко се знае  Tired

Другото, което ме изумява е, че свекъра ми се води само ползвател на имота, но не е собственик. Обаче о тий ще плаща данък...това как да го разбирам: имота е един, определя му се данъка на база не знам си какво и някои или няколко, зависи от бр. на собствениците трябва да плтят определената сума. А в нашия случай ние като собственици на къщата си плащаме 100% от това, което се определя като данък и отделно свекъра ми плаща и той...неговата част как я определят идея си нямам.

Пък държавата ни е скапана, защото ние сме скапани.

Общи условия

Активация на акаунт