Общи пространства и съседи?!

  • 2 556
  • 19
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 80
Здравейте!

Нашият съсед незаконно си е заградил 3 метра от общият коридор /блока е тип- общежитие и е с дълги коридори/като по този начин прозорчето на нашата баня гледа към неговият апартамент, вместо към общият коридор с прозорци. От там ежедневно ни влиза миризма на цигари, а че се чува най-тихият шум все едно, че сме в един апартамент и не се чувствам комфортно да си ползвам банята и тоалетната...
Но, ние не сме давали разрешение, предишният собственик не е имал протиф съседа да си увеличи апартамента, заграждайки коридора.

Молихме го два пъти да сложи вътрешна врата / не искаме да си разрушава новата/, той обещава, но без срок- нямал пари сега.

Написахме му третият път писмо, да вземе мерки , за да не се обърнем по законов път, омръзна ни да говорим едно и също , и все оправдания и обещания. Той дойде да се разправяме, и го избива на морал, какъв е този ултимативен тон /писмо/, не устно /казвали сме вече два пъти/, и започна с контраатака да суче от пръстите си за какво да се хване/прекарали сме си кабел за интернет, през коридора, което не било редно?!/

Чудя се на наглоста му. Не стига , че е откраднал 3 метра от общата собственост за лични нужди /ползва 3 м. коридор както той си реши/,  и то в наш ущърб-нарушил е правото ни на нормално отстояние ,  а и има претенции как ние ще го ползваме.

Исках просто да споделя възмущението си и да чуя вашето мнение.
Благодаря.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 013
Права на собствениците и обитателите
Чл. 5. (1) Собствениците на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна
собственост, наричани по-нататък "собственици", имат право да:
1. използват общите части на сградата според тяхното предназначение;
2. участват в управлението на етажната собственост.
(2) Обитателите в сграда в режим на етажна собственост имат правото по ал. 1,
т. 1, както и да участват в управлението на етажната собственост със съвещателен глас.
Задължения на собствениците и обитателите
Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
1. не пречат на другите собственици и обитатели да използват общите части на
сградата;
2. не причиняват вреди на други обекти и общи части на сградата;
3. не завземат общи части на сградата;

ЗАКОН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ
В сила от 01.05.2009 г.

Само с това мога да помогна.  Hug

Целия закон можеш да видиш тук: http://www.dobritesasedi.bg/resources/zues.pdf

# 2
  • Мнения: 80
Благодаря за препратката и цитата.

Аз се почувствах кофти не само от наглоста, а и от факта, че желанието ми за мирни съседски взаимоотношения вече са невъзможни.
А, аз не обичам конфронтацията, но и не мога да пасувам, когато някой злоупотребява с мен и моите права?!

# 3
  • Мнения: 2 401
Я па тоя! Изобщо не се занимавай с него, действай по каналния ред, пускай жалби.  Да не ти дреме за мирните междусъседски отношения.

# 4
  • Мнения: 80
Възпитана съм в неконфронтация и като се наложи да вляза в такава, се чувствам много зле, но иначе няма как да отстоявам интересите си.
Моите родители, цял живот отстъпват и премълчават в името на мирните съседски взаимоотношения, въпреки че очевидно едни хора системно злоупотребяват по най-различни начини- спират пред гаража им редовно, перат си килими на терасата и мръсната вода се стича по прозорците им, тупат, метат и боклука на земята вместо в лопатка и т.н.
Аз, винаги съм се възмущавала и на съседите и на слабохарактерието на родителите ми, сега когато обаче на мен ми се налага да си защитавам правата се улових, че и аз доста зле се чувствам като се конфронтирам.

И още по - лошото е, когато ми се прави лошо с действие или бездействие, но иначе се държат мило, любезно, усмихнато, вежливо и уважително, та да не зная как да им направя забележка на "добрите хора"?!
Вие притеснявате ли се от това?

# 5
  • София
  • Мнения: 1 603
Пусни жалба.
Възпитанието няма нищо общо с това, да оставиш някой да ти се качва на главата и да ти пречи на домашния уют. Не оставяй нещата така.

# 6
  • Мнения: 593
Я па тоя! Изобщо не се занимавай с него, действай по каналния ред, пускай жалби.  Да не ти дреме за мирните междусъседски отношения.

 newsm10

Действай  по-смело! Не губи време, имаме един живот, не може да се живее така.
Положението е следното - или си отстояваш интересите, или ще дойде един момент, в който толкова ще ти писне, че ще се изнесеш. Постави го на мястото му тоя, как така ще си прегражда общия коридор? Shocked

# 7
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Такаа, и да пуснеш жалба, ти гарантирам едно 5 тодини мотане по инстанциите, докато въпросът се разреши евентуално във ваша полза. Замисли се обаче как ще се чувстваш през тези 5 години, живеейки с този съсед стена до стена.

Прозедурата: ти пускаш жалба в незаконното в Общината. От там след 6 месеца евентуално изпращат разпореждане на съседа да възстанови първоначалния вид на имота. Той обаче обжалва пред РДНСК. След поне още 6 месеца евентуално РДНСК със Заповед се разпорежда да се възстанови първоначалния вид на коридора. Той пак обжалва, този път пред Административния съд. Следват безброй отлагания на съдебни заседания. Вече сте в съд, брой го 2 години на 1-ва инстанция. От там втора, от там и трета. И това в случай, че до тук всички инстанции са се произнесли в твоя полза. А я си представи, че една от инстанциите сметне, че изменението е несъществено и не нарушава общия план на блока, или пък, че съседът си е извадил междувременно, или пък преди това Разрешение за частично преустройство?

Ще се вкараш в страшен филм. Естествено можеш да си пуснеш жалбата, но това не означава автоматично, че на другия ден някой ще дойде и ще задължи съседа да бутне преградната стена, още по-малко да го задължи да сложи втората врата, за кояти ти спомена по-горе.

Помисли си, дали не е по-добре да правите опити да говорите със съседа до постигане на успех.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 013
Обикновено с такива хора с добри приказки нищо не се постига. И заради мисълта :"Ами то ще се прокатва много дълго време, аз затова нищо няма да правя." печелят по-наглите въпреки, че нарушават закона. Измененията в новия закон за етажната собственост се води, че ще бъде по строг към нарушаващите го. Не казвам , че ако пуснеш жалба ще имаш 100% успех, но може този път закона да подейства. Успех.

# 9
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
..................................
Помисли си, дали не е по-добре да правите опити да говорите със съседа до постигане на успех.

Много вярно  Peace
Към авторката - Права си да негодуваш , но знаеш, че в БГ е само да се съдиш с някого ... ще си спукаш нервите и я успееш, я не, по-вероятно е не. Докато текат делата, той по всяка вероятност ще се озлоби и ще започне да ви прави разни мизерии и да ви трови живота.
Ако е сговорчив, предложи му да монтирате вътрешна врата за ваша сметка. Никак не е справедливо, но спокойствието е по-важно. А пък току виж му станало неудобно и вземе сам да си я монтира /в което не вярвам/.

# 10
  • Мнения: 80
..................................
Помисли си, дали не е по-добре да правите опити да говорите със съседа до постигане на успех.

Много вярно  Peace
Към авторката - Права си да негодуваш , но знаеш, че в БГ е само да се съдиш с някого ... ще си спукаш нервите и я успееш, я не, по-вероятно е не. Докато текат делата, той по всяка вероятност ще се озлоби и ще започне да ви прави разни мизерии и да ви трови живота.
Ако е сговорчив, предложи му да монтирате вътрешна врата за ваша сметка. Никак не е справедливо, но спокойствието е по-важно. А пък току виж му станало неудобно и вземе сам да си я монтира /в което не вярвам/.

Ох, прави сте.
За съжаление , аз обаче избързах и му написах писмо както ви бях казала, и той се озлоби- дойде да ми размаха писмото и ме пита: "С този ултимативен начин ли вече ще комуникираме?" И започна да търси с какво да се заяде с нас, за кабела през коридора, за торбички с буркани пред нашата врата , които слагаме за някой час, докато ги свалим в мазето и така.
Вече май късно е за разбирателство. Само да не почне нарочно мизерии да прави.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 603
Nansen , абсолютно не си права. Не може да оставя всеки, да си прави каквото си иска, само защото не вярваме, че ще получим справедливост. Че инстанциите ще се мотаят е ясно, НО това е вярната пътечка за решаване на проблема. Другата всички я знаем, щом до сега не са прибегнали до нея, значи не им е вариянт. И е крайно време да тръгнем по верните пътечки, а не предварително да се отказваме. Ако в общината се мотаят, подай жалба и срещу тях - трябва да знаят, че са на работа, за да работят, не за да се мотаят.

# 12
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Виж какво supi4kа аз съм й написала действителния сценарий и развой.

А дали съм права или не, това може да го реши авторката.

Авторке, предлагам ти да му кажеш да забрави за писмото и пак да опитате да се споразумеете. Точно така му го кажи.

Жалбите и делата са много краен вариант, и списващите тук и раздаващите щедро съвети наистина не можете да си представите как, ако сега й е писнало на авторката, тогава ще превърти тотално. Аз от сега ти казвам, че ще имате и полицейска намеса.

П. П. Юрист съм, тези неща са ми били практика. Лоши междусъседски отношения, прераснали в отвратителни дългогодишни конфликти, които наистина не водят до нищо добро. И само за справка адвокатския хонорар, ако решите да не се защитавате сами, многократно ще надхвърли цената на втората врата, за която споменаваш.

За съжаление това е обективното положение, харесва ли ни или не !

# 13
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
За съжаление това е обективното положение, харесва ли ни или не !
И аз това казвам  Peace
Опитвала съм всякакви варианти, Абсурдистан си е Абсурдистан.
А хонорарите на адвокатите никак не са ниски, направо са си сериозни даже Confused Има смисъл  ако става въпрос за нещо наистина скъпо и сложно, за една врата само ще си отровиш нервите, златна ще ти излезе.
Бъди уверена, че ще се озлоби и ще започне да прави мизерии. То си е в човешката природа. Ако не стане така, значи ти ще си изключението  Simple Smile после да пишеш пак.

# 14
  • Мнения: 317
Съседа щял да се озлоби Mr. Greenами да ходи да си ляга сам.Вие що не му кажете ,че ако не направи нещо по въпроса ще вземете едно хилти и ще му хвръкне стеничката. Пък после тои да си подава жалби за незаконния си строеж,а вие си обжалваите и тия няколко години ,които щели да минат по съдилища да са във ваша полза Crossing Arms

# 15
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Съседа щял да се озлоби Mr. Greenами да ходи да си ляга сам.Вие що не му кажете ,че ако не направи нещо по въпроса ще вземете едно хилти и ще му хвръкне стеничката. Пък после тои да си подава жалби за незаконния си строеж,а вие си обжалваите и тия няколко години ,които щели да минат по съдилища да са във ваша полза Crossing Arms

Ето това имах предвид, като казах, че ще се стигне и до полиция  Mr. Green

Нали като вземат хилтито и почнат да разбиват, после не е ясен изхода....

Амо то така е, Quod capiti, tot sentenciae!

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 23 655
На латинския е сбъркан май падежа Grinning "Колкото глави, толкова и мнения"

# 17
  • Мнения: 317
Ами то така или иначе ще се стигне до полиция,или да оставят съседа да си ползва коридорчето и да им прави ,,дяк,, през прозорчето(а може и докато се къпят да им подава сапуна Crossing Arms)
Не мислите ли че като заемат по твърда позиция (не да го молят)тои ще се стресне малко,защото според мен на него не му дреме

# 18
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ами то така или иначе ще се стигне до полиция,или да оставят съседа да си ползва коридорчето и да им прави ,,дяк,, през прозорчето(а може и докато се къпят да им подава сапуна Crossing Arms)
Не мислите ли че като заемат по твърда позиция (не да го молят)тои ще се стресне малко,защото според мен на него не му дреме

Е много се е стреснал, няма що.

Янтра, Nominativus pluralis femininum - не е сбъркан.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 23 655
 Mr. Green Моооже, на мен латинския силно ми куца Grinning

Общи условия

Активация на акаунт