Замаскираните обяви за работа

  • 10 737
  • 99
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Ако темата не е за тук, моля не ме нападайте, а който модератор следва, да я изтрие.

Реших да се оплача (на арменския поп може би), разочарована от едно интервю за работа и най-вече как недотам добрите условия на работа се замаскирват с атрактивни заглавия в сайтовете за работа.  Имам изявен интерес към маркетинг, реклама, PR  и отивам по обява, пусната от агенция за подбор на персонал. Позицията е "Специалист маркетинг и реклама". Звучи чудесно, но се оказа, че някаква си рекламна агенция си търси търговски представител- да обикаляш да набираш клиенти, включително и в събота за "около 500 лв" на месец. 
Не за първи път ми се случва да пишат в обявата една длъжност, а да се окаже доста различно. Предполагам и на вас се е случвало.

И за пореден път съжалих, че живея в България и че не съм в София (затова София се пука по шевовете)- одеве сравних в един сайт за работа - с днешна дата има постъпили 17 по 20 = 340 обяви за София, а за Пловдив (откъдето съм)- 2 по 20 = 40 обяви. Но това не е много по темата.

Кажете ми, има ли обява за маркетинг специалист наистина, а не да пише това, а да е търговски представител или посредник на процент ?

# 1
  • Мнения: 5 228
Няма ли описание на задълженията в самата обява?

# 2
  • Мнения: 77
Ето малко мои сблъсъци с "обяви"

Мърчандайзер - "Ами трябва да подреждате стилажите в магазина ни!" (Хранителен магазин)
Специалист ПР и реклама - "Основното Ви задължение е да разнасяте брошури из определени заведения"
А ето тази обява(от Джобс.бг) съм си я сейвнала, защото е уникална просто: Запазен е оригиналът на написаното! Ако някой успее да намери всички правописни, пунктуационни и граматични грешки ще го черпя!  Mr. Green

СТАРШИ АДМИНИСТРАТОР

Описание и Изисквания
Кандидатите да са с више образование по специалноста.
Да владеят поне два западни езика-писменно и говоримо/английски,немски и/или руски/.
Да притежават качества на ръководител-умение за добро и надежно управление за позицията за която кандидатстват.
Да предават опита си и превличат хората с които работят.
Кандидатите да са с най-малко три години трудов стаж по специалноста.

Категория
Администрация,
Туризъм и Хотелиерство
Населено Място
Созопол / Област Бургас / България
Дата 04.03.2009
Заплата от 500 до 700 BGN на Месец
Лице за Контакт КОСТАДИН ТРЕНДАФИЛОВ
Телефон +359884887765



п.с. В Бургаско също излизат по около 20тина обяви на ден!  Sad

# 3
  • Мнения: X
Хахахах.
И аз чета доста обявки напоследък и ми прави впечатление че тоя английски вече за щяло и нещяло го искат.Сигурно и на тия дето подават кенефна хартия пред тоалетните пак им го считат за предимство. Хайде холан, таз фирма дето я напуснах също търсеше на мое място човек с два западни езика, а истината е, че едно напреднало ниво на турски, би му вършило далеч по-добра работа  Mr. Green

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Няма ли описание на задълженията в самата обява?

Имаше неща такива: " Предложения, подготовка и осъществяване на рекламни кампании. Осъществяване и поддържане на контакти с рекламодатели (само това подсказва за какво иде реч, но другото звучи супер) Планиране и осъществяване на проучвания, представяне на резултатите. Участие в изготвянето на годишен план и бюджет за дейностите. Наблюдение и анализ на тенденциите в развитието на печатната реклама".

# 5
  • Мнения: 3 634
Напоследък има много "Operator call centre", а после се оказва, че става дума да предлагаш никому ненужни продукти по телефона. Друга представа имам аз за тази длъжност.

Чети внимателно описанията, почти винаги има уловка, която ще ти спести разочарованията.  Peace

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Напоследък има много "Operator call centre"...

Да, и аз виждам такива, предимно за София. Цялата икономика тръгна да търси хора да предлагат разни услуги на процент, сайтовете просто се пръскат от такива обяви, къде явни, къде замаскирани. #2gunfire  Да предлагаш картички, кредити, пенсионни услуги и какво ли не. Това си е баш "черната работа" в маркетинга (според мен по-точно е в търговията и продажбите), но не пропускат да я нарекат "маркетинг, реклама и PR".

# 7
  • Мнения: 1 212
След определен брой явяване на интервюта, започваш да "четеш"
с един поглед всичко скрито зад гръмките позиции в обявите и се научаваш как да ги отсейваш.

За мен лично най-голямата мистерия е свързана с обявите и позициите в банките.
Пълна Индия са, за незапознат с техния "жаргон" като мен лаик,
но съм готова да се обзаложа , че за 80  % от тях съм over skilled
и не биха ме удовлетворили никакси.

 

Последна редакция: ср, 18 мар 2009, 20:22 от Magesta

# 8
  • Мнения: 454

СТАРШИ АДМИНИСТРАТОР

Описание и Изисквания
Кандидатите да са с више образование по специалноста.
Да владеят поне два западни езика-писменно и говоримо/английски,немски и/или руски/.
Да притежават качества на ръководител-умение за добро и надежно управление за позицията за която кандидатстват.
Да предават опита си и превличат хората с които работят.
Кандидатите да са с най-малко три години трудов стаж по специалноста.

Категория
Администрация,
Туризъм и Хотелиерство
Населено Място
Созопол / Област Бургас / България
Дата 04.03.2009
Заплата от 500 до 700 BGN на Месец
Лице за Контакт КОСТАДИН ТРЕНДАФИЛОВ
Телефон +359884887765



п.с. В Бургаско също излизат по около 20тина обяви на ден!  Sad

Ужас! Много ми е чудно, дали един уважаващ себе си човек, отговарящ на посочените изисквания, би кандидатствал по обява с подобен правопис.

# 9
  • Мнения: 5 370
Напоследък има много "Operator call centre", а после се оказва, че става дума да предлагаш никому ненужни продукти по телефона. Друга представа имам аз за тази длъжност.

Чети внимателно описанията, почти винаги има уловка, която ще ти спести разочарованията.  Peace
Значи, като плуваща в тези води, да уточня:
Оператор в колцентър в по-големия процент от случаи наистина е директен маркетинг, тоест, предлагаш услуги или продукти по телефона.
Другото се води хелпдеск или къстъмър съпорт (мързи ме да сменям, простете за изписването).

Между другото, има колцентрове-с изходящи обаждания-които предлагат добри пари.

# 10
  • Мнения: X
Макар и от преди време и аз имам няколко такива "попадения".Пак в Пловдив-едно от най-големите и известни производствени предприятия-обявата беше за Офис мениджър,но по време на цялото интервю ми задаваха много странни въпроси и в крайна сметка попитах в прав текст какви ще са ми задълженията и се оказа,че ще имам мениджърска работа само с кафемашината/т.е. ще трябва да правя кафета и да посрещам гости,както и да ги водя по заведения по вечерно време/...и бързо ми се изясни защо няколко пъти намекнаха,че е удачно кандидатката да е малко по-млада и неомъжена от мен.
Подобни изживявания/като авторката/ имах и в рекламна агенция-само че за доста по-ниска основна заплата и процент от реализираните договори,но мястото пак беше обявено като мениджърска позиция...,но връх на всичко беше,че от една фирма ме разкараха до София,където два часа ме интервюираха и накрая чак ми обясниха,че са МЛМ/което дотогава упорито не признаваха/.
Е,оттогава имам навика задължително да се обаждам по телефона/ако го има в обявата/ и да питам за какво точно става въпрос,`щото няма смисъл да си губим времето взаимно.

# 11
  • Мнения: 5 468
И в София има такива некоректни обяви. Бол...
Аз преди време ходих за позиция "мениджър" в една голяма застрахователна компания. Обаче, като седнах на интервю...  Twisted Evil... се оказа изведнъж, че малко преди мен мястото се било заело за мениджър и сега можели да ми предложат да съм застрахователен агент Crazy.

# 12
  • Мнения: 3 634
Жози, на мен оператор в кол-център ми е модерен начин да наречеш диспечера.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
...,но връх на всичко беше,че от една фирма ме разкараха до София,където два часа ме интервюираха и накрая чак ми обясниха,че са МЛМ /което дотогава упорито не признаваха/.

А какво е МЛМ ?  Thinking

# 14
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
И за София има такива обяви, ако това може да те успокои  Laughing

Виждала съм обява - ПР-Раздавач на листовки  hahaha hahaha

Поне си беше написано в самата обява де.

Най-добре е да се ориентираш по фирмата, набираща кадри. Големите, утвърдени фирми рядко могат да те подведат, въпреки че и това не е гаранция.

Общи условия

Активация на акаунт