МАРТенски хлапета

  • 65 677
  • 556
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 747
xelaa ,добре дошла сред нас Grinning Много усмихната тази Гери-много готина Grinning

Флайбъл, много хубави снимки на Дариа Grinning

Мамо Боби, близнаците са голими сладури, така като описваш характерите им все едно за моите говориш- Георги е по-фина душа, общителен, супер социално дете, Камен е точно като булдозер-як, упорит, срамежлив, все за мен е залепен като има други хора наоколо Grinning А Ели е приказна Grinning

Мишолина с голям интерес чета за вашето училище.  Тук все още всичко е на устен етап в тази възраст- говорят, разказват, наизустяват, букви и цифри не ги карат да разпознават(казаха, че до края на годината ще се появят някои букви и цифрите до 5), рисуват доста, лепят и изрязват. Георги продължава единствено да поддържа интереса си към математиката- количествено много добре осъзнава числата до 20 , събира до 20 без проблем, даже и с преминаване, на например 9+5, изваждането малко по-трудно, греши чат-пат. Обаче никакъв интерес към буквите- бързо схваща и запомня, но никакъв интерес. Чете само срички от рода на ОМ , АМ, ЕМ, АЛ, ЪН, по трудно чете обратните от рода на МА, МО, НЕ и т.н.между другото и аз съм от ранно четящите и смятащи Иначе ако намери някой да му чете може да слуша с часове  Grinning Рисуването също голяма мъка, ама голяма наистина, оцветяването и то зор голям- никакво желание, дори все още не държи правилно моливите. Пише някои букви- главни, печатни. Ами това е. Иначе в главата му са само соларни сърфове, самолети, Конкорди и лазерни мечове Grinning Напоследък много се забавлява с Лего- от тези с най-дребните части, може с часове да играе, това ме радва, защото има доста геометрия в това занимание, основно прави коли. Ще ги снимам да ви ги покажа Grinning

Щях да пропусна, понеже снощи четох темата, та за имената на братчета и сестричета Grinning Иси и Дариа имат много реална нагласа- Георги скоро ми заяви, че иска сестричката(изобщо не се съмнява, че ще има Grinning) да се казва "витрина" Каза, че това било единственото женско име, за което се сещал. След като обясних какво значи тази дума той каза: "Витрина и точка по въпроса" Grinning

# 181
  • Варна
  • Мнения: 2 576
....
Щях да пропусна, понеже снощи четох темата, та за имената на братчета и сестричета Grinning Иси и Дариа имат много реална нагласа- Георги скоро ми заяви, че иска сестричката(изобщо не се съмнява, че ще има Grinning) да се казва "витрина" Каза, че това било единственото женско име, за което се сещал. След като обясних какво значи тази дума той каза: "Витрина и точка по въпроса" Grinning
Joy Joy Joy
Сладур този Георги, еми какво - ще ви драснат и вас в списъка на най-странните имена Wink. Интересно от къде му е дошло на ума да е "витрина" .

Чара и моя младеж е скаран с рисуването и оцветяването, но пък разбрах че обича или поне проявява кратък интерес към свързването на точки и тирета. Така прави разни фигурки поне. Оцветяваме само като сме 2мата и то по нещо малко.

Я кажете как са с рязането с ножица вашите деца? Иси държи ножицата доста непохватно и трудно реже в права линия без помощ, за по-сложни неща е абсурд.


Честит празник на всички именници!
Живи, здрави и засмяни! Simple Smile

# 182
  • Мнения: 555
Ivap, ключов момент в преодоляването на ината, изглежда, е да се правим, че не го забелязваме, да го игнорираме, като същевременно обръщаме повече внимание на  доброто поведение. Траен успех може да се постигне само с добро, макар че едва ли има родител, който може да издържи на това. Аз ползвам една книжка - „Инатът на детето”, автор Алисън Маконъхи, изд. от A&T Publishing 2005, която много детайлно разглежда позитивните техники за справяне с ината в най-различни ситуации, богато илюстрирани със снимков материал. Цялата сме я изпомачкали вече - аз от четене и прелистване, а пък Гери обича да си я разглежда заради интересните снимки. При Гери срещу ината все още действа бебешкия прийом с отвличане на вниманието. Например, като се връщаме от градина, тя директно от колата тръгва към градинката с люлката, а аз искам да се приберем до вкъщи, за да й направя сок  и чак после /евентуално/ да слезем до градинката. Не иска да върви за ръка, дърпа се, вика „Люлка! Пързалка” и ми сочи накъде да вървим. В такива случаи й казвам, че вкъщи има нещо интересно за правене – примерно, Флюк /кучето/ е гладно, трябва да го нахраним и после ще се върнем, или че трябва да вземем парички, за да си купим солетки от магазина и тя се улисва, защото се замисля за нещата, за които й говоря, и тръгва. При нас най-драматични са сутрините преди градина. Започвам примерно да я обличам, а тя си изпъва ръцете и краката и ми пречи или пък решава сама да се облича. Понеже нямам време да я чакам половин час да премята насам-натам блузата и панталона, обикновено започва едно безуспешно дърпане. Напоследък започнах да й разказвам нещо – някаква измислена случка или кратичка приказка малко преди да започна да я обличам и тогава тя без да се усети сама подава ръце, крака, повдига се, накланя се и работата става много бързо. По едно време започна да си слага малкото столче точно пред телевизора и почти си залепваше нослето до екрана. В този случай  я отучих като й се противопоставих категорично, но усмихнато и ведро – абсолютно всеки път, когато го правеше, я премествах заедно със столчето, като й обяснявах, че не може да гледа телевизия от толкова близо, защото ще си развали очичките. Сега пак го прави понякога, но много по-рядко, а и само като й кажа, бързо взима столчето и го слага на разрешеното разстояние. Изглежда, децата интуитивно разбират кога сме непреклонни, кога нещо наистина не може, и кога може и така, и иначе.

Чара, поздравления за Георги, че вече познава и смята с толкова големи числа! /Ще пиша допълнително какви помагала намерих преди няколко дни за четиригодишни на „Славейков”, изглежда са съвсем нови, не съм ги виждала преди, има и за смятане, и за четене – за следене на текст с едри букви и картинки и мн. др. забавни игри за съобразителност./
 
Гери има огромно желание да реже с ножица, аз обаче досега не й давах, но сега, май, ще трябва да започнем да се упражняваме, тъй като и при тях в градината започват да се учат да режат с ножица /учителката каза, че това ще става само под строго наблюдение от нейна страна/.



# 183
  • София
  • Мнения: 747
xelaa, сетих се да ти предложа програмата Paint като за начало за работа с компютъра. Георги започна с нея, беше му много интересно- взема различни инструменти, кръгче, квадратче и т.н..., после бурканче и цвят и ги запълва, моливче и четка с различна дебелина и цвят... а бе доста време ова Grinning Имаме още една програмка за рисуване, но тя е някак си по-натруфена, ще питам за линк съпруга ми.

Solar Wind, и Георги е доста непохватен с ножицата  Grinning

# 184
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
xelaa, благодаря за споделения опит. Аз уж се мъча така да действам, но признавам си съм голям нервак и понякога изпускам нещата. А, си права, че децата усещат колебанията ни безпогрешно.
Ти явно си много спокоен и позитивен човек.

Мишо реже с ножица. Купих му преди време детска ножичка. Пластмасова е, но реже, а е безопaсна . Та той с нея се научи, но не може още да прави някакви фигури. Уча го да реже по очертания правоъгълници и триъгълници. Ето я и самата ножица /xelaa, ще ви свърши работа/ :   http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.0068be7ed1.jpg

# 185
  • Мнения: 1 639
 Дариа е много добра с ножицата и дори изрязва картинки по контурите им. ( е с малко бяло тук -там .  Simple Smile )
Бяха й подарили  една  книжка с приказка, а в средата лист със самозалепящи се картинки.
Скоро си я намери измежду книжките.
Сама ги изряза от листа и ги залепи по местата им. Голямо занимание падна няколко вечери.  Simple Smile

 Не знам от кога, но в градината се занимават с рязане.
Преди седмица ми дадоха за вкъщи една кравичка  да правим,
децата я бяха правили докато сме отсъствали. Кравата е две щамповани кръгчета  - глава и тяло ,
а крайниците трябваше да се изрежат по права линия с ножица.
 
  С букви и цифри не я занимавам, не ми е интересно на мен самата. Не ми идва отвътре.
 Роднините го вършат това и в градината, също. Simple Smile
Аз наблягам на езикът като изразно средство  и значението на думите, както и на отношенията между хората.
Искам да произнася думите книжовно добре и да бъде с максимално богат речник.

ivap и аз губя самоконтрол много бързо.
Имам книгата "Как без крясъци и шамари да приучим детето на дисциплина"
Има доста добри "рецепти" .
Броенето респектира Дариа за сега. Прилагам го когато отказва или отлага  да напрви ежедневно задължение.
Подканям я няколко пъти и след това казвам " Броя до 5 ! "  Това в съсзнанието й е игра със самата нея.
Знае, че стигна ли до 5 , ще загуби , а тя ненавижда да губи. Mr. Green

# 186
  • Мнения: 1 502
Привет, момичета!
Срам, не срам, най-после и аз ще се отчета с писания тук. Много ме е срам, че отдавна не сам влизала, но не искам да се оправдавам, а и все неприятности имаме. Почетох, полюбувах се на снимки. Всички са толкова пораснали и все по-големи симпатяги стават. Да са ви живички из здравички.
Ние сме що годе добре. Последния месец само с болести се занимавам, като започна от мен и приключа с Дани, надявам се вече да сме си минали по реда.
Тук имаме страхотна грипна епидемия, освен нея и свинския грип ни побърква, следващия месец всички на острова ще се вксинираме задължително. Няма да пиша каква е цифрата на заболелите, че е нещо страшно за тази малка държава.
Дани расте, ходи с голямо желание на детска градина, дори се сърди, защо не ходи и през уйкенда има много приятелчета и е много щастлив там.
Аз мога само да се похваля, че си имам ново хоби, учат ме да плета традиционните исландски блузи. Много ме заразиха и сега в повечето свободно време това правя, много ме разсейва, компютъра е на заден план.

Снимки, скоро слагах, че бабите негодуваха:http://vessela.multiply.com/photos/album/132/132
и снимки от произведенията ми  Wink http://vessela.multiply.com/photos/album/133/133

Поздрави и силни преградки на всички!  Hug


Последна редакция: ср, 28 окт 2009, 20:50 от Mama Vessi

# 187
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Мамо Веси, радвам се да те "видя". Дано вече само хубави неща ви се случват. Много искам да ти видя снмките, но линка е грешен.

Флайбъл, ще взема да се запозная по-отблизо с тази книга. Мерси за съвета.

# 188
  • Мнения: 1 502
Готово, оправих линковете, забравила съм как се прави.  Embarassed

# 189
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Е, Мамо Веси, не мога да не отбележа - много си сръчна. Страхотни неща си изплела. Ръквичките са супер. А, Дани толкова е порастнал, че в първия момент помислих, че е Тони /на първите снимки/. И вече си имате сняг  cold!

# 190
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Е, Мамо Веси, не мога да не отбележа - много си сръчна. Страхотни неща си изплела. Ръквичките са супер. А, Дани толкова е порастнал, че в първия момент помислих, че е Тони /на първите снимки/. И вече си имате сняг  cold!
И аз като Ива на първата снимка си помислих, че е  Тони, много се е издължил младежа. ГОлеми сладури са ти двамата с баткото.
Относно новото ти хоби - много красиви неща  Peace. Чудя ти се как намираш време и за това, браво на теб !
Да сте здрави и хич да не ви засяга новия вирус!  Hug

# 191
# 192
  • Sofia
  • Мнения: 653
Solar Wind, от твоя линк научих за Анджи и днес пуснах малко пари и от нас. Надявам се детето наистина да заживее втори живот  Praynig
Мамо Веси, наистина всичко ти иде отръки, направо ти се възхищавам!   newsm10
Моите девойки и двете режат с ножичка - Яна отдавна, а малката отскоро - вече сряза покривалото на дивана  Crazy  А Яна днес ме изненада с дупка на чорапа - срязала го, защото и било топло  Shocked  Пък аз си мислех, че е голяма   Laughing
Вече втора седмица и двете са вкъщи и добре, че утре идват баба и дядо, че вече изкрезвам. Малката направи бронхит, но май вече всичко е наред - утре ще ходим пак да я чуят. Иначе непрекъснато се карат и плачат за нещо, но също така и много си играят. Абе определено е интересно макар на моменти да е изморително за психиката ми.
Преди месец Яна се научи да кара колелото на две гуми и сега всеки път като излизаме все дава зор да вземем и колелото.
Засега това е от нас. Живот и здраве като тръгнат на ясла и градина пак ще пиша   Hug
Бъдете здрави!!!

# 193
  • Мнения: 31
Здравейте момичета, бях си забравила паролата и се наложи да си направя нов акаунт.... Иначе съм Вилионе, на Мая майката  Wink

Ще пиша повече тази вечер  Hug

# 194
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Радвам се да те видя  Hug. Добре си се завърнала!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт