"Под игото" - любим роман на българина

  • 10 871
  • 317
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 529
Резултатът беше предрешен, също като на конкурса за Евровизия и Мис България. От сигурен източник знам, че в дните преди финала, роднини на Иван Вазов масово са раздавали ваучъри на роми от Столипиново, Факултета и Перник за да пращат есемеси!
ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!
Това някаква тъпа шега ли е?

# 16
  • Мнения: 4 916
Обяснението ми е простичко- голяма част от "гласоподавателите" или не са чели или не са чували за останалите.
...

Абсолютно подкрепям  Peace Голяма част от хората не са прочели и една книга след задължителното назубряне в гимназията.

Моят фаворит беше "Малкият принц"  Heart Eyes


Резултатът беше предрешен, също като на конкурса за Евровизия и Мис България. От сигурен източник знам, че в дните преди финала, роднини на Иван Вазов масово са раздавали ваучъри на роми от Столипиново, Факултета и Перник за да пращат есемеси!
ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!
Това някаква тъпа шега ли е?

Напълно сериозно е. И аз го чух от два независими източника - един от ЦРУ и един от НАСА  Peace

# 17
  • Мнения: 24 467
Не повдигам изобщо въпрос за "нагласено" класиране или за "лъжене".
Просто подобен начин на гласуване за каквото и да било отчита едни нереални резултати винаги. Гласуват не тези, които имат отношение към литературата /в този случай, в други- към съответния обект на оценяване и класиране/, както и широка и стабилна база за сравнение, а просто хора, които имат желание да гласуват, ако ще и за чистотата на белите гащи на комшийката.
Много е чувала комшийката за "Властелинът на пръстените" или пък много си спомнят от хорицата за "Железният светилник"- чели откъси от учебника за последната, примерно или гледали екранизацията на първата творба и приключили с опознаването им до там.

Последна редакция: пн, 23 мар 2009, 10:35 от Judy

# 18
  • Мнения: 2 401
Резултатът беше предрешен, също като на конкурса за Евровизия и Мис България. От сигурен източник знам, че в дните преди финала, роднини на Иван Вазов масово са раздавали ваучъри на роми от Столипиново, Факултета и Перник за да пращат есемеси!
ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!
Това някаква тъпа шега ли е?

Селтакис винаги е сериозен.

Незнам защо, отново опорочавате всичко.
Било нагласено, незнам какво. Айде стига вече, оплювате манталитета на българина, а вие го носите в себе си и не може да се отървете от него. Mr. Green
Чувството, че все някой ви лъже, странно, аз досега не съм се замисляла.
Защо тормозите съзнанието си с подобни съмнения, а не се замислите, че не вие сте критерия за това какво мислят или харесват повечето хора.
Памуче, нещо не можах да разбера тази част от поста ти, какво всъщност се опита да кажеш?  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 8 999
Дали да не включа и анкета? Ама не си спомням, извън моите фаворити, кои бяха в дванадесетицата.

Честно казано, още като видях кои романи са в стотицата, бях сигурна, че ще спечели "Под игото". Не знам защо, но когато се гласува за нещо, винаги печели най-нелогичното предложение /от моя гледна точка/. Имам чувството, че всички се наговарят така, че резултатът да е насочен лично срещу моите предпочитания. Сякаш всеки конкурс ми обявява война.

# 20
  • Мнения: 335
Как можем да си обясним този феномен. Във всяка тема, която засяга учебния материал по литература, "Под игото" на Вазов е най-оплютия и низвергнат роман. И все пак...

... тя се върти  Laughing

При това - не около няколко потребителки-домакини - я от чужбина, я от Кирякстефчово.



ПП Шегата на Селтакис си е брилянтна като гледам майтапа в отговорите преди него.

# 21
  • Мнения: 12 662
Представяма си как хиляди българи се сгушват вечер с Под игото в леглото.

И на мен ще ми бъде интересна форумска анкета.

И колко от вас са гласували. Аз не съм, не съм чула и някой от познатите ми.

Гласуват не тези, които имат отношение към литературата /в този случай, в други- към съответния обект на оценяване и класиране/, както и широка и стабилна база за сравнение, а просто хора, които имат желание да гласуват, ако ще и за чистотата на белите гащи на комшийката.

# 22
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Във всяка тема, която засяга учебния материал по литература, "Под игото" на Вазов е най-оплютия и низвергнат роман.
Е това вече е кощунство, подигравка...нямам думи да изразя възмущение. Романът заслужава да оглави подобна класация.

# 23
  • Мнения: 24 467
Кое му е "кощунственото" на мнението?

# 24
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Одобрявам първото място на Под игото.
На мен лино Талев никога не ми е харесвал, но както разбирам съм просто изключение...

# 25
  • Мнения: 8 999
Одобрявам първото място на Под игото.
На мен лино Талев никога не ми е харесвал, но както разбирам съм просто изключение...

Наслуки цитирам. Просто искам да подчертая, че "Голямото четене" имаше за цел да установи кой е любимият роман на българина. А не кой е любимият български роман. С този резултат се оказва, че измежду всички световни и български произведения, ние най-много харесваме "Под игото". Аз също харесвам тази книга, но не бих я сложила на първо място в моя списък. Гласувах, мъжът ми също гласува, свекърите ми - и те гласуваха. Общо семейството ни излъчи три заглавия.
Кой от вас е препрочел Вазовия шедьовър, ей така, за удоволствие?
Аз лично съм го чела само пет пъти. Но сред дванадесетте финалисти има произведения, които съм препрочитала над 10 пъти.

# 26
  • Мнения: 24 467
А аз бих помолила най- чистосърдечно любителите на този ромат да напишат кое точно в него им харесва и какво го прави първи сред останалите заглавия за тях.
Интересно ми е, тъй като споделих не само защо не бих го класирала, а и че не ми допада изобщо и се мотивирах. Проучвам другата позиция.
В училище също така чистосърдечно споделих мнението си в клас и учителката не ми направи каквато и да било забележка, напротив, допадна и изразеното мнение с мотивацията. А беше още преди 1989 година...

# 27
  • Мнения: 12 662
Аз бих подчертала любим. Оценявам Под игото като историческо произведение. Но като любим роман...Вазов определено има много по-добри неща.
Ама това Под игото ни е набивано в главите от детската градина.

# 28
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Ама чакай! Аз си мислех, че се гласува само м/у български романи....а то какво било...  Rolling Eyes Еееее в такъв случай не одобрявам първото място на Под игото!

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Донякъде съм изненадана от крайния резултат, но от друга той има своето обяснение. Съмнявам се много хора да правят разлика между любима книга и важна книга. Дълбоко се съмнявам повечето от гласувалите да си държат Под игото на нощното шкафче или мине, не мине време и да я препрочитат. Просто са искали да се покажат големи патриоти. Друго обяснение може да бъде това, че повечето гласували са от по-старото поколение, за което е важно да се идентифицират с българщината. (Че то, днешното поколение хич го няма, защото не чете. Wink)

Общи условия

Активация на акаунт