Вашата история за гърнето

  • 2 133
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 660
Има най-различни методи за приучаване на децата на гърне - имали сме ЕБХ, имали сме теории за по-късно приучаване към гърне. Не искам да спорим за това кое е по-добре.

Бих искала да помоля всеки, който има желание, да разкаже историята си. Как се случи при вас приучаването, на каква възраст, колко бяхте упорити, през какви фази минахте, колко време трая и т.н. Ще ми бъде интересно да разбера по-подробно как се е получило при вас.

# 1
  • Мнения: 636
Не сми минавали през никакви фази. Беше след 2 г. и 6 месеца.
Мъжът ми показа два пъти за какво е гърнето и детето разбра и започна да казва. Не е имало баламосване, дебнене, поставяне насила. Като период - една седмица беше напълно достатъчна, за да започне детето да използва гърнето.

# 2
  • Мнения: 9 814
Това е пост, с който започва една тема, която пуснах преди известно време:

Сложих дъщеря си на гърне за първи път на 7-месечна възраст по препоръка на педиатъра ни. Нямах надеждата, че ще разбере какво се изисква от нея, мислех, че процесът на научаване ще е дълъг и ще трябва много усилие, търпение и старание и от двете страни.
За мое учудване обаче, още с първото сядане на гърнето тя се изпишка и изака там. Слагах я през около 40 минути. След около две седмици реших, че може да махнем памперса- провал. Ходеше почти през цялото време напишкана. Но, пък установих, че всеки път щом й се ходи по голяма нужда започва да казва :"ъъъъъъъ". На около 11 м. и половина вече казваше, че й се пишка:"иш-иш". Точно с навършването на 1-та  годинка махнах дневния памперс. Имаше доста "фалове" първите две-три седмици, но след това всичко дойде на мястото си. Продължи обаче да спи с памперс. На 1 г. и 4 м. спрях да й слагам памперс по време на следобедния сън. Сметнах, че вече е готова за това, защото повече от месец го махах напълно сух. За през нощта обаче ни беше доста рано, защото пиеше мляко преди сън и сутрин памперса тежеше повече от нея  Wink
Когато на 1 г. 7 м. се отказа от вечерното мляко постепенно спря да се изпуска и през нощта. На 1 г. и 8м. окончателно махнахме и последния "нощен" памперс.
От време на време имаше и "мокри нощи", защото продължи да се буди за да пие по малко вода или сок, но не повече от 70-100 мл. за цяла нощ.

Последна редакция: пн, 23 мар 2009, 11:03 от Франческа Салиери

# 3
  • Мнения: 9 973
за гърнето от опит мога да заявя,че е на периоди.Докато проходи,даваш играчка и стои.После се отказва.После се налага да издържаш над гърнето...Сега чакам следващия период.

# 4
  • sofia
  • Мнения: 73
Нашата история е прясна прясна,от преди три дни.преди 23 дни се роди вторият ми син и както можете да предположите баткото е много горд и много съпричастен,обаче,все още ходи в памперса и в един момент всички започнаха да му казват че е бебе и той беше много угорчен човека и така преди три дни сам си го поиска защото не бил бебе а голям батко.От тогава виси постоянно на гърне ходи му се не му се ходи той си е седнал там,но факт е че слагаме памперс само за спане.Вече се бях отчаяла че никога няма да се научи защото той е на 2,9г.Да видим днес в детската какво ще е положението дано да не го хване срам.Е това е нашата скромна история.

# 5
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 342
Голямата ми дъщеря пищеше при вида на гърнето и не съм настоявала. Тръгна на ясла на 1.9г и там покрай децата видя, че не е толкова страшно. В къщи продължавах да не настоявам. Беше на току що навършени 2г, когато се разболя и така и така бяхме в къщи, та я оставих по гащи(тя вече разбираше повече, че и говореше). И така за 1 седмица без мъки, махнахме дневния памперс. Просто си й беше дошло времето. Нощния го махнахме около 3-та г.

Малката по-добре прие гърнето и преди яслата. Доста време просто седеше на него без да прави нищо, но на нея явно си й харесваше. Покрай тръгването на ясла, започна и да вдява за какво е това чудо  Mr. Green Но до момента просто, ако уцеля, става. Не си казва по никакъв начин.

# 6
  • София
  • Мнения: 23 072
Засега историята ни е много кратка. Преди около месец и нещо купих гърне и първият опит беше напълно неуспешен. Пищене и рев. Като че ли съм я сложила върху огън да седи  Mr. Green Сега гледам да не я насилвам изобщо, ползваме гърнето за забавление - слага играчки в него, а последното беше да седи на гърнето и аз да я дърпам по пода  Joy Това страшно й харесва, ще го пробваме и със свалени гащи в скоро време  Wink

# 7
  • Мнения: 153
От 8 месец сме на гърне. Първо започнах да го слагам на гърне само сутрин докато свикне. А после продължих при всяка смяна на памперс, преди и след лягане. От тогава до сега само 3-4 пъти е ходил по голяма работа в памперс. И много се срамува от това, защото миличкия плаче. Все още не съм махнала памперса.

# 8
  • Мнения: 46 492
На около 8 месеца беше за малко при майка ми - изпишквала я над леген - голям смях и никакъв ефект.

На 1г. и 8м. аз пробвах да я дресирам на гърне - не се е дърпала, не е плакала, но и грам не схвана за какво иде реч, опикаване и омазване на всичко вкъщи, никаква рекация от това, че е мокра.

Тогава реших, че ще й се доверя и ще чакам да последва нашият личен пример - вратата на тоалетната отворена широко и чакаме да ни имитира.

На 2г. и 8м. каза, че вече е голяма и ще пишка на тоалетната чиния, гърнето го прескочи Simple Smile първата седмица 2 полунапишквания (беше прекалено улисана в игра и двата пъти), но се усещаше и довръшваше работата в тоалетната.

На 3г. и 2м. каза, че иска да махнем памперса при дневния сън - 1 напишкване 7-8 месеца по-късно, бяха имали рожденик в градината и пили сок на корем - резултатът 90% от групата се събудила мокра  Mr. Green

От махането на този при дневния сън, нощния с малки изключения беше сух, реших да го махна и хоп - по 2 пъти се напикаваше, заради преобличането и буденто сутрин и през деня страдаше от липсата на сън, затова отново реших да й се доверя. Върнах го, пак започна да си спи с него и пак сутрин да е сух.

На 4г. и 5м. ми беше ровила в шкафа и ми беше намерила ежедневните превръзки, вечерта каза, че е голяма вече и не иска бебешки памперси, а от памперсите за големи  Laughing от тогава до сега минаха 40 дни, няма нито един инцидент Grinning не съм намалила количеството течности преди лягане (доста пие), нито я будя насила нощем, понякога става сама, друг път не. Превръзките ги забрави на първата седмица.

С две думи - без приучаване, само с пълно доверие в детето, че когато физически е узряло, само ще го покаже Grinning

# 9
  • Мнения: 887
Около 1г. го слагах сутри, обед и вечер.  Имаше  моменти на протест, но в такива случай му давах играчка или книжка, която да разглежда и си сядаше доброволно. За голяма нужда започна да казва веднага, но с малката се борим още. Tired

# 10
  • Мнения: 1 986
И ние сме още в процес на борба.
На гърнето категорично не иска да сяда. Купих от Джъмбо детска седалка за талетната и там от време на време имаме успех.

# 11
  • Мнения: 3 092
Беше на 2 години . Просто и обясних че когато има пиш трябва да ми казва , защото е голяма .
Изкарвахме по цели дни навън в парка , не съм я питала постоянно има ли , не съм била много настоятелна .Детето бързо усети че така е по удобно и след  като няколко пъти се напишка започна да си казва .
Беше много лесно , тя беше готова , разбра ме , нямаше плач , не съм и се карала .
На гърне обаче не сяда .От самото начало си е на тоалетната чиния , така че моя отговор май не е по темата  в този смисъл  newsm78

# 12
  • Мнения: 1 155
Майка ми искаше да я приучвам по-рано, но аз бях против. Дъщеря ми е на 2 г. и от 2 седмици ходи на гърне без проблеми. Мога да кажа, че сравнително бързо се научи. Започнах вечерно време, като се върна нот работа да й обувам гащи й да я слагам през около 40 мин. на гърнето. Първите няколко вечери се напишкваше в гащите и моята грешка беше, че веднага я преобувах. Така, тя май не успяваше да разбере, както точно е направила и затова една вечер я оставих малко мокра, като й обясних че в гащите не се пишка, защото после ще й е мокро и неприятно. И така започна сама да си казва, когато й се пишка. Ходиме и изхвърляме гърнето заедно и после ТЯ сама пуска водата  Simple Smile. Сега слагаме памперс само като излизаме навън и вечерно време. А от два дни имаме вече успех и с акането в гърнето Peace Peace Peace

# 13
  • Мнения: 764
Аз сложих сина ми на гърне, когато беше на 7 м. Всеки дени си акаше в него и нямахме никакви проблеми. И така до годинка. Изведнъж обаче (може би беше свързано с прохождането) отказа. Седеше, седеше на гърнето без да е направил нищо и ставаше. Аз отново го слагах, но той след малко отново се изправяше...В един момент отказа изобщо да сяда на него и така е до ден днешен. Идва да ми каже, че "има аки" , след като е свършил тази работа в памперсите.
Така че до този момент сме с памперси. За нощния памперс и дума не може да става за махане, тък като сутрин е пълен с пиш. Той пие доста течности, макар и да гледам да не му давам след 19.00 ч., но вечеря супа, а и през нощта се буди за вода или за сок. За дневния си  мислех да не го насилвам и сам да се научи, но най-вероятно няма да стане, тъй като от есента мисля да го пусна на ДГ. 

# 14
  • Мнения: 55
На 8 месеца й купих гърне наясно бях че няма да стане толкова рано просто реших да я пробвам да свиква с мисълта за гърнето.Педиатъра ми каза че детето трябва да знае какво означава сухо и мокро и тогава би разбрало.
На 1г 2м.започна сама да иска да маха памперса беше  топло с него и започнах да я слагам на гърнето след 1 месец започна да сяда сама ама без да си свали гащичките но важното е че знаеше че там трябва да иде.и на 1г7м вече бяхме забравили за памперситена обяд и вечер,даже много бързо свикна е напишквания е имало но 3-4 но това нищо не е.Просто много лесно свикна не съм имала проблем.Пиеше си вода вечер но се будеше и да пишка не съм ограничавала водата и тн.

Общи условия

Активация на акаунт