.::. Участвайте в конкурса на БГ-Мамма и Хотпойнт-Аристон .::.

  • 27 025
  • 173
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 740
Изкуството да бъдеш майка

А дали е изкуство? Дали се учи или някой се раждат научени? Аз не ставам за майка, няма да мога да се справя, аз съм егоист, не мога да давам любов на някого ей така просто защото е мое дете. Няма да се справя, не искам да бъда майка, не искам дете, нямааааааааа. Който иска дете да си го ражда!!! Години наред. Не исках и да чуя, а мъжа ми казваш: "Когато си готова"
Аз никога няма да бъда. Не съм имала мил и любящ родител, не съм слънцето на никого вече. Баба я няма, тя единствена даваше сърцето си за мен.
И един ден чух страшна диагноза. Майка ми е в болница с рак. Каквато и да е, тя е моя майка. Плаках, не знаех къде се намирам. Бях на работа, а не можех да спря да плача. И тогава бог се яви в образа на един непознат, клиент, познат само по лице. Защо плачеш, какво става? Казах му. И той ми даде телефон на едно листче. Стиснах листчето в ръка, хванах надеждата и се обадих на майка. Напусни болницата, подай ръка, ела при мен. И тя дойде... Настанихме я в болница в София. Оперираха я, махнаха гърдата, оживя. Всички други в предишната болница които лежаха с нея си отидоха бог да ги прости.
След 3 години аз напипах бучка. Не може да се случва с мен, не може да става пак, няма да го преживея. НЕЕЕЕЕЕ. Та аз проспах живота си, какво ще оставя след мен? Защо не родих едно дете на таткото, той толкова го искаше, а сега? Химиотерапии, лекарства, операции, шанса е изгубен. Свърши се. И тогава пак срещнах бог в лицето на един лекар. Подаде ми ръка, написа ми телефона си, прегъна ме, мен непознатата, една нещастна жена. Отново стиснах листчето в ръката си и понесох надеждата. И бог се смили над мен. Оказа се киста, махнаха я, но аз се промених. Да същия егоист съм си, но искам дете. Искам да доставя тази радост на съпруга си, искам живота си отново, искам нещо повече. Но вече е късно. Години наред пазене, години наред нежелание, а сега не става. Уж за пролетта да родя, а вече лятото идва, а аз не забременявам. Вече второ лято идва, а няма новини. Решавам, че няма смисъл, не ми е било писано, аз сама си го изпросих щото съм егоист. Отиваме на море. По пътя спираме на гроба на баба. Тази моя баба, любовта на детството ми, щастието в моя живот тогава. Тя не е до мен, но е в мен, винаги до сърцето ми. Бабо, моля те, помогни ми както винаги си ми помагала!  Praynig
След 3 дена се събудих гладна. Това не съм аз, та аз не закусвам преди 13 часа. Бременна съм. Мъжа ми се смее. Та на теб преди 2 дена ти свърши. Бременна съм!
Връщаме се в София. 10 дена преди очакваната менструация аз направих тест. 2 бледи черти.  Hug 2 часа през нощта е, мъжа ми спи. Отивам при него: Виж. отговор "добре и заспива". Сутринта обяснява, че дори не е разбрал какво му показвам, ама то това не е вярно, нали ми била овулацията в момента как така 2 черти.  Да, ама е така след 3 теста, 2 лекарки, той вече почва да ми вярва. Видя дори бъдещето наследство и пак се съмнява.
И макар и да имаше проблеми през бременността, макар и да лежах в болница, това бяха най-щастливите дни в живота ми до тогава. Ще ставам мама! И всичко ще е наред! Сигурна съм!
И точно преди Великден, точно в петъка преди него аз отидох на консултация, А в къщи пред огледало казах, мами, тази вечер ще се видим. И лекарката каза, още 2 седмици и планираме операцията. Аз я попитах, а няма ли на Великден да съм в болницата. Не, рано ми било. След 10 минути ми изтекоха водите и всичко тръгна по вода. Видя ме лекарката, върнах се в къщи, взех си багажа, изкъпах се и отидохме в болницата. Приеха ме, биха ми упойката, намазаха ми корема и вдигнаха един чаршаф пред погледа ми. И в този момент лекарката каза, честото МОМИЧЕ. Моята мечта, моето дете. Проплака и го отнесоха. След малко го донесоха, а то плачеше. Поднесоха го до главата ми и аз протегнах ръка. Докоснах малката буза и казах: "Няма мамо" И то млъкна, на секундата. Позна ме! Целия екип спря работа и ни погледна. Не беше се случвало така. Не бяха виждали такова нещо. Моята принцеса позна гласа и допира ми! И тогава си мислех, че я обичам. Но не е било така. Всеки изминал ден ме учи как да я обичам, всеки ден с горда усмивка наблюдавам постиженията й. Всеки ден с всяка нова дума, с всеки нов жест, тя внася в сърцето ми само любов. Тя е любовта. Тя е най-прекрастното нещо в живота ми! Всеки ден ме учи как да ставам по-добър човек.
И аз отново съм егоист, отново съм си аз, но тя е нещо друго. Тя е нещото, което вади най-доброто в мен. И макар че, почти всяка нощ съм на работа, а денем я гледам, и макар че не си доспивам, и макар че понякога не знам къде се намирам, една сладка прегръдка, една целувка, когато чуя едно тихо ШШШ, мама спи когато аз съм заспала седнала на дивана след безсънната нощ ме карат да се усмихна, да отворя ръце и да прегърна съкровището си. И аз егоиста не спя дни заради съкровището си, аз егоиста съм се прибирала при -5 градуса без яке за да завия нея, защото се е намокрила, аз егоистът дадох сърцето си безнадеждно! И получих още едно подарък. Защото нашето момиче се отплаща със същата любов към нас каквато получава.
И те моля господи, запази ни такива каквито сме сега. Нека винаги така се обичаме, нека винаги сме здрави и винаги бъдем така щастливи заедно. И се моля след години, когато тя прегърне своето дете, да се обърне към мен и аз да видя същото щастие в очите й, да ми го подаде с усмивка да го гушна и да каже "Обичам ви мамо" Това би бил най-щастливия ден в живота ми. А дотогава, надявам се тя да ме е научила на изкуството да бъдеш майка  Hug

# 31
  • Мнения: 14
КИРИЛ - владетел (от гръцкoто kyrios - владетел). Денят на св. равноапостоли Кирил и Методий е 11 май.
Кирил и неговия брат – Методий са от онези случаи, когато историята несправедливо ти изсипва 100 кила слава и не казва какво да ги правиш. Кирилицата е написана от Климент Охридски, а глаголицата на Кирил и Методий се оказала неприложима. Надявам се поне честно да са спечелили обществената поръчка за това.
Тук всъщност става въпрос за друг Кирил.

Кирил е чисто новото ни бебе. Скорпионче. Роди се на 18-и ноември 2008-а. А историите и героите около него са тези, за които ще ви разкажа. След като майката биде споходена от тревожната мисъл, че и се бави нещо се появи първият ни герой.
Д-р Веселин Пенков. Той се появи относително случайно, при цялото осъзнаване, че случайни неща няма. Звъннах на познати, „Кой е на работа?”, „Д-р Пенков.”, Дали ще е възможно да установи бременност?”, „Няма проблем, каза да дойдете!”
Д-р Пенков е млад напорист в медицината гинеколог. Някои го хвалят, някои – не. Ние го хвалим. Още при първия преглед каза къде вижда рискове, какви са му прогнозите за протичане на бременността и че АКО потърсим мнение на друг специалист, а после решим да се върнем пак при него не би трябвало да имаме притеснения или скрупули. Здравето, бебето и разумът са си наши.
Лекарите и жените са сходно ревниви и докачливи на чест. Нашият доктор каза, че няма да бъде…
Доверието и уважението между лекаря и пациента е от най-важните фактори за успех. Майката каза „Това е моят доктор!” и приключихме с въпроса. През дългите 9 месеца (които все ми се виждаха безкрайни) той беше нашият герой. Понякога пресоляваше с плашенето, но знам, че ако доктор каже на пациент „Добре е да откажеш цигарите.” Това няма да се случи, но ако му каже „Ако не откажеш цигарите ще умреш!” е много вероятно да се случи.
9-те месеца минаха и дойде времето за раждане.
 
-Секцио! - каза доктора. По предписание, не заради страха от раждане. Бременноста е рискова и секциото е единствения начин за благоприятен край.
-Така да бъде!
-Обадете се петъка да видим как са операционните, уточняваме и влизаш!
Идва Петък. Майката междувременно стигна до прозрението, че е съгласна да бременее още 2 години, пред страха от секциото. Бебе обаче останало  майка си няма.
-Последно в понеделник влизаш и Вторник вадим бебето…- ))) най-накрая…
-Обаче…(тези обаче-та никога не са ми се нравили ) поради това, че не съм акушер ще се наложи да минем през процедурата „Избор на лекуващ екип” защото иначе колегите се сърдят. В противен случай секциото трябва да прави който е дежурен. Избора е регламентиран със заповед, струва 200 лв. и се плаща на касата на болницата.
Баси, все пак е нещо. Държавата те ебава, някак си е по-величествено.
-Аз да питам, нали секциото е по медицинско предписание? Защо избор на екип?
-Не знам човек, така са го намислили. Нямам нищо против да си уговориш среща с директора на болницата. Ако той се съгласи, нека да отпадне този „избор”. Това трябва да го свършиш преди раждането, щото иначе може да попаднеш на всеки колега, а при толкова следене и грижи за тази бременност да се пуснете на случайността…

Врътката с избора е много тънка. Внимавайте как питате минаващия по коридора доктор може ли да вземете аспирин, защото би могло да се тълкува като избор и неусетно да се окажете до касата на Н-ската болница Wink
Раждане струва 400 лв., поети от здравната каса. Изборът на екип е надграждане на тази сума, като в крайна сметка раждането става 600 лв., разпределени по някаква схема – за болницата, за лекарите и сестрите. Регламентиран рушвет. В нашият случай разбрах, че инициативата била на педиатрите. Така твърди мълвата. Педиатрите са лекарите в отделенията по неонатология. Те били сърдити, че оставайки на втори план не виждат нищо от благодарността на пациентите. Е, вземат заплати, ама екстраприходите са си екстраприходи. А и екипа в операционната… Благородност, благородност ама…

-ОК докторе, бебето ни е важно, твоето мнение също. Не искам да попадам на случайни (които със сигурност щяха да бъдат избрани такива, за назидание), пък срещата с директора ще я отложим за по-натам.
-Тогава в понеделник с наръч дрехи, аксесоари и пелени да сте на входа на АГ-то. Рапорт даден!
-Рапорт приет.

Такааа. Списъкът, чехлите, лъжиците, взе ли си зарядното, монети за телевизора, спокойно, всичко ще мине добре (да, ама аз ще съм пред залата, а тя вътре)…
Отиваме. Приемане – 1 час. Процедурата е сложна. Комплект документи за информирано съгласие за поставяне на упойка, за това, че поради университетския тип на болницата могат да те ръгат студенти, че раждането е свързано с…
Питам тези дни дали е прочела какво подписва? Нямало време. Дава се последната страница, писалка и подписваш. Добре бе, може за донор да си се цанила! Никой не те оставя да четеш, ми вика… Упс! Мой приятел ми разказваше за Германия, болниците, законите и адвокатските кантори около болниците. Излиза мистър Щурц и от входа го подхваща служител на кантората:

-Добър ден хер Пациент!
-Добър ден хер Досадник!
-Аз представлявам хер Адвокат и желая да ви запозная с правата ви на Пациент…
-Ооо, нема нужда хер Досадник!
-Хер пациент, би трябвало да са Ви дали наръч бланки, уведомяващи ви за правата, задълженията и рисковете…
-Да, довиждане…
-Трябва да са Ви оставили време да се запознаете с тях преди да ги подпишете..
-Е, нямаше много…
-Защото хер ако не са го направили бихте могли да ги осъдите за 20 000 ЕU!!!
Хер-ът се забавя и заслушва…
Да оставим настрани хер Щурц дами и господа и да се върнем на българска земя. И тук това ще се случи, но не става изведнъж…
Подготовка за секциото в 5.30 сутринта, за да сме първи.
12 часа…1…2:30…зъррр…
6.30 часа.
-Отивам към залата. Казвам ти номера, да не ни го разменят )))
-А бе ще го разменят…
-Ти гледай там и не спори!
-Добре. Тръгвам.

Пред АГ-то съм. Болницата е още празна в 7.30 сутринта.  Отивам във фоайето пред залата и сядам. Минава една акушерка, която познавам.
-Ти?
-Чакам си бебето!
-Сега ли? Браво, радвам се…
-Трябва да са я почнали. Секцио.
-Искаш ли да отида да видя?
-Ама разбира се…
Минават тягостните 10 минути докато се върне. 8 без 5.
-Всичко е нормално за сега, тъкмо са започнали. Спокойно, всичко ще е наред. Искаш ли да изчакаш в моята стая? Те ще минат по същия коридор.
-Да, благодаря ти.
Ст. акушерка Веселка Петрова е добър човек. Вниманието и ще го запомня завинаги.
И пак се заточиха едни минути…
8.10 се отваря и затваря някаква врата и де чуват стъпки… идват насам… Конвой акушерки носят едно бебче.
-Вие къде отивате?
-Носим бебето?
-Къде?
-Ясно… Ела си го виж Simple Smile Ти си бащата, нали.
-Мдаа…

Чуството донякъде е още неосъзнато, но който го е изпитвал ще ме разбере, който не е, пожелавам му го.
Ст. акушерка Ваня Захариева е човекът, показал ми пръв моето момче.  Това не се забравя. Тя беше добра и внимателна и през целият престой на майката и бебето, за което сме и признателни. Както и на останалите акушерки, но всичко с времето си.
…алодядочеститтивнук…бабочеститоинатебе…честитотаткокакемайката…честитотибратче…честитсин…честитплеменник…майкатаизлезеливече…всекимомент…вечеизлезе…всичкоенаредчакамеупойката…бебетоедобре…
Мдааа.
Така до тук. Братовчедът от Бургас дойде специално до Плевен само за да ми честити и сподели радостта ни. Това също ще го запомня. Дългите постове не са от най-четените, надявам се да сте още тук.
Ден втори. Всичко е спокойно и в рамките на нормалното охкане. Приятно съм изненадан от акушерките.  От всичките само една дръпната, но не злобно дръпната, а просто дръпната. Но добра. Наистина съм приятно изненадан. Благодаря ви.
Ден трети. Най-накрая бебето беше представено на майката. Всички останали вече го бяхме видели. Бебетата, родени със секцио стоят през първите дни отделно от майките, за да се щадят и възстановят по-добре последните.

-Виж, като минават докторките по коридора правят много грозни подмятания. Моля те, говори с доктора. Сигурно става въпрос за плащането.
-Какви подмятания?
-Минават от тук и на висок глас говорят „Вескооо, тия твойте протежета няма ли да си платят най-накрая?”.
-Кои са те?
-Моля те, не се занимавай. Говори с него.
По случайност в този момент д-р Пенков влиза.
-Направиха ме на луд. Моля те, дай да ги внесем тези пари на касата. Всичко е с документи и бележки, пък ти после ако искаш говори с директора.
-Съжалявам, че съм те поставил в това положение. Ще го оправим, пък по-натам си е моя грижа.
Внесох парите. Подготвил съм писмо до директора, за да разбера за кое точно плащам. За правото да се роди дете? Ако не бях платил дали щяха да върнат бебето от където е излязло или по скоро тяхното място е там, в съответния отвор на съответните им майки? Ако директора не ме убеди, ще питам касата. Ако и там не ми се получи, макар да съм убеден, че ще, има телевизии. Ще ги популяризирам.
Клиниката има VIP стаи, за които се заплаща при секретарката.
-Дадоха ли ти касов бон за това? – питам една девойка.
-Обясниха ми, че било дарение.

Ден четвърти. Бебето саботира сукането. Глупаче, като порасне ще се бори за това, а сега… Бебешки му работи.

Ден пети.
-Ало.
-Да.
-А бе нещо с изследванията не е наред!
-Кой ти каза?
-Глюкозата му била ниска. Една сестра от неонатологията беше тук…
-И?
-Сега му взеха пак кръв и чакаме. Моля ти се звънни и питай!
-Ще ти звънна по късно…Кой лекар е в неонатологията?
-Мисля, че се казваше Росманова.
-Добре.
А сега. Паля колата и пътувам. Глюкозата падала от недохранване, а нашият юнак не ще да суче като хората. Да му пернеш един зад врата, ама то един врат няма къде…
-Добър ден, д-р Росманова разбрах е на работа?
-Да, в едикояси стая.
-Добър ден.
-Добър да е, какво те води насам?
-Моят юнак е подопечен на Вашето отделение, нещо не искал да суче, глюкозата му била паднала. Дали ще може малко яснота относно ситуацията, рисковете, сериозността?
-Трябва да яде. Като се събуди на цица и ще се оправи. Няма опасности, но е гладен и за това му пада захарта. Давали са му вода, а не трябва!
-Кой му е давал, не знам за такова нещо!
-Майка му.
-Нее, тя не би го направила. До тоалетна да отиде първом пита може ли!
-Не би, ама го е направила.
-Не, не вярвам. Имало е там, по нейните думи много приятна и добра докторка и с общи усилия са се мъчили да го накарат да суче, но той се е бунтувал.
-Да, казаха ми, но му е давала вода.
Уфффф. Защо не ме чува.
-Добре де, ако не му е давала, а захарта пак е ниска какво ще рече?
-Ами недохранен е, няма други проблеми. Всичко ще е наред, няма място за паника, но да не му дава повече вода.
-Тя не може да спре да му дава защото просто не е започвала. Sad
-Но аз знам, че му е давала.
-ОК.
-Тогава и кажи да не му дава повече.
-Ще. Довиждане.

Божеее. Ужас. Важното е, че няма страхотии. Ще засуче и ще се наредят нещата…

Ден шести.

-Искате ли да ви изписваме?
-…що за въпрос!

Колата, жената, бебето, каката, бабата, сестрата с вързопчето в ръце, усмихни се, щрак, благодаря, заповядайте, мерси, благодаря ви, довиждане.
Наистина благодаря за вниманието на персонала на АГ-то, докоснал се със грижите си до момчето ни. Те са добри хора, акушерките, сестрите, лекарите, санитарките…


Посрещането у дома, питата, черпенето и първите трепети ще ги спестя.


Контролен преглед в неонатологията след 5 дни. Заради теглото. Така екипираме бебока, че в одеалата, дрешките и шапката се изгуби )  Контрол на теглото и ужас? Уж суче, не суче!!!

-Я да те видим как кърмиш! Ще го храниш..
-Ама аз го храня!
-Ще го кърмиш! През 3 часа!
-О Боже! Не съм отказвала да го кърмя! Не знам защо се получава.
-Кърмиш ли го правилно?
-Както сте ми показали!
-Какво сме ти показали!
Явно нищо…
-Вървете си, да го кърмиш и след един месец на контрола при педиатъра му. И да го кърмиш!
Тази жена глуха ли е, че го кърми... УНГ е на няколко метра…
Нова…паника. Какво да правим?
Ще се цеди, за да виждаме колко яде, ще купим кантар и ще го теглим. Точка. Ще му купим адаптирано мляко и ще го дохранваме… Дали е правилно… Колко да му даваме… Я да си ходим, пък ще му мислим.
Събота. Дали да потърся пак д-р Росманова…
-Знаеш ли, д-р Пенков ме запозна с д-р Йонов. Той е много внимателен. Даде ми телефона си и ми каза ако имам притеснения да му звънна.
-В теб ли е?
-Май да… Ето го, набирай..


-Не се обажда. Почивен ден е, не ни е длъжен човекът да ни се обажда. Да вземем някакво мляко, пък в понеделник ще го потърсим…
-Ами…
Зрррр
-Доктора звъни. Ще говориш ли?
-Да… Здравейте доктор Йонов, аз съм….
Д-р Йонов се обади и спокойно обясняваше и разсейваше страховете ни около 20 минути. Аз не го познавам, а любимата го е виждала само няколко пъти. Благодарностти на д-р Максим Йонов.  Задължени сме му, макар и за единствения телефонен разговор, защото той беше в важен за нас момент.
-Елате във вторник да ви претеглим и прегледаме.
Отидохме. Нямахме щастието да го срещнем, по телефона предложи да го почакаме, но ако желаем да помолим някой от колегите му. Те нямало да ни откажат. Попаднахме на д-р Атанасова от неонатологията.  Д-р Атанасова е в групата на нашите герои. Спокойният тон и внимание са параметри все по-малко намираеми в здравеопазването ни. Докторката ги притежава. Бебето ни е пораснало с цели 100 грама за 3 дни J Щастието е в детайлите.
-Продължавайте така, не се притеснявайте. Детето е добре. Всичко ще е наред.

8 декември. От последния преглед момчето е порастнало с 350 гр. За седмица. Дали да не звънна в неонатологията и да попитам дали и колко да му увеличим дозата?
-Добър ден, бих желал да…
-Да, звъннете на д-р Росманова на --- и говорете. Тя ще ви отговори.
-Благодаря.

-Добър ден.
-Добър да е.
-Бих искал да попитам за онова дете, дето не щеше да суче..
-Какво за него?
-Ами дали…
-Кърми ли го майката ?
-Да, но го дохранваме..
-Как го дохранвате?
-Ами понеже е проблемен…
-Кой ви каза, че е проблемен?
-Вие, нали на системи искахте..
-И какво?
-Додаваме му за да сме сигурни…
-Ама защо ще му додавате!!! Я да ми звънне майката, че си на работа през деня и пропускаш.
-ОК.

-Докторката иска да говори с теб.
-Нали щеше да я питаш с колко да увеличим.
-Да, ама взе да пита неща, дето не ги знам.
-Чакай, че тъкмо се храним… Айде ще говоря…

-Здравейте д-р Росманова.
-?
-Аз съм майката на…
-Ти кърмиш ли детето?
-Да.
-А какво му додаваш тогава?
-Понеже не сме сигурни колко суче, му додавам цедената кърма..
-Кой ти каза да го правиш!
-Нали трябваше да разбирам колко суче..
-Я ми кажи как го храниш?
-През 3 часа по 75мл..
-Ма кви са тия глупости! Буди ли се и да иска да суче?
-Ами понякога то…
-Какво е това по някога! Буди ли се или не? Какви са тези 3 часа! Колкото пъти се събуди толкова пъти да суче?
-Но на мен вашите колеги ми казаха…
-Какво са ви казали? Ти чуваш ли ме какво ти говоря?
-Да, чувам ви и ви казвам, че суче и след това му додавам кърма, а когато няма с адаптирано…
-Какво му даваш!!! Кой ти каза!!!
-Бях на контролен преглед…
-Кой ти ги прави тези прегледи!!!
-В неонатологията преди седмица и…
-Слушай, престани да се държиш неадекватно и като не можеш да говориш ще ти задавам въпроси, а ти ще ми отговаряш!
-Не се държа неадекватно, просто не ме оставяте да ви обясня нищо, само ме прекъсвате. Обяснявах ви, че…
-Абе госпожо, приказваш ми глупост след глупост, как няма да те прекъсвам!!! Колко е наддало?
-Госпожо, за това ви се обаждам, за да ви обясня, че за една седмица и наддало към 300…
-Какви са тези 300!!! За месец трябва да наддаде поне 800 грама!!!
-Аз ви казвам, че ако ме изслушате, ще разберете, че теглото което ви цитирам е за седмица!
-Слушай, говориш ми несвързано и глупости. Я си запиши телефона ми, ще ми звъннеш утре за да ти кажа кога съм на работа и ще дойдеш да видя какво правиш!!! Пишеш ли?
-Пиша.

 Доверието и уважението е важен фактор. Няма да звъннем.
Отидохме при личната педиатърка, там претеглиха и премериха пикльото, порадваха му се и ни изпратиха по живо по здраво. Доброволно при светила повече не щем. Да си светят на друго място…
Това е. Бебето реве, пръцка, суче, прави гримаси на усмивки, които приемаме лично, пълни памперсите и расте. Това се иска от него.
Героите и антигероите са ясни.

PS – В патологичната бременност, не в неонатологията, а в патологичната бременност има една друга д-р Атанасова. Много тревожна тази жена. Упражнява непрекъснато някакъв сарказъм и ирония към всички околни. Няма ли начин да бъде поуспокоена? Или уволнена?

PS2 - Вече сме на четири месеца. 6 500 с боднати днес поредни ваксини на смело бебе, непроронило и сълза. Или почти...

# 32
  • Мнения: 506
                              Чудото да създадеш живот

Да създадеш живот е наистина чудо и самият процес на създаване на този живот-от яйцеклетка и сперматозоид започва да се развива новият живот.Изпитанията през които преминава една бременна жена са много гадене повръщане по няколко пъти на ден и редица други неразположения.Ние сме създали новият живот на 1 февруари 2008 година.Малко по-късно разбрах че съм бременна.Радостта ми бе голяма като видях 2-те чертички на теста за бременност Шуър чек който си взех.Първоначално беше малка точица в мм и постепенно започна да нараства в продължение на 9 месеца.И на 16.10.2008г в болница Авис Медика в Плевен в 10:03 минути се роди нашето момиченце -нашата зведичка-Стела Ангелова Трендафилова.Станах майка и прегърнах моето момиченце.Сега сме неразделни дружки с нея и си правим компания всеки ден-гледаме се.Да си майка е много отговорно нещо-денонощни са грижите за малкото човече-смяна на памперси приготвяне на млякото хранене с каши разходки къпане преобличане пране на дрешки гладене чистене.Но децата са най-хубавото нещо на този свят.Радвам се че станах майка и създадох живот.

# 33
  • София
  • Мнения: 13
Изкуството да си майка... Трудна работа. Детето не е изпит, да мине и след това да се наспиш... Толкова исках бебе, а се уплаших от промяната, която щеше да ни донесе малкото човече. Дали съм готова, дали ще се справя? Той, таткото преливаше от щастие. Заобича „Фъстъка” още преди да знаем дали ще е малък принц или принцеса. А аз?

То просто идва, малко и безпомощно, и нямаш избор, трябва да се справиш...и се справяш. Заложено ни е. Но това го зная днес, след осем щастливи месеца. Как лети времето... Изкуството да си майка като че се проявява в това да няма „аз” – да бъде на първо място „то” – а на мен ми се падна едно „то”, което напълно заслужава... За това мисля, че откакто имам моят малък син станах по-добър човек, или поне се надявам да съм, старая се. Дано успеем да направим от малкото човече един истински достоен човек. И колкото пъти се запитам дали съм добра майка, си казвам, че за моето дете няма по-добра. Така ме научи една друга майка в родилния дом. А за награда получавам мокри целувки. И когато две малки ръчички ме гушнат, ей така, без причина, ми се иска да кресна „обичам те, детенце”. А той ми се пули неразбиращ и се хили насреща ми с беззъба уста. Тогава ми е най – лесно да съм майка!

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 18:21 от Danayka

# 34
  • Мнения: 31
Между беззъбата усмивка,
необяснимата сълза
и чувството за смисъл-
естествено и нежно,
тревожно и безсънно,
неопитно и смешно-
изкуството да бъда майка
се побра.

# 35
  • Мнения: 206
Кръв

на сина ми

Спорно е дали за теб ще го направя,
или разговарям пак сама със себе си,
но много ми се искаше да ти покажа
това, което е било у мен във времето.

Не само за нормалните ни сблъсъци,
и материалното, и любимите закуски;
и извън интелектуалните ни спорове,
изолацията ни в интимните моменти;

да, не ме е срам да ти поискам извинение,
когато ме обземе дивата природа,
а също и не се страхувам от последици
да бъда с теб до крайност откровена;

и колко ми е смешно как си дърпаш дрехите,
които усмихнато "крада" от гардероба ти,
но пък обожаваш да ти подарявам точно моето,
дори и музика, за мен която са създавали;

и толкова обичам погледа ти с възхищение -
критично ме обсъждаш как изглеждам,
и си горд със всичко - и отвън, и вътрешно
(с една идея промъкваща се ревност).

...А когато ме проклинаха,
не допуснах да намразиш;
предпазих те от скудоумия
(поне дълбоко се надявам);
и бранех именно душата ти
от безсърдечната проказа,
разтрошените ни ценности,
и гранясалата оскотялост...

Да, определено всичко си е струвало -
от мен си вече в пъти по-прекрасен,
до степен вместо аз да давам прошките,
ти да го правиш истински достойно.

Не съм ти собственост, а ти на мен - изключено!,
и да бъдеш основание за моя си житейски път
е обсебващ егоизъм, и товарене със отговорност,
но във времето евентуално каквото и да ни се случи,
с когото и да бъда, и както, и където и да съм,
ще ти тека във вените - без аналог, и твоя изначално.

# 36
  • Мнения: 5
Имам си едно мишленце,

малко, мъничко детенце!

Беше бебенце ревливо,

крехко, нежно и красиво!

Ето, че порасна малчо,

стана шугав калпазанчо!

Прави той бели на вред

и не признава ничий ред!

Да си майка е прекрасно,

но също и доста опасно!

Много трябва да внимаваш

как детето възпитаваш!

Усмивка  да грее на лицето

и много, много топлина в сърцето

да вдъхновява малкото момченце,

за да стане то добро детенце!!!!

 Simple SmileНа сина ми! Simple Smile

# 37
......корем,грамаден като земното кълбо.Лягам на операционната маса.Анестезиолога ми казва да се свия за да ми постави упойката в гърба.Ще се свия ама друг път  LaughingМъка!Колко съм се свила,колко не-2 упойки не ме хващат!Казват ми да броя до 10,стигам до 3 и вече нищо не помня.Събуждам се не знам след колко време,и питам какво става,къде е  детето ми,защо са ме приспали....изпадам в ужас.Всички ми честитят 3,650 момиченце-живо и здраво,смеят се,а аз само едно и също питам-има ли си всичко,добре ли е??След което пак съм заспала.Изнасят ме с носилка от херургия,в просъница виждам разплаканият ми мъж пред вратата с куп рози,искам да го прегърна,но пак съм заспала.Събуждам се отново в една бяла стая,с две легла.До мен мъжа ми.Боли.Всичко боли,и ми е адски студено!Треперя,чак зъбите ми тракат.Влиза лекарката ми и ми носи едно малко овито момиченце с мътни очички и накривена шапица.Света спря.Забравих за болката,забравих за студа!От там нататък всичко се промени.Дори когато съм болна,дори когато ми е тъжно,когато видя тези две вече определено кафеви очички,всичко ми минава.Мисля че това е изкуството да бъдеш майка.Да се учиш от детето си,то от теб,и така цял живот.По голямо изкуство от това,няма.

# 38
  • Мнения: 111
Чудото да създадеш живот

Зравейте! Казвам се Живка Стефанова и съм майка на 2 красиВи момченца на 1 г и 7 мес. Ето и моята история!
       Преди 11 год срещнах мъжът на моя живот. Много се разбираме и обичаме . След 5 год  дружба казахме си ДА и се оженихме. Но се оказа , че така желаното бебче не ставаше. Следваха 5 год , ходине по лекари, изследвания, на надежди и  разочарование, на очакване и депресии. Причина за това нямаше. Ходихме по на Бачковси, Рилски, Троянски манастир. Там са 3-те чудодейни икони на българия. И винаги се молех за поне 2 деца. И чудото се сбъдна. Декември 2006 за първи път видяхме 2-те чертички. Не повярвахме. Проверихме пак грешка нямаше. До 3- тия месец вс беше на ред с бебето. На 4-тия точно на 8-март отидох на редовен преглед и видяхме , че бебетата са 2 , а не едно. И двете се развиваха съвсем еднакво.  Направо си умрях от кеф. Татито също.  
     В началото на 9 месец родих 2 хубави момченца Георги и Ивелин. Първоначално малко се различаваха, но после съвсем се уеднаквиха, чак ние ги бъркахме.  Няма да забравя колко щастлив беше татито, като го видях след раждането. Беше видял синовете си още на първия час след раждането. Целия сияеше от щастие.
     Щастлива съм и съм горда с това, че сами отглеждаме децата си .Няма кой да ни помага. Татито е неотлъчно до мен с грижите, около тях. Преживяхме заедно страшните колики, радвахме се на първите усмивки, първите звуци, първото зъбче, първото лазене, първите стъпки, прохождането, първия рожден ден, първите думички. Вечер  като се върне от работа се занимава само с децата , аз да посвърша нещо.
  Вече сме по големи и разбираме доста неща. Игрите станаха по забавни. Децата стават все по интересни. Това е най хубавия момент да гледаш усмихнати и здрави децата си, да чуваш детския смях, да ги гледаш как се боричкат, как правят пакости. Много са интересни как копират възрастните и себе си дори. Това е щастието да си майка и татко.
Благодаря за вниманието!

# 39
Преди 29год дадох живот на първияя си син.Бременност не толкова трудна,отидох на лекар за пръв път в 5я месец.Нямаше ехографи,нямаше видеозони,нямаше секцио.Установена бременност и до там.Родих 4,600 бебе нормално,ако може така да се нарече.3 дни раждах,бебето ми се беше обърнало с главата на горе.Лекаря ми "скачаше''по корема...беше кошмар.Извадиха го целия син,с вакум.ДО 2 год и нещо не проговаряше.Умирах от страх че е нещо свързано с вакума.Проговори,изучи се,сега има дете.Мисля че това е чудо  да създадеш живот, чудото да продължиш живота.Да успееш да видиш и хубавите,и трудните моменти,да ги изживеете заедно.

# 40
Преди време имах спонтанен аборт.Полудях от щастие когато видях двете чертички на теста.Дните в очакване на бебето ми,започнаха да се мижат.Щастие,огромна радост,до като един ден прокървих и ме приеха в болницата за задържане.При мисълта че отново можеше да се повтори света ми се срина.Плачех и нито спях,нито ядох.Слава богу всичко мина нормално.Така изминаха още няколко месеца и един ден ,рано сутрнинта ме приха отново,но този път за хубаво.В 05,18 ч сутринта изплака малкото ми момченце.Мисля че когато една жена дари живот,вече е изпълнила дълга си за нейния.Няма нищо по хубаво от това да си майка,да дадеш живот и да го отгледаш.

# 41
изкуството да бъдеш майка

Животът е красив!
Животът обаче е и трънлив!
Ще вървя с теб през него
и никога не ще си сам!

Дари ме с усмивка,
отвърнах ти с топлина.
Дари ме с нежни чувства,който
може да изпита само една истинска жена!

И беше лесно всичко,
когато беше още в мен.
Сега е много тежко,да знам че
пак те пазя,но вече си голям!

И трудно ми е да се примиря,че сърцето ми ще е извън тялото ми!

# 42
Обичам те,и винаги ще те обичам!
Понякога по цели нощи аз не спя.
Обичам те,с такава обич,
която не познавах до сега!

Обичам с тебе да играя,
обичам с тебе да чета,
обичам даже с тебе да се карам,
обичам те с цялата душа!

Обичам малките ръчички,
обичам палавите ти усмивки,
обичам пръсчета в косата ми
да сплиташ,
обичам да ме учиш,как да стана  по добра!

Не зная ако ти не си до мен,
какво бих правила сама!
Навярно бих била различна,
навярно бих била самотницата на света!

И ако трябва пак да ме боли,за да те имам,
и ако трябва пак под ножа ще лежа,
и ако трябва 100 пъти ще го направя,
да мога живот да ти даря!

# 43
Спомняш ли си?......27.07.1983...някаква болница....може би  в Пловдив.....
Малко момиченце-2кг и 150гр!Видя ли го,или дори не ти го донесоха?Може би не си пожелала!Болеше ли те,така както мен ме боля,през всичките тези години....Помисли ли какво ми даваш,а в същото време и отнемаш??Спомняш ли си русото момиченце със сините очи,който сега вече не са сини?Кои ти даде право да ме дариш с живот,и да го хвърлиш,там на вятъра.Кеде беше на Коледа,къде беше на всичките ми празници.Помниш ли рожденният ми ден,за който не получих дори една картичка?Или помниш само болката ти?С кого беше през всичките тия години и на кого даде майчината си обич!

Не ме познаваш и не искам.Не познаваш дъщеря ми!Не познаваш чувството да създадеш живот!Не заслужаваш!А аз съм най-голямата щастливка,защото се запознах с него/чувството/........и ти не успя да ми го отнемеш!....

Спомняш ли си.....

# 44
  • Мнения: 211
Изкуството да бъдеш майка

Когато прошепна на  децата си „извинявай”, когато съумея  да се издигна до технния  ръст, тогава чувам  и тяхното  искрено „извинявай, мамо”.  Когато им благодаря,  виждам и тяхната благодарност.  Не им казвам, че са лоши, казвам им да бъдат добри.  Първите си стъпки направиха в сърцето ми. Следвам ги по техния път  и се тревожа като всяка майка – дали ще са здрави, дали ще успеят, дали... Не мога да определя мечтите им, но мога да им помогна да имат такива. Не искам да ги правя чудесни хора, искам да ги направя щастливи деца. Ако се забавлявам заедно с тях  на омазаните с боя дрехи и на шляпането в локвите, значи съм успяла.  Безкрайно ги обичам и не се сърдя, когато „скрила се” за малко под душа, вратата се отворя с: „Мамо, почва Мики Маус". 

Последна редакция: чт, 26 мар 2009, 13:50 от Mickey Mouse

Общи условия

Активация на акаунт