,,Тарикатче'' или ,,задръстено комплексарче''?

  • 2 728
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 11
Вчера прочетох тема в Клюкарника, в която една съфорумка много бързо раздели децата на два вида: едните тарикатчета, а другите задръстени комплексарчета. Ставаше въпрос за две малки деца, които не могат да разделят лопатка на детската площадка. Според същата тази съфорумка ако детето ти не се оправя само на вън, не е нахално, нагло и невъзпитано значи е комплексарче...Останах много учудена от това твърдение.Още по учудена останах, когато се включиха и други майки, които подкрепят това твърдение...Та за това реших да ви попитам вашето дете към коя група спада?

# 1
  • Мнения: 24 467
А, по клюкарника да си сверяваш часовника за хората е нещо, което следва да избягваш.  Laughing
Мисля, ясно ти е.

# 2
  • Мнения: 9 814
Е, явно моето спада към категорията "комплексарче", защото не се бие и не решава силово проблемите си с връстниците.
А относно меродавността на мненията в Клюкарника относно децата съм доста скептична- повечето потребители там нямат деца и ги вълнуват доста други неща.

# 3
  • Мнения: 24 467
Моите са циклофреничета- сменят си постоянно начина на реагиране. Таз категория е извън двете групи, кво да правиш, има и изключения. Няма да ходя в оная тема, ще да взема да я разводня.

# 4
  • Мнения: 9 990
Тълкувате думите на Никол/ ако не се лъжа/ според афектираното си състояние.Не е нужно детето ми да е агресивно, за да умее да се оправя само в подобни ситуации.Помислете малко, па после се пенявете. Peace

# 5
  • Мнения: 24 467
Ми не знам, аз пиша в тази, не в онази тема и не ме вълнува ни потребител, ни заглавие, които не чета в момента. Тука гледам- две категории някакви дадени, ми по тях си пиша. И от мен по- спокоен човек трудно ще да найдете.

# 6
  • Мнения: 9 814
Не зная кой какво е писал в другата тема, видях я вчера само първия пост.
И не се пенява, просто казах моето дете към коя от двете предложени категории спада.

# 7
  • Мнения: 9 990
не беше към теб репликата, просто твоята заявка мина преди моята  Winkсъветът ми е по подразбиране.темата е зададена едностранно, но във връзка с друга такава, където тази реплика носи съвсем друг смисъл.

# 8
  • Мнения: 24 467
"Тълкувате"- лично аз нищо не тълкувам, щот не съм ги чела някаквито си там думи на някой потребител. Отговарям на въпроса от тази тема.

# 9
  • Мнения: 9 990
ок, аз пак казвам в тази тема и по нея-не е нужно детето да е агресивно, за да е "тарикатче" Grinning
И ок-репликите са към авторката на темата/действително много не знаят за другата тема/-защото тя е изтълкувала нещо и е поднесла свое виждане, не го оспорвам, казвам си мнението.

# 10
  • Мнения: 5 940
Темата я знам, също се подразних от начина, по който децата така лековато се разделят на два типа. Те са толкова различни, като всички нас.
Не се бие за играчки, той даже има едно леко необичайно за деца на неговата възраст поведение, всичко раздава на другите -"това за Дарко, това Кааси, това Вики". И един странен озадачен поглед какво се случва като другите се сдърпат за играчки, поема към някаква си негова посока, да обикаля напред, назад, нещо не му е интересна тази борба.

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 12:55 от valerie

# 11
  • Мнения: 817
Ами не,....не се бие, не е груба, тя е дама! За дъщеря ми става въпрос.. Grinning Но умее много добре да пази своите си неща, знае как. Не е нужно да наранява другите деца!
Друга бира сме ние жените! Mr. Green

ПП. Не се "връзвай" на определенията на хората. Нормално е понякога като сме по емоционални да употребяваме не много добре обмислени думички! Simple Smile

# 12
  • Мнения: 14 654
Не знам на колко вида и подвида се делят децата, но моето не дружи нито с комплексарчета, нито с тарикатчета, а с нормални деца. Всъщност нямам представа какво означава едно дете да е комплексарче.

# 13
  • Мнения: 46 508
Тълкувате думите на Никол/ ако не се лъжа/ ...

 Shocked
Ако е така, моля, някой и на мен дам и обясни, защото в тази тема бях доста "кротка", а и нямах време да я следя ...

# 14
  • Мнения: 3 929
Синът ме не спада към нито една от горепосочените "категории", въпреки че в определени моменти на шега го наричам "тарикатче". А и всички тези опити да се налагат определни категории и стереотипи и да се "вкарват" децата ни в тях са абсолютно безсмислени според мен.

# 15
  • Мнения: 11
Не, не тълкувам думите на Никол, ако това въобще има някакво значение.

# 16
  • Мнения: 11
Янечек,  и аз си задавам същият въпрос, затова и пуснах тази тема.Надявам се някой да ни разясни.

# 17
  • Мнения: 299
   За сега имам едно "комплексарче " и едно " тарикатче "  
Моите са циклофреничета- сменят си постоянно начина на реагиране.
 Но ще гледам да ги направя "циклофреничета "    Laughing    

# 18
  • Мнения: 9 990
Тълкувате думите на Никол/ ако не се лъжа/ ...

 Shocked
Ако е така, моля, някой и на мен дам и обясни, защото в тази тема бях доста "кротка", а и нямах време да я следя ...


Всъщност, аз защото на това попаднах:

"..Аз пък съм привърженик на максимата - децата сами да се оправят. Едни са тарикатчета, други - задръстени комплексарчета. Такъв е животът..." цитат на потребител с отговор от теб:

"..Именно .."
 затова съм подвела, за което съжалявам. Peace

Та мисълта ми беше, че малко преекспонирано се представят нещата. Peace

# 19
  • Мнения: 308
   Не знам, кой може да каже на дете комплексарче.   Не вярвам да има комплексирани деца. Когато порастнат обаче много бързо се учат да бъдат комплексирани, ако и родителите са такива.

   Не повярвах, че Никол може да каже подобно нещо и открих темата, за да я прочета (просто, защото темата е поставена така, че без другата нишката някак се губи). Е, не го е казала тя.  Просто е цитирала друга съфорумка и е изказала съгласие, но според мен по-скоро за факта, че децата трябва да се справят на площадката сами.

   Не мога да деля децата на тарикатчета и комплексарчета (и то вторите по закон задръстени). Съгласна съм, че когато възникне спор за нещо, децата сами трябва да се оправят, но не и когато децата се налагат с лопадки по главите.

   Първо според мен, когато дете бие моето и аз не се намесвам му показвам, че не се интересувам от това, което му се случва и от това, което чувства. Надали то разбира, че го правя за негово добро (все пак е на 1г. и 2м.) Според мен, както при всичко останало има подходяща възраст да покажеш на детето си, че няма винаги да си до него и да го пазиш и че трябва да се справя самичко.

   По темата обаче - явно моето ще да е от двата типа, защото обича да си игаре с деца и в повечето случаи дава играчките на друго дете, но в същото време, ако си играе с нещо и се опитат да му го вземат стиска и не пуска.

   Много се надявам, че ще успея да я науча да не бъде агресивна, но и в същото време да умее да се защитава. И за ужас на по-голямата част от майките тук, ще я науча, че ако удрят нея, трябва да удря и тя. Ако търпи ударите на останалите, вероятността те да зачестят, а детето ми да се превърне в задръстено комплексарче е огромна.

# 20
  • Мнения: 24 467
О, има и комплексирани деца, особено като се вземе предвид обстоятелствтото, че деца се водя до 18 години.
Типичен пример- прекалено агресивното дете, което на всяка крива дума или дори поглед или жест посяга, защото вкъщи не му е позволено да си отвори устата и редовно бива малтретирано. Т.е. не винаги комплексът е свързан с пасивното поведение, искам да кажа- и при децата и при възрастните.
Израз на дълбоко вкоренен комплекс е и непрестанното желание и стремеж да си първи, да си най-, да те похвалят. Тук също не се изисква явна агресия в поведението.

# 21
  • Мнения: 9 990
Тинчето, именно, защото темата е поставена така, че без другата нишката се губи...
И да-ситуации-различни, тази ситуация от предишната тема е една, да ти бият детето-друга, трета също има..

# 22
  • Мнения: 8 999
Синът ми е "тарикатче", но не от агресивните. Много ми е умничък и умее да изманипулира другите така, че те доброволно да му дадат онова, което иска.
Дъщеря ми е "задръстеняче", ама не е комплексирана. По-скоро е задръстеняче-непукистче. Ако не получи нещо, съвсем искрено започва да вярва, че всъщност изобщо не го е искала.

# 23
  • Мнения: 46 508
Да, писах го по повод, че децата трябва сами да се оставят да се оправят, стига да няма бой или нараняване по друг начин, а второто изречение на Ламята, което предизвика тази тема, според си е чисто иронично, но явно не е прието като такова Rolling Eyes

Дъщеря ми не е агресивна, на тази възраст, искаше всички деца да се съберат и да си играят с всички играчки, но е ясно, че това няма как да стане, но ако някой й вземеше играчката й беше все тая, после се научи от другите да си ги пази и да решава с кой да ги дава като подкуп, за да получи неговата Laughing ако не станеше нейната, сядаше на земята и почваше да реве, ако не се залъжеше с нищо друго се прибирахме по бързата процедура, всичко това го приемам за абсолютно нормално за 1.5-2.5 г., без да се слагат децата в категории.

# 24
  • Мнения: 4 555
Т.е. не винаги комплексът е свързан с пасивното поведение, искам да кажа- и при децата и при възрастните.
Има голямо разминаване в разговорния смисъл на думата комплекс и това, което тя означава в действителност. Наистина най-често децата, които имат агресивно поведение, имат емоционален проблем.

Аз също мисля, че на площадката децата трябва да се оставят да се оправят сами, ако конфликтът не застрашава да прерастне в сбиване.

# 25
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 258
На мен пък не ми дреме кой как би охарактеризирал детето ми. Данък обществено мнение никога не съм плащала.

# 26
  • Мнения: 24 467
Именно затова, защото населението масово прикача етикети, чието съдържание не разбира, не мога изобщо да ги приема. "Комплексът" е такова едно животно, а то има много измерения, някои от тях доста по- различни от влаганото от хората съдържание.
Всяко излизащо ясно и често от общите норми поведение води началото си от някакъв проблем в личността- както на детето, така и на възрастния.

# 27
  • Мнения: 3 695
Не бих делила децата на такива "категории".  Naughty
А да се нарича "нахално, нагло и невъзпитано" дете, което е взело лопатката на друго дете  ooooh! -  ами успокойте се малко, това направо е смешно.  Laughing

# 28
  • Мнения: 308
О, има и комплексирани деца, особено като се вземе предвид обстоятелствтото, че деца се водя до 18 години.
Типичен пример- прекалено агресивното дете, което на всяка крива дума или дори поглед или жест посяга, защото вкъщи не му е позволено да си отвори устата и редовно бива малтретирано. Т.е. не винаги комплексът е свързан с пасивното поведение, искам да кажа- и при децата и при възрастните.
Израз на дълбоко вкоренен комплекс е и непрестанното желание и стремеж да си първи, да си най-, да те похвалят. Тук също не се изисква явна агресия в поведението.

   Съгласна съм с теб.    Peace   Точно агресивното дете може да е комплексираното дете, но аз употребих и двете думи със смисъла, който е вложен от авторката. И даже да има комплексирани деца, то е заради родителите и отношението към него и твоя пример го доказва.

# 29
  • Мнения: 830
А как мразя да се слагат подобни етикети особенно на децата  #Cussing out
Моето и то е циклофрениче, реагира според ситуацията. Не знам коя е въпросната мама, която е разделила така децата  ама ще и пратя много поздрави по майчина линия  Whistling

# 30
  • Мнения: 2 110
То е ясно ,че децата не могат да се разделят на ,,тарикатче'' или ,,задръстено комплексарче''.
Когато учех в МЕИ имах един преподавател ,които разделяше студентите на "колеги "/това бяха мъжете и "посредствени"/това са жените,защото според него жената става само да готви/.
Нека всеки си дава каквито определения намери за добре .Това не означава ,че хората ще повярват в това или ,че това е истината.

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
според мен такова твърдение е абсурдно...
аз съм виждала отворени деца,които обаче са една трета,прекрасна категория.могат да отстояват правата и желанията си без да са нахални и брутални.не служат за изтривалка на другите,не са задръстени и комплексирани,но не са и тарикати в грозния смисъл на тази дума.
жалкото е,че такива отворени, в добрия смисъл на думата деца,се срещат все по-рядко...защо ли?

# 32
  • Мнения: 6 713
Ау, че грозни етикети! И то става дума за дечица. Tired Sick

# 33
  • Мнения: 8 999
Ах, как ме амбицирахте да изчета цялата онази безумна тема за дъртата вещица. Много се смях. А въпросната категоризация на децата е направена с чувство за хумор, изобщо не е имала предвид авторката й, че така насериозно ще се приеме и толкова нежни майчини сърца ще засегне.
Децата са една категория - диванета и неандерталчета. Нашата роля е да ги опитомим и превърнем в цивилизовани хора /според днешните разбирания за цивилизованост/.

# 34
  • Мнения: 24 467
Днес разбрах за коя тема се спомена тук и чак тази сутрин надникнах в нея. Честно казано първа и последна страница са ми предостатъчни, пълнежът между тях, мисля, няма смисъл да чета. Не, пишейки в тази, нямам изобщо предвид онази тема от кучкарника, там освен съболезнования на авторката и искрени съчувствия друго не бих могла да изразя.
За деца до 3 годишна възраст мястото на майката, бабата или този, който ще да ги гледа е до децата. За да се научат да се оправят "сами", то трябва някой да ги научи. Останалото е джунгла, в която лично аз не бих участвала.
Всички тук сме наясно, надявам се, че това са едни крайни определения, които нормален човек в нормално състояние никога не би дал.

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
и аз на това се надявам...
макар че по градинките и детските площадки съм чувала и по-грозни неща...
много е отчайващо...
иначе въпросната тема не съм я чела.

# 36
  • Мнения: 9 814
Ей, с това "оставям детето да се оправя само".... И как ли може да се оправи едно 2 годишно дете само, при положение, че почти не може да говори, а и обектът на "оправията" също?! Ами с удари, така е най-лесно и за двете страни. Те дори животните показват на малките си как да оцеляват, а ние хората предпочитаме гордо да гледаме как голямото ни, но носещо все още памперс дете само правораздава насам натам.
А с това съм съгласна на 200%

...............
За деца до 3 годишна възраст мястото на майката, бабата или този, който ще да ги гледа е до децата. За да се научат да се оправят "сами", то трябва някой да ги научи. Останалото е джунгла, в която лично аз не бих участвала.
Всички тук сме наясно, надявам се, че това са едни крайни определения, които нормален човек в нормално състояние никога не би дал.

# 37
  • София
  • Мнения: 44 085
Много се радвам, че дето ми е "комплексарче " тогав, не че не се оправя, просто е спокойно и неагресивно....
Децата които познава в повечето също са такива, така ги и учат.....

Всъщност изобщо не мога да  залепя подобни термини на малки деца....

Айде да кажем в пубертета....да...ама тогава, най-големите тарикати са всъщност най-големите комплексари....та авторката  може да се замисли в какво се опитва да си превърне детето.....


А само да се оправя не бих оставила невръсното си дете....то майката май е, за да го учи на нещо... не за да пие кафе на съседната пейка...но който както иска да ги разбира нещата.....

Май за радост - не съм чела темата Wink

# 38
  • София
  • Мнения: 7 190
Не знам какво е количеството на чувството за хумор, вложено в горните абсурдни определения в темата първообраз.
Не искам и да знам.
Приличат ми на продукт от мозък без гънки.
Ако това са критериите, по които делим децата още от невръстна възраст, защо после да се чудим що била просташка държавата  ooooh!

# 39
  • Мнения: 1 062
Аз писах във въпросната тема, и честно казано, в изказването не усетих чувство за хумор.  Rolling Eyes Изобщо, за мен беше отвратително. Не съм чувствителна, нежна душа, просто ми се стори, толкова безмозъчно, тъпо и просташко.  При това, едното ми дете е доста буйно, а другото срамежливо и плахо.

# 40
  • Мнения: 7 821
Само на мен ли тази тема ми се вижда странна  newsm78?!? Коментирате нещо казано, пък цитирано, пък "на майтап" , извадено от контекст, кой какво искал да каже, пък кой какво разбрал... Хайде няма нужда!

Общи условия

Активация на акаунт