Отговори
# 15
  • Мнения: 4 892
Ми, ето - аз съм госпожица, но и майчунгел.  bowuu Мъж да ми къса нервите имам - а, са де?!  Crossing Arms Как ще ми викате?

И аз съм на същия хал.

Все тая ми е как ще ме наричат, само да не е другарка.  Ама и на мен са ми се обиждали - и на госпожа, и на госпожица, та сега се чудя дали да не пусна в употреба - мадам?

Обаче да добавя, че ако говоря на някого, а визирам стояща до мен жена, винаги казвам - дамата. Примерно  "дамата е преди мен на опашката", никога не употребявам госпожата или госпожицата.

Последна редакция: сб, 28 мар 2009, 15:51 от NinoTino

# 16
  • Мнения: 516
Ми, ето - аз съм госпожица, но и майчунгел.  bowuu Мъж да ми къса нервите имам - а, са де?!  Crossing Arms Как ще ми викате?
Змийка.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 099
Ми, ето - аз съм госпожица, но и майчунгел.  bowuu Мъж да ми къса нервите имам - а, са де?!  Crossing Arms Как ще ми викате?
Змийка.

Ти си мъжът ми!

# 18
  • Мнения: 2
Доколкото си спомням, имаше академично правило: към работеща жена обръщението да е госпожо независимо от семейния й статус. Дали е още в сила не зная, по принцип академичните норми не се променят много често. В някои случаи би могло да се замени с "дамата" или "младата дама"  Simple Smile А иначе най-често е въпрос не на години, а на усещане - и пак няма гаранция, че ще бъде посрещнато с усмивка което и да е обръщение. Затова пък добронамерените следващи думи и изражение могат да извадят човек от "конфузната" ситуация  Laughing

# 19
  • Мнения: 25 568
Ох, обърках се. Това ми се струва по-сложно от употребата на пълния член.

# 20
  • Мнения: 8 999
Европейците явно са дълбоко повлияни и покъртени от онова, хем интимно, хем служебно обръщение: "Ей, Петров, ти къде си тръгнал, бе!" или :"Иванова, знам ти аз подлата душица на тебе". Беше доста разпространено преди да избухне демокрацията и се употребяваше наравно с "другарю" и "другарко".
В недалечното минало доста често вместо обръщението "господин", "госпожа" се е употребявала служебното звание на човека - например "съдията Татчер" /вж. "Том Сойер"/, инжинер, депутат, доктор, адвокат и т.н. Като съпругите на тези господа веднага след сватбата са приемали професията на мъжете си и са ставали адвокатшата, докторшата, президентшата. Също доста удобно, за да се избегне унизителното "домакиня".
Моята учителка по английски ми беше обяснявала нещо относно  "мис" и "мисиз", ама като не помня точно какво! Но имаше някакъв много строг, но същевременно абсолютно неразбираем етикет, касаещ употребата им.

# 21
  • Мнения: X
На неомъжената- "какичко", на омъжената- "лелче".

# 22
  • Мнения: 396
Мисля, че сега е момента България да даде своят дан в европейската култура и да въведем обръщението "жено!" - общовалидно за всички същества от съответния пол.

 - Гутен Таг, жено Меркел!


 hahaha

Докат' е гуспоица да се казва така, сиреч докат е жива! ...ЖЕНО... Joy

# 23
  • Мнения: 13 512
Във Френската гимназия имах,ме учителка на около 40-45 г, която не бепе омъжена и преподавателите ни французи се обръщаха към нея с "Мадмуазел". А ние много се хилотехме,като го чуехме

# 24
  • France
  • Мнения: 726
Случвало ли ви се е, попълвайки документи, в графата "семейно положение", да попълвате "друго"? На мен да, т.к. опциите бяха:омъжена, неомъжена, разведена, вдовица, ДРУГО. Е това "друго" ме е вбесявало..Дано да са го премахнали.

# 25
  • Мнения: 2 197
Ами зависи дали за самата жена е обидно или не. Аз лично се вбесявам когато ми казват "госпожо". Не съм омъжена и никога няма да бъда. Въпреки, че бащата на дъщеря ми ме представя навсякъде като "жена ми". Аз не се възприемам като госпожа независимо от възрастта си и искам да ми се казва госпожица. А детето ми не е важно за обръщението. Ако някоя се чувства зле от факта, че не е омъжена- жалко за нея.

# 26
  • Мнения: 1 212
Ох, обърках се. Това ми се струва по-сложно от употребата на пълния член.

Ти пък какво го мислиш толкоз .... ти си си кака .  Grinning
Просто и ясно !

# 27
  • София
  • Мнения: 3 099
Ами зависи дали за самата жена е обидно или не. Аз лично се вбесявам когато ми казват "госпожо". Не съм омъжена и никога няма да бъда. ...

Разбирам избора ти, но "госпожо" не визира само семейното положение... Ако си началник е хипер тъпо да те зоват "госпожице", та ако ще трижди неженена да си.

# 28
  • Мнения: 1 418
Аз от 21 до 36 бях госпожа,защото бях омъжена.
Сега съм госпожица,въпреки напредването на
възрастта.Е справедливо ли е?Joy

# 29
  • София
  • Мнения: 1 735
До колкото знам 'госпожо' е допустимо като общо обръщение, ако не си наясно със семейното положение. 'Госпожица' е само в случаите, в които е очевидно, че е така - 14 - 20 годишна възраст.
И аз така знам.Също и в официални документи-молби,жалби се използва г-жа.В един магазин една въздебеличка и грозничка мома,така ме скастри като и казах доста учтиво г-жо,че се уплаших да не ме набие.Откъде да знам каква е!? newsm78q

Общи условия

Активация на акаунт