Лигавица на матката

  • 24 990
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 651
Ровя тук по тоя въпрос, но нещо не намирам пълна информация.
Някой знае ли какви са нормалните размери на лигавицата през различните фази на цикъла?
Чуденката ми дойде от това, че петък бях на преглед при гинеколожката си.Този месец нямах овулация. Та в петък, 39 ден на този МЦ, лигавицата ми беше 0,5 мм и гинеколожката ми каза, че скоро няма да ми дойде и се чудеше да ми изписва ли дуфастон или да чакаме кървенето да почне само, което при мен се случва около 42-45 ден, когато нямам овулация. Въпреки тези прогнози снощи взе, че ми дойде  newsm78

Започва ли кървене дори и лигавицата да не е нараснала достатъчно или просто за 2-3 дни е взела, че е "надебеляла" достатъчно?

# 1
  • Мнения: 4 700
Едва ли е надебеляла.  Но и при мен е имало цикли, в които съм била с тънка лигавица и въпреки това кървене е имало. Не съм се ровила zа повече информация. За мен е важно да zнам, че лигавицата ми е наред, когато има докаzана овулация. Предполагам, че и ти си следяла цикли с овулация. Как е била лигавицата тогава?

# 2
  • Мнения: 4 651
Предполагам, че и ти си следяла цикли с овулация. Как е била лигавицата тогава?

Не съм, не съм, сега я почваме тая, за това ми е интересно Simple Smile

# 3
  • Мнения: 4 700
Важно е по време на овулацията да е над 10 мм. Горна граница zа съжаление не zнам. На мен ми е бил най много 13 мм. И естествено важен е и прогестеронът.  Peace

# 4
  • Мнения: 2 802
Ето на какво попаднах доно помогне. Hug
Женските полови хормони променят маточната лигавица, цервикалната слуз, както и маточната мускулатура в известна степен. Те се приемат като петото ниво на системата хипоталамус-хипофиза-яйчник. Ежемесечните изменения на нивото на тези хормони в системата се представят преди всичко от изменения в маточната лигавица. В края на менструацията лигавицата е много тънка и е представена от най-дълбокия си базален слой. С нарастване на концентрацияата на хормоните (FSH, LH, eстрогените) маточната лигавица увеличава дебелината си, броя на кръвоносните съдове и секреточните жлези. В средата на менструалния цикъл растежът на лигавицата до голяма степен спира и се развиват качествени изменения в нея. Във втората половина на цикъла секреторните жлези се навиват тирбушоновидно и луменът им се разширява. Венозните съдове добиват форма на лакуни, капилярите стават по-многобройни. Лигавицата се подготвя да приеме оплодената яйцеклетка. Това определя разделянето на менструалния цикъл на пролиферативна и секреционна фаза. Точно в средата, на границата между тях се намира овулаторната фаза. Овулацията на жената е около 14-тия ден на менструалния цикъл (като броенето започва от първия ден на менструацията).
Ако бъде оплодена, яйцеклетката намира благоприятни условия за имплантация в маточната кухина. В случай че не е оплодена, яйцеклетката се резорбира в маточната кухина. Маточната лигавица не получава импулси за по-нататъшно развитие от оплодената яйцеклетка и претърпява обратно развитие и излющване – следва менструалното кръвотечение. Това бележи началото на новия менструален цикъл, при който промените се повтарят

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 492
Момичета ,а някой знае ли по-колко расте тази лигавица на ден?Аз в петък бях на док,10-ти ден от МЦ имах фоликул 16 и лигавица 6.Каза ми ,че е малка лигавицата и ми изписа Утрогестан вагинално по 2 от 16-я ден.

# 6
  • Мнения: 4 700
MO6I , чак толкова тънка не е била. И моята при 16 мм фоликул беШе около 7 мм. Обаче когато фоликулът като стана 20 и легавицата беШе 10. Не се притеснявай. Утрогестанът няма да ти навреди.

# 7
  • Мнения: 2 343
на Ф-15 мм. Л-6.5 мм.
след 1 ден Ф- 19 Л- 8 мм.
Така беше при мен този цикъл

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 492
Благодаря за отговорите момичета!Просто всичко ни е на ред,а резултат все няма и вече се чудя за какво да се хвана!

# 9
  • Мнения: 4 651
Благодаря ви за споделеното момичета Simple Smile. Като почнат замерванията този месец ще сравнявам с вашите резултати.  Надявам се вече при мен нещата да тръгнат в посока изясняване, че засега от хаотичните изследвания, които са ми правени, всички хормони винаги са наред, инфекции няма, обаче и редовна овулация нямам  newsm78.

# 10
  • Мнения: 117
Момичета, здравейте, извинявайте, че така  се намесвам в темата, но виждам, че сте наясно с нещата, проблем ли е когато лигавицата е по-дебела от нормалното и на какво се дължи това според вас? При последния  ми преглед на 14 ден беше 11.3 мм, но аз съм с късна овулация, около 20 ден. Гинекологът ми каза, че лигавицата ми  изглежда така, както обикновено изглежда лигавица в следовулаторната фаза, но по-добре така, отколкото да е тънка, че преди имах проблеми с тънка лигавица. И аз повече не попитах повече, след като чух, че това не е проблем. Но после взех да се позачудвам на какво ли се дължи това... newsm78

# 11
  • Мнения: 63
Момичета, здравейте, извинявайте, че така  се намесвам в темата, но виждам, че сте наясно с нещата, проблем ли е когато лигавицата е по-дебела от нормалното и на какво се дължи това според вас? При последния  ми преглед на 14 ден беше 11.3 мм, но аз съм с късна овулация, около 20 ден. Гинекологът ми каза, че лигавицата ми  изглежда така, както обикновено изглежда лигавица в следовулаторната фаза, но по-добре така, отколкото да е тънка, че преди имах проблеми с тънка лигавица. И аз повече не попитах повече, след като чух, че това не е проблем. Но после взех да се позачудвам на какво ли се дължи това... newsm78

По дебела лигавица от нормалното , не е нормално така да се каже...
И аз като теб имах много дебела лигавица и докторите при които ходех винаги се възхищаваха каква дебела и хубава лигавица , но бебе не се получаваше.До един момент в който започнах да посещавам д-р Даскалов и един ден,няколко дена след цикъл започнахме фоликулометрия и за най-голямо учудване  на док.лигавицата беше пак огромна.Оказа се ,че имам 3 ендометриални полипа.Последва оперативна лапароскопия /за друг проблем/ и заедно с нея и оперативна хистероскопия за отстраняване на полипите.

Последна редакция: вт, 31 мар 2009, 10:58 от gery_ch

Общи условия

Активация на акаунт