Семейни финанси

  • 7 150
  • 83
  •   1
Отговори
Интересно ми е как е уреден финансовия въпрос в други семейства Simple Smile
За пари за пазаруване, джобни за всеки сметките за къщата и така нататък.

Имам колега който каза че отделят пари на една купчинка и на който му потрябват за нещо си взема от там Simple Smile

При нас отделям пари за къщата които надявам се стигат, и поемам сметките.

# 1
  • Мнения: 257
Ние вземаме заплати по едно и също време.Имаме една чантичка в тоалетката и там слагаме всички пари.И те са общи.И от тях се плащат сметки,пазарува се,купува се ако трябва нещо друго.И всеки си взема оттам за джобни.Не знам как може ако всеки си държи парите,да се направи сметка как да се разпределят,че да стигнат за месеца.Освен ако не са достатъчно много,че всеки да си харчи без да е проблем колко.

# 2
  • Мнения: 2 127
Слагаме ги на едно място и всеки си взема  Peace
Отделят се само за сметките и още 500лв. за непредвидени разходи на др. място.

# 3
  • Мнения: 156
нещата по моите активи си ги плашам (ипотечен, потребителски...), консумативите и чистачката си ги делим, храната също. обикновено като купуваме техника, аз купувам някои неща, други той... напоследък имаме много големи разходи по въвеждането на блока в експлоатация и тези разходи ги делим, че аз ще трябва да се лиша от някои неща ако се налага да ги плащам сама. разходите по колата са си за негова сметка, защото колата е негова - аз рядко давам за нея. почивките ги делим обикновено. парите никога не са ни били на едно място.

# 4
  • Мнения: 4 726
 Всички пари са на едно място и не се дава отчет ако някой реши да си купи два шоколада примерно.

 Но пък имам приятелка, бременна при това която си купува плодове от собстевни спестявания останали от сезонната и работа през лятото. Видиш ли, мъжа и и прави изречения че ядяла прекалено много плодове Tired

# 5
  • Мнения: 1 008
Ние не отделяме.
Като дойде някоя сметка,който има време я плаща.
Който има време ходи да пазарува и т.н.
Парите не ни стоят на едно място, аз дори не знам какъв точно е доходът на съпругът ми (сигурна съм,че и той не го знае), той знае каква заплата получавам, но не ми държи сметка.
С две думи, парите не са ни в излишък, но неправим сметка кой кога и колко.

# 6
  • Мнения: 800
Откакто сме семейство, двете заплати и всякакви доходи са на едно място, т.е. в мен - на мъжа ми се полагат "дневни", а останалото аз разпределям - за заема, за сметки, храна, деца и т.н. За сега нямаме проблеми. Заедно решаваме по-големите покупки. Така бяхме и докато бях по майчинство, т.е. парите ги държа аз.

# 7
  • Мнения: 315
той си дава парите,тегли си джобни колкото му трябват-има си фонд и аз съм човек ,и не ме пита кога,къде ,колко и т.н.

# 8
  • Мнения: 1 897
Интересно ми е как е уреден финансовия въпрос в други семейства
Лесно. Ние сме семейство-приходите и разходите ни са общи.

# 9
  • Мнения: 589
Семейни са на мъжо парите.Моите са си мои.

# 10
  • Мнения: 721
парите ни са общи,всеки от семейството има достъп до тях като му потрябват
много ме заинтригува това:отделям пари за къщата,КОИТО НАДЯВАМ СЕ стигат.ти не знаеш ли дали стигат,не си ли питал

# 11
  • Мнения: 3 880
Парите са в обща сметка и всички разходи се плащат от там. Няма джобни, къщни, купчинки и т.н., много сложно ми се вижда Wink

# 12
Ами питал съм и стигат Simple Smile нали знаеш човек харчи колкото има, и преди да ме изядете това са пари за храна основно Simple Smile всички сметки са изключени

И друго което ми стана интересно с какви бюджети успявате да се справяте за храна и сметки месечно, стана ми интересно Simple Smile

# 13
  • Мнения: 266
От три години сме семейство,работим и двамата.Когато вземем заплатите си ги държим в една кутийка.Плащаме първо сметките,заема,разпределяме за храна,за детето.На кой кога му потрябват пари си взима без проблем от ''златнта кутиика''.Но имахме един случай.Веднъж мъжо решил да си заделя парички зада ми купи подарък,сложил си ги в дукоментите.Да обаче Жоро се разровил случайно там и разпръснал 80лв по земята и щастлив  ми вика' hahaha hahaha hahaha'мамо имам пари'' Shocked Shocked Shocked.Отивам аз да видя какво става и виждам паричките пръснати по земята и се сетих,че са на мъжо ми Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green.Стоя няколко дни и си трайкам ,ама от вътре ме гложде Laughing Laughing.,и един ден викам,''абе скъпи мой дай ми 30лв назаем Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green'',а той посиня Embarassed Embarassed Embarassed.Казах му какво е станало hahaha hahaha hahaha hahaha,и тогава ми каза,че съм му проволила изненадата.

# 14
  • Мнения: 301
Парите ни са обши от както се познаваме. Никога не е имало мое и негово - всичко си е наше.  Mr. Green
Принципно, той плаща сметките и тегли пари за ежедневните харчове. Хвърля ги някъде из вкъщи и всеки си взима, колкото му трябва. Като привърши изтегленото - повтаря процедурата. Парите, по моите карти са определени от него (мъжа ми) за "всеки случай да си имам". Когато не съм предвидила да си взема от изтеглените достатъчно или изведнъж си харесам едни "сандалки в МОЛа" ... тегля от тях. Иначи си ги пазя.  Laughing

# 15
  • Мнения: 1 187
Той плаща сметките, аз се "грижа" за хладилника и харчове по детето.

# 16
  • Мнения: 2 757
Това вече се обсъжда не веднъж.
При нас всеки си има сметка и си прави квото иска с парите. За общите неща - по къща, телфони и т.н. мъжът ми плаща всичко. Аз купувам храната и нещата покрай децата. Но от 1 месец съм без доходи и мъжът ми плаща абсолютно всичко... разбира се....  Embarassed Но скоро нещата ще си влязат в релси  Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 3 123
парите ни стоят на определено място и всеки си взима ,за каквото му трябва.Винаги са ни били общи парите - няма мои и твои.

# 18
  • Мнения: 308
   Парите при нас се държат на едно място. Отделят се за разходи за ток, вода, телефони. Другите са за пазаруване за храна, а и всеки си взима, когато има нужда да си купи нещо.

# 19
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
При нас също парите не седят на обща купчинка. Тъй като неговата заплата е доста по-голяма от моята, той поема сметките, вноската по кредита и някои по-скъпи покупки (техника например). Отделно, когато има как, ми дава известна сума да я съхранявам аз, защото знае, че съм по-пестеливата от двама ни.
Аз се грижа за разноските по детето и отговарям за храната и разни дребни работи за дома. Никога не ми е държал сметка колко взимам и за какво харча парите.

# 20
  • София
  • Мнения: 7 984
Приходите от заплати стоят по личните сметки. Разпределили сме си кой какво плаща - аз храната, той - сметките. Спестяванията - депозити. Пари кеш - до размера на ежедневните разходи. Джобните всеки определя сам. Разходите, свързани с подобрения по къщата, закупуване на активи, се делят поравно. И двамата имаме кредитни карти за плащания по интернет, всеки си покрива задълженията по собствената.

# 21
  • Мнения: 940
Вземаме ги в един ден, плащаме сметките ако не сме вече от предишните. После си ги слагаме на едно място и всеки си взема. Никога не си държим сметка кой какво си взема за него си и кой колко е изкарал и т.н (понеже имаме и бонуси). Още откакто сме гаджета, са ни общи парите.

# 22
  • Мнения: 2 388
Неговите са в две графи - разходи за домакинството и други ( с които се занимавам аз ) и лично негови.
Моите са си мои.
Не стоят на едно място.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 020
Неговите се превеждат по сметката му. Аз имам копие от дебитната карта и от една Транскард, пак на негово име. От Визата му нямам, щот' от банката не дават.  Close Електронният му подпис седи у дома и обикновено аз плащам сметките.  Mr. Green Като се пазарува с Виза-плаща той.

От моята дебитна карта той няма копие. От нея теглим само когато неговата се изпразни.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Мъжът ми плаща сметките от неговата заплата, аз ги записвам, че са платени, за останалото теглим от неговите пари, докато не свършат, ако свършат, продължаваме с моите. Или ако имаме на ръка пари, първо те се изхарчват, после продължаваме с картовите.

# 25
  • Мнения: 473
Всички пари се слагат на едно място, пазаруваме заедно, всеки си взима за каквото му е нужно, но общо взето обсъждаме по-големите харчове.

# 26
  • Мнения: 639
Мъжа ми поема разходи като сметки,храна ,харчове по колата,кредити ,пътувания,големи покупки които се плануват предварително и заделя евентуално пари по сметките.Аз поемам разходите по децата ,домакинството и себе си естествено  Grinning.Понякога ме стимулират с премии за непредвидени покупки  Grinning

# 27
  • София
  • Мнения: 1 735
Откакто сме семейство, двете заплати и всякакви доходи са на едно място, т.е. в мен - на мъжа ми се полагат "дневни", а останалото аз разпределям - за заема, за сметки, храна, деца и т.н. За сега нямаме проблеми. Заедно решаваме по-големите покупки. Така бяхме и докато бях по майчинство, т.е. парите ги държа аз.
Точно по същия начен действаме и ние. Peace

# 28
  • Мнения: 581
 Със заплатата на мъжа ми покриваме абсолютно всички месечни разходи.Мойте доходи си ги харча за джобни.

# 29
  • Linz
  • Мнения: 11 619
В момента не работя, но разполагам с известен доход. Той плаща всички сметки и ми дава за храна като му поискам.

# 30
  • София
  • Мнения: 397
 Не държим в къщи много пари, заплатите ни ги превеждат по дебитни карти и се редуваме да теглим като попривършат. Каквото остане в картата се натрупва за някаква по- голяма покупка или море. Изтеглените са общи естествено.

# 31
  • Мнения: 5
Парите ни седят на едно място всеки си взима от там пари колкото  му трябват.

# 32
  • Мнения: 5 370
Семейни са на мъжо парите.Моите са си мои.
И аз съм май в тая посока. Делим си разходите пропорционално на приходите.
Ако, обаче , са ми трябвали пари-тоест, съм била в преразход-ми е давал. респективно и аз.

# 33
  • Мнения: 236
Отдавна съм забравила какво е парите да са на "купчинка".  Mr. Green

При нас виртуалната купчинка е общата ни банкова сметка. Още преди да влязат там парите са разпределени по пера. И за фонда "и аз съм човек" има, но са ни други приоритетите.

Иначе счетоводителка го раздавам аз и периодично го информирам как се движат финансиите

ОК, признавам си без бой, че си имам и една спестовна сметчица. Тя е известна на съпруга ми, но гледаме да не разговаряме много на тази тема да не се изкушаваме  Wink

# 34
  • Мнения: 213
И нашите са общи. Аз вземам заплата кеш, той по карта. Първо се харчат наличните после се тегли от картата, но всичко е накуп и всеки си прави сметката. Така е от третата седмица откак сме заедно (брак не сме сключвали) и досега за пари не сме се карали.

# 35
  • Мнения: 1 173
На мен ми е интересно на какво казвате "джобни пари"?
 А иначе аз и в другата тема за "кой държи парите" споменах - неговите чекове отиват в бизнес сметката , моите в общата "разплащателна". Като дойде време за сметки , аз "пиша и плащам" , като преди това си пускам чек от бизнес сметката.
Работя около 20ч на седмица ( гледам малкия) , но парите са достатъчни за разходите за "покупки" ( храна , дрехи , бензин за колата ми и т.н).
 В нас пазарувам аз , мъжа ми време и желание няма. По принцип слагам всичко на кредитната и после като и се затвори кръга за месеца  я плащам наведнъж ( стар баланс не държа).
 Както каза някой по нагоре - аз се правя не счетоводител и уведомявам за баланса на сметките . Мъжа ми даже не си знае паролата да влезе онлайн и да провери  ooooh!
 
Обаче неговите родители не са така . Свекъра си ги слага в неговата сметка , свекървата в нейната. Той плаща всички сметки , двамата пазаруват за ядене ( на кой каквото му се яде  Mr. Green ), че и колата и зарежда понякога когато му  потрябва ( пък тя нейната винаги е с "червена лампа" като мойта  Mr. Green ) . Обаче ако се наложи да му потрябват пари- тя дава и не си ги иска обратно  Wink

# 36
  • Мнения: 22 414
Заплатата на съпруга ми я превеждат в карта, моята я дават кеш.
Обикновено от неговата покриваме текущите сметки и останалото харчим. И двамата имаме карти по сметката, така че всеки си тегли, когато му свършат парите.
Като взема моята заплата процедурата е същата. Ако има някакви сметки останали ги плащаме, разделяме си част от парите всеки да има в себе си, а останалите ги оставяме в къщи. )
А, слагаме и в касичката на детето. ))))

# 37
  • Мнения: 936
Парите ни винаги са били общи. Плащаме първо кредитите, после сметките  и сотаналото докъдето стигне. Не винаги стигат,  но за пари досега не сме се карали.

# 38
  • Мнения: 274
Парите им били общи... Муахаха. 100% мъжете ви "крият данъци" от вас.

# 39
  • у нас
  • Мнения: 1 869
всеки си държи паричките. той плаща сметките и спестява, аз плащам храната и телефоните.

# 40
  • София
  • Мнения: 12 554
Парите им били общи... Муахаха. 100% мъжете ви "крият данъци" от вас.

Муахаха ама няма как да стане, щото преди да му преведат заплатата ми носи фиша.  Mr. Green

И двете ни заплати ги превеждат на дебитни карти. Те стоят в мен. Аз се занимавам със сметките, заемите и пазаруването. Като трябва да се купи нещо - пресмятаме дали изобщо можем да си го позволим. Обикновено пари не остават.

# 41
  • Мнения: 2 803
Парите седят на едно място, но аз съм тази която се разпорежда с тях, разпределям за сметки, кредит, пазарене и пр.и винаги гледам да заделя спестени. Моя мъж е с по-широки пръсти и затова ги дава на мене, все пак сме едно семейство и няма твои и мои пари. Имаме си тетрадка и в нея си водим разходите и приходите и всичко е прозрачно.

# 42
Парите ни са общи-сметките се плащат от мъжа ми,храната я поема пак той,аз поемам разходите за детето и моите.Общо взето дава който има.Но повече се осланям на принципа"неговите са общи,моите-мои".Затова е мъж-да издържа семейството си. Laughing 

# 43
  • София
  • Мнения: 12 554
Затова е мъж-да издържа семейството си. Laughing 

Дебелината на портфейла не е признак на мъжество.  Wink

# 44
  • Мнения: 6 619
Парите ни са общи-сметките се плащат от мъжа ми,храната я поема пак той,аз поемам разходите за детето и моите.Общо взето дава който има.Но повече се осланям на принципа"неговите са общи,моите-мои".Затова е мъж-да издържа семейството си. Laughing 
Ей ,това ама никак не го разбирам. newsm78

# 45
  • Мнения: 5 710

При нас пари на купчинка няма. Доходът ни е общ. Мъжът ми е финансовия министър, решили сме така да бъде, тъй като аз съм... широкопръста така да се каже. Поради това аз нямам и карти за разплащане, харча само кеш. С него плащам храна, бензин, имам и джобни. За останалите плащания се грижи той.

# 46
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Парите са общи, нямаме мой и негов разход. Стоят на едно място, аз определям кога за какво да се харчат що се отнася до сметки (той даже не знае къде се плаща тока например), а всички останали разходи ги обсъждаме заедно. Никога не сме говорили за това положение, просто така си се получи още в началото на връзката ни.

# 47
  • Мнения: 542
парите са общи!няма мои няма твои!

# 48
  • Мнения: 352
От самото начало парите не са ни на едно място. Получи се така, защото като се оженихме и бяха общи все ми правеше забележки ако си купя дрешка, парфюм и т.н. Е, в крайна сметка ми писна, при положение ,че съм работила и на 2 места и пак да давам отчет. Сега той плаща основно сметките, ,за колите-бензин, храна. Аз купувам дрехи на мен и децата и за забавления.

# 49
  • Мнения: 936
В повечето случаи даже аз му тегля заплатата от картата. После бързо я намествам по банки и т.н.  Мъжът ми се шегува, че уж той носи повечето пари вкъщи, а нищо не вижда от тях.

# 50
От коментарите съдя,че не сте ме разбрали какво искам да кажа.Не твърдя,че мъжът се определя от дебелината на портфейла.Имах предвид,че е важно мъжът да поема отговорност за семейството си,да поставя на първо място него,после-всичко останало.И за да ви опровергая ще кажа,че 2 месеца се издържахме само с моето майчинство и той пак си остана мъж.За мен е важно мъжът да подкрепя и помага независимо от това колко пари носи вкъщи.Надявам се,че съм станала ясна.

# 51
  • София
  • Мнения: 12 554
От самото начало парите не са ни на едно място. Получи се така, защото като се оженихме и бяха общи все ми правеше забележки ако си купя дрешка, парфюм и т.н.

Прав е бил, ако парите не са стигали. А отчет - ако двамата си правят каквото искат, харчат си за каквото искат и прочие неща - егати семейството.

# 52
  • Мнения: 2 153
Интересно ми е как е уреден финансовия въпрос в други семейства Simple Smile
За пари за пазаруване, джобни за всеки сметките за къщата и така нататък.

Имам колега който каза че отделят пари на една купчинка и на който му потрябват за нещо си взема от там Simple Smile

При нас отделям пари за къщата които надявам се стигат, и поемам сметките.

Нашите пари са общи, но съпругът ми се грижи за сметките! Отделяме пари за пазар, а останалото той се опитва да спестява, но аз постоянно си харесвам някакви неща и някакси го убеждавам да ми ги купува....

# 53
  • Мнения: 106
Интересно ми е как е уреден финансовия въпрос в други семейства
Лесно. Ние сме семейство-приходите и разходите ни са общи.

И при нас е така.

# 54
  • Мнения: 4 965
Писала съм и друг път по темата. Парите са ни общи - в смисъл, че всеки има достъп до картата на другия и не си даваме отчет за какво харчим. Но всеки си получава отделно заплатата. Пари в кеш държим в минимално количество. Сметки, консумативи и пазар плаща този, който има в момента или е решил да плати. Същото е за забавления, заведения и т.н. Всеки сам си плаща личните нужди - дрехи, козметика, дневни и подобни.
За големите харчове - пак, който има в момента или действаме на принципа (последният реален пример) - аз плащам новото обзавеждане за хола, той плаща една приятна почивка в началото на юни. И предпоставката за подобно разделение е, че към момента на съответните плащания - "избраният" ще разполага с повече средства по дебита.

# 55
  • Мнения: 54
Парите им били общи... Муахаха. 100% мъжете ви "крият данъци" от вас.

Муахаха ама няма как да стане, щото преди да му преведат заплатата ми носи фиша.  Mr. Green

И двете ни заплати ги превеждат на дебитни карти. Те стоят в мен. Аз се занимавам със сметките, заемите и пазаруването. Като трябва да се купи нещо - пресмятаме дали изобщо можем да си го позволим. Обикновено пари не остават.


И в къщи е така  smile3508 smile3521

# 56
  • Мнения: 3 675
Нашите са общи.Правим си разпределение на парите, първо оправяме заеми, сметки и каквото остане го държим на едно място и всеки си взема от там пари, не мога да разбера семействата, които харчат заплатите си отделно.

# 57
  • Мнения: 3 634
Преди всеки си имаше заплата и си харчеше както прецени. В един момент се оказа, че с моите по-малки доходи се плащат повече неща, а мъжът ми никога не помнеше къде си е изхарчил парите. Сега всичко се дава на мен и аз преценявам разходите. В началото не беше очарован, но сега му е много лесно и приятно да не отговаря за нищо.  Whistling

# 58
  • Мнения: 6 619
Нашите са общи.Правим си разпределение на парите, първо оправяме заеми, сметки и каквото остане го държим на едно място и всеки си взема от там пари, не мога да разбера семействата, които харчат заплатите си отделно.
Кое по-точно не разбираш?
Аз пък не мога да си представя да ми стоят на купчинка у дома и да си вземам джобни.

# 59
  • София
  • Мнения: 12 554
Нашите са общи.Правим си разпределение на парите, първо оправяме заеми, сметки и каквото остане го държим на едно място и всеки си взема от там пари, не мога да разбера семействата, които харчат заплатите си отделно.
Кое по-точно не разбираш?
Аз пък не мога да си представя да ми стоят на купчинка у дома и да си вземам джобни.

Те не стоят вкъщи на купчинка. Стоят си по картите, ама картите са у мен.
И джобните на мъжа ми му ги давам аз.

# 60
  • София
  • Мнения: 136
Общи са,
но винаги в моята карта остава известна сума пари.
Просто защото и двамата сме с много редки пръсти
и е хубаво да има човек едни 'забравени"  Joy

# 61
  • Мнения: 6 619
Нашите са общи.Правим си разпределение на парите, първо оправяме заеми, сметки и каквото остане го държим на едно място и всеки си взема от там пари, не мога да разбера семействата, които харчат заплатите си отделно.
Кое по-точно не разбираш?
Аз пък не мога да си представя да ми стоят на купчинка у дома и да си вземам джобни.

Те не стоят вкъщи на купчинка. Стоят си по картите, ама картите са у мен.
И джобните на мъжа ми му ги давам аз.

Ако някой от двамата харчи неразумно и ощетява много семейния бюджет разбирам да му се дават джобни ,ама иначе ми е смешно просто.

# 62
  • София
  • Мнения: 114
Нашите доходи са приблизително еднакви - с известни различия в определени периоди. В началото на месеца плащаме кредит, лизинг и сметки, като събираме пари поравно от двамата. Храна, гориво и др. подобни плаща този, който купува на момента. Все пак е долу-горе равностойно, за да не се налага някой да иска от другия за "джобни". Процедираме така, откакто живеем заедно. Нямаме купчинка, няма и да имаме. Важното е, че и двамата се чувстваме добре така.  Peace

# 63
  • Мнения: 3 634
Ако някой от двамата харчи неразумно и ощетява много семейния бюджет разбирам да му се дават джобни ,ама иначе ми е смешно просто.

Въпреки, че както казах по-горе заплатата на съпруга ми разпределям аз, той ще се обиди много, ако получава джобни. Получава доходи от две места и едните са за семейството, а другите лични.

# 64
  • София
  • Мнения: 12 554
Нашите са общи.Правим си разпределение на парите, първо оправяме заеми, сметки и каквото остане го държим на едно място и всеки си взема от там пари, не мога да разбера семействата, които харчат заплатите си отделно.
Кое по-точно не разбираш?
Аз пък не мога да си представя да ми стоят на купчинка у дома и да си вземам джобни.

Те не стоят вкъщи на купчинка. Стоят си по картите, ама картите са у мен.
И джобните на мъжа ми му ги давам аз.

Ако някой от двамата харчи неразумно и ощетява много семейния бюджет разбирам да му се дават джобни ,ама иначе ми е смешно просто.

Смешно може да ти е, ако имаш толкова пари, че да не правиш сметка за всяка стотинка. На мен като трябва да кажа на сина ми, че нямам пари да му купя мляко - хич не ми е смешно.

# 65
  • Мнения: 6 619
Нашите са общи.Правим си разпределение на парите, първо оправяме заеми, сметки и каквото остане го държим на едно място и всеки си взема от там пари, не мога да разбера семействата, които харчат заплатите си отделно.
Кое по-точно не разбираш?
Аз пък не мога да си представя да ми стоят на купчинка у дома и да си вземам джобни.

Те не стоят вкъщи на купчинка. Стоят си по картите, ама картите са у мен.
И джобните на мъжа ми му ги давам аз.

Ако някой от двамата харчи неразумно и ощетява много семейния бюджет разбирам да му се дават джобни ,ама иначе ми е смешно просто.

Смешно може да ти е, ако имаш толкова пари, че да не правиш сметка за всяка стотинка. На мен като трябва да кажа на сина ми, че нямам пари да му купя мляко - хич не ми е смешно.
Това е друга работа  Peace

# 66
  • Мнения: 5 370
Ахххахахам , не мога да се сдържа, не знам кой го е казал, щото са една камара цитати , но това "давам джобни на мъжа ми" е култово, миФки кърти Mr. Green
Е как ше му давам , като картата му си е у него????? Joy

# 67
  • Мнения: 5 710
това с джобните на мъжа хич не е екзотична практика.
при нас е обратното, аз съм тази с джобните , не може да ми се вярва Grinning

# 68
  • София
  • Мнения: 12 554
Ахххахахам , не мога да се сдържа, не знам кой го е казал, щото са една камара цитати , но това "давам джобни на мъжа ми" е култово, миФки кърти Mr. Green
Е как ше му давам , като картата му си е у него????? Joy

Мивки, не мивки, както казах картите са у мен.

# 69
  • Мнения: 5 370
Добре де, значи, картите са у вас, вие , ако решите, на него ще му отпуснете като на църковна мишка, а за вас, да речем-нови обувки? Flutter
Трябва да му я покажа тая тема на моичкия и ептен ще си вдигна акциите. Няма и да си помисли ама въобще да ме смени....някога. Joy
Джобни на мъжа....оле , оле..... ooooh!
Извинете моя емотиконов изблик , но е.....невероятно.
П.С. Сетих се още нещо-значи, 2 години както бях у дома и не получавах заплата, а той даже ми отпускаше допълнителна сума, аз прибирам двете карти и казвам "МиУо, ако искаш за бензин-ми казваш точно колко. И за чорапи и гащи-също". Joy

# 70
  • София
  • Мнения: 12 554
Добре де, значи, картите са у вас, вие , ако решите, на него ще му отпуснете като на църковна мишка, а за вас, да речем-нови обувки? Flutter
Трябва да му я покажа тая тема на моичкия и ептен ще си вдигна акциите. Няма и да си помисли ама въобще да ме смени....някога. Joy
Джобни на мъжа....оле , оле..... ooooh!
Извинете моя емотиконов изблик , но е.....невероятно.

Виж, всяко семейство си има своята формула. Ако питаш мъжа ми и той няма да ме смени, защото с приходите ни, които не са високи, успявам да платя сметките, заемите и така да наглася парите, че да има за храна.
За твое сведение нови обувки не съм си купувала от 3 години.
И когато коментираш нещо - е хубаво да не го правиш просто по принцип или изхождайки от базата на своите приходи.

# 71
  • Мнения: 5 370
Добре бе, Нана, това не го оспорвам.
Но самото словосъчетание "давам джобни" звучи унизително. Поне на мене. Аз мога да давам джобни на детето, което още не знае да си прави сметка. Но не и на МЪЖ на 41 почти години. Разбираш ли ме сега по-добре? Семантиката е, която ме разсмя на ранина.
А всеки има право на мнение, нали, както и да вижда нещата от своя позиция.

# 72
  • София
  • Мнения: 12 554
Добре бе, Нана, това не го оспорвам.
Но самото словосъчетание "давам джобни" звучи унизително. Поне на мене. Аз мога да давам джобни на детето, което още не знае да си прави сметка. Но не и на МЪЖ на 41 почти години. Разбираш ли ме сега по-добре? Семантиката е, която ме разсмя на ранина.
А всеки има право на мнение, нали, както и да вижда нещата от своя позиция.

Аз те разбирам чудесно. Просто ситуацията вкъщи е такава, че трябва да се прави сметка за всяка стотинка, ако искаме да оцелеем до следващата заплата.
А и който ме познава добре знае, че аз мога и да карам на една баничка цял ден, но синът ми и мъжът ми са нахранени, облечени и т.н
И аз искам да не водя сметки - но се налага.

П.С Унизително ще е, ако се прави с цел унижение. В противен случай е просто добро разпределение на средствата.

# 73
  • Мнения: 5 370
Обичам, когато говоря с хора на един и същи език.  bouquet
Да, и аз те разбрах.

# 74
  • София
  • Мнения: 12 554
Обичам, когато говоря с хора на един и същи език.  bouquet
Да, и аз те разбрах.

  bouquet

# 75
  • Мнения: 43
Всичките ни пари стоят на едно място и на кои когато му трябват си взима!Няма мои и твои-всичко е ОБЩО!

# 76
  • Мнения: 1 559
 Но пък имам приятелка, бременна при това която си купува плодове от собстевни спестявания останали от сезонната и работа през лятото. Видиш ли, мъжа и и прави изречения че ядяла прекалено много плодове Tired

Мале,страшна работа. #2gunfire
Аз съм домакиня..мъжът ми ,ми превежда редовно пари в сметката...никога не ми прави проблеми за пари.Но и засега работата му върви добре,и мога да се разпускам. Sunglasses
Имахме едни приятели(отрязах ги,..щото момичето нещо се сдуха в послдествие Whistling..то нали знаете ,като не ти върви семейния живот и изперкваш с времето ooooh!)...той също така беше за плодове и зеленчуци.Даваше и по 7 евро седмично за такива консумативи.Въобще всичко и беше изчислено до последния цент.А между другото той взима много хубава заплата,и е на висок пост.Ама кой ще изпраща пари в африка и USA всеки месец.Той беше цветнокож..и подържаше цялата си фамилия,дори брат си в USA,който бил студент.А на жена си да и брои ябълките #Crazy..ай сектир и изперкваниците.

# 77
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
Откакто сме семейство, двете заплати и всякакви доходи са на едно място, т.е. в мен - на мъжа ми се полагат "дневни", а останалото аз разпределям - за заема, за сметки, храна, деца и т.н. За сега нямаме проблеми. Заедно решаваме по-големите покупки. Така бяхме и докато бях по майчинство, т.е. парите ги държа аз.
Това е и моят отговор  Peace

# 78
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Парите са ни общи и преди и след децата все си е така. Мъжът ми плаща сметките и пазарува вечер. в началото на месеца прави по-едри покупки за децата, памперси, млека, шампоани и т.н, оттам натаък всеки харчи за каквото намери за добре без да дава отчет естествено.
Въпреки че вече трета година съм по майчинство и дохода ми е мижав  Mr. Green Laughing никога не съм чувала или не ми е било казвано да се съобразявам и да не харча прекалено за глупости Peace както и никога не ми е било неудобно примерно че съм с по-ниско участие в семейния бюджет.
Засега се справяме добре  Peace

# 79
  • Мнения: 1 817
Със заплатата на мъжа ми покриваме сметки, вноски, за развлечения, разходи за храна. Отделяме известна сума за всяка седмица и гледаме да се поместваме. Заплатата на мъжо е обща, а сумите от моята дебитна карта си ги харча аз.  Laughing

# 80
  • Мнения: 160
В крайна сметка с парите се наложи да се оправям аз. Мъжа ми е повече в движение и има повече време да плаща сметки, кредити, да пазарува, но нещо не се получи. Не платил нещо, парите свършили, нищо ще го плати другия месец. Пазара се оказва скъп и неефективен. Накупил само сладки работи, меса, чипс, безалкохолно и хляб. Няма мляко, плодове...и така в крайна сметка, аз поех нещата. Първо плащам всички, кредити, лизинги, сметки, после пазарувам повечето хранителни неща за месеца и през седмицата по-малък пазар. Много ми се искаше той да се занимава с тези неща, но не се получи. Много са му широки пръстите.

# 81
  • гр.София
  • Мнения: 184
Във всяка стая сме сложили по едни кутийки - там слагаме всички стотинки и метални левчета - за децата, като излизат си вземат от там и гледат да се ограничават до 4лв. дневно за глупости, отделно в две разделени на отделения са ни за децата за училище и за дневния пазар и така всеки ден - ако единия ден се изразходва повече от това, което сме оставили за пазар, другия ден се компенсира

# 82
  • Мнения: 52
Парите са ни общи.

# 83
  • Мнения: 1 271
Парите им били общи... Муахаха. 100% мъжете ви "крият данъци" от вас.

Ха-ха-ха, крие  Joy Документитие за връщане на надвзетия данък идват при мен и при него-еднакви копия-там пише моята сметка(да ни ги връщат, ама на мен  Mr. Green ) , отмоя страна няма проблем-да крие!

Иначе по темата-парите на милото са общи, толкова общи, че чак по някога ми купува консумативите  за работата  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт