Защо още имам хиперлактация?

  • 1 409
  • 9
  •   1
Отговори
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Здравейте, кърмя вече от четири месеца и не съм спирала да имам хиперлактация. Кърмя на поскване, без вода или други добавки, залъгалки не давам. На всяко хранене предлагам едната гърда, но те и двете са много пълни. Тази, от която съм давала да суче последно също е готова, а другата, която е от по-предишния път направо ще се пръсне и ме боли. При слизане на млякото потича и от неизползваната гърда, но не чак толкова, че да имам хиперлактация от това. Храня през 2-3 часа без нощна пауза.

Въпроса ми е някой има ли идея къде бъркам, че да не може да ми се регулира кърмата толкова време?

# 1
  • Мнения: 456
И аз съм така. Дъщеря ми е на 4 месеца и половина и изцеждам по 500 мл. след хранене на детето. Пих няколко пъти Бромокриптин, но ефекта е кратък. Явно ще сме си така. Някой казват да спрем да се изцеждаме, но и това не помага, защото ако не се изцедя гърдите ми стават на буци.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не сте сами - доста майки имат такива проблеми, колкото и странно да звучи. Хиперлактацията може да е много неприятна и изтощителна, противно на това, което хората си представят.

Ако искате, може да поразсъждаваме какви евентуални причини може да има за това състояние - важно е да се изключат на първо място медицински такива (напр. известно ли ви е да имате повишен пролактин или друго хормонално неравновесие?).

Другото, което е нужно да се знае, е как е започнало кърменето на бебето, откога е включено изцеждане и как и колко се цеди в момента, за да може да се състави план.

# 3
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Преди няколко години имах съмнения за повишен пролактин поради секреция от гърдите без да съм раждала. По препоръка на ендокринолог една година пих Парлодел и изследвах хормона всеки месец. Още тогава пролактина ми беше в нормата, но въпреки това не спрях лечението, което така и не даде резултат. Минах също ЯМР, за да се отхвърли тумор на хипофизата. Всичко беше наред, но секрецията си остана. Не съм имала други оплаквания.

След като се роди дъщеря ми кърмата ми слезе на 4-5 ден и от тогава съм все с препълнени гърди. Винаги давам само едната гърда. В началото изцеждах другата само за облекчение, но забелязах, че като поизцедя малко, докато дойде време за следващото ядене буците по нея стават още по-големи и болезнени. Спрях да изцеждам и остава само това, което само си изтече, което не е много.

Бебето го кърмя от първия ден на поискване. Забелязала съм, че когато има скок в растежа нещата се нормализират, защото то суче през 1-2 часа, но когато отмине този период производството продължава с пълна сила.

Не споменавам всички неудобства за бебето, които произлизат от много мляко - трудно засукване, често повръщане, оригване и главоломно наддаване.

# 4
  • Мнения: 134
 До преди месец бях със същият проблем и след съветите на личния ми гинеколог всичко си дойде на мястото.Случвало ми се е даже да се събуждам цялата в мляко.Посъветва ме да не цедя млякото,защото количеството му зависи от нуждите на бебето,останалото мляко се разсейва само.Да не ям сладкиши вечер........странно!Самото кърмене да е и от двете гърди,тоест даваш едната и щом беби спре,предлагаш и другата.До седмеца подейства....дано помогне и на теб.

# 5
  • Мнения: 175
Исцеждайте по малко кърма не по 500мл след хранене само колкото да ви олекне, кърмете по често и от двете гърди и постебено гърдите ще се нагодят.

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Преди няколко години имах съмнения за повишен пролактин поради секреция от гърдите без да съм раждала. По препоръка на ендокринолог една година пих Парлодел и изследвах хормона всеки месец. Още тогава пролактина ми беше в нормата, но въпреки това не спрях лечението, което така и не даде резултат. Минах също ЯМР, за да се отхвърли тумор на хипофизата. Всичко беше наред, но секрецията си остана. Не съм имала други оплаквания.

След като се роди дъщеря ми кърмата ми слезе на 4-5 ден и от тогава съм все с препълнени гърди. Винаги давам само едната гърда. В началото изцеждах другата само за облекчение, но забелязах, че като поизцедя малко, докато дойде време за следващото ядене буците по нея стават още по-големи и болезнени. Спрях да изцеждам и остава само това, което само си изтече, което не е много.

Бебето го кърмя от първия ден на поискване. Забелязала съм, че когато има скок в растежа нещата се нормализират, защото то суче през 1-2 часа, но когато отмине този период производството продължава с пълна сила.

Не споменавам всички неудобства за бебето, които произлизат от много мляко - трудно засукване, често повръщане, оригване и главоломно наддаване.

Идеално си се ориентирала как да постъпваш, за да може максимално да ограничиш неприятните ефекти и препълването. Вероятно наистина има хормонално неравновесие някъде - секреция още от преди забременяването наистина не е нормално явление. Понякога пролактиномчетата са много малки и невинаги могат да се видят и на скенера (докато не пораснат повечко) - и съответно създават проблеми.
Не разбрах много ясно какво се е случило с лечението с бромокриптин (парлодел) преди бременността - той ли е вкарал хормона в норма? Ако е така, това е един вариант за действие и в момента - момичетата с пролактиноми взимат ниски дози бромокриптин ежедневно, докато кърмят, за да поддържат по-ниски нивата на пролактин и да ограничават производството. Разбира се, такова предписание е от компетенцията на гинеколога или ендокринолога ти.
Има и нелекарствени методи, които може да се използват - ако искаш, може да обсъдим нещата на ЛС (умишлено не желая да споменавам начини за справяне тук, тъй като във всяка една ситуация е важно да се прецени индивидуалното положение и какво би било подходящо - за нещастие съм попадала вече неведнъж на сериозно объркано кърмене от невнимателно прилагане на мерките за намаляване на млякото).

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Исцеждайте по малко кърма не по 500мл след хранене само колкото да ви олекне, кърмете по често и от двете гърди и постебено гърдите ще се нагодят.

Принципно това е най-общата схема - само че тя е приложима за нормална ситуация, където няма сериозна хиперлактация. Изцеждане на 500 мл след кърмене на бебето НЕ е нормална ситуация и опитът да се спре изцеждането изведнъж може да доведе до мастит и сериозни проблеми, затова е по-добре нещата да се обсъдят внимателно и да се потърси индивидуално решение, като се проследява периодично какво се случва и как върви ситуацията.

# 8
  • Мнения: 5
Здравейте Момичета!,

Аз също имам вашия проблем.
От 19 февруари се боря с хиперлактация. Вече повече от месец и половина. Дъщеричката ми след 2 дни става на 5 месеца.
От самото начало гърдите ми се препълваха, бяха напрегнати и болезнени.  От курсове и лекции за бременни ни съветваха като родим да изцеждаме след кърмене гърдата от която е сукано, за да не се получи мастит и за да се преодоляват кризите на растежа при кърмачетата.

Да, обаче това непрекъснато цедене ми изигра лоша шега.

Млякото ставаше все повече и повече. Бебето все повече се давеше. Започнаха газове при него и повръщаше след всяко кърмене. До навършване на 2 месеца не съм кърмила бебето нощем и дори то започна да спи по 7-8 часа през нощта. Точно тогава започна проблема. Гърдите нощем престояваха по 12 часа и се препълваха до такава степен, че ставаха квадратни и двукратно увеличаваха размера си. С цел да не суче само предно мляко започнах първите две кърмения сутрин да изцеждам по 50 мл от гърда преди бебето да е сукало и след него по още 50 мл. И както се сещате проблема се засили. Бебето започна да се буди на 2 часа да се храни (очевидно поемаше само предно мляко , което не засища).
И до ден днешен се храним 7 пъти на денонощие през около 3 , 3 часа и половина, а вече и през 4 часа понякога.

Случайно прочетох статии за хиперлактация и стигнах до извода , че и аз съм си докарала такава.

Направих грубата грешка, която ви съветвам да не правите. Спрях разко да цедя гърдите. Не го правете. Получих такива бучки, които периодично се появяват.

Всичко трябва да става много плавно. Ама прочетох за това, след като вече бях сгрешила.

Трябва да ви кажа, че все още се боря с проблема, но след месец и половина подобрение ИМА!!!
Просто нещата стават много бавно и се иска много търпение.

Признавам, че много пъти се отчайвах и дори вчера доста си поплаках, след като има и неразбиране от страна на лекарие, които не са запознати с порблема. Всички казват, хората нямат кърма, а ти се оплакваш. Но не могат да разберат, че от месец и половина аз нощем не съм спала. На 2 часа ставам или да кърмя или да изцеждам гърдите, защото нощем и рано сутрин явно пролактина е най-висок и много бързо се препълват гърдите.

С проблема не се справям сама. През цялото това време до мен (по интернет разбира се) беше и все още е HEDRA.
Страшно много съм и БЛАГОДАРНА!!!

Опитах абсолютно всичко, което тя ми препоръча. Всичко обаче е доста индивидуално и ви съветвам да се консултирате с нея и да се борите с проблема. Сега виждам, че и други мамчета като вас имат този проблем. Знам , че не съм сама и това също помага.

Лошото е, че много късно разбираме за него. Ако знаехме от самото начало по-лесно бихме се справили, докато мялкото не се беше увеличило толкова.

Съвети как да намалите млякото ще получите от Хедра. Пишете и. Аз само ще ви кажа да си слагате компреси от зелеви листа. Студени след кърмене. Аз лично си ги надупчвам с вилицата. Те изтеглят до известна степен бучките и гърдите малко омекват.  Както пише и в статитие спомагат и са намаляване на млякото ако се слагат непрекъснато. Разранени зърна когато имам ги кисна в тетра. За бучките също слагах и суров картоф.

Проблема  се решава много бавно, но все пак има надежда. Заредете се с търпение и почнете всичко много бавно и плавно, за да не стане като при мене.

Желая ви успех. Аз също продължавам да се боря.  От снощи даже имам подобрение и нощем. Малко, но все пак.  Надявам се да се оправят нещата напълно.

Поздрави

# 9
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Не разбрах много ясно какво се е случило с лечението с бромокриптин (парлодел) преди бременността - той ли е вкарал хормона в норма? Ако е така, това е един вариант за действие и в момента - момичетата с пролактиноми взимат ниски дози бромокриптин ежедневно, докато кърмят, за да поддържат по-ниски нивата на пролактин и да ограничават производството. Разбира се, такова предписание е от компетенцията на гинеколога или ендокринолога ти.
Има и нелекарствени методи, които може да се използват - ако искаш, може да обсъдим нещата на ЛС (умишлено не желая да споменавам начини за справяне тук, тъй като във всяка една ситуация е важно да се прецени индивидуалното положение и какво би било подходящо - за нещастие съм попадала вече неведнъж на сериозно объркано кърмене от невнимателно прилагане на мерките за намаляване на млякото).

Хедра, разбира се, че искам да обсъдя нелекарствените методи на лични. Ако е възможно ми пишете.

Може би не съм обяснила правилно, но имах нормален пролактин преди и по време на лечението с бромокриптина. Никога не съм имала наднормени стойности на хормона. Ендокринолога обаче настоя да го пия и аз го направих. Спрях лечението след една година по мое желание, след като не видях резултат. Личната ми лекарка тогава ми каза, че и тя има този проблем и е родила две деца и след това пак е имала секреция.

estrellita75 благодаря за окуражителниет думи. Наистина не е лесно да си една от жените "благословени" с много мляко. Предполагам, че и другата опция - то да не достига - е еднакво неприятна. За разлика от тебе обаче, аз не съм си "докарвала" хиперлактация. Явно при мене е от хормонален дисбаланс.

Общи условия

Активация на акаунт