3 конкретни въпросчета за кърменето

  • 1 057
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 028
мамита,
имам 3 много кратки и конкретни въпросчета

1. Четох, че бебчо е най-добрата "помпа" за гърдите. Точно затова се чудя трябва ли след кърмене пак да се цедя с помпа??? Въпросът ми (дано не ви звучи глупав) идва оттам, че се притеснявам дали "произвеждам" достатъчно кърма, а цеденето уж засилва лактацията  newsm78

2. Ще ми препоръчате ли някакъв лактогонен чай или нещо друго за засилване на кърмата?

3. И последно  Embarassed улавям се, че не мога да спазвам някаква схема при предлагането на гърдите - на всяко кърмене различна или и двете... Просто давам на бебето да суче безразборно, само и само да не заспи, защото, вече ви се оплаках, но сучем по малко и се отнасяме. Та...това с гърдите дали е ОК?

Благодаря предварително за отговорите   bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 2 896
1. цеди когато след кърмене все още усещаш гърдите напрегнати и/или има буци...
и аз така си мислех, че трябва да се цедя след всяко хранене, та си докарах прекалено много кърма, справих се като постепенно намалях количеството на изцежданата кърма.

2. има лактогонен чай на Хип, чувала съм и за някакъв друг - пак някаква смес от билки, май Здрве се казва, но не съм 100% сигурна.

3. аз редувам гърдите (и понеже забравям вече повече от 3 месеца си пиша в една тетрадка в колко часа и от коя гърда съм хранила Емичка)

За заспиващото бебе- и ние имахме тоза проблем в началото-щипвах по петичката, разтривах ушенцето...но това не трае дълго - скоро като качи малко вече ще позаякне и няма така да се уморява от сукането...

# 2
  • Варна
  • Мнения: 632
Да ти е живо и здраво бебчето ray  Simple Smile
По ред:
1) Няма нужда да изцеждаш гърдите си след кърмене,защото така можеш да предизвикаш хиперлактация,както стана с мен.Изцеждай само,ако гърдите са много напрегнати и то толкова,че да омекнат,а не до дупка.Бебето наистина е най-добрата "помпа"  Simple Smile
2) Аз пих на Хип и съм доволна от ефекта.Има и някакъв български,но не зная как се казва.Най-сигурният начин да увеличиш лактацията е като кърмиш бебчо на поискване,също и през ноща.
3) И на мен ми се случва да давам безразборно,но така има опасност бебето да изсуква само предното по-рядко мляко и да се засити с него,а по-мазното,което идва по-късно да не го изсуче.Така,че постарай се да даваш първо от еднага гърда и дръж бебчето възможно най-дълго след което като "десерт" му предложи другата гърда.На следващото кърмене започваш от втората гърда. Прочети в библиотеката стасията за спящото на гърдата бебе. Аз лично будех Али като я пощипвах лекичко по раменцето или по ушенцето.
Наслаждавай се на изкуството да кърмиш. Wink

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Мамите са отговорили,да не ги повтарям Grinning
Лактогонен чай има във всяка аптека - така си се казва,лактогонен чай - май няма някакво специално име.В билковите аптеки се продава готова смес - само казваш лактогонен чай и ще ти дадат каквото трябва,няма нужда от уточнения.Не е лош - аз имам такъв и макар че рядко съм го пила,май има ефект,пък и е приятен на вкус (стига да обичаш анасонов привкус).И двата варианта са в пъти по-евтини от този на Хип,а действието е същото.
Гърдите се проверяват много лесно,ако не си спомняш от коя си кърмила - просто подхващаш отдолу и повдигаш в дланта ти - едната винаги е по-тежка и по-плътно се усеща,значи даваш нея Grinning

# 4
  • София
  • Мнения: 2 896
Гърдите се проверяват много лесно,ако не си спомняш от коя си кърмила - просто подхващаш отдолу и повдигаш в дланта ти - едната винаги е по-тежка и по-плътно се усеща,значи даваш нея Grinning

и аз така съм се пробвала, ама невинаги мога да разбера...повечето пъти гърдата от последното кърмене е доста по-мека, но много пъти са еднакво меки и празни, друг път пък едната така тежи, даже боли от напрегнатост, в такива случай прокапва малко...

# 5
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203
Е-е-е,Гуш,това със записването направо ме разби! Laughing Laughing LaughingКефиш ме!Намерила си му цаката,аз все ги мачкам и "претеглям"...

# 6
  • Мнения: 180
1. Четох, че бебчо е най-добрата "помпа" за гърдите. Точно затова се чудя трябва ли след кърмене пак да се цедя с помпа??? Въпросът ми (дано не ви звучи глупав) идва оттам, че се притеснявам дали "произвеждам" достатъчно кърма, а цеденето уж засилва лактацията  newsm78

АЗ знам, че ДА, трябва да се доизцеждаш (което е доста досадно, де)

2. Ще ми препоръчате ли някакъв лактогонен чай или нещо друго за засилване на кърмата?

Аз пих таблетки ЦЕРУКАЛ, след като ми бяха предписани от лекар. Помагаха много. Питай твоя лекар за това.

# 7
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Хей, ама ти на едното хранене само едната ли гърда даваш? Защото аз когато го кърмех, давах по около 10 минути първо едната, после 10 минути другата гърда. Като на следващото хранене давах гърдата, с която съм завършила (защото Ивчо заспиваше накрая и незнаех дали е сукал достатъчно). По-късно, когато поотрасна малко вече му давах повече време да суче от двете гърди - но винаги първо от едната, после от другата. И така... Не съм приемала чайчета за кърмата, но казват, че бозата е добра (НО АЗ НЕ СЪМ МНОГО СИГУРНА - ЗНАМ, ЧЕ СЕ ПЪЛНЕЕ ОТ НЕЯ), друго - сварено жито...
Аз отначало се изцеждах на всяко кърмене, дори през нощта, по-късно Ивчо явно всичко си изяждаше, защото гърдите ми не бяха напрегнати и аз не съм се изцеждала.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Няма нужда от изцеждане. Понеже беба не можеше да суче сама до 1.5 мес/роди се 2050 кг/ аз цедях и си докарах такива количества, че едвам се оправих. Laughing. И това не е добре, повярвай ми....нямах търпение беба сама да си я регулира.Сега си е рай......

# 9
  • София
  • Мнения: 1 121
Е хайде и аз да се изкажа.
Това за бозата го забрави! Освен, че не знаеш какво точно съдържа, се пълнене от нея, а това за лактогонния ефект са глупости. Добър ефект има айряна, свареното жито, ядките. При мен има резултат яденето на месо, но понеже от друг не съм го чувала, не знам доколко ще ти помогне. Пила съм чай от Хип, но хич не съм сигурна дали имаше ефект... Най-доброто за лактация е да даваш гърдата по-често. Смяната на гърдите сама ще разбереш през колко време трябва да стане - има детенца, които са прекалено слабички и много немощно сучат и съответно им трябват повече от 10 минути.
Аз помпа ползвам когато искам да засиля лактацията. До хиперлактация не е май задължително да се стигне, а и лесно се връщат нещата после, поне за някои жени. Мисля, че това е индивидуално. Аз се събуждах мокра доста дълго, но запушени канали или мастит не съм имала. За сметка на това имам пликчета средно по 50 мл в камерата за черни дни.
Апо въпроса със спането - аз си изпросвах още няколко засуквания с пощипане на бузките.
Успех!

# 10
  • София
  • Мнения: 2 896
Е-е-е,Гуш,това със записването направо ме разби! Laughing Laughing LaughingКефиш ме!Намерила си му цаката,аз все ги мачкам и "претеглям"...

ооо, имам си даже и хроника на акото...с легенда - голямо кръгче, средно и малко...
уверявам те, че нямам картон в някое заведение... Laughing Laughing Laughing

# 11
  • Мнения: 2 531
Не че съм специалист по кърмене ,Рей, но за стимулацията -определено- от 20 дни съм съм с лактогонен чай- първо на ХИП , после си варих ,сега пак на ХИП си взех. Със сигурност мога да кажа - има ефект.Аз го пия в промишлени количества! Пих и таблетки церукал ,бирена мая още пия. По едно време пих и от хомеопатичните- рицинус комунис СН5. А относно храната- нагъвам орехи и пия с литри течности!Мога да се похваля ,че днес сучем до сега само от едната гърда, което си е голям напредък за мен! До кога ще и стигне- незнам? За изцеждане до сега не ми оставаше!

# 12
  • Мнения: 432

ооо, имам си даже и хроника на акото...с легенда - голямо кръгче, средно и малко...
уверявам те, че нямам картон в някое заведение... Laughing Laughing Laughing


Хи, хи, хи май сме от една категория Mr. Green
Ей виж за легенда не съм се сещала - в моя тефтер има "тръцкане" и "дрискане", отговарящи на малко и голямо кръг4е съответно. Средно кръг4е не ползвам- или е малко или мнооого- средно положение мойта буба не признава Joy

# 13
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203
Е-е-е,Гуш,това със записването направо ме разби! Laughing Laughing LaughingКефиш ме!Намерила си му цаката,аз все ги мачкам и "претеглям"...

ооо, имам си даже и хроника на акото...с легенда - голямо кръгче, средно и малко...
уверявам те, че нямам картон в някое заведение... Laughing Laughing Laughing
Яка си,да знаеш!Аз за всеки случай ще проверя и в Шуменското Laughing
Аз в началото се доизцеждах,но по-добрата помпа(беба)започна да се справя сама.Не съм пила нищо за увеличаване.Доколкото знам и аз,колкото повече цедиш,толкова повече ти слиза кърмата.Между другото,аз не давам двете гърди на всяко хранене,а ги редувам.

# 14
  • София
  • Мнения: 18 679
Е, т'ва със записването и легендата просто ме съсипа JoyАшколсун, момичета, шапка ви свалям JoyАз откак кърмя главата ще си забравя някъде и съм организирана като .....де да знам..абе, най-неорганизираното нещо на света hahahaА те чак си записвали hahahaСрааам Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт