празници в детската градина

  • 33 023
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 870
Мисля, имаше скоро подобна тема.
В градината на сина ми още не съм била на тържества.
Аз съм била преди 100години дете и за мен най-големият стимул да ходя на градина беше организирането на тържествата.Мисля, че е прекрасно децата да участват и създват сами празника.Не бих казала, че им се отнема от времето за учене/всъщност какво учене на тази възраст?/,защото нали за тържествата се учат песни, танци.Освен това, тържеството и подготовката му са една забавна игра.

Едва ли има дете, което да не обича празниците, независимо как се представя, колко "думички" са му определили , каква роля и т.н.

# 16
  • Мнения: 771
Да, до някъде си права, но какво значи "какво учене"?Престоят в ДГ не означава само зубрене на стихчета, особено за големите!Съгласна съм, че е тръпка за децата.В групата на моя син правеха празник по всеки възможен повод. Носехме да се черпят, подготвяхме костюми и т.н.т. Но тези празници бяха без нас. А в края на годината имаше представление и за нас. Но съм свидетел на уникални тържества, които ни довеждат до сълзи и в същото време когато племенникът ми тръгна на училище, попитаха"ама това дете ходило ли е въобще на ДГ"?Така че аз, лично имам някои резерви относно "предназначението" на 3,4...5-тото тържество пред родители.

# 17
  • Мнения: 2 577
Аз мисля, че тук става въпрос за не добра предучилищна подготовка по-скоро
Не смятам обаче, че има връзка с тържествата  newsm78

Последна редакция: ср, 08 апр 2009, 11:54 от Amelia

# 18
  • Мнения: 16
И в градината на дъщеря ми имаше скоро концерт. Аз бях страшно щастлива, защото репетициите за него бяха основния и стимул да свикне и да ходи с удоволствие на градина. Всъщност тя е в ясла все още, скоро навърши три години, но първото нещо което ми съобщаваше като я взимах, в периода преди концерта, беше "Мамо, днес лелята с акордеона дойде и учихме нова песен." или пък "Днес имахме репетиция в музикалния салон."

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
и в същото време когато племенникът ми тръгна на училище, попитаха"ама това дете ходило ли е въобще на ДГ"?
И аз си мисля, че едва ли са визирали точно участието му в тържества. Има деца, които по успешно се представят на тържества, но има и такива, които се притесняват и не могат да се изявят блестящо. моята дъщеря е контактна, не е притеснителна, но на тържества не става за водещ например, защото има деца с по добра дикция от нея. Затова я включват в нещо друго където ще се представи добре. Това всичко зависи все пак и от учителката на групата де.

# 20
  • София
  • Мнения: 8 272
Предстои ни за втори път.
Миналата година синът ми, отсъства дълго преди празника(най-малък е в групата и с  му личеше) и се държеше като случаен наблюдател. Не си каза думичките добре, но пък му беше харесало. За танците по двойки(нечетен брой са) той танцуваше с едната госпожа и тя се стремеше да го предразположи максимално.

# 21
  • Мнения: 481
Плаках от умиление през цялото време.
Няма такава нежна картинка.
Бебенцето, прохождащо и проговарящо изведнъж се оказва пораснало детенце.
Той се забавляваше страхотно, сияеше направо...
Очаквам с нетърпение пак  Wink

# 22
  • Мнения: 1 240
На 25.03. беше първото тържество на детето ми в ДГ. Бях много щастлива, а децата повече от страхотни - казваха стихчета, пееха песни и танцуваха. Определо съм за подобни мероприятия. С нетърпение чакам следващото тържество.

# 23
  • Мнения: 801
При нас подобни масовки няма, и за щастие, защото си спомням как ни тормозиха нас с тези репетиции. Ако детето го иска е добре, но ако не иска, тогава да го оставят на мира.

# 24
  • Мнения: 5 255
ЗА тържествата и откритите уроци съм  Peace
За мен е удоволствие да гледам децата какво са научили.
По-горе прочетох възмущение за камери и т.н.
Защо не - това са запечатани мигове и не бих го пропуснала - аз съм една от тези които ходят с пълен набор техника  Mr. Green
Аз също имам снимки от моите тържества в детската градина  Wink

# 25
  • Мнения: 11
Здравейте момичета!С интерес изчетох всички мнения и тъй като съм първата детска учителка,която се е включила в темата искам да опиша моята позиция.Работя вече 11 години с децата,от които 6 само с подготвителна група за първи клас.Нашата директорка има мания постоянно да ни задължава да правим тържества,което не е лошо,но както по-горе прочетохте,това отнема много време за подготовка и неимуверен труд от страна на учители и деца.Преди три години ,когато водех подготвителна група,тъй като сега завършихме с моя набор 3 група и наесен отново сме най-големи,а естествено е най-големите да поемат и тежеста от такива празници ни се наложи с колежката да изнесем 17 празника с различни сценарии.Знам,че звучи налудничаво,но е факт.То не беше откриване на учебна година,ден на християнското семейство,Коледа
благотворителен коледен концерт,тържество за спонсорите на градината,тържество за спонсорите на общината,коледен бал за отличниците на общината,пролетен празник,великденски партита и още много.Просто още ни държи сито,както казват старите.Децата бяха перфектни,освен всичко това учебния процес вървеше на пълни обороти,но умората беше небивала.Затова моето мнение,като мнение на специалист е,че 1 празник за родителите е достатъчен,а другите тържества трябва да са развлечение за децата,а не задължение да забавляват някого.Що се отнася до подхода на учителя-много важно нещо за доброто представяне на групата,но дори и да ема някакви забележки,всеки колега полага в подготовката толкова много усилия,които в крайна сметка не се забелязват.Това е декор,подготовка на маски,корони,костюми,съчиняването на сценария,който иска ровене и търсене.Затова винаги ми е било обидно,когато родители некомпетентно са се изказвали,че едва ли не ние си пием кафето на работа,но аз винаги съм апелирала за месец с отворени врати за родители.В този месец всички могат да дойдат и да поработят един ден като учител или леля и тогава бих искала да поговорим,колко е значим и отговорен труда на учителя в детската градина.

# 26
  • Мнения: 771
Абсолютно съм съгласна с теб. Аз също съм свидетел на този вид показност в една "елитна" детска градина. Да, елитна е не защото децата излизат перфектно подготвени за 1 клас, а защото тя повече напомня на учебен театър към школа на НАТФИЗ. Само че това за мен си е чиста злоупотреба с децата. Директорката непрекъснато измисля поводи за тържества. Присъствието на кмета на общината ,на Борисов, на Фандъкова и т.н.т. си е "рутинно. Гостите се развеждат из групите, показва им се зазубрен, патетичен учебен процес, след което ги чака кратка почерпка и културна, просълзителна програма...! Е, това за мен е грозно! Да, директорката е популярна, няма награда, която да я е подминала, но мисълта ми е за децата...! Хубаво е да има тържества, но 1-2 годишно, а на останалите празници децата да се веселят! Иначе нещата се опорочават!

# 27
  • Мнения: 1 507
Има сравнително често.
За деня на християнското семейство, след това открит урок + още два открити урока по модерен балет, който си е към градината.
И голямото годишно тържество, което е с всички групи в края на май Peace

Аз ходя със смесени чувства. Мило ми е, но организацията обикновено куца - не се вижда, не мога да снимам, защото ако стана ще преча на останалите и т.н. Не, че е нещо фатално де.
Децата обаче виждат само розовата страна и така трябва дъ бъде. Сутрините преди празниците са страшно превъзбудени и бръмчащи. Големи сладури Heart Eyes

# 28
  • Мнения: 800
На мен много ми харесват тези тържества - имат по едно задължително пролетта с присъствието на родители, на което има програма, изнесена от дечицата - стихове, песни, танци ... много е готино. Тази година госпожите бяха решили да бъде в детски клуб - така хем родителите видяха децата си като артисти, хем децата после се забавляваха и щуряха около 2 часа в клуба ... Освен тези на групата има и открити уроци по танците, по английски и другите извънкласни занятия, където децата показват на родителите си докъде са стигнали в обучението си. Много е готино и много ми харесват тези мероприятия .... на децата също им харесва и се радват. Отделно си имат честване на всички празници, но вече без родители.

# 29
  • Мнения: 388
Това са много мили моменти. За нас родителите - незабравими спомени, а за малчуганите - радостна възбуда и гордост, която блика от очичките им - "видя ли ме? харесах ли ти?" . Следват почерпки и веселба. Защо да ги няма тържествата с родители? Мисля, че е напълно нормално да има по две такива за учебна година. Дъщеря ми е в първа група и имаха три. Натоварването беше по скоро за преподавателките, отколкото за децата. Те повече танцуваха и пееха, а това са нещата, които им влизат в учебната програма. Не смятам, че са натоварени излишно. На тези празници и ние родителите имаме възможност още веднъж да кажем "Благодаря" на тези жени, които се грижат за децата ни всеки ден.

Общи условия

Активация на акаунт