Естествено раждане във Варна

  • 3 128
  • 15
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 1 011
Изчетох толкова много за и против и трите болници във Варна, че съвсем се обърках.... Въпреки твърденията, че в Майчин дом нямало необходимата апаратура за новородени, като че ли предпочитанията ми клонят най много натам. Това е най-вече заради факта, че лекарката, която ми следи бременноста, изражда само там, и освен това смятам, че там обстановката най-много би ми помогнала да се чувствам спокойна и всичко да мине добре и без усложнения.

Въпреки това ми се ще да си изясня въпроса каква точно апаратура липсва в Майчин дом и в какви случаи се налага да се преместват бебетата в АГ. Важи ли същото и за Окръжна болница? Защо тогава някои майки избират нея? Кое е по-добре там?

Също така ми е много любопитно кой е водещия ви мотив при избора на болница. Дали лекарят, условията, апаратурата?

И най-важното което ме интересува всъщност е в коя болница във Варна има най-голям шанс да оставят раждането да протече максимално естествено доколкото е възможно, а не веднага да ти правят разни манипулации без нужда. Тоест, ако кажа, че не искам да ми слагат система окситоцин още от самото начало, без нужда, или ако не искам упойка и т.н. И след това отношението към бебето - да ти го дадат възможно най-скоро, да стои при теб в стаята, да не го дохранват...

# 1
  • Мнения: 4 335
Здравей!
При мен главното нещо при избора на болница указа лекарят ми следяш бременността,тя изражда в АГ-то,та затова избрах там.В началото се чудех м-у АГ и Окрьжна,за Майчин дом никога не сьм се и замисляла(поради ред причини не харесвам тази болница.Разбира се това е лично мнение,всеки има право на избор и го уважавам)
Другото нещо на което дьржах е бебето да е при мен постоянно.В АГ-то е точно така.При нормално раждане го дават след два часа,при секцио веднага след излизане от реанимация.В Окрьжна бебетата са отделно и ги носят само за кьрмене.Ходих там при една позната,която раждаше.Бебетата и майките бяха в сьседни стаи,с едно прозорче м-у тях.Имаше бебета който плачеха,нищо не се правеше за да ги успокоят.Аз не бих издьржала на това,да слушам от сьседната стая как плаче детето ми Tired
По отношениета на апаратурата,не само от Майчин дом,а и от Окрьжна бебетата се носят в АГ при проблем.

Кьдето и да решиш ти пожелавам от сьрце леко раждане и здраво бебе  bouquet

П.С Относто оставянето на естествено протичане на раждането,главно зависи от лекаря ти не от болницата Wink

# 2
  • Мнения: 377
Първото ми раждане беше в АГ-то именно поради причината, че там имат най добра техника за бебетата, но.... Когато ме приеха за раждането лекарят ми не си направи труда да ме погледне на ехограф, а последно ме беше гледал в началото на 9 месец. Бебето беше със двойно увита пъпна връв, главата малко по-голяма от възможностите на моят таз и ... започнаха да падат тоновете на бебето, наложи се да го извадят със форцепс. При което поне 10 мин. търсиха анестезиолог, а бяхме само две раждащи в цялата болница. След като излязох от упойката и питах няколко пъти как е бебето, и нали съм още под упойка и не си спомням много, накрая ми се развикаха ние колко пъти ще ти обясняваме.........
При условие, че раждах на VIP етажа, цяла нощ никой не дойде да ме погледне, звънеца беше на другият край на стаята, а като ме местиха от родилна зала в стаята припаднах и ме беше страх да стана....
Но въпреки всичко, пак бих раждала там.  Забравих да кажа, че отношението на сестрите в не онтологията е ужасно, доста от тях успяха да ме разплачат поне по веднъж.
Сега съм се насочила да раждам в Майчин дом, бях там за серклаж, отношението на персонала е корено различно. И там си има недостатъци, но ще видим, още нищо не мога да кажа сигурно. Само в едно съм сигурно, ако тръгне раждане по-рано от девети месец бих отишла в АГ, ако всичко върви по- план в Майчин дом.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 522
Аз родих в Окръжна болница и съм доволна.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 11 340
В Окрьжна бебетата са отделно и ги носят само за кьрмене.Ходих там при една позната,която раждаше.Бебетата и майките бяха в сьседни стаи,с едно прозорче м-у тях.Имаше бебета който плачеха,нищо не се правеше за да ги успокоят.Аз не бих издьржала на това,да слушам от сьседната стая как плаче детето ми Tired

Това не е така вече (не знам ти за кога говориш), но моя приятелка роди преди 4 дни и преди малко говорихме с нея (все още е в болницата) - първата нощ се е наложило бебето да е на системи и не е било при нея, но после са й го дали (както и на всички) и си стои при нея постоянно, дори и нощем.

За мен това също е едно от решаващите условия - не мога да си представя бебето да е отделно от майката.

Освен това разбрах, че подкрепяли кърменето - не бързали с АМ, дори настоявали бебетата да се кърмят, което само може да ме радва.

За Майчин дом - привлича ме с обстановката и спокойствието, което евентуално може да ми осигури срещу официално заплащане, това, което ме притеснява обаче е, че в около 90 % от случаите се стига до секцио - почти нямам позната, която да е родила там и да не е било секцио. Това ме кара да се замисля, че го правят заради парите - така никога няма да бъда сигурна, че наистина се е наложило... Tired

В крайна сметка аз съм се ориентирала към Окръжна, при това, както си очертава, ще съм без уговорка, много се надявам всичко до е наред. Praynig

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 011
това, което ме притеснява обаче е, че в около 90 % от случаите се стига до секцио - почти нямам позната, която да е родила там и да не е било секцио. Това ме кара да се замисля, че го правят заради парите - така никога няма да бъда сигурна, че наистина се е наложило... Tired

И мен ме притеснява това... Може би, ако се включи някоя майка, раждала по естествен начин в Майчин дом, ще е от полза. Мисля, че не може всички пък да са секцио там...

# 6
  • Варна
  • Мнения: 11 340
То май е трудно да се включи такава...  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 3 621
това, което ме притеснява обаче е, че в около 90 % от случаите се стига до секцио - почти нямам позната, която да е родила там и да не е било секцио. Това ме кара да се замисля, че го правят заради парите - така никога няма да бъда сигурна, че наистина се е наложило... Tired
И мен ме притеснява това... Може би, ако се включи някоя майка, раждала по естествен начин в Майчин дом, ще е от полза. Мисля, че не може всички пък да са секцио там...
Аз родих в МД-Варна на 06.февруари тази година, аз родих със секцио 34 дена преди термин, но имаше опасност да изгубя бебето, преди това лежах там 7 дена. За всичките 12 дена докато бях там се родиха много бебета и то повечето се родиха нормално. След като аз родих от 16 бебета само 7 бяха със секцио и освен аз и още едно момиче с 2-ро секцио другите бяха по желание.
Колкото до кърменето, там също го подкрепят и много помагат в това отношение. Моето бебе беше в кувьоз 7 дена, дадоха ми помпа да се изцеждам, обяснаваха ми как и защото аз нищо не изцедих два дена подред идваха акушерките да ме цедят, обаче при мен кърмата така и не тръгна ... но те много ми помогнаха

# 8
  • Мнения: 4 187
То май е трудно да се включи такава...  Rolling Eyes

Ета и Малена са мои близки, раждали в Майчин дом естествено, в един ден при това  Grinning- при различни лекарки, дано се включат!

Аз съм със секцио по желание, моята лекарка до последно ме увещаваше да раждам нормално, умишлено отлагаше насрочваето на дата за операция, но аз не се предадох  Mr. Green.

# 9
  • Мнения: 6 039
То май е трудно да се включи такава...  Rolling Eyes

освен мен, и още няколко мои приятелки родиха в МД естествено раждане. Тези, които родиха секцио си беше изцяло по техен избор. На една от тях се наложи, след като не се справи в раждането тръгнало по естествен начин. Нямам близка, на която да е натрапен начина на раждане.
Какво точно ви интересува, бих могла да помогна, ако изобщо си спомням след 4 години.  JoyПри моята лекарка изобщо не стоеше дилемата как да раждам. Тя по принцип настоява за естествено раждане. Още повече, моят термин беше за връх Нова година. Слава богу, родих 3седмици преди това.
Изобщо, странно ми е обобщаването за вида на раждане с избора на болница. Изборът на лекар е най-важен /според мен/ Раждала съм само веднъж, така, че нямам много опит.

Надявам се ветерана eta да се включи.

Последна редакция: пн, 20 апр 2009, 11:17 от Malenna

# 10
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Радвам се, че някой, раждал нормално в МД се включи. Hug Може би наистина зависи от доктора, а не от болницата, просто аз досега да съм попадала само на такива случаи.
Интересува ме доколко наистина е естествено - включват ли ти задължително система с окситоцин, правят ли масово епизиотомии (не когато се налага, а по-скоро като превенция на увисването на тазовото дъно), веднага ли прерязват пъпната връв, дават ли бебето веднага да си го гушнеш и т. н.
Също - кои са лекарите, държащи на нормално раждане?

Тези въпроси не са само за МД, а и за всяка друга варненска болница. Peace

# 11
  • Мнения: 6 039
Радвам се, че някой, раждал нормално в МД се включи. Hug Може би наистина зависи от доктора, а не от болницата, просто аз досега да съм попадала само на такива случаи.
Интересува ме доколко наистина е естествено - включват ли ти задължително система с окситоцин, правят ли масово епизиотомии (не когато се налага, а по-скоро като превенция на увисването на тазовото дъно), веднага ли прерязват пъпната връв, дават ли бебето веднага да си го гушнеш и т. н.
Също - кои са лекарите, държащи на нормално раждане?

Тези въпроси не са само за МД, а и за всяка друга варненска болница. Peace

при мен ражането тръгна 3 седмици по рано, съвсем неочаквано за мен / чакай си нова година:)Simple Smile/
Да ти кажа тези неща нищо не ми говорят епизиотомии, окситоцин newsm78
За бебето - сложиха ми го на гърдите - не че го исках - даже не го погледанах, чувствах се все едно съм преплувала Ламанша. След това ми я даваха, но нямах сили дори да я гледам. Зашиха ме, стоях с някава торба на корема не знам колко време, може би час, и не помня точно как съм се озовала в стаята, но бебето ме чакаше там. Родих в 2.15 и в 18ч в стаята бях с Малена и май тогава за 1 път я докоснах.
Абе яко ме тресяха хормоните, не знаех какво ми се случва. Майчиното ми чувство се появи към 4тия месец  Embarassed EmbarassedПризнавам си без бой.
в допълнение, Малена беше с увита пъпна връв 3 пъти и тежеше 3700гр. След раждането ми казаха ,че на финала са й се губели тоновеете и затова толкова динамично ми даваха зор 10 човека да напъвам. Не усещах паника, просто бях като на боксов мач!!

# 12
  • Мнения: 2 768
Ето ме, включвам се  Simple Smile
Нормално родих преди малко повече от 4г в МД, бяха ми включили система окситоцин след като водите се спукаха. Предлагаха ми епидурал, но аз отказах, тъй като съм раждала и преди и си познавам тялото, една упойка повече би ме объркала в случая. Епизиотомия не се наложи. Другото е, че таткото присъства през цялото време, всички са много мили.

Сега, живот и здраве, поради проблеми от страна на лекарят, на когото имах доверие, няма да бъда там, а в АГ  Sad
Малко ми е гадно, бях свикнала с всичко в МД и се чувствах спокойна и в свои води.
Но да мине всичко по живо, по здраво, пък ще изтърпя няколко дена  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 174
И аз съм от нормално раждалите в МД, Варна.
Моето момиченце се появи на "бял свят" преди две години по естествен път, но с епидурална упойка и система окситоцин. В документите, които подписах преди раждането, се съгласих и на епизиотомия, като първескиня (не съжалявам за нея) и на секцио, като краен у наложителен вариант.
Не мога да кажа, че съм недоволна от начина, по който протече раждането, но не мога да кажа, че съм и доволна. Сравнявам с разкази на мои приятелки, които живеят извън България и имат право на избор (системи, обезболяващи, поза и т.н.). Но не всичко зависи от самия доктор, а и от политиката на заведението...
Сега отново ми предстои раждане, съвсем скоро е и все още не съм се ориентирала към болница и гинеколог. Дилемата ми е Майчин дом или АГ, като второто място бих избрала само заради техническата база. Условията в МД ми харесват, отношението също, но не ми се иска да се връщам при старата си докторка, а останалите там не ги познавам . От АГ съм чувала за няколко доктора, но...тези дни ще трябва да реша и да се срещнем, за да избера.

# 14
  • Мнения: 929
И аз родих нормално МД преди три години и половина. Система ми сложиха понеже контракциите ми бяха на 2 минути, разкритие един пръст и неизтекли води. Казаха ми че до един час ако няма развитие влизам в операционна, защото се гебеха тоновете на малката - това явно ме уплаши и след половин час ми се спука водата и четири часа по късно родих. Сложиха бебка на корема миза окоро минута и после я взеха, два часа по-късно ми я донесоха. Сега ако трябва да раждам не знам къде ще е, но тогава бях много доволна.

Общи условия

Активация на акаунт