Правилно поведение в детския пясъчник(?)

  • 11 626
  • 252
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 749
Току-що се прибирам и като че ли нямам търпение да видя вашите мнения за следното нещо:

Завела съм дъщеря ми,1год и 10 мес да си поиграе малко в пясъчника.Носим,както подобава,кофичка,гребълца,сита,пластмасови лъжички.Из целия пясъчник са разхвърляни нечии чужди играчки.Откакто излизаме,(откакто е хубаво времето),уча малката да не си играе с чуждите играчки,освен ако не й ги предложат,което се случва понякога.И днес не беше изключение.Малката си взе своите неща и почна да си обикаля пясъчника .Идва някакво детенце,може би на същата възраст,или малко по-голямо,взима от ръцете на дъщеря ми едната пластмасова лъжичка и забягва извън пясъчника.Окей.Малкото продължи да си играе.Майката на детенцето не реагира.Излизаме от пясъчника и си оставяме кофичката и вътре в нея нещата в единия край.Отиваме на люлките,които са точно срещу пясъчника.Същото детенце отива и разбутва кофичката на малката и разпилява всичките й неща.Майката отново не реагира,аз само го забелязвам и толкова.НО по-късно,когато малката влезе в пясъчника ,същото това детенце взе кофичката и почна да я пълни с пясък.Окей,ноу проблем.Но след малко взима кофичката и излиза от пясъчника,докато през това време дъщеря ми седи и гледа другите деца как си играят.Това ме накара да помоля майката на детенцето да вземе кофичката.Бях достатъчно любезна.Отговор:"Ами само да направи едно кръгче!".Казвам:"Но моето дете може да иска да си поиграе .".Майката върна кофичката .Явно беше,че се ядоса.Върнах кофичката на детето,но друго й я взе от ръцете и почна да си играе.Дъщеря ми пак не реагира.Тя просто не е дете,което ще вземе от ръцете на друго каквото и да е.Това за мен не е чак толкова добре,както се вижда от случая.ПОмолих майка му,която беше на сантиметри,седнала срещу детето си,да й върне кофичката.Това след малко изчакване.Тогава детето ми беше свободно да си играе със собствените си играчки,които бяхме донесли точно с тази цел.А майките почнаха да ме гледат накриво.

Сега...РАзказвам всичко толкова подробно не само ,защото съм си подробна по принцип Laughing ,ами и за да си представите нагледно  и точно ситуацията.

Вашето мнение? ТОлкова ли е лошо да учиш детето си да не играе с чуждите играчки,да се научи,че чуждите вещи са си чужди,а своите свои?И да си иска своето?Въпросът е принципен ,предпочитам да почна с възпитанието отначало,отколкото да си викам:"Ами тя е още малка!"и да я пускам да прави каквото си поиска.
И ,след като тя явно не може да си поиска играчките,трябва да го правя аз.

Та...?След като ме обявите за прекалено подробна...нататък? Mr. Green

# 1
  • София
  • Мнения: 3 064
Аз лично нямам нищо против децата да си разменят играчките, стига после да ги върнат или оставят. И моето дете си играе с чужди, и другите си играят с неговите играчки. Не виждам нищо лошо в това. Случвало се е макар и рядко да идем без играчки на пясъчника, той налита на чуждите, питам родителите на другото дете дали може, те обикновено нямат нищо против.

# 2
  • Мнения: 1 749
Както си личи,нямам нищо против другите да си играят с нашите играчки,но когато моето дете стои и гледа отстрани другите как си играят,защото неговите играчки са заети..... Rolling Eyes И имам против играчките да не бъдат връщани...Не мога да си представя да купувам след всяка разходка до пясъчника нови комплекти..за мен това ще е просто излишен разход....Наречете ме дребнава,но въпросът за мен е принципен.
Защо майката надетенцето не му беше взела нищо за игра?Ами се учи да си играе с каквото има...т.е. с играчките на другите....

Едва сега навлизам в тези отношения и всяка дреболия ми е странна и чужда...Лека по лека и аз ще се науча,но това ще си отнеме време...

Да допълня...Дъщеря ми ,за разлика от мен като малка(поне това,което съм чула от майка си) е кротка и общителна.Отива при някое дете,усмихва му се и му подава ръка.Била съм свидетел на различни детски реакции на това: от опит за ритник до усмивки и прегръдки.Повече от първите....за съжаление...РАзбирам,че всяко дете си има характер и някои са по-общителни,други не чак толкова...Но не искам дечко да е това дете,на което винаги му се взимат играчките,винаги го бутат...надявам се ме разбирате.Искам да я науча да отстоява своето и да пази чуждото.

Последна редакция: чт, 09 апр 2009, 12:09 от Китана

# 3
  • София
  • Мнения: 3 064
Честно да ти кажа, и аз понякога се чудя кое е правилното. Разбира се, че твоето дете трябва да има с какво да играе, след като си е донесло играчки. Но обикновено и другите деца имат.

# 4
  • Мнения: 4 841
От позицията на времето (синът ми е на 6) темата ти ми е носталгично-наивна.
Не мога да си представя 20 деца на възраст до 2 години, правилно разпределени из пясъчника, и всеки си играе с неговите си играчки  Laughing Също така и не мога да си представя как децата биха ги различавали, при условие, че са толкова еднакви и обикновено децата от един квартал ги купуват от един магазин... Освен ако вашите играчки не са някакви по-особени, но това още повече ще привлича децата да ги искат. Да не говорим колко е дразнещо, когато някоя баба (в повечето случаи го правят баби) върви като цербер из пясъчника и разпределя - на ти си твойта играчка, дай тази, че не е твоя  ooooh!

Правилното поведение на пясъчника е да има МИР и РАЗБИРАТЕЛСТВО, за целта и родителите трябва да са малко по-спокойни и над нещата. Подкрепям и това мнение:

Аз лично нямам нищо против децата да си разменят играчките, стига после да ги върнат или оставят. И моето дете си играе с чужди, и другите си играят с неговите играчки. Не виждам нищо лошо в това. Случвало се е макар и рядко да идем без играчки на пясъчника, той налита на чуждите, питам родителите на другото дете дали може, те обикновено нямат нищо против.

# 5
  • Мнения: 4 841
Не мога да си представя да купувам след всяка разходка до пясъчника нови комплекти..за мен това ще е просто излишен разход....Наречете ме дребнава,но въпросът за мен е принципен.
Защо майката надетенцето не му беше взела нищо за игра?Ами се учи да си играе с каквото има...т.е. с играчките на другите....

Не знам, за мен е дребнаво. Става въпрос за пластмасови играчки все пак. Ако се загуби една формичка, това не е края на света... А защо майката не  е взела играчки - може да има хиляди причини, и аз съм водила сина ми без играчки, а и колко деца без играчки са си играли пък с неговите... Не върви да разлепим писмени изисквания - "В пясъчника се влиза само с пълен набор играчки, включващ:....."  Joy Joy Joy

# 6
  • Мнения: 1 749
BirdsFlu,и това е вярно....Когато друг път сме били на пясъчника не е имало такива неща.Една майка даже ми каза:"Не се притеснявайте!Тук всичко е общо!"Това в отговор на това,че казах на дъщеря си да върне лопатката на момиченцето,защото може би иска да си поиграе с нея..Децата този ден в пясъчника бяха наистина много и всички си играеха съвсем спокойно.И си се разбираха помежду си:едното ако иска това,отива и го взима,а ако другото не иска да го даде,не го дава...Но когато някое тръгне да не дава на някое детенце играчката му,а то си я иска,се намесва любезно родителя и всичко е наред....Това го разбирам и ми става приятно,когато си играят така.Но този ден децата бяха много малко,а майките бяха от типа "абсолютен непукист".Ако всички деца си имаха играчки,всичко щеше да си е съвсем ...де да знам...наред?

# 7
  • София
  • Мнения: 1 555
Китана - Дъщеря ти не можеше ли да вземе от играчките на другите деца?  Когато ние ходим в пясъчника в парка има доста дечица. Всяко си има играчки, но всички си ги разменят, обикалят, взимат си играчките, оставят ги, продължават да си играят с други. Когато решим да си ходим събирам играчките, не ми се е случвало да има загубена.  Naughty Ако дъщеря ми вземе чужда играчка от ръцете на друго дете и то се разплаче или не иска да си даде играчката - намесвам се и връщаме играчката на детето.

Сега прочтох мнението на BirdsFlu. Подкрепям напълно.  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 3 561
Аз съм склонна на подкрепя BirdsFlu, но пък съвсем на скоро се сблъсках с друг тип поведение. Носим си ние играчките за пясъчника, вадя ги, детето започва да си играе. В този момент пристигат 2 по-големи момичета, които буквално почнаха да му ги дърпат от ръцете. Аз му казах да им даде да си поиграят и всички заедно да сипват пясък. Синковецът е сговорчив и даде. Тук последва действие от страна на момиченцата, което ме същиса - едната почна да го бута и да не му дава да си играе с неговите си неща, а другата я насърчаваше с думите "Бутни го, бутни го, да разбере да се махне"... Не знам дали постъпих правилно, но веднага им казах, че или ще играят заедно или ще взема играчките и само той ще си играе.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 039
Китана, без да искам да те засягам, според мен пресилваш нещата.  Peace

От разказа ти изглежда,че детето ти не е страдало за играчката. Седяло е и е гледало. Но ти си страдала!  Joy Много важно,че другото му взело играчка, че детето е стояло без да прави нищо и т.н. Разбирам детето ти да се е разстроило, разплакало и т.н., но то не е реагирало изобщо. Тази , която е реагирала и е направила драма , си ти. Извинявай, ми смешно е!
 Ако аз видя,че синът ми дърпа играчка от ръцете на друго дете, обикновено го карам да я върне. Но ако другото дете не реагира, също не правя нищо. По същия начин и с играчките на моето. Взели му лопатката, ми хубаво, щом на него не му пука, аз ли да се занимавам! Важно е да си играят, а не с чии лопатки. Всъщност ти ме караш да се замисля,че някои родители може да гледат по различен начин на нещата.  Peace
Естствено, ако някой плаче, нещата са различни.

# 10
  • Мнения: 4 841

Според мен си постъпила правилно. Всеки родител трябва да защити детето си. Просто не трябва да се бърка АГРЕСИЯ с ИНТЕРЕС. Защото преди време една майка беше писала, че хваща ръката на всички деца, които посягат към играчки на детето и. Това вече е доста прекалено.

# 11
  • Мнения: 672
Докато ти не спреш да защитаваш детото си искайки играчките му от другите деца, то няма да започне само да се защитава и да взема решение за действие. Рискуваш то да остане свито и винаги очакващо, че мама ще му вземе играчките от другите. При условие, че няма бой и грубости в децата, най -правилно е децата да се разберат сами.

# 12
  • Мнения: 1 749
Аз съм склонна на подкрепя BirdsFlu, но пък съвсем на скоро се сблъсках с друг тип поведение. Носим си ние играчките за пясъчника, вадя ги, детето започва да си играе. В този момент пристигат 2 по-големи момичета, които буквално почнаха да му ги дърпат от ръцете. Аз му казах да им даде да си поиграят и всички заедно да сипват пясък. Синковецът е сговорчив и даде. Тук последва действие от страна на момиченцата, което ме същиса - едната почна да го бута и да не му дава да си играе с неговите си неща, а другата я насърчаваше с думите "Бутни го, бутни го, да разбере да се махне"... Не знам дали постъпих правилно, но веднага им казах, че или ще играят заедно или ще взема играчките и само той ще си играе.
И такива неща се случват.
Китана - Дъщеря ти не можеше ли да вземе от играчките на другите деца?  Когато ние ходим в пясъчника в парка има доста дечица. Всяко си има играчки, но всички си ги разменят, обикалят, взимат си играчките, оставят ги, продължават да си играят с други. Когато решим да си ходим събирам играчките, не ми се е случвало да има загубена.  Naughty Ако дъщеря ми вземе чужда играчка от ръцете на друго дете и то се разплаче или не иска да си даде играчката - намесвам се и връщаме играчката на детето.

Сега прочтох мнението на BirdsFlu. Подкрепям напълно.  Peace
Не,не можеше да си играе,защото всички играчки бяха "заети",включително нейните собствени.Не ми стана приятно да гледам как тя ги наблюдава отстрани как си играят. Confused
Не знам...чувствам се несигурна и изобщо не в свои води...Предполагам,че всеки е имал такива моменти в началото...

# 13
  • София
  • Мнения: 8 280
Яко, страшна тема/реакция.
- изнасям и всичко в пясъчника е общо.
- не изнасям нищо и пак всичко в пясъчника е общо.

Нито съм ги учила да не дават, нито да не пипат чуждото.
Когато си тръгвам моля да си взема нещата.
Ако някой играе с нашите неща вземаме чужди и така.
Ако нещо си е само за нас то си стои в къщи.
Ти не знаеш ли че чуждите играчки са по-интересни от своите.

Винаги съм наблизо и реагирам на нападения от по-големи. Било те към моите или към други дребосъци.

# 14
  • Мнения: 1 749
Докато ти не спреш да защитаваш детото си искайки играчките му от другите деца, то няма да започне само да се защитава и да взема решение за действие. Рискуваш то да остане свито и винаги очакващо, че мама ще му вземе играчките от другите. При условие, че няма бой и грубости в децата, най -правилно е децата да се разберат сами.
Има нещо такова....Усещам се,че за прекалено много неща аз съм все около нея,а не би трябвало...
Aunt Ogg,аз си познавам детето .Тя никога няма да се разплаче или да дръпне нещо от ръката на друго дете.Независимо какви са желанията й .
Тук май ще се съглася с всички,че прекалено много се "втелявам".

Общи условия

Активация на акаунт