Моля за помощ - първи стъпки при осиновяване

  • 2 930
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте, много се радвам че ви намерих, в момента сме в процедура по осиновяване и няма смисъл да описвам как се чувствам то и аз не знам, толкова съм щастлива, объркана ........, имам страхотна нужда от вас за подкрепа, съвети ...........за всичко. Не знам от къде да започна, но като че ли в момента най много се изнервям от сроковете, от това че само два дни в седмицата мога да съм с мойта принцеса и то за няколко часа.......Обръщам се с молба към мамите и по специално към тези от Варна, ако някоя от вас има време и желание да се занимава с една бъдеща объркана мама моля да ми пише интересува ме всичко дори и "дребните" подробности например след делото ми казаха че има 7 дневен срок /за обжалване/ и когато изтече този срок излиза решението на съда/и чак тогава можем да си я вземем в  къщи/ , този срок от деня на делото ли тече или от следващия........ще ви затрупам с въпроси. Надявам се някой да ми пише.........

# 1
  • Мнения: 2 084
Има варненска тема и редовни сбирки с палави, кротки и мнооого кротки деца. Хем за трнировка, хем за раздумка.
Добре дошла! И много изписано има. Ще откриеш и неподозирани притеснения и страхове из темите, но не се стряскай.   bouquet

# 2
  • Мнения: 88
От следващия ден започва да тече срока.

# 3
  • Мнения: 5
Благодаря ви за отговорите и топлото посрещане и честит празник на именниците   bouquet и не само на тях днес е хубав и велик празник да си пожелаем да бъдем живи и здрави и многоооооо щастливи!

# 4
  • Мнения: 5
Здравейте отново, нуждая се от "спешна" помощщщщ, а именно как се оформят документите за ползване на майчинство при осиновяване,  социалния работник в дома ми каза че в деня в който излезе решението на съда и отидем да си  приберем нашата принцеса  започва да ми тече отпуск по майчинство, щяли да ми издадат от дома служебна бележка която да представя във фирмата в която работя, но акта зараждане няма да е готов, въобще уж разбрах а сега нищо не ми е ясно, моля помогнетееееееее

# 5
  • Мнения: 83
Не съм на ясно никак по темата изказвам се като работодател-ако държиш на професиятя ,работата или заплата или каквото ида е да предопредиш или колегите или самия работодател,че нямаш никаква идея от кога и до кога,но е неотложно дали ще споделиш с тях повода е изцяло твое решението предполагам вече си ги решила тези неща.Цялата работа поне в нашата фирма се разрешават от счетоводителя и да не забравя на нас с многа стара дата ще ни изплатят майченските,но освен акта за раждане на детето предоставих и последната страница от съдебното решение.Дано е станалало нещо ясно хич ме няма по писането и законовите уреби. Peace

# 6
  • Мнения: 128
Августина,отпускът започва да тече от деня,в който си вземете детето от дома.Ще ви дадат служебна бележка оттам.В НОИ се носят декларациите,копие от акта за раждане и справката за доходите през последните 12 месеца(ако детето е под 1 година).Ние си взехме детето на 19 март и на 13 април ми приеха документите в НОИ.

# 7
  • София
  • Мнения: 9 517
Актът за раждане става готов около седмица-две след излизането на съдебното решение. В София си носиш съдебното решение в района по постоянно местоживеене и после си взимаш акта за раждане от служба ГРАО към общината. Така че няма да има голямо забавяне в издаването му. Не знам, как е за провинцията, обаче.
Много, много щастие от тук нататък ви желая  Hug

# 8
  • Мнения: 3 715
Ние не сме носили съдебни решения, от съда по служебен път трябва да ги разпратят където трябва. От дома вземи бележка, че детето е изписано на съответната дата и я прилагаш към молбата за ползване на отпуск за дете. Ако работиш някъде, от счетоводството ви вече ще я внесат в НОИ.
Около 10 дни отне излизането на акта за раждане.

Така или иначе в съда ще ви обяснят, не се притеснявай. Но се приготви, че съдебното решение може да не е готово при изтичане на седемдневния срок и те съветвам да провериш предния ден, защото нас ни мотаха два дни.

# 9
  • Мнения: 1 843
Ние не сме носили съдебни решения, от съда по служебен път трябва да ги разпратят където трябва. От дома вземи бележка, че детето е изписано на съответната дата и я прилагаш към молбата за ползване на отпуск за дете.

По принцип по служебен път се пращат, така е.
Но, ако не искаш да те бавят, струва съвсем малко, можеш да си вземеш преписи. За да не се бавя, аз и двата пъти така направих, за да си задействам документите по-бързо.
За майчинството - върши работа и копие на съдебно решение, и служебна бележка от институцията. А за по-сигурно, си вземи и двете.  Wink

# 10
  • Мнения: 131
Здравей и от мен, една съвсем скорошна мама/ от 2 месеца/, от Добрич.
Относно 7 дневния срок: той започва да тече от деня на делото, освен ако случаят не е както нашия. При нас БМ не  беше дала съгласието си за осиновяване на детето, а само не беше го посещавала повече от 6м./всъщност, изобщо не го е посещавала/ и съгласно новият закон, детето се вписва в регистъра за осиновяване. Но на делото се вика БМ, а след като излезе рашението на съда, задължително се уведомява писменно БМ за това. Поради което 7 дневния снрок започва да тече от   деня на уведомяването на БМ, защото тя има право да обжелва решението на съда в този срок. Всъщност това при нас отне 20 дни, като преди това никой не ни беше придупредил за тази процедура и ние доста се бяхме притеснили, тъй като не знаехме какво става. Дано при вас случаят да не е такъв.
Желая ви много щастливи мигове с вашето детенце и един съвет от мен: не се шашкайте много. Като имате в предлид, че вашето детенце задължително ще бъде стресирано, поне вие да сте спокойни и адекватни. Ние, с моя съпруг, изживяхме същото: до делото сякаш всичко ни беше ясно и бяхме подготвени и т.н. Но след делото нещата започнаха да стават по-реални за двама ни/ а като си взехме детето - ощо повече/ и ние се уплашихме от неизвестността, от нашата неподготвеност, осъзнахме сякаш напълно поетата отговорност и бяхме доста стресирани и се бояхме от това, че не можем адекватно да се грижим за нашата дъщеричка. Страхувахме се, че не яде/ по това време не знаеше и вода да пие/, почти на 2 години, а не можеше да ходи, беше с поднормено тегло и т.н. Все неща, които само за 2 месеца вече са минало.  Благодарение на  приятелите, а не  на последно място и на мамите тук във форума, бързо преодоляхме първоначалните притеснения. Така, че моят съвет е да не се притесняваш, а да  питаш за каквото  не ти е ясно - тук има много отзивчиви и добри хора, които ще ти помогнат със съвети и свидителства от техния опит.
Поздрави,
Ирина М.   

Общи условия

Активация на акаунт