Кога изтича едно майчинство?

  • 3 144
  • 17
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 10 789
Ами ако не съм ползвала отпуски докато съм работила преди да изляза в майчинство, кога евентуално бих могла да си ги взема? newsm78
Освен, че можеш да ползваш отпуската, която си имала преди да излезеш в майчинство, имаш право и на отпуск за 2-те години през които си била в майчинство. Отпускът за отглеждане на дете до 2 години не отменя годишния платен отпуск по КТ и той ти се трупа за тези 2 години - по 20 р.дни на година, ако не ти се полага по-голям размер в зависимост от условията на труд или ако е уговорен по договор по-голям от 20 дни. Можеш да го ползваш веднага след изтичане на майчинството, но работодателят не е длъжен да ти го разреши.

Питам за отпуските, защото доколкото знам, шефът ми дава по 2 седмици отпуска.
А тъй като роднините ми са в Украйна и за да им гостуваме 2 седмици са ни малко, та затова и се чудя, дали догодина би могъл да ми даде примерно 1-месечна отпуска?  newsm78
Или всичко зависи от неговото добро желание?

# 16
  • София
  • Мнения: 48
Може да се ползва платения отпуск веднага след майчинството, за продължителността решава началника. Доколкото знам, трябва да се върнете на работа 10 дни, за да се осъвремени заплатата, защото в противен случай  за периода на отпуска ще ви се изплати старата заплата получавана преди майчинството.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Ами ако не съм ползвала отпуски докато съм работила преди да изляза в майчинство, кога евентуално бих могла да си ги взема? newsm78
Освен, че можеш да ползваш отпуската, която си имала преди да излезеш в майчинство, имаш право и на отпуск за 2-те години през които си била в майчинство. Отпускът за отглеждане на дете до 2 години не отменя годишния платен отпуск по КТ и той ти се трупа за тези 2 години - по 20 р.дни на година, ако не ти се полага по-голям размер в зависимост от условията на труд или ако е уговорен по договор по-голям от 20 дни. Можеш да го ползваш веднага след изтичане на майчинството, но работодателят не е длъжен да ти го разреши.

Питам за отпуските, защото доколкото знам, шефът ми дава по 2 седмици отпуска.
А тъй като роднините ми са в Украйна и за да им гостуваме 2 седмици са ни малко, та затова и се чудя, дали догодина би могъл да ми даде примерно 1-месечна отпуска?  newsm78
Или всичко зависи от неговото добро желание?
Може да разреши и цялата насъбрала се отпуска накуп - да кажем, че си имала 20 дни платен отпуск преди да излезеш в майчинство, който не е ползван. Към него се прибавят 2*20 р.дни за 2-те години в майчинство, или общо 60 работни дни. Това са 2 месеца и половина отпуска и ако работодателят иска може да ти я разреши накуп, а освен това и да ти изплати заплатата за тези 60 р.дни, през които ще си в отпуск , предварително / което се слючва изключително рядко разбира се/. Наистина е добре ако има някакво осъвременяване на заплатите през периода, през който си била в майчинство, да се поработи 10 дена преди да се ползва отпуска, защото той се изчислява на база предходен месец, в който са отработени ной-малко 10 дни. Но това пък може да накара работодателя да откаже отпуската, защото така ще му се увеличат разходите за заплата, които трябва да изплати.

Общи условия

Активация на акаунт