Как се прехвърля майчинство?

  • 47 707
  • 150
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Kambichka ,щом детето тръгва на ясла,няма право бабата да получава цялото майчинство /т.е тя вече няма да е по майчинство/.Ти ще получаваш 50 процента от него до 2 г на детето

# 46
  • Мнения: 334
Elfita , благодаря за отговора!

# 47
  • Мнения: 2 306
Здравейте.Ако някъде има обсъдено това, което ще питам, предварително се извинявам.
Въпросът ми е мога ли да прехвърля майчинството на свекърва ми след изтичането на 415 дни?Тя е пенсионерка и затова не съм сигурна може ли да стане.Благодаря ви предварително.

# 48
  • Мнения: 85
Здравейте! Далеч ми е още, но събирам отсега информация. Когато детето стане на година, мисля да започна работа на половин работен ден, като прехвърля майчинството на майка ми, която е пенсионерка, работеща на ТД. 1. Какви ще са ми осигуровките в случай, че съм на 4-часов работен ден и кой ги поема? 2. Мога ли да започна работа по-рано, какъв процент от обезщетението ще получавам и мога ли тогава да прехвърля майчинството? 3. Могат ли работодателите на майка ми да й откажат ползване на отпуск по майчинство?

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
1. Какви ще са ми осигуровките в случай, че съм на 4-часов работен ден и кой ги поема? -зависи от това на каква сума ще те осигуряват.част от тях са за работодателят,част от тях за теб2. Мога ли да започна работа по-рано, какъв процент от обезщетението ще получавам и мога ли тогава да прехвърля майчинството?-ако започеш работа по-рано от 410 я ден ,няма да получаваш нищо от НОИ.Обезщетението от 6я месец до 410я ден може да се прехвърли само на бащата 3. Могат ли работодателите на майка ми да й откажат ползване на отпуск по майчинство?-могат

bebok_86
,щом е пенсионер само по праграмата в подкрепа на майчинстовот може.питай в районната социалн аслужба

# 50
  • Мнения: 85
Elfita, благодаря за отговора!   bouquet

# 51
  • Мнения: 16
Здравейте,прочетох каквото намерих, но така и не ми стана ясно...В средата на февруари ми изтичат 410 дни майчинство. Искам да се върна на работа и да прехвърля отпускът за отглеждане на малко дете до навършване на 2г.възраст на бащата.Трябва ли да се върна на работа и после да подам необходимите документи за отпуска и прехвърлянето му или следва да поискам да ми бъде разрешен отпускът за отглеждане на дете още докато съм в отпуск по майчинство и да подам и документите за прехвърлянето му на бащата/ т.е. може ли отпускът за отглеждане на малко дете до 2г. може ли да бъде разрешен и прехвърлен на бащата преди  да е истекът отпускът ми от 410 дни/.Самата процедура ми е много неясна, надявам се да не звучи и въпросът ми доста объркано.
P.S.Държавен служител съм и процедурата по разрешаване на отпуска отнема време, а и искам да започна работа на другия ден след изтичането на тези 410 дни.

Изключително ще съм благодарна, ако някой запознат ми отговори!!! Praynig Hug

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Pin2 ,след като изтекат 410 те дни се връщаш на работа.Бащата да си подава документи да излиза в майчинство /примерно 2 седмици преди датата/ от датата след като изтекат 410  те дни.Няма смисъл да подаваш документи за ползване на втората година,нали не искаш да я ползваш

# 53
  • Мнения: 16
Elfita, златна си Hug Понеже четох за необходимите документи за прехвърлянето и страните по това доста сложно правоотношение, бях останала с впечатление, че трябва първо аз да поискам отпуска за отглеждане на детето и после да го прехвърля на таткото.Нямах представа, че може той директно да го ползва. Какви документи трябва да се подадат от него в НОИ, може ли да ми кажеш къде да ги намеря, че май ще му се наложи да подготви всичко сам/търсят си спешно нов счетоводител и докато намерят ще мине месеца/

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
За теб- справка по образец от предприятието, в което работиш
             -декларация,че си съгласна бащата да полза отпуска

Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3

(Предишно приложение № 1, изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., доп. - ДВ, бр. 96 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2009 г.)

Декларация за ползване на отпуск по чл. 164, ал. 1 и 3 и чл. 165, ал. 1 от Кодекса на труда от бащата (осиновителя) или от един от родителите на майката (осиновителката) или бащата (осиновителя)
 
Подписаните: 1. ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...;
(трите имена по документ за самоличност)
2. ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...;
(трите имена по документ за самоличност)
заявяваме, че първият от нас като майка (баща, настойник) е съгласна (съгласен), а вторият като баща (баба, дядо) приема да ползва допълнителния платен (неплатен) отпуск за отглеждане на
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .
(трите имена на детето)
род. на ... ... .. 19 ... . г./20 ... . г., считано от ... ... ... 20 ... ... г. до ... ... ... 20 ... .. г



За бащата-

1. МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 от КСО - (Приложения 3 изтегли от тук http://www.bgstuff.net/content/view/1296/523/

2. Копие от акта за раждане на детето

3. Заявление, че желаете да получавате обезщетение за отглеждане на малко дете

4. Декларация по чл. 46 ал. 1 от НРВПО –не е задължителна,сама ако ти я поискат

Ето един примерен текст за заявлението:


З А Я В Л Е Н И Е



От ................................., ЕГН: ................. , на длъжност .....................

На основание чл.164, ал.1. КТ и чл.46, ал.1, НРВПО,

Заявявам, че ще ползвам отпуск за отглеждане дете до 2г., считано от ............... до .............. г.


Прилагам:
1. Декларация по чл.46, ал.1 НРВПО за обстоятелствата, свързани с правото ми да ползвам отпуска
2. Акт за раждане на детето. – за справка


                                                                            С уважение:

                                                                                                   ..........................


Дата: ................
гр. Пловдив


Ето я и декларацията:

ДЕКЛАРАЦИЯ
по чл. 46, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските

Долуподписаната ……………………………………………………………… с ЕГН ………………..……… с постоянен адрес : ……………………………… л.карта № ……………………… , издадена на …….……….... от ……………….
на длъжност ………………………………….



ДЕКЛАРИРАМ

1. Детето ми, ……………….,родено на …….………... г., с ЕГН ……….……………. не е настанено в детско заведение.
2. Не съм дала съгласието си платения отпуск за отглеждане на дете по чл.164, ал.1 от Кодекса на труда да се ползва от бащата /осиновителя/ или от някой от моите или неговите родители,работещи по трудово правоотношение, съгласно чл.164, ал.3 от Кодекса на труда.
3. Детето ми не се отглежда от безработно лице по програмата в „Подкрепа на майчинството”.

Известна ми е предвидената по чл.313 от Наказателния кодекс отговорност за деклариране на неверни данни.


дата: ………………….                                                                     ДЕКЛАРАТОР: ............

град:Пловдив



В НОИ се представя само-Приложение 3 - Заявление - декларация по чл. 53 от КСО
Копие от акта за раждане на детето
другото е за работодателят на бащата

Последна редакция: ср, 20 яну 2010, 08:34 от Elfita

# 55
  • Мнения: 16
Много благодаря   bouquet от днес започвам да окомплектовам документите Grinning

# 56
  • Мнения: 337
Здравейте Simple Smile
И аз да попитам - искам да прехвърля майчинството си след първата година на детето на дядото. Той е регистриран като земеделски производител. Има ли някаква разлика в документите от работещите по ТД?
Благодаря предварително   bouquet

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте Simple Smile
И аз да попитам - искам да прехвърля майчинството си след първата година на детето на дядото. Той е регистриран като земеделски производител. Има ли някаква разлика в документите от работещите по ТД?
Благодаря предварително   bouquet

дядото трябва да се осигурява на високия процент,за да може да ползва майчинство
за документите-пропускате 3 и 4

# 58
  • Мнения: 16
Elfita, извинявай, но имам още едно питане....Проверих в системата на НОИ и там пише, че обезщетението ми за майчинство за 410 дни е изчислено от системата до 12.02.2010 Shocked. Терминът ми беше определен за 12.02.09г. и аз родих точно на термина, но на практика първият ми болничен не бе издаден за 45 дни, а за 38 дни тъй като имах да довършвам една работа/трябваше да изляза в болничен на 29.12.08, а излязох на 06.01.09г./. В нашето счетоводство ми изчислиха, че 410 дни ми изтичат на 19-ти февруари 2010г., тъй като след като не съм ползвала целия 45 дневен болничен е трябвало да взема остатъка след раждането, т.е. тези 7 дни, които се получават като разлика .Затова и заповедта ми за отпуск е до 19.02.2010 включително. Вече тотално се обърках #Crazy и не знам кога трябва да се върна на работа на 13-ти или на 20-ти февруари и съответно от коя дата да пускам отпуската за отглеждане на малко дете за таткото newsm78, защото в НОИ ме водят по майчинство до 12-ти, а в работата-до 19-тифевруари. Замислям се и ако в НОИ обезщетението е до 12-ти, а се върна на работа на 20-ти/както е заповедта/ тези 7 дни отгоре да не ми ги одържат от полагащия ми се 20 дневен платен годишен отпуск или да ми го зачетат за неплатен или и аз не знам за какво..............

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Pin2 ,дните които не си взела от 45 дневния по собствено желание ги губиш .Те не се компенсират.Затова ти свършват на 12.От работата ти не са наясно с това и те водят грешно.Пускаш документите по датата на НОИ

Общи условия

Активация на акаунт