ОДЗ и ЦДГ В СОФИЯ - кандидатстване 2009/2010

  • 77 542
  • 1 515
  •   1
Отговори
# 855
  • Мнения: 34
Много се изписа за това до колко са справедливи критериите, но: Помислете върху следния случай: Детето е с неизвестен родител - получава 3 т. - окей, но ако не се вмести в 40% отива на общата опашка и тотално губи шансове за прием защото събира мах 7 т с включени в тях 3 за първо желание/т.к. бащата е неизвестен системата отчита че само майката работи и дава само 1 т./ т.е. излиза едва ли не че другият родител , който е неизвестен може да гледа детето и затова то получава 1 т по малко. Освен това системата не дава и 0,1т по ДК 2 - и двамата родители работят - пак защото родителят е неизвестен и системата няма как да го отчете като работещ. Това е лишено от всякаква логика моля ви ИСОДГ - помислете над този казус - моя приятелка сама гледа детето си и се сблъска с тази несправедливост.

Първо, Правилата са гласувани и влезли в сила вече. Евентуална промяна може да направи само СОС - органа, който ги е приел поначало. Защо молиш екипа на ИСОДГ да помисли - не знам. Не е тяхна работа, не се занимават с одобряването на правилата. Моят съвет е да се обърнеш към дирекция "Образование" - час по скоро. Те имат правомощия да решават такива заплетени случаи като на твоята приятелка. Но я кажи преди това, твоята приятелка няма ли адрес в София - още 3 т.? И ако няма - защо не си е направила? Извинявай, но детето не е само със 7 точки, а с 10 точки. Ще го приемат в 40% квота.
Освен това, случаят на приятелката ти е несправедливост за детето - да, защото то не е виновно, че няма баща. Не така обаче стои въпросът с приятелката ти - тя определено има отношения с бащата, нали! Как така не знае кой е той?!
Не приятелката ми няма никакви отношения с бащата - просто човекът се е уплашил и избягал от отговорност - за съжаление има и такива бащи. Не вярвам някой да стигне до там че да лиши детето си от баща, макар и само на документи. Малко преувеличаваме с изводите.
Дали ще влезе в 40% никой не може да гарантира, но е факт че това е несправедливост. Просто искам да чуя мнението на ИСОДГ защото това е мое тълкувание на "логиката" на системата след като видяхме че не получава 0,1 т по ДК2. Ами представи си че в гупата има 2 места за социални - тогава тази 0,1т ще и е много важна, ако и другото дете е с 10 цели точки, но защото има баща си получава въпросната 0,1т.
Просто мисля че това е по специфичен случей,който не е доогледан и трябва да се дообмисли - системата трябва да дава някаква компенсация в този случей - затова се обръщам към ИСОДГ.

# 856
Според ме тази 0.1т. трябва се получи, защото в случая майката е 2 в 1 и майка и баща. Тъй като майката е работеща, а бащата липсва трябва автоматично да се изчисли. но все пак нека да пита за това. Дано да и дадат тази точка. Наистина е мн. трудно да си гледаш сам детето. Cry

# 857
  • Мнения: 3 993
Аз искам да питам екипа относно квотите:
1. Имайки предвид, че 40% от различните числа не е винаги цяло- какъв прицип е избран за закръгляне?(пример от 9 места- 40% са 3.6 деца. В случая 3 или 4 деца ще се приемат?);
2.Направи ми впечетление, че някои сем-ва на близнаци ги регистрирт по следният начин- единият е първо желание в едната градина, а др. в друга градина. Тове е въжможно понеже шансовете им се увеличават. но въпросът ми е следният пример: в една градина под квота са 3 деца- Иван, Драган и Петкан. Иван обаче има брат близнак, който е кандидаствал по второ желание в съответната градина. Вземайки предвид, че брат му близнак е приет следва и той ще бъде. Това означава ли, че Петкан ще опадне и на неговото място ще премат брата близнак на Иван или ще се добави още една бройка за сметка на приема без квота?
Благодаря за отговора

1. Принципи за закръгляване няма много, има само един, математическият - 5 десети и над се закръгляват към следващото цяло число; 3,6 се закръглява на 4.
2. Никъде не пише ясно и точно отговора на това, което питаш. Предполагам, че ще "добавят" по още една бройка за близнаците, защото те вървят в пакет автоматично.

# 858
  • София
  • Мнения: 8 932
Много се изписа за това до колко са справедливи критериите, но: Помислете върху следния случай: Детето е с неизвестен родител - получава 3 т. - окей, но ако не се вмести в 40% отива на общата опашка и тотално губи шансове за прием защото събира мах 7 т с включени в тях 3 за първо желание/т.к. бащата е неизвестен системата отчита че само майката работи и дава само 1 т./ т.е. излиза едва ли не че другият родител , който е неизвестен може да гледа детето и затова то получава 1 т по малко. Освен това системата не дава и 0,1т по ДК 2 - и двамата родители работят - пак защото родителят е неизвестен и системата няма как да го отчете като работещ. Това е лишено от всякаква логика моля ви ИСОДГ - помислете над този казус - моя приятелка сама гледа детето си и се сблъска с тази несправедливост.

Първо, Правилата са гласувани и влезли в сила вече. Евентуална промяна може да направи само СОС - органа, който ги е приел поначало. Защо молиш екипа на ИСОДГ да помисли - не знам. Не е тяхна работа, не се занимават с одобряването на правилата. Моят съвет е да се обърнеш към дирекция "Образование" - час по скоро. Те имат правомощия да решават такива заплетени случаи като на твоята приятелка. Но я кажи преди това, твоята приятелка няма ли адрес в София - още 3 т.? И ако няма - защо не си е направила? Извинявай, но детето не е само със 7 точки, а с 10 точки. Ще го приемат в 40% квота.
Освен това, случаят на приятелката ти е несправедливост за детето - да, защото то не е виновно, че няма баща. Не така обаче стои въпросът с приятелката ти - тя определено има отношения с бащата, нали! Как така не знае кой е той?!
Не приятелката ми няма никакви отношения с бащата - просто човекът се е уплашил и избягал от отговорност - за съжаление има и такива бащи. Не вярвам някой да стигне до там че да лиши детето си от баща, макар и само на документи. Малко преувеличаваме с изводите.
Дали ще влезе в 40% никой не може да гарантира, но е факт че това е несправедливост. Просто искам да чуя мнението на ИСОДГ защото това е мое тълкувание на "логиката" на системата след като видяхме че не получава 0,1 т по ДК2. Ами представи си че в гупата има 2 места за социални - тогава тази 0,1т ще и е много важна, ако и другото дете е с 10 цели точки, но защото има баща си получава въпросната 0,1т.
Просто мисля че това е по специфичен случей,който не е доогледан и трябва да се дообмисли - системата трябва да дава някаква компенсация в този случей - затова се обръщам към ИСОДГ.
Ами просто детето на приятелката ти може да не го приемат по първо желание. Може да го приемат в следващата градина. Социалните случаи така или иначе ще влезнат. Квотата е за да не се напълни някоя градина или група само с такива, а да се разпределят. Така че няма проблем. Ако не е по първо желание, ще го приемат по второ. Ако държи на първата градина, ще трябва да се нареди на общата опашка.

# 859
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Здравейте, мамчета. Моля ви помагайте. Сунът ми е на 10 месеца и искам от сега да подам данните му за детските греадини в квартала. Опитвам се да се регистрирам, но системата ме отхвърля..... Rolling EyesПишана ИСОД чрез системата за обратна връзка, но не ми отговарят и така цял месец.
Аз ли бъркам? Какво става.
Благодаря предварително!
До скоро не бяха пуснали възможността за НОВА РЕГИСТРАЦИЯ. Сега вече я има и можеш да го регистрираш. Можеш да подадеш само за ОДЗ, за ЦДГ нямаш възможност сега. Ако пишеш в обратна връзка ползвай http://kg.sofia.bg/?page=feedback

# 860
  • Мнения: 1 196
В последния си пост исках да споделя за съмненията си,че много от кандидатурите са фалшиви!Незнам,но някъде има такива имена,че ме навява на мисълта,че някой нарочно си ги вкарва,за да хакерства и още повече да подпалва огъня!
Например в две съседни градини,в които кандидатстваме вижте:

77. ДАНАЙЯ ДРАГОМИРОВА СТЕФАНОВА 7 т.
78. ДАНАЯ ДЕЯНОВА ПЕТРОВА 7 т.
7. Даная Николаева Струканска 10+ т.

Толкова много Данайчета!?Може,ама нещо не ми се вярва!А и навсякъде кандидатстващите по над 300 деца!?То ще излезе,че в София има 50 000 деца за ДГ,а не 10 000 Rolling Eyes )

А относно 69 ОДЗ ЖАР ПТИЦА,да допълня,че се строи още едно крило отстрани,което днес гледах че дори го работеха!До септември няма ли да е завършено,та още деца да се приемат!? newsm78 И не да се намалят бройките,а да ги увеличат! Mr. Green

И да ви пиша за една приятелка,която от миналата година си "пази" място в една ясла,и сега решила на пролет да си пусне детето!
ЗАЩО се пазят места за деца,които не ходят на градина,а други не могат да ползват това свое право!? Като си запишеш детето и то не ходи на градина примерно 3 месеца, от градините да отписват детето и да сложат друго на това място!Не разбирам защо си записват децата на ДГ,а не ги пускат! #Cussing out  За това също мисля,че трябва да се напише ново изискване за детските заведения!

Последна редакция: нд, 26 апр 2009, 22:05 от SunshineMery

# 861
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
77. ДАНАЙЯ ДРАГОМИРОВА СТЕФАНОВА 7 т.
78. ДАНАЯ ДЕЯНОВА ПЕТРОВА 7 т.
7. Даная Николаева Струканска 10+ т.

Толкова много Данайчета!?Може,ама нещо не ми се вярва!А и навсякъде кандидатстващите по над 300 деца!?То ще излезе,че в София има 50 000 деца за ДГ,а не 10 000 Rolling Eyes )

И да ви пиша за една приятелка,която от миналата година си "пази" място в една ясла,и сега решила на пролет да си пусне детето!
ЗАЩО се пазят места за деца,които не ходят на градина,а други не могат да ползват това свое право!?

Ако става въпрос за деца, родени 2006 год. тогава беше много модерно да си кръстиш детето Даная (заради едно телевизионно шоу).

Относно броя на децата... Едно и също дете кандидатства в няколко детски градини, затова не ти излиза бройката.

И аз имам позната, която пази място за детето си без то да посещава по ред причини засега детската градина. Обаче цената е да си плаща всеки месец пълна такса, все едно че детето й ходи на градина.

# 862
  • София
  • Мнения: 66
 Здравейте. Имам следния въпрос: Защо при допълнителните критерии след въвеждане на адреса на местоработата ми(става въпрос за ДК5) се изписва 0.1 точки,но след това при кандидатурите където са изписани общия брой точки тази подточка не се изчислява. Предварително ви благодаря. 

# 863
  • Мнения: 1 479

"И да ви пиша за една приятелка,която от миналата година си "пази" място в една ясла,и сега решила на пролет да си пусне детето!
ЗАЩО се пазят места за деца,които не ходят на градина,а други не могат да ползват това свое право!? Като си запишеш детето и то не ходи на градина примерно 3 месеца, от градините да отписват детето и да сложат друго на това място!Не разбирам защо си записват децата на ДГ,а не ги пускат!   За това също мисля,че трябва да се напише ново изискване за детските заведения!" Peace

# 864
  • София
  • Мнения: 8 932
Здравейте. Имам следния въпрос: Защо при допълнителните критерии след въвеждане на адреса на местоработата ми(става въпрос за ДК5) се изписва 0.1 точки,но след това при кандидатурите където са изписани общия брой точки тази подточка не се изчислява. Предварително ви благодаря. 

Защото в конкретната градина този критерий може да не е приет.

# 865
  • София
  • Мнения: 268
По критерия "работещ родител" как се точкува родител на половин работен ден - с една или с половин точка? Зададох този въпрос в системата, но не получавам отговор от седмица.

# 866
  • софия,ст.град
  • Мнения: 36
добро утро да се запиша че ви изгубих

# 867
Здравейте. Колко време минимум може да работи някой от дядовците или бабите, като помощник - възпитател примерно (за К4 говоря), за да може да се вземат заветните 3 точки? От сега до класирането дали е достатъчно?

# 868
Искам да попитам ИСОДГ по новия регламент кой и как контролира обявяването на свободните места по градините? Наистина ли вече няма да може да записват директорките деца, без да са минали през системата? Питането ми е конкретно за 55 ОДЗ, в което се оказва, че от 25 места за І група са свободни само 3, т.е. има 22 деца набор 2006г., които се прехвърлят в І група, при положение, че има само една яслена група от общо 20 деца / за двата набора/, от които е посочено, че само 11 са набор 2006г. Излиза, че над тези 11 деца са приети още толкова 11 деца набор 2006г. без да са минали през системата? http://kg.sofia.bg/?page=kindergarden&id=19&k=68 То може специални случаи, ама чак пък 11. Сигурна съм, че само 1-2 от тези деца са били наистина в нужда, останалите са си чисти връзкарчета. Кога ще се публикуват имената на вече записаните деца, и за тези, които са приети като специални случаи ще се изнесе ли информация за всеки случай? Защото се боя, че сега ще стане същото - ще се приемат 3 деца през системата и поне още два пъти по толкова с връзки, като "специални" случаи.
И втория ми въпрос е: При оформянето на опашките по квоти децата, които получават точки по критерий К4 - родител/ баба/дядо в детско заведение, към коя квота ще бъдат - социалните с предимства или към общата? Защото като гледам те са начело на опашките, а близнаците и многодетните са след тях с по 2 точки.

Последна редакция: пн, 27 апр 2009, 10:00 от Nedovolnata

# 869
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
ЗАЩО се пазят места за деца,които не ходят на градина,а други не могат да ползват това свое право!? Като си запишеш детето и то не ходи на градина примерно 3 месеца, от градините да отписват детето и да сложат друго на това място!Не разбирам защо си записват децата на ДГ,а не ги пускат!   За това също мисля,че трябва да се напише ново изискване за детските заведения!" Peace

ЗАЩОТО не е сигурно дали пак ще се класира някога детето за детска градина. Такова е положението в София, че си е чист късмет да се вредиш. Моята позната успя миналата година. Има си уважителни причини да не пуска детето си, но си плаща таксата всеки месец, все едно че детето ходи на ясла. Ако не го беше записала (градината е много добра и й е много удобна) и не беше се съгласила с това условие, нямаше никакви шансове да се класира тази година по тези критерии.

Общи условия

Активация на акаунт