Променени приказки

  • 6 215
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 187
Наскоро в едно предаване казаха,че навремето приказките изобщо не се създавали за деца.Това,което сега им четем е една доста променена версия на истинските истории.

Драго Симеонов - Исторически сериал- Дарик Радио  Grinning. Поне аз там го чух !

# 16
  • Мнения: 2 587
То да бяха променени поне в един вариант - имаме "грозното патенце" в три варианта плюс оригиналният.Както и "Житената питка" - в къщи в книжката житената питка е "питка житена,от хамбар пометена,от нощви остъргана..... и т.н.";а в градината е "питка сладичка,сладичка и мекичка......".По принцип лошо няма,но дъщеря ми си знае приказките наизуст и като й чета домашният вариант все ме поправя,че не чета правилно: не била "житена",а "сладичка" и все подобни.Как да обясниш на детето че е същата приказка,но в адаптиран вариант?

# 17
  • Мнения: 284
По принцип лошо няма,но дъщеря ми си знае приказките наизуст и като й чета домашният вариант все ме поправя,че не чета правилно: не била "житена",а "сладичка" и все подобни.Как да обясниш на детето че е същата приказка,но в адаптиран вариант?

Аз затова мисля, че ако приказката е променена, това трябва да е ясно от заглавието - и то да е променено, например "Житената питка и ..." или "Новите приключения на Житената питка". Освен това променените приказки според мен са за по-големи деца, които познават оригинала и вече могат да се насладят на фантазията на автора, който е въвел неочаквани елементи към сюжета.

# 18
  • Мнения: 8 999
Като примерна майка и аз купих на децата си шарена книжка с много известна приказка. Не повярвах на очите си - все едно никога не бях чела тази приказка! Добре, че децата бяха твърде малки, оставих им я да я дъвчат и разнасят из вкъщи, докато я превърнаха на парцал. После отново подредих моите стари книжки с приказки в библиотеката и през ум не ми минава вече да посегна към ново издание в книжарниците. Хубавото е, че моите родители и родителите на мъжа ми са книгомани. Имаме огромна колекция от детски книги. Мисля, че е абсолютно достатъчна.

# 19
  • Мнения: 149
И ние започнахме вече с книжките.На мен лично ми харесват.Много хубави картинки.Е може да са променени,но какво пък толкова.  smile3502За мен е важно детето да си ги харесва

# 20
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 043
Имаме "Трите прасенца" в три различни варианта. "Червената шапчица" също завършва по различен начин в различните книжки. Дразня се, но какво да направя?!

# 21
  • Мнения: 2 476
И за мен е чудно защо някой велик ум е решил, че трябва да адаптира приказките за деца.Скоро в едно издание четох  "Малката русалка" , която накрая не се превърна в пяна ,а се ожени за принца #Crazy Е къде е логиката? Знам, че приказката е тъжна и има родители, които биха я спестили на децата си, но светът не е само розов, за съжаление...

# 22
  • Мнения: 3 932
Ето стихчета от книжката за Мечо Пух - 7 твърди страници, мелодийки и цена 15лв  Shocked

Двама с Пух си правим влакче
във този чуден ден.
Двама с Пух си правим влакче
играе той със мен.

Тигърът жълъди сбира през май,
сбира през май, сбира през май.
Тигърът жълъди сбира през май -
благодаря ти безкрай....

Онемях на първо четене, честно  Sick

# 23
  • Мнения: 284
Ето стихчета от книжката за Мечо Пух - 7 твърди страници, мелодийки и цена 15лв  Shocked

Двама с Пух си правим влакче
във този чуден ден.
Двама с Пух си правим влакче
играе той със мен.

Тигърът жълъди сбира през май,
сбира през май, сбира през май.
Тигърът жълъди сбира през май -
благодаря ти безкрай....

Онемях на първо четене, честно  Sick



Леле, това е направо потресаващо! То не само, че няма ритъм, а и какви са тия жълъди, които тигърът сбира, при това през май. Ужас. Май е време за черен списък на подобни книжовни бисери  Laughing

# 24
  • Мнения: 1 187
Последната детска книга, която купих е "Български народни приказки", но колко са народни и колко български, вече мога да споря.
А за Мечо Пух, може би бих измислила по-хубаво стихче.
 От моите детски книги синът ми изобщо не се впечатлява, защото нямало картинки.

# 25
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
Имаме "Трите прасенца" в три различни варианта. "Червената шапчица" също завършва по различен начин в различните книжки. Дразня се, но какво да направя?!
И аз исках да отбележа за тези двете приказки.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 23 536
Ето стихчета от книжката за Мечо Пух - 7 твърди страници, мелодийки и цена 15лв  Shocked

Двама с Пух си правим влакче
във този чуден ден.
Двама с Пух си правим влакче
играе той със мен.

Тигърът жълъди сбира през май,
сбира през май, сбира през май.
Тигърът жълъди сбира през май -
благодаря ти безкрай....

Онемях на първо четене, честно  Sick

Нали Simple Smile И ние я имаме. Според мен идеята е била тия стихчета да се пеят със съответната мелодия, обаче Sick Моя син си пуска музиката и разглеждаме и обсъждаме картинките, стихчетата ги подминавам Simple Smile

# 27
  • Мнения: 3 932

Леле, това е направо потресаващо! То не само, че няма ритъм, а и какви са тия жълъди, които тигърът сбира, при това през май. Ужас. Май е време за черен списък на подобни книжовни бисери  Laughing


Е, виж за това не се бях сетила Tired

# 28
  • Мнения: 2 110
Приказките сега са много променени и в най-различни варианти. Но, то и аз като разказвам всеки път променям и добавям по нещо ,за да е интересна приказката. И дъщеря ми много се радва !

# 29
  • Мнения: 4 187
Ето стихчета от книжката за Мечо Пух - 7 твърди страници, мелодийки и цена 15лв  Shocked

Двама с Пух си правим влакче
във този чуден ден.
Двама с Пух си правим влакче
играе той със мен.

Тигърът жълъди сбира през май,
сбира през май, сбира през май.
Тигърът жълъди сбира през май -
благодаря ти безкрай....

Онемях на първо четене, честно  Sick



Оооо, имаме я тая  ooooh!, ужасна е. Рая като беше на годинка пускаше мелодиите. Исках и да пея, но с този текст  Tired

И още..... Whistling

Къде е моето гърненце с мед?

Къде е моето гърненце с мед?
Къде е гърнето с меда?
Търсих в долапа и търсих навред.
Помогнете ми в тази беда!

Малко гладко паяче

Малко гладко паяче се качва по улука.
Но дъждец зачука и Прасчо го спаси.
Щом слънчо се показа със златните коси, малко гладко паяче, нагоре пак пълзи.

превод Калина Ковачева

Общи условия

Активация на акаунт