Природосъобразно хранене - рецепти 1

  • 271 362
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
Добре дошли в първата ни тема за здравословен начин на живот и природосъобразни рецепти!



Какво означава природосъобразно хранене?

   Това е начинът, по който трябва да се храним, за да си осигурим здрави и щастливо съществуване, докато сме на този свят. НЕ Е ВАЖНО ДА ИМАМЕ МНОГО ГОДИНИ В ЖИВОТА, А МНОГО ЖИВОТ В ГОДИНИТЕ. Такъв начин на живот, пълен с енергия и добро разположение на духа, повишени интелектуални възможности, ни осигурява природосъобразното хранене.
   То изключва месото, колбасите и консервираните меса от менюто ни. Месо може да се консумира без вреда за здравето ни един път седмично и то да е от прясно заколено домашно животно.
   Замразените меса, понякога престояли с години по фризери и хладилници, не съдържат вече никоя от полезните съставки на храната, а изобилстват от токсини. В храната на животните, които се отглеждат в комбинати и ферми, се поставят в големи количества хормони (главно растежен хормон) и антибиотици ( за да станат те по-бързо големи и тежки и да не боледуват).
   Тези изключително вредни за човека вещества чрез месото попадат в нашия организъм и нанасят там големи поражения. Затова често децата ни растат едри, с големи крака, но боледуват често и трудно се поддават на антибиотично лечение. Затова толкова много от възрастните имат проблеми с щитовидната или надбъбречните си жлези, чести са кистите на яйчниците при жените и още много нарушения на жлезите с вътрешна секреция, защото вкарването на големи количества от един хормон в организма, предизвиква съответната пренастройка в секрецията на другите жлези. И според индивидуалните особености и начин на хранене при различните хора се изявяват различни болести. Ето защо е много важно, ако ще ядем месо, то да е от животни, гледани в домашни условия, без хормони, без антибиотици и други подобни отрови.

  Защо не трябва да ядем колбаси?
   Тези, които са малотрайни се приготвят в повечето случаи от най-развалените и некачествени меса (за да не ги изхвърлят). Често се слагат много подправки за прикриване на лошия вкус или друго - да се продават примерно пилешки кренвирши, като вложеното месо в тях не е пилешко.
   Деликатесните колбаси често се приготвят от сурови меса, които за да не се развялт, се насищат с химични вещества, крайно вредни за здравето, особено ако се консумират често или в по-големи количества.

Природосъобразното хранене изключва от храната готварската сол. Тя е причина за склерозиране на съдовете и оттам за високото кръвно налягане, мозъчния инсулт, миокардния инфаркт, бъбречна недостатъчност, водеща до хемодиализа. Ето защо трябва постепенно да намаляваме употребата й до пълното изкючване след 6 месеца до 1 година. В този период е по-добре да ползваме морска сол, вместо готварска. В плодовете, зеленчуците и ядките се съдържат нужните количества соли и нямаме нужда от допълнително количество NaCl (натриев хлорид).

Много вреди на организма нанася бялата рафинирана захар. След процеса на рафиниране, тя загубва всякаква хранителна стойност. Влакна, витамини, ензими, минерални соли - всичко е унищожено. Независимо в каква форма се консумира - сладкиши, шоколади, бонбони или сокове, бялата захар започва да ферментира в тялото и предизвиква образуването на оцетна киселина, въглена киселина и алкохол. От тази захар ние напълняваме, защото тя ни предоставя само излишни въглехидрати, които се превръщат в мазнини. Ето защо е необходимо да заменим бялата рафинирана захар с мед и сурови плодове, които ни предоставят така нужната за организма фруктова захар.

Бялото брашно е вредно за здравето. В него не е останало нищо полезно от зрънцето, от което е произведено. Отстранени са триците, които предпазват от запек и които съдържат в големи количества така нужните за организма ни витамини от група В. В бялото брашно липсва зародиша на зрънцето, който е богат на витамин А и витамин Е, затова е необходимо да ядем пълнозърнест хляб и да приготвяме всичко тестено с пълнозърнесто брашно. В него е цялото зрънце с триците и зародиша си.

Най-шокиращи са последните научни изследвания относно млякото и млечните продукти. Оказва се, че при повечето хора ензимите, нужни за смилането, изчезват след навършване на 3-тата ни година и ако тези хора продължават да ядат мляко, то не може да се обработи и ферментира в червата, при което се отделят токсични вещества. Те са причина за различни болести: артрит, мигрена, алергия, астма, сенна хрема, запек, увреждане на щитовидната жлеза и др.
Ако не можем да се откажем напълно от млечните продукти, можем да консумираме само саламурено сирене, не и топено или обработено по друг начин. Разбира се, то трябва да е обезсолени и да не е в големи количества.

С най-голяма полза за здравето ни са суровите плодове и зеленчуци, суровите ядки (орехи, бадеми, лешници), покълнато жито, варено жито, маслини, овесени ядки, царевично брашно, булгур ( който трябва да замени вредния за здравето бял ориз).
Най-здравословни са суровите храни. За това готвим само това, което не може да се яде сурово: боб, леща, картофи.

Много е важно правилното комбиниране на храните. НИКОГА не ядем заедно плодове и зеленчуци. Плодовете НИКОГА не трябва да ядем за десерт, а винаги на празен стомах, защото ферментират. Всички други храни можем да комбинираме само със сурови зеленчуци.

Правилното хранене изисква следното:
Закуска: само сурови плодове или чай
Обяд: салата от сурови зеленчуци и някаква храна, но само един вид и тя да не е готвена. Готвената храна изисква 2 пъти повече енергия за смислането си, а тази енергия ни трябва през деня, за да мислим и работим.
Вечеря: голяма порция салата от сурови зеленчуци и малка порция готвена храна.

Това хранене ни осигурява много бодрост и енергия за ползотворна работа през целият ден. То ни дава здраве и радост от постигнатото през всичките чудесни години, които сме на този свят.

Източник: Д-р Людмила Емилова
 

Препоръчителни четива:

Лидия Ковачева - "Гладът - приятел и лекарство"
Лидия Ковачева - "Дълголетието"
Харви и Мерилин Дайъмънд - "Сила за живот 1"
Димитър Пашкулев - "Сила за живот 2"
Димитър Пашкулев - "Сила за живот 3"
Джон Кехоу - "Подсъзнанието може всичко" (не е свързан … ителното мислене)


Препоръки:
1. Заменете бялата захар с мед или кафява захар.
2. Заменете слънчогледовото олио със зехтин или сусамово олио
3. Заменете обикновената йодирана сол, със морска.
4. Заменете всички бели тестени изделия с пълнозърнести, а белият ориз с кафяв или с булгур.
5. Не подправяйте салатите със сол и вместо оцет - заменете с лимонов сок ( от пресен лимон, а не от шишенцата с лимонтозу).
6. Препоръчва се готвене на пара, а може варене и печене. Пърженето е абсолютно забранено.
7. НЕ гответе домати. След като се обработят по някакъв начин топлинно, стават киселинни и вредни за здравето. Забравете доматените консерви, пюрета, печени и пържени доматени сосове или като добавка към готвени ястия.
8. Пиенето на течности по време и веднага след хранене е забранено. Трябва 30 минути преди или 1 час след храненето.
9. По възможност да се готви непосредствено преди хранене. Не е редно храната да престоява по 2-3-4 дни в хладилника.
10. Когато се приемат млечни продукти, те да не се смесват с въглехидрати, т.е. да се храним разделно.
11. Препоръчително е, когато готвим да добавяме мазнината най-накрая, тъй като топлиннато обработване на мазнината е канцерогенно.
12. Ако обядът ви се очертава да е навън, може да си приготвите сандвич от пълнозърнесто хлебче с тофу,марули,кълнове, домати, краставици, подправки и каквото прецените по ваш вкус.
13. Когато сте в заведение и поръчвате салатка, изрично поискайте да е неовкусена.
14. Когато пазарувате, гледайте внимателно съдържанието на продукта, да няма Е-та, консерванти и пр. и по възможност да е БИО.
15. Добавяйте към салатите кълнове. Няма никакво ограничение в количеството, колкото повече - толкова по-добре. За покълване може да се използва: червен фасул, люцерна, жито, сминдух, зелена соя, леща, нахут, слънчогледово семе, ечемик, царевица, просо, овес, грах, фъстъци, тиква, ориз, ръж, сусам, пшеница.




РЕЦЕПТИ



Здравословни сладки топчета 1
1/2 ч.ч. вода
1 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1 ч.ч. нарязани орехи
1 с.л. мед
1/2 ч.ч. стафиди
4 с.л. олио (сусамово или зехтин)
1/2 ч.ч. смокини

Всичко се смесва, като се прибавя ванилия и настърган лимон. Правят се топчета, овалват се в кокосови стърготини и се слагат в хладилника.

Здравословни сладки топчета 2

1 ч.ч. нарязани орехи
2 с.л. мед
1/2 ч.ч. стафиди
2 с.л. пълнозърнесто брашно
лимонова кора

Всичко се омесва, правят се топчета и се овалват в кокос.

Здравословни сладки топчета 3

1 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1 ч.ч. нарязани орехи
4 настъргани ябълки
1 пак. канела
4 с.л. сусамов тахан
2 с.л. мед

Правят се топчета, овалват се в кокос. Сместа може да се изпече и във фурна и след изпичане, да се поръси с кокос.

Здравословни сладки топчета 4

1 ч.ч. смлени овесени ядки
1 ч.ч. нарязани орехи
1/2 ч.ч. стафиди
3 с.л. олио (сусамово или зехтин)
3 с.л. мед
настъргана лимонова кора

Всичко се омесва със съвсем малко вода. Правят се топчета и се овалват в кокос.

Здравословни сладки топчета 5
1 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1/2 ч.ч. вода
1/2 ч.ч. смокини
1/2 ч.ч. стафиди
1 1/2 ч.ч. нарязани орехи
1 с.л. мед
лимонова кора

Всичко се смесва.Правят се топчета и се овалват в кокос. В средата се прави дупчица и се слагат 2-3 стафиди. Слагат се в хладилника да се стегнат.

Здравословни сладки топчета 6

100 гр кокосови стърготини
1 ч.ч. орехи
4-5 с.л. мед
Правят се топчета и се овалват в кокос и пак в хладилника.

Здравословни сладки топчета 7


1 ч.ч. смлени овесени ядки
1 ч.ч. нарязани орехи
1 ч.ч. сушени нарязани кайсии
1 пак. канела
1 с.л. сусамов тахан
2 с.л. мед
сухи листа индрише
Всичко се омесва с много малко водичка. Правят се топчета, овалват се в кокос, в средата се прави дупчица и се слагат 2-3 стафиди. Престояват в хладилника да стегнат.

    Зелева салата

Смесват се 1 накълцана на ситно средно голяма зелка, 2-3 настъргани моркова, 1 нарязана чушка, 1/4 ч. чаша нарязан зелен лук, 2-3 с.л. целина, 2 с.л. зехтин

    Салата от моркови

3 средно големи моркова се настъргват. Смесват се с 1/2 ч.ч. измити предварително стафиди, 1 с.л. лимонов сок и 1 с.л. зехтин

Картофена салата

Продукти:
1 кг. картофи (сварени на пара и нарязани на кубчета)
300 гр. грах (сварен на пара)
1/2 ч.ч. маслини (ситно нарязани)
1 гл. лук
1/2 връзка нарязан магданоз
1 връзка нарязан копър
2 с.л. зехтин

Всичко се омесва

    Зимни салати

        1-ви вариант

1 глава сурово червено цвекло се настъргва на ситно. Към него се прибавят 1 голяма кисела ябълка също ситно настъргана, 3-4 скилидки чесън, 2-3 с.л. зехтин и лимонов сок по избор. По желание се прибавя ситно нарязан копър

        2-ри вариант

Салати от сурови зеленчуциСмесват се по 200 г. настъргани на ситно бяло зеле, карфиол, брюкселско зеле, моркови, алабаш и червено цвекло. Посипват се с 1 връзка ситно нарязана целина, 2-3 с.л. зехтин и половин изстискан лимон. По желание се прибавят 2-3 скилидки чесън

        3-ти вариант

Смесват се по 200 г. настъргана на ситно бяла, червена и черна ряпа, 1-2 моркова, около 100 г. алабаш и лимонов сок. По желание се прибавят 2-3 скилидки чесън и копър

    Бистра зеленчукова супа

В 2 ч.ч. вода се поставят 1 средно голям картоф, 2 моркова средно големи и няколко стръка целина. След сваряването прибавяме 1 с.л. зехтин и пасираме.

    Супа от тиквички


Продукти: 20 гр. лук, 20 гр. морков, 20 гр. пипер, 1/2 връзка копър, 1 с.л. зехтин, 200 гр. тиквичка
Лукът, морковът и пиперът се нарязват на ситно и се поставят да врат в 1/2 литър вода. След омекването се прибавя обелената и нарязана на кубчета тиквичка. Ври още 20 мин. Сваля се от котлона, прибавят се щипка сол, зехтинът и ситно нарязаният копър.

    Грахова супа

Продукти: 100 гр. грах, 20 гр. лук, 20 гр. пресен пипер, 20 гр. морков (само за недиабетици); 1 с.л. зехтин, джоджен, целина.
Грахът се залива с половин литър вода и ври до омекване. Прибавят се ситно нарязаните лук, морков и пипер. Ври още 10 мин. Котлонът се изключва и се прибавят зехтина и джоджена и целината, нарязани на ситно.

    Супа от броколи

Продукти: 100 гр. броколи, 20 гр. лук, 20 гр. морков, 20 гр. глава целина, 1 с.л. зехтин, копър.
Лукът, морковът и целината се настъргват и поставят в 1/2 литър вода. Врат до омекотяване, след което се добавят морковите, разделени на много малки късчета. Ври още 15 мин. Котлонът се изключва, прибавя се зехтинът, много малко сол и ситно нарязан копър.

    Крем супа от картофи

Продукти: 20 гр. морков, 20 гр. глава целина, 2 средно големи картофа, 1 с.л. зехтин
Всичко се почиства, нарязва на едри кубчета и се залива с 1/2 литър студена вода. След сваряване на всички зеленчуци се прибавя щипка сол, зехтинът и всичко се пасира до получаването на хомогенна смес.

    Крем супа от моркови

Продукти: 20 гр. глава целина, 1 малък картоф, 300 гр. моркови, 1 с.л. зехтин
Всички продукти се почистват, нарязват на кубчета и заливат с 1/2 литър студена вода. След пълното им сваряване се прибавя зехтинът и щипка сол. Пасират се до получаването на гладка смес. По желание преди сервиране се поръсва със ситно нарязан магданоз.

    Крем супа от броколи

Продукти: 20 гр. лук, 20 гр. морков, 20 гр. пипер, 200 гр. броколи, 1/2 връзка копър, 1 с.л. зехтин
Лукът, морковът и пиперът се заливат с 1/2 литър студена вода. След омекването се прибавят броколите. Всичко ври още 10 минути. Прибавя се зехтина и се пасира до получаване на гладка смес. Преди сервиране се поръсва със ситно нарязания копър.

    Крем супа от тиквички

Продукти: 20 гр. зелен боб, 1 скилидка чесън, 20 гр. лук, 20 гр. пипер, 1 средно голяма тиквичка, 1/2 връзка копър, 1 с.л. зехтин
Зеленият боб, лука пиперът и чесънът се нарязват и се заливат с 1/2 литър студена вода. След омекването им се прибавя обелената и нарязана на кубчета тиквичка. Ври още 15 мин. Прибавя се зехтинът и ситно нарязания копър. Всичко се пасира до получаването на гладка смес.

    Крем супа асорти

Продукти: 20 гр. лук, 20 гр. пипер, 20 гр. морков, 20 гр. броколи, 20 гр. тиквичка, 20 гр. карфиол, 20 гр. картоф, 20 гр. целина глава, 1 с.л. зехтин
Всички продукти се почистват, нарязват на кубчета и заливат с 1/2 литър студена вода. Врат до омекването им. Прибавя се зехтинът и всичко се пасира. Преди поднасяне може да се поръси със ситно нарязан магданоз.

    Овесени ядки с мед и орехи

1 малка кафяна чашка овесени ядки се заливат с 2 к.ч. вряла вода и се оставя под капак да се накиснат. След усвояването на водата се прибавя 1 с.л. мед. Разбърква се и се поръсва с настъргани или млени сурови орехи.

    Овесени ядки със зеленчуци

Задушават се 50 гр. лук, 50 гр. морков и 50 гр. пипер в 1 с.л. зехтин и 1 кафяна чаша вода. След омекването се прибавят 2 кафяни чаши вода. След завирането се слага много малко сол и 1 к.ч. овесени ядки, отстранява се от котлона и остава под капак до пълното усвояване на водата

    Качамак

Постни ястияКъм 1 ч.ч. гореща, леко подсолена вода се прибавят 3 с.л. царевично брашно, бърка се непрекъснато върху горещ котлон докато се сгъсти добре. Накрая се прибавят няколко капки зехтин.

    Булгур

Задушава се 1 малко главичка лук, 20 гр. морков и 20 гр. пипер – всичко ситно нарязано. След като омекнат се прибавя 1 малка кафяна чашка булгур, залива се с 5 к.ч. вода и се оставя да ври на тих огън. След като се свари се прибавя 1 с.л. зехтин, много малко сол, джоджен и магданоз и се сваля от котлона.

    Тофу

Няколко стръка ситно нарязан копър, 1 скилидка чесън, 20 броя обезкостени и обезсолени маслини, 1 с.л. зехтин, 100 гр. соев кашкавал „Тофу” се нарязват на ситно и се пасират до получаването на гладък пастет.

    Зелен боб

200 гр. зелен боб с малка главичка лук омекват на пара на тих огън. Омекналите зеленчуци се нарязват на ситно. Прибавя се щипка сол. Пасира се 1 скилидка чесън с подправки джоджен, магданоз и копър. Прибавят се малко вода от варенето на зеленчуците на пара и 1 с.л. зехтин. Задушават се на тих огън.

    Картофено пюре

2-3 картофа се нарязват и сваряват с малко вода, колкото да ги облее, след сваряването се прибавя 1 ч.л. зехтин и малко сол и всичко се пасира.

    Зеле готвено

300 гр. прясно зеле омеква на пара. Накълцва се на ситно и се изсипва в собствения сос на парата. Прибавя се 1 ч.л. зехтин, щипка сол, червен пипер и целина. Ври на тих огън 10 минути.

    Елда

Задушава се 20 гр. лук, 1 скилидка чесън, 20 гр. морков, 20 гр. пипер, 20 гр. тиквичка – всичко нарязано на ситно. След омекване се прибавя 1 к.ч. елда, залива се с 2 к.ч. вода. След като заври се изключва, но се оставя на котлона до поемане на всичката вода.

    Просо

Задушават се 20 гр. лук, 20 гр. морков и 20 гр. пипер – ситно нарязани. След омекване се прибавя 1 к.ч. просо. Залива се с 5 к.ч. вода и се оставя да ври на тих огън до сгъстяване. Преди да се свали от огъня се прибавя 1 с.л. зехтин и подправки: малко сол, джоджен, магданоз, мащерка.

    Грах

200 гр. грах с 1 малка главичка лук омекват на тих огън. Към омекналите зеленчуци се прибавят подправки: джоджен, магданоз, копър. Прибавя се малко вода от варенето на зеленчуците на пара. Задушават се на тих огън. Накрая се прибавят щипка сол, 1 скилидка пасиран чесън и 1 с.л. зехтин.

    Червена леща

Задушават се ситно нарязани морков, пипер и лук. След омекване се прибавя 1 к.ч. червена леща, чубрица и 2 ситно нарязани скилидки чесън. Всичко се залива с 3 к.ч. вода. Вари се до разпукване на зрънцата на лещата. преди сваляне от котлона се прибавя 1 с.л. зехтин и щипка сол.

    Зеленчуци на пара

Няколко вида зеленчуци, според сезона се поставят в съд за пара. Водата се налива до крачетата на съда.

    Кюфтета от нахут

150 гр. нахут се накисва от вечерта. Сварява се, прибавят се ситно нарязана малка главичка лук, чубрица, кимион, магданоз, 1 с.л. зехтин и щипка сол. Всичко се пасира до получаването на хомогенна смес, от която се оформят кюфтенца. Нареждат се в намазнена тавичка и се пекат на 250 градуса загрята фурна за 10-15 минути до златист цвят.

    Кюфтета от леща

50 гр. леща и 50 гр. булгур се сваряват заедно с 1 малка главичка лук. Водата се оцежда, прибавя се 1 с.л. зехтин, щипка сол, чубрица и кимион. Всичко се пасира, оформят се кюфтенца и се поднасят върху зелена салата.

    Пастет от нахут

Накисва се 100 гр. нахут за 24 часа, оцежда се прибавя се 1 с.л. зехтин, 1 скилидка чесън, няколко стръка копър, щипка сол и щипка кимион, сока на 1/2 лимон, 1 с.л. сусамов тахан. Всичко се пасира до получаването на гладък пастет.

    Зеленчукова мусака

Ситно нарязани 10 гр. морков, 10 гр. пипер, 10 гр. лук, 10 гр. грах, 100 гр. настъргана тиквичка. Всичко се задушава до омекване. Прибавя се чубрица, щипка сол, няколко стръка копър. Изсипва се в тавичка и отгоре се настъргва соев кашкавал, тофу и леко се запича.

    Вегетарианска пица

В тавичка се настъргва един голям картоф, прибавят се 2 с.л. вода, завива се с фолио и се поставя във фурна. След като омекне отгоре се гарнира със зеленчуци по желание, прибавя се щипка сол., чубрица, 1 с.л. зехтин, поръсва се с настърган соев кашкавал „Тофу” и се запича в нагрята фурна за 10-ина минути.

    Ветрило от патладжан

Един малък патладжан се обелва и измива. Оставя се да се оцеди, след което се разрязва по дължина но не до края. Правят се няколко филийки и между всяка се поставя тънък резен соев кашкавал „Тофу”. Отгоре се пасира скилидка чесън. Пече се в намазнена тавичка в загрята фурна за ок. 30 мин. При поднасяне се поръсва със ситно нарязан копър.

    Пълнозърнести хлебчета

Продукти за 36 хлебчета по 50 грама: 1,7 кг пълнозърнесто брашно; 1 с.л. захар; 1 с.л. сол, 3 с.л. оцет; 3 с.л. олио; 3 пакетчета суха мая; около литър хладка вода; подправки: чубрица, сминдух, кимион, мащерка
Начин на приготвяне: Всичко се замесва, втасва от 5 до 10 мин. и се оформя на топки. Оформят се 36 броя топки, които точно се събират в стандартната тавичка от фурната Ви. Оформените топки се топват до половината във вода, след това – в овесени ядки или маково семе, или сусам. Нареждат се в намазнена торбичка, втасват още 5 мин. и се пекат на 250 градуса от 35 до 45 мин. Изваждат се и се оставят да изстинат, завити в чиста кърпа.

Питки - Грахам

Продукти:
1 кг. брашно Грахам
25 гр. мая
10 гр. оцет
20 гр. олио
10 гр. сол
700 мл. вода

Маята се разтваря в хладка вода и се замесва тесто с останалите продукти до средно меко тесто. Тестото престоява 20 минути, след което се оформя на питки. Втасват 30-40 минути и се пекат 35-40 минути, при температура 230 градуса. При замесване на тестото могат да се прибавят по желание подправки като брашно от чесън, чубрица, кимион, слънчогледово семе, лен или др.


    При грип и простуда

1 ч.ч. изцеден в момента лимонов сок и 3-4 с.л. пчелен мед се разбъркват на водна баня до сгорещяване. Течността се сваля от огъня преди да е завряла. После се пие на малки глътки в продължение на 1-2 часа, може да се разреди с вода. При децата - по-малка доза и винаги се разрежда с вода!

    Сушене на плодове

Всеки плод може да бъде изсушен независимо от метеорологичните условия с помощта на ел. фурна. След като плодът е почистен се поставя в суха тава с чисто дъно, по желание може да се постели с хартия. Фурната се регулира на 35-40 градуса (ако в предварително загрята фурна се поднесе дланта на ръката, трябва да се получи усещане за слънчева топлина). Решетката на фурната се поставя в средата, а вратата и се оставя леко открехната. Удачно е да се ползва нощна енергия. Обикновено плодът се засушава за една нощ. По месестите плодове след това могат да се доизсушат на слънце. Плодът се счита за сух, когато при притискане не овлажнява пръстите. Изсушените плодове се съхраняват в платнени торбички, закачени на проветриво място. Преди да ги сметнем за готови за зимата, торбичките трябва да се поставят във фризер за 48 часа (срещу акари, червеи и др.), след което наново се поставят на слънце (фурна). Сега те изсъхват много по бързо.

Забележка: Сочните плодове (ягоди, смокини, кайсии, праскови, черници, домати) се нареждат в тавата на един ред, а по-едрите с разрязаната страна нагоре. Черешите и подобните им се сушат с костилките на пласт дебел 3-4 см. Сливите - по желание с или без костилки. Семковите плодове се режат и почистват от семките.

По описания начин могат да се изсушат и зеленчуци.

Източник: http://bg.emilova.eu/

Крем сума от тиква

Продукти:
3-400 гр. тиква
6-7 средно големи картофа
2 моркова
2 гл. лук
целина
2 с.л. олио
чубрица
сол

В тенджера се слагат целината, лука и морковите. Варят се около 5 минути, след което добавяме картофите, вари се още 10-15 минути и добавяме тиквата. Като е готова, слагаме подправките (чубрицата, сол, 2 с.л. олио). Ври още 2-3 минути и се маха от огъня. Пасираме.

Летен гювеч


Продукти:
2 средно големи тиквички
1 кг. картофи
2 големи гл. лук
няколко ск. чесън
50 мл. олио
червен пипер
сол
магданоз за поръсване

Почистват се тиквичките и картофите. Режат се на филийки и се нареждат в тава (или гювеч). Добавя се олио, пипер, сол, чесън, лук. Залива се с 3-4 ч.ч. вода и се пече на 200 градуса. Накрая се поръсва с магданоз.

Източник: личен архив Wink

Последна редакция: пт, 17 апр 2009, 22:54 от ooofff

# 1
  • Мнения: 49
КЕКС
4 яйца
1 ч.ч. кафява захар
1/2 ч.ч. олио
2 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1 ч.ч. настъргани ябълки
1 ч.л. сода

Разбиват се яйцата със захарта. Прибавяме олиото. Бъркаме с дървена лъжица и добавяме 1 ч.ч. брашно, като се разбърка добре слагаме ябълките , бъркаме отново и накрая още 1 ч.ч. брашно с разбитата в нея сода. Разбъркваме добре и печем.


Крем с извара

500 гр. извара
2 банана
300-400 гр. ягоди
1 каф.чашка стафиди
ром (да покрие стафидите)
орехи за поръсване

Грамажите са приблизителни, всичко е въпрос на вкус. Към изварата прибавяме нарязаните банани и ягодите. Пасираме. Предварително сме накиснали стафидите в ром. Отцеждаме и добавяме и тях. Разбъркваме добре. Сервираме добре охладено и поръсено с орехи.

Постна лютеница

картофи
чушки
лук
сол
зехтин

Варим картофките на пара. Ако чушките са сушени, ги слагаме и тях да оменат. Ако са пресни се оставят така. Счукваме лука с малко сол. После чушките, счукваме добре и тях и накрая добавяме и картофите. Подправяме със зехтин и магданоз.
Става идеално да замести основно хапване като добавим 2 филийки пълнозърнест хляб.

Постна лютеница 2

печени чушки
домати
чесън
магданоз
зехтин
сол

Счукваме чесъна със солта. Следват чушките, доматите. Подправяме със зехтин и магданоз.

Крем-супа от коприва

коприва
2 гл. лук
1 морков
1 чушка
1 каф. чашка булгур
3-4 сколидки чесън
олио
сол

Слагаме в лука, моркова и чушката да кипнат. Прибавяме булгура и оставяме да поври около 10 минути. Прибавяме измитата и нарязана коприва. Ври още 10-15 минути. Като свалим от огъня добавяме чесъна, олиото и солта. Като поизстине пасираме.

# 2
  • Мнения: 49
Царевични питки

1 кг царевично брашно
20 гр мая
20 гр олио
10 гр сол
550-600 гр вода

Маята се разтваря в хладна вода и се замесва тестото с останалите продукти до средно меко тесто.Престоява 20 минути, след което се премесва. След още 5 минути се формират малки питки, които втасват около 30 минути. Питките се пекат 30 минути на 230 градуса. По желание при замесване на тестото може да се добавят подправки като брашно от чесън, чубрица, кимион, сминдух, кориандър, семена от слънчоглед, лен и др.

Содена питка "Василка"


400 гр вода (или кисело мляко)
1/2 ч.л. сода за хляб
1/2 ч.л. сол
1 ч.л. оцет
2 с.л. олио
1 ч.л. сушени подправки - чубрица, риган или мащерка по желание
типово брашно колкото поеме за меко тесто

Замесваме питката. Тавата за печене се маже леко с краве масло.

Пилаф от кафяв ориз

1-2 средно големи глави лук, предварително обелени и измити омекват на пара с 1 червена чушка и около килограм грах. 3/4 ч.ч. кафяв ориз се почиства и измива. На слаб огън омеква с вода 1:5. Смесваме омекналия ориз със зеленчуците. Прибавяме 1-2 с.л. зехтин. При сервиране се посипва с 1 връзка накълцан копър с 1-2 скилидки чесън.


Салата от 3 вида фасул

1/2 ч.ч. сварен на пара зелен фасул, 1/2 ч.ч. сварен бял боб, 1/2 ч.ч. сварен нахут, 1/2 ч.ч. сварен червен фасул се смесват с 1/3 ч.ч. зехтин и сока на 1 лимон и 2-3 пасирани скилидки чесън. Прибавя се и 1 ч.ч. нарязана на ситно зелена чушка и 1-2 глави накълцано на ситно лук.

Източник: Рецептите на Д-р Емилова

# 3
  • Мнения: 49
Сарми от кисело зеле с грах

1 кисела зелка на листа
800-850 гр грах
750 гр. картофи
резен пащърнак (100 гр.)
резен целина (50 гр.)
1 глава лук
1 с.л. червен пипер
1 с.л. чубрица
300 мл. зелев сок
8 с.л. зехтин

Картофите се обелват и настъргват на едро ренде. Пащърнака и целината се нарязват на дребни кубчета, лукът се нарязва на дребно. Продуктите се смесват с омекналия на пара грах, подправките и 4 с.л. зехтин. С така приготвената плънка се завиват сарми в зелевите листа, които се нареждат в тенджера плътно една до друга, покриват се с чиния, заливат се със зелевия сок, малко вода, останалия зехтин и се варят на бавен огън около един час. Поднасят се топли.


Задушени картофи

1 кг.картофи
3-4 склидки чесън
сол
копър
зехтин или сусамово олио

Картофите - обелени и нарязани на по-едри кубчета или полумесеци се нареждат в йенска тавичка с капак.Посоляват се, поръсват се с пресования чесън ,копъра , солта и се слага малко мазнина.
Захлупват се с капака на тавичката.Слагат се във фурната да се пекат на около 200 градуса. Като са готови може да се махне капака и да се запекат отгоре,за да хванат коричка.

Соево мляко

Накисват се за през нощта 2 чаши соя. На сутринта водата се излива и соята се изплаква. Минава се през мелничка за месо или се смила с комбайн.
Получената каша се залива с 1,5 л. вода и се слага на слаб котлон. Вари се 10-тина минути. След това се прецежда през тензух. Получава се соево мляко и т.нар. окара.
Соевото мляко може да се използва като заместител на кравето мляко.

Пълнени чушки с боб

12 сухи  чушки
2 ч.ч.  боб сварен и изцеден
1 глава лук
червен пипер
сминдух
чубрица
олио
сол

Пасираме  половината от сварения боб. Задушаваме лука, прибавяме  червеният пипер и малко  вода .Добавя се боба на зърна и пасирания боб. Слагат се чубрицата сминдуха и солта. Рабърква се и се пълнят почистените и накиснатите  за 15 минути във вода сухи чушки. Като се напълнят чушките се разцепват на две откъм върха и слагат  в тавичка намазана леко с олио и се запичат.


Салата от моркови и кимионова заливка

4 моркова (400–500 г)
за дресинга:
50 г бадеми
50 г стафиди
сокът от 1 лимон
2 с. л. зехтин
1 скилидка чесън
1 ч. л. сусамово семе
1/2 ч. л. захар
2 щипки кимион
лют пипер на вкус

1. Морковите се настъргват на фини ивички.
2. Дресингът се приготвя, като чесънът се накълцва наситно, смесва се с всички останали съставки и се разбърква добре.
3. Нарязаните моркови се прехвърлят в купа, добавят се стафидите и запечените в сух тиган сусамово семе и бадеми. Натрошават се в хаванче и се заливат с дресинга.

Ризото с кафяв ориз и зеленчуци

1 чаша (200 мл.) кафяв ориз
300 гр. замразен зеленчуков микс (по избор)
2 с.л. зехтин
1 щипка куркума
1 щипка черен пипер
сол на вкус

Ориза се измива и накисва със студена вода за няколко часа. Сварява се на бавен огън с 600 мл. вода до пълно поемане на течноста. В дълбок тиган се слага зехтина и се загрява. Добавя се зеленчуковия микс, без да се размразява и се задушава 5 - 6  минути. След това се слага и сварения ориз, куркумата и черния пипер, посолява се и се задушава оше 3 - 4 минути, при непрекъснато разбъркване.


Пълнени постни чушки

3а 2 порции:

4 средно големи червени чушки
150гр червен боб
150гр бял боб
100гр булгур
пресен магданоз
олио
сол, черен пипер, чубрица

Булгурът се сварява почти до готовност. Отцежда се от водата, разбърква се с двата вида предварително сварен боб и ситно нарязан магданоз. Сместа се осолява и подправя на вкус. Чушките се измиват, почистват от семената, надупчват се тук-там с вилица и се пълнят със сместа. Редят се в тавичка с малко олио и един пръст вода. Пекат се на средна скара, 200°C.

Кюфтета със соеви гранули

1 1/2 ч.ч. соя на гранули
1/2 ч.ч. накиснати и набъбнали във вряла вода овесени ядки
1 глава насърган лук, задушен с малко олио
2 скилидки чесън
1 сварен настърган картоф (може и суров, но след като се настърже, трябва да се изстиска)
подправки - по желание
сол

Соята се залива с вряла вода и се оставя за 30 мин.
Отцежда се и всички съставки се смесват. Оформят се кюфтета и се пекат в тава.
 

Булгур със зеленчуци

1 ч.ч. булгур
1/2 връзка зелен лук
2 моркова
300 г. гъби
3 - 4 (печени) чушки
500 г. спанак
сол
магданоз
зехтин

В малко зехтин и вода задушаваме зеления лук, ситно нарязаните моркови, гъби, чушки. Накрая се слага измития и нарязан на ситно спанак (с дръжките). След като зеленчуците омекнат, се добавят вкусовите подправки - сол, чер пипер - по желание, магданоза и се сипва булгура.Сместа се прехвърля в тавичка и се долива малко вода. Отгоре се залива с 4 - 5 лъжици зехтин и се слага на умерена фурна до готовност на булгура.
Може да се сервира и студено.

Булгур с гъби-микс

200гр булгур
300гр гъби (микс от пачи крак, кладница, шампиньон.. каквито има)
глава кромид
магданоз, сол, чер пипер
соев сос
зехтин

Булгурът се накисва за 30-40мин. във вода, после се изплаква и се задушава в зехтин и вода с нарязания на ситно кромид. Гъбите се измиват, почистват, по-едрите нарязват и се задушават в зехтин и няколко капки соев сос. Булгурът и гъбите, овкусени със сол, чер пипер, ситно нарязан магданоз, се изсипват в тава и им се добавя 400мл гореща вода. Пече се на 220°C, средна скара.


Бургери от тофу
 
1 пакет тофу (300-400 г.)
1/2 ч. овесени ядки
1/4 ч. настъргани моркови
1 зелен лук, ситно накълцан
1 с.л. сусам
1 средно варено и настъгано картофче
2 ч.л. соев сос
1/4 ч.л. червен пипер
1/4 ч.л. черен пипер
1 скилидка пасиран чесън
 
Тофуто се намачква и се смесва с останалите съставки, оформят се кюфтета. Пекат се до леко зачервяване.


Боб с ориз плакия

400 гр зрял боб (фасул)
1 ч л  сода за хляб
1 морков
2 чушки
1 люта чушка
1 глава лук
100 мл зехтин
50 мл ракия или водка (за по-лесно увиране на боба)
стрък дивесел (лющян) или джоджен, + щипка чубрица
1 с л червен пипер
сол на вкус
1 каф.ч. кафяв ориз
1 лимон

* Боба се залива с вода - не повече 1 1/2 части над нивото на боба, прибавя содата за хляб и се поставя да заври.
* Когато заври капака се оставя отворен, защото се образува пяна.
* След като ври 10-15 мин. се изсипва водата и измива на течаща вода (най-добре в гевгир или голямо сито)
* Пак се изсипва в тенджерата, като се прибавят ситно нарязаните  морков, лук, ракията и зехтина.
* След като поври 30-40 мин. се прибавят ситна нарязаните чушки и лютата - едро нарязана.
* Ако течносттта е много се оставя отворена тенджерата да поври до омекване на боба
* Изсипва се всичко в тава, прибавя се сока на лимона, ориза, солта и подправките.
* Обърква се и се поставя във фурната да се пече около 20 мин. в загрята фурна  - да хване коричка отгоре (течността трябва да се е изпарила).


Бургери от овесени ядки

1 глава лук (накълцана)
2-3 скилидки чесън (накълцан)
2 с.л. зехтин
115 г (1 чаша) овесени ядки
55 г (1/2 чаша) соево брашно
2-3 с.л. сусамов тахан
2 ч.л. семена кимион
4-6 с.л. вода

Лукът и чесънът се задушават в зехтин и малко вода. Овесените ядки, соевото брашно, сусамовия тахан и кимионът се смесват, добавя се задушения лук и се добавя толкова вода, че да се получат стегнати кюфтета. Пекат се до златисто.

Източник: рецептите съм събирала от най-различни готварски форуми и са модифицирани. Извинявам се, че не мога да цитирам конкретния източник.

# 4
  • Мнения: 49
Картофени бисквити

450 гр. картофено пюре
230 гр. фини овесени ядки
100 гр. масло
1 бакпулвер
подправки (по желание - чубрица, черен пипер)
семена (по желание - ленено, сусам, слънчогледови белени семки)
сол

Сваряваме картофите на пара и пасираме на пюре. Замесва се тесто, покрива се с найлоново фолио и почива 1 час.
Разточва се на 1/2 сантиметър дебелина и се нарязва на ивици.
Пекат се в намаслена и набрашнена тава, в загрята на 190°С фурна.
Трябва да се ядат веднага, ако престоят един ден стават неприятни, заради картофите.


КАРТОФЕНИ КЮФТЕТА С КИСЕЛИ КРАСТАВИЧКИ

4 големи картофа
100 гр. тофу
1 шепа грах
3-4 кисели краставички
сол
черен пипер
чубрица
зехтин за намазване на тавата

Картофите се сваряват и настъргват или намачкват. Добавя се настърганото тофу, граха - омекнал на пара, ситно нарязаните кисели краставички .Овкусява се с подправките и се обърква добре.Оформят се на кюфтета и се пекат до зачервяване.


Кебапчета от соево сирене

2 ч. Тофу (настъргано)
1/4 ч. галета
1/4 ч. смлени орехи
1/2 глава лук (задушава се с 1 с.л зехтин и вода)
3-4 скилидки чесън
1 ч.л. кимион
1 ч.л. червен пипер,
подправки за суджук, сол

Всички съставки без червения пипер, се смесват и се оформят кебапчета. Наръсват се с червения пипер и се слагат в намазана със зехтин тава. Пекат се на 220°С около 20 мин., обръщат се и се оставят още малко да се зачервят.

Коприва с кафяв ориз

1 кг коприва
1ч.ч кафяв ориз
1ч.л червен пипер
1-2 ч.л. пълнозърнесто брашно
магданоз/пресен/
зехтин
сол

Почистената коприва се посолява и се оставя да престои около 1час,след което се измива със студена вода ,изцежда се и се задушава малко /5мин/ без мазнина.Прибавя се зехтина, червения пипер и ориза (измит и предварително накиснат във вода), магданоза нарязан на дребно. Ястието се залива с 3 ч.ч. подсолена вряща вода и се оставя да ври на слаб огън, докато ориза стане готов. Накрая се прибавя брашното с малко вода и  след 5 минути е готово. Поръсва се със счукан чесън и копър.

Леща плакия

1 купичка леща (400 мл.)
1 глава чесън (8-10 скилидки)
1 с.л. чубрица
1 с.л. пълнозърнесто брашно
3 с.л. зехтин
2 с.л. оцет
1 ч.л. сол

Лещата се почиства, измива и накисва в студена вода за няколко часа. Изплаква се отново и се залива с вода, два пръста над лещата. Вари се на бавен огън до омекване. Внимава се да не остане "на сухо", ако е необходимо, се добавя вода, трябва да има малко сос в края на варенето. Пресипва се в тавичка, посолява се, добавя се чесъна, нарязан на тънки филийки, зехтина, оцета и чубрицата и се пече във фурна на 220 градуса около 15 минути. Добавя се размитито в малко вода брашно и след разбъркване се допича около 5 минути. Ястието е вкусно както топло, така и студено.

Леща с праз лук

1 ч.ч.леща
3 стръка праз лук
3 сушени чушки
1 гл.чесън
1 морков
1 ч.л.чубрица
1/2 к.ч.зехтин

В студена вода слагате измитата и изчистена леща, праза нарязан на дребно, моркова, сушената пиперка, чубрицата, обеленият и нарязан чесън и солта. След като се поварят малко се добавя зехтина. Лещата да се вари до готовност. Накрая поръсваме с копър или магданоз.

Оризови кюфтенца на фурна

1 ч.ч.сварен кафяв ориз
1 морков
1 прясна чушка
1 резен от целина - глава
1/2 глава лук - средна
2 скилидки чесън
1/2 ч.л. мащерка
няколко стръка копър и магданоз
1 яйце
сол и черен пипер на вкус

*  Сложете всички зеленчуци в блендер и ги накълцайте много ситно. Към тях прибавете нарязаните копър , магданоз и подправките.
*  Смесете зеленчуците с 2/3 от сварения ориз. Намачкайте останалият ориз с вилица и заедно с яйцето го прибавете към сместа. Това ще направи по-добра спойка между продуктите.
*  Направете малки кръгли кюфтенца. Наредете ги в тава , покрита с хартия за печене и леко ги напръскайте с малко зехтин. Изпечете кюфтенцата в гореща фурна докато се зачервят.


Пастет от патладжан с орехи
 
1 голям патладжан
1 с.л. сусамов тахан
3 2 с.л. лимонов сок
1/3 ч.ч млени орехи
сол, пипер
 
Изпечете патладжана, махнете кожата и  нарежете на ситно. Не пасирайте!
Добавете по малко лимоновия сок към тахана при постоянно бъркане до побеляване и сгъстяване.
Добавете към патладжана тахана и орехите. Овкусете и сервирайте.

Сос песто от босилек

3 връзки босилек
1 скилидка чесън
2 с.л. кедрови ядки
50 г. настърган Пармезан
100 мл зехтин (extra vergine)

• Кедровите ядки се запичат за няколко минути на сух тиган.
• В блендер "на пулс" се разбиват листата босилек, чесън, кедровите ядки.
• На тънка струйка се прибавя зехтинът.
• Накрая се добавя настърганият пармезан и всичко се омесва добре.
• Пестото се прехвърля в буркан и се съхранява в хладилника за 2-3 седмици.

Сладки с моркови и стафиди

1 чаша пълнозърнесто брашно
1 бакпулвер
1/4 ч.л. сол
1 чаша овесени ядки
1/2 чаша кълцани орехи
1/3 чаша стафиди
2 големи моркова, ситно настъргани
1/3 чаша сусамово олио
1/2 чаша мед
2 ванилии на прах

Първите 7 съставки се смесват, отделно се разбиват олиото, меда и ванилията, към тях се прибавят сухите съставки и се разбъркват, докато се смесят.
Върху намазана тава или пекарска хартия се сипва по 1 ч.л. от сместа и се разстила до дебелина ~ 1cm.
В предварително загрята фурна (на 190°С ) се пекат за 10-12 минути.

Фалафели

За 10 порции:
1 кг. нахут се накисва от вечерта в хладка вода, за да набъбне. На сутринта се отцежда от водата. Смесва се с 3 връзки магданоз, смлян сух кориандър, 2-3 почистени от семената чушки, чесън на прах и 500 гр. почистени и едро нарязани моркови. Всичко се смила на твърда паста, подправя се с черен или бял пипер и се прибавя 1 бакпулвер / 10 гр./. Омесва се добре, оформят се кюфтенца, които се пекат до зачервяване. Поднасят се топли с хумус.


Източник: интернет с леки модификации

Последна редакция: сб, 18 апр 2009, 16:07 от ooofff

# 5
  • Мнения: 49
БОБ В ГЪРНЕ

Накисвате си около 300гр боб в студена вода за една нощ. След това го прехвърляте в гърне или обикновен гювеч, добавяте стрита суха чушка, люта чушка (по желание), девесил, чубрица, джоджен, черен пипер, една глава лук, един морков, 3-4 с.л. зехтин. Заливате с вода, да се покрие бобът с около един-два пръста отгоре. Печете във фурната на бавен огън. Солите след като стане готов.


Баба Гануш

2-3 патладжана
1 скилидка чесън
1 глава лук
1 домат
1 чушка
5-6 клонки магданоз
1 клонка джоджен
6-7 с. л. зехтин
2-3 с. л. лимонов сок
сол

1. Патладжаните се пробождат на няколко места и се пекат 10-15 минути на 220 градуса. Лукът, джодженът, чушката и доматът се нарязват наситно.
2. Изпечените патладжани се обелват и се нарязват надребно, чесънът се счуква.
3. Всички продукти се слагат в купа, подправят се със сол, зехтин и лимонов сок и хубаво се разбъркват.


Боб с коприва по манастирски

250 г зрял фасул
3 червени печени чушки
2 моркова
1 глава червен лук
1 връзка зелен лук
2 шепи коприва
1/2 връзка магданоз
1 ч. л. суха целина
сол на вкус

1. Фасулът се поставя в глинено гювече с вода. След като заври, постепенно се прибавят нарязаните на едро лук, коприва, моркови, чушки, сол и целина.
2. Оставя се да ври на тих огън до кулинарна готовност. Накрая се слага нарязаният наситно магданоз.


Булгур пилаф с леща и сусамов тахан

200 г леща
200 г булгур
2 домата
1 глава лук
2 стръка магданоз
7-8 с. л. зехтин
1-2 с. л. балсамов оцет
сол на вкус

за сусамовия дресинг:
2 с. л. сусамов тахан
7-8 стръка магданоз
1 скилидка чесън
2 ч. л. мед
сол на вкус
сокът от 1 лимон

1. Лещата се сварява в съотношение с водата 1 към 4. Булгурът се изплаква.
2. Нарязаният на ивички лук се задушава в загрят в тенджерка зехтин с водичка. След 3-4 минути се добавя булгурът, задушава се 1-2 минути. Налива се сварената леща заедно с водата. Посолява се и ври на тих огън 5-6 минути. (Ако булгурът не е добре сварен, се долива вода.)
3. Доматите се нарязват на кубчета и се поливат с балсамов оцет, посоляват се, разбъркват се с наситнения магданоз.
4. Сусамовият дресинг се приготвя, като лимоновият сок се смесва със сусамовия тахан, меда, солта. Налива се 1 с. л. вода. Разбърква се с вилица, добавят се наситнените чесън и магданоз.
5. Сервира се, като във всяка порция около булгур пилафа се нареждат овкусени домати и се полива със сусамовия дресинг.


Гъби с картофи по Лигурски

500г гъби
500г картофи
200г настъргано тофу
100г зехтин
галета
магданоз, риган
черен пипер
сол на вкус

Изистваме и измиваме гъбите и картофите на филийки и солим. Намазваме една стъклена тавичка с зехтин и редим ред картофи, ред гъби, ред тофу, галета, магданоз и подправки и в тоя ред докато свършат продуктите. Отгоре се посолява, полива със зехтин и печем около 50 минути като поръсваме с вода от време на време за да не изсъхне.


Зеле с ориз и картофи

1 кисела зелка
3 картофа
1 ч. ч. кафяв ориз
2-3 дафинови листа
1/2 ч. л. черен пипер
1/2 ч. л. лют пипер
зехтин
сол на вкус

1. В тенджера се поставят нарязаното наситно зеле, вода, олио и подправките. Картофите се нарязват на колелца и се прибавят към зелето. Задушава се около 15 минути.
2. Накрая се поставя оризът и ястието се вари на тих огън, докато оризът омекне.
3. Най-накрая сипвате 2-3 с.л. зехтин.


Зелева салата

400 г китайско зеле
1 морков
1 стрък зелен лук
1-1 1/2 с. л. соево олио
1-1 1/2 с. л. лимонов сок
1 с. л. соев сос
1/4 ч. л. сусамово олио
1 с. л. стафиди
щипка сол

1. Зелето и морковът се нарязват на ивици (основата на зелето се отстранява).
2. Поставят се в купа, поръсват се със сол и стафидите, наливат се соево олио, лимонов сок, соев сос, сусамово олио. Престоява поне 2 часа преди консумация. При сервиране се поръсва с наситнен лук.


Зелеви сарми с шарен боб

10 сушени червени чушки
1 средно голяма кисела зелка
5 с. л. зехтин

за плънката:
2-3 шепи шарен фасул
1-2 големи глави лук
7-8 с. л. зехтин
1 1/2 к. ч. кафяв ориз
1 ч. л. червен пипер
1 ч. л. чубрица
1 с. л. пресен девесил или 1 ч. л. сух
1 ч. л. джоджен
сол

1. Фасулът се счуква в хаванче, докато стане на много дребни парченца. (За да може да се счука, трябва да е добре изсъхнал, миналогодишен боб.) След това се попарва с вряла вода, за да набъбне, прецежда се и се оставя настрана.
2. Лукът се нарязва наедро и се задушава в зехтин и малко вода. В тигана се добавят изцеденият боб, оризът, червеният пипер, чубрицата, девесилът и джодженът. Наливат се 1-2 к. ч. топла вода, за да набъбне оризът, и се посолява.
3. С готовата плънка могат да се приготвят 10 сарми и няколко червени чушки (Чушките предварително се накисват във вода, за да омекнат; не бива да се препълват, защото оризът увеличава обема си.)
4. Сармите и чушките се поставят в гювеч, заливат се с вода и 1-2 ч. ч. зелев сок, докато се покрият. Наливат се 2-3 с. л. зехтин. Глиненият съд се поставя в студена фурна, за да не се пукне. Пече се при температура 180 градуса около 1 час, до готовност на боба.


Зелеви сарми със зрял фасул

250-300 г зрял шарен фасул
1 стрък праз
1 глава лук
1 суха чушка
5-6 с. л. зехтин
1 ч. л. червен пипер
1 ч. л. джоджен
1 щипка чубрица
сол на вкус

1. Фасулът се накисва във вряла вода и се оставя да набъбне. Вари се, като след като кипне първия път, водата се сменя. Когато фасулът е готов, водата се изхвърля.
2. Лукът и празът се накълцват наситно и се задушават 1-2 минути в зехтин мазнина и 1 с.л. водичка. Поръсва се с чубрицата, джоджена, червения пипер, наливат се 1-2 с. л. гореща вода, натрошава се сухата чушка. Разбърква се и се оставя да се задуши. Посолява се. Разбърква се с боба.
3. Завиват се сарми, които се нареждат в тенджера, на дъното на която са наредени зелеви листа. Наливат се равни части зелев сок и вода, така че да се покрият сармите. Захлупват се с чиния. След като водата кипне, сармите къкрят 30 минути на тих огън.


Зимна вегетарианска гозба


200 г кафяв ориз
4 моркова
2 пащърнака
1 глава лук
2 глави червен лук
4-5 с. л. зехтин
2 щипки естрагон
сол на вкус

1. Оризът се измива и се сварява.
2. В дълбок съд се налива зехтинът с 1-2 с.л. вода, поставя се на котлона и в него се слагат нарязаните на ивички моркови, задушават се 20-30 минути. Кромидът се нарязва на полумесеци и се задушава с морковите под капак.
3. След 20 минути се добавят парченцата пащърнак и се подправя с естрагона. След като се задуши, се посолява, охлажда се и се сервира в чиния заедно с топка сварен кафяв ориз.


Източник: интернет с леки модификации

Последна редакция: сб, 18 апр 2009, 16:06 от ooofff

# 6
  • Мнения: 49
Картофена салата с червено цвекло

1/2 кг картофи
1 глава червено цвекло (300-400 г )
150 г кисели краставички
1 глава лук (50-60 г)

за соса:
1 скилидка чесън
4-5 стръка копър
2 с. л. оцет
50 мл олио
3-4 стафиди
1-2 щипки сол на вкус

1. Цвеклото и картофите се варят на пара. Нарязват се на кубчета и се поставят в подходяща купа.
2. Лукът се нарязва на колелца, киселите краставички – на ивици. Поставят се в купата.
3. Сосът се приготвя, като към ситно накълцания чесън се добавят оцетът, олиото, солта, стафидите и копърът.
4. Салатата се залива със соса и се разбърква.


Картофи по градинарски

1 кг картофи
10 листа розмарин
7-8 листа босилек
4-5 стръка магданоз
1 скилидка чесън
зелената част на 1 стрък пресен лук
1 к. ч. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1 с. л. горчица
1 ч. л. сол
1-2 щипки естрагон

1. Картофите се варят на пара. Нарязват се на кубчета и се посоляват.
2. Естрагонът се слага в купичка, залива се с лимоновия сок и се оставя да престои няколко минути. След това се сипва горчицата и се разбива с вилица.
3. В купата се налива зехтинът, посолява се, добавят се наситнените лук, розмарин, магданоз, босилек и чесън и се разбърква добре.
4. Сварените картофи се заливат с ароматната смес. Поднасят се добре охладени.


Картофи по селски

1кг пресни дребни картофи
½ ч.ч галета
1ч.л. червен пипер
1ч.л. черен пипер
сол
риган
зехтин
малко вода за печенето

Картофите се слагат на пара, но не до пълното им омекване. Трябва да останат твърди. Срязват на четвъртинки по дължина и се слагат в дълбока купа. Изброените съставки се смесват и с тях се наръсват картофите. Разтръскват се за да полепнат хубаво по тях. Изсипват се в тава се пекат до зачервяване.


Кафяв ориз с червен фасул и царевица

1 глава лук
3 скилидки чесън
1 зелена чушка
1 морков
1 резен целина (колкото малък картоф)
300 г кафяв ориз
6 с. л. зехтин
200 гр царевица (омекнала на пара)
200 гр червен фасул (омекнал на пара)
2-3 домата
1 ч. л. кориандър
1 ч. л. кимион
1 щипка лют пипер

1. Лукът и чесънът се нарязват наситно, чушката, морковът и целината – на кубчета. Задушават се в зехтин и 2-3 с.л. вода.
2. Царевицата и червеният фасул се сипват при задушените зеленчуци, разбърква се. Добавят се оризът . Овкусява се с подправките и се залива с около 1 л вода. Кипва се и ври 30-40 минути на умерен огън.
3. След като оризът е готов и ястието се махне от огъня, се нарязват доматите на ситно (може да се пасират), прибавят се и се разбърква.


Салата от боб


4 шепи шарен боб
3-4 кисели краставички
1 стрък праз лук
2 глави кромид лук
1 люта чушка

за заливката:
2 скилидки чесън
3-4 с. л. лимонов сок
1 ч. л. чубрица
1 ч. л. сух магданоз
1 ч. л. джоджен
7-8 с. л. зехтин
3-4 с. л. пасирани домати
сол на вкус

1. Бобът се сварява, поставя се в салатиера и към него се прибавят нарязаните на колелца кисели краставички.
2. Лукът се изпича на жар или във фурна заедно с обелките. След това се почиства и се нарязва на ивички. Празът се нарязва наситно и всичко се прибавя към боба.
3. В купичка се смесват лимоновия сок, чубрицата, магданозът, солта и джодженът. Престояват 10 минути и се прибавят зехтина, наситненият чесън, стритата люта чушка, доматите. Разбърква се. Салатата се овкусява и се оставя да престои 1 час на хладно преди консумация.


Къри с леща и карфиол

1 ч. ч. червена леща (обикновена)
1 глава лук
1 ч. л. къри
1 ч. л. червен пипер
6 с. л. зехтин
1 глава карфиол (600 г)
2 лютиви чушлета (червено и зелено)
2 скилидки чесън
1 ч. л. кимионови семена
1 резен джинджифил (1/4 ч. л. сух)
сол на вкус
магданоз за поръсване

1. Лещата се почиства, измива се със студена вода и се изсипва в тенджера за варене. Прибавя се нарязан наситно лук, къри и червен пипер.
2. Лещата се залива с вода в съотношение 1:3 (600 мл). Прибавя се 1/2 от зехтина, кипва се и се вари 10 минути.
3. Карфиолът се почиства от кочана, накъсва се на розички и се измива. Лютивите чушки се почистват от семето и заедно с почистените скилидки чесън се нарязват наситно.
4. Кимионовите семена се запичат в нагорещен тиган, заливат се с останалия зехтин и 2-3 с.л. вода. Добавят се лютивите чушки, чесънът и джинджифилът. Задушава се 1-2 минути и се прибавят към лещата заедно с розичките карфиол.
5. Яхнията се посолява на вкус и се оставя да поври още 10 минути. Сервира се в дълбоки чинии, като по желание се овкусява с лимонов сок и се поръсва с наситнен магданоз.


Кюфтета от леща с булгур

250 г леща
2 стръка пресен лук
1 голям стрък пресен чесън
1 ч. ч. булгур
4-5 с. л. галета
1 ч. л. чубрица
1 ч. л. риган
1/2 ч. л. кимион
сол на вкус

1. Булгурът се накисва в купа с леденостудена вода за 30 минути. След това се отцежда добре. Лещата се сварява и се изплаква със студена вода. Изцежда се и се смесва с булгура.
2. Добавят се галетата и нарязаният на кръгчета лук. Посолява се. Ароматизира се с кимиона, чубрицата, ригана и наситнения, изпечен на сух тиган стрък чесън. Разбърква се и се оформят кюфтета.
3. Кюфтетата се подреждат в тава с незалепващо покритие. Пекат се 15-20 минути в предварително загрята на 200 градуса фурна.


Кюфтета от фасул

100 г фасул
100 г леща
2 стръка чубрица
2 дафинови листа
1 морков
1 глава лук
2 с. л. зехтин
1 зелена чушка
1 скилидка чесън
1 люта чушка
сол на вкус

1. Фасулът се залива с 500 мл вряла вода и се оставя за няколко часа да набъбне. След това се отцежда, залива се с нова вода и се вари до омекване. Добавят се лещата, чубрицата и дафиновите листа и се вари, докато лещата стане готова. Сварените фасул и леща се пасират в кухненски робот.
2. Морковите и лукът се нарязват на много ситно и се задушават в дълбок тиган с 2–3 с. л. зехтин и 2-3 с.л. вода. Зелената чушка, чесънът и почистената от семето люта чушка се наситняват, прибавят се в тигана и се задушават около 6 минути.
3. Зеленчуците се прехвърлят в дълбока купа, посоляват се, размесват се с пасираните фасул и леща и се оставят да изстинат.
4. От сместа се оформят кюфтета, които се нареждат в тава с незалепващо покритие или върху хартия за печене и се пекат до зачервяване.


ЛЕТЕН ХАЙВЕР С ТИКВИЧКИ

•   2-3 млади тиквички
•   2 домата
•   1 глава лук
•   няколко скилидки чесън
•   магданоз
•   сол, черен пипер
•   зехтин

Тиквичките се варят на пара и се правят на пюре.
Доматите се рендосват на едро ренде, кожичките не се слагат.
Рендосва се главата лук, скилидките чесън се скълцват или се използва пресичка, нарязват се магданоза и копъра.
Всичко се смесва, добавя се сол, черен пипер и зехтин.

Забележки:Тиквичките, когато се размачкат на пюре, пускат вода. Отлейте я, или ги изцедете с цедка или марля, преди да ги смесите с другите продукти. Доматите при рендосването също отделят сок, отлейте го (изпийте го, за да не разсипвате материала Wink )  и използвайте по-гъстата маса.


Леща в гювече с тофу и картофена коричка

500 г картофи
200-250 г оранжева леща
100 г броколи (може и замразени)
100 г тофу
1 стрък праз
2 скилидки чесън
2 филии пълнозърнест хляб
4-5 стръка магданоз
2 с. л. зехтин
2 с. л. соев сос
1 ч. л. джоджен
1 щипка индийско орехче
сол на вкус

1. Лещата се сварява, като към края леко се посолява. След това се отцежда от водата. Картофите се варят на пара и се нарязват на кубчета.
2. Сварените картофи  се слагат в купа. Посолява се и се поръсва с индийско орехче. Намачква се на пюре.
3. Празът и скилидките чесън се нарязват надребно и се задушават в дълбок тиган с 2 с.л. зехтин и 2-3 с.л. вода за 2-3 минути.
4. Сипва се лещата към праза и чесъна, ароматизира се с джоджен, посолява се и се разбърква. Добавя се нарязаното на малки кубчета тофу, налива се соев сос и се сипват броколите. Разбърква се добре. След като течността се изпари, тиганът се оттегля от котлона.
5. Ястието се разпределя в гювечета и се покрива с картофено пюре. Отгоре с лъжица се оформят малки кратерчета.
6. Хлябът и магданозът се смилат в блендер, така че да се образуват трохи.
7. Гювечетата се поръсват с хлебните трохи и се капват 1-2 капки зехтин. Поставят се в предварително загрята на 200 градуса фурна и се пекат около 20 минути.


Леща с бамя по индийски

200 г леща
150 г бамя (може и замразена)
10 г кокосови стърготини (1/2 пакетче)
1 зелена чушка
1 малък картоф
1 глава лук
1 морков
5-6 клонки магданоз
1 резен джинджифил (1/2 ч. л. сух)
5 с. л. зехтин
1 ч. л. къри
сол на вкус
1/2 ч. л. смлян кимион
1/2 ч. л. куркума
лимонов сок на вкус

1. Лещата се слага в тенджера и се залива с 1 л студена вода. Половин глава лук се нарязва наситно, морковът се нарязва на колелца. Зеленчуците се прибавят в тенджерата. Кипва се и се вари до пълното омекване на лещата.
2. Кокосовите стърготини се заливат с вряла вода (1 к. ч.) и се оставят да престоят 10 минути. След това се прехвърлят в цедка и се притискат, за да се отцедят от водата. Течността се запазва.
3. Картофът се обелва и се реже на много малки кубчета (с големина на грахово зърно), чушката се почиства от семето и се нарязва на ивички. Останалият лук и джинджифилът се нарязват наситно.
4. Лукът и джинджифилът се задушават за минута в зехтин и вода. Прибавят се картофът и чушката и се задушава още 5 минути. В края се слага нарязаната на малки парчета бамя, задушава се 3-4 минути и се поръсва с куркума и къри. Задушават се още 2-3 минути.
5. Водата от накиснатите кокосови стърготини се налива при зеленчуците. Къкри на тих огън, докато течността се изпари. След това се подправя със сол и се оттегля от котлона.
6. Сварената леща се посолява и се подправя с лимонов сок на вкус. Сипва се в купичка и се покрива със задушените зеленчуци. Поръсва се с нарязан наситно магданоз и се сервира.


Източник: интернет с леки модификации

# 7
  • Мнения: 49
Леща яхния "Връх Мусала"

500 г леща
2 зелени чушки
1 морков
1 глава лук
2 картофа
1 люта чушка
2 скилидки чесън
2 с. л. пълнозърнесто брашно
1/2 ч. л. червен пипер
1 ч. л. къри
1 ч. л. сол
зехтин
1 с. л. чубрица
3 щипки черен пипер
4–5 стръка джоджен

1. Лещата се залива с 1,5 л вода и се вари около 15 минути.
2. Чушките, морковът, лукът, картофите и лютата чушка се нарязват надребно и заедно с чесъна се слагат да се варят при лещата. Разбърква се и се оставя 30 минути да къкри.
3. Сгъстява се с разбито в 1 к. ч. вода брашно, подправя се с червения пипер, кърито и солта. Задушава се за няколко секунди под капак, налива се зехтина и се подправя с чубрицата и черния пипер. Оставя се за няколко секунди под капак и се сервира поръсена с накълцан джоджен.


ЛЕЩА ЯХНИЯ С МАСЛИНИ

1 ч.ч. леща
2 глави лук
1 чушка
10-12 маслини
1 глава чесън
1 ч.л. червен пипер
2 с.л. зехтин
2 с.л. пълнозърнесто брашно
1 морков
чубрица, сол

Лещата и нарязаните наситно зеленчуци, заедно с чесъна, маслините и чубрицата се слагат в тенджера с вода.След като се свари лещата, се добавя нарязаният лук, брашното и червения пипер. Ври още 10-ина минути. Когато стане готово, махаме от огъня, посоляваме (внимаваме, защото маслините са солени) и добавяме зехтина.
Може да се поднесе с настъргано тофу, както и с чесън и лимонов сок.


Лозови сарми със зелени маслини

20-25 бр. лозови листа
200 г кафяв ориз
150 г обезкостени зелени маслини
50 г смлени орехови ядки
50 г стафиди
1 глава лук
3-4 с. л. зехтин
1 ч. л. сух джоджен
1 ч. л. сух копър
черен пипер на вкус

1. Лукът се нарязва и се задушава за 1-2 минути в зехтин и вода. Изсипва се оризът, разбърква се и се добавят смлените орехови ядки. Разбърква се отново и се наливат 200 мл гореща вода.
2. Щом оризът поеме по-голяма част от водата, се изсипват наситнените маслини. Подправя се с черен пипер, джоджен и копър. Накрая се слагат стафидите, разбърква се добре.
3. Плънката се завива в лозовите листа. Готовите сарми се нареждат в тенджера, затискат се с чиния, заливат се с гореща вода и се варят 25 минути на тих огън под капак.


Лучена салата с орехи

1 кг лук
100 г орехови ядки
8 кисели краставички
4 с. л. зехтин
1 с. л. лимонов сок
1/2 ч. л. чубрица
сол на вкус

1. Лукът (с люспите) се слага в тавичка и се пече във фурна около 15 минути при температура 200-220 градуса. След това се обелва и се нарязва на четвъртинки.
2. Ореховите ядки се счукват и се запичат в сух тиган, като се поръсват с чубрицата.
3. Киселите краставички се нарязват на колелца или ивички и се прибавят към лука.
4. Запечените орехи се подправят със солта, зехтина и лимоновия сок. Добавят се към зеленчуците, разбърква се добре и се поднася.


Маслини с ориз

300 г кафяв ориз
2 стръка праз
200 г черни маслини ( може и без костилки)
2 с.л. зехтин
сол
черен пипер

Задушаваме ориза леко в 2 с.л. зехтин и 2-3 с.л. вода, добавя се праза нарязан на ситно за още 3-4 минути. Прибавят се маслините. Всичко се обърква,  изсипва се в тава, наливат се 2-3 чаши вода (според количеството ориз) и се пече.


Мини пици с патладжан

2 патладжана среден размер
1 опаковка тофу
2-3 домата
гъби
зехтин за намазване на тавата
няколко зелени маслини
риган
галета

Патладжаните се измиват, нарязват на кръгчета дебели около 1 см. Посоляват се и се оставят да се отцедят добре. След това се овалват в галета и се пекат до златисто. Върху всяко се слага ред тънко нарязани на кръгчета гъби, резен тофу и маслинки. Запичат се леко на грил. Като се извадят от фурната, слагаме резен домат и поръсваме с ригана.


Морковена супа с бадеми

500 г моркови
1 стрък пресен лук
4 клонки копър
50 г бадеми
1 с. л. зехтин
2 щипки смлян джинджифил
2 щипки кимион
2 щипки кориандър
сол на вкус
сокът от 1/2 лимон

1. Лукът се нарязва наситно, перата се запазват за декорация. Морковите се нарязват на кубчета и се задушават под капак в леко загретия зехтин с 2 с.л. вода за 5-6 минути.
2. Бадемите се смилат с малко сол и се добавят към морковите. Разбърква се и се изсипва нарязаният наситно лук. Подправя се с кориандър, кимион и джинджифил.
3. Налива се 1,2 л кипнала вода. Посолява се. Ври 15-20 минути на тих огън, след което се намачква.
4. Налива се лимоновият сок, поръсва се с наситнен копър и се украсява с пера лук.


Морковени кюфтенца

300 гр моркови
1 яйце
50 гр галета
1 с.л царевично или пълнозърнесто брашно
сол
смляно индийско орехче
черен пипер
2-3 с.л тофу

Морковите се измиват, почистват, рендосват на фино. Прибавя се яйцето, галетата, подправките, солта, тофуто, брашното. Получава се смес като кайма, от която се оформят топчета с големина на орех и се пекат до зачервяване.


Мусака със зелен фасул

300-400 гр зелен фасул
1 морков
1 глава лук
2 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
150 гр тофу
сол
зехтин
1 ч.ч.червен пипер
1 ч.ч.черен пипер
1 ч.ч.чубрица

Свареният на пара зелен фасул се изсипва в тавичката за печене.
Добавя се настърган морков и глава лук.
Добавят се подправки (според вкуса) и малко зехтин.
Поръсва се с тофу.
Залива се с кисело мляко, разбито с 2 яйца и червен пипер.
Пече се до зачервяване.


Нахутова чорба с кимион


250-300 гр нахут
3 печени червени чушки
2 скилидки чесън
4-5 с. л. зехтин
2 с. л. пълнозърнесто брашно
1 ч. л. зърна кимион
1/2 ч. л. червен пипер
1 щипка лют червен пипер
сол на вкус

1. Нахутът се вари около 30-40 минути. (Ако има нужда, се долива хладка вода.)
2. Кимионът се запича на сух тиган за около 30-40 секунди, поставя се в хаванче, добавят се чесънът, щипка сол, малко зехтин и се счуква.
3. Чушките се нарязват наситно, намачкват се с чесъна. Сместа се прехвърля в купа, поставят се лют и сладък червен пипер. Добавя се предварително загрят зехтин, разбърква се добре и се изсипва при нахута. Ври още 15-20 минути, като към края се посолява.
4. Брашното се запича на сух тиган, докато си промени леко цвета. Размива се с топла вода, докато се получи кашичка. След това се изсипва в супата и се разбърква добре. Ври още 5 минути. При сервиране може да се поръси с магданоз.


Обърнати гювечета - постен гювеч

Продукти за 6 гювечета:
6 с.л. кафяв ориз
1 ч.ч. зелен боб омекнал на пара
1 ч.ч. грах
около 1/2 кг картофи
1 глава лук
1 тиквичка
1 чушка
1 морков
1 с.л. червен пипер
4 с.л. зехтин
сол, чубрица, черен пипер
 
Оризът се измива. Лукът се нарязва на ситно и се задушава в зехтина с малко вода. Добавя се солта и подправките на вкус. Картофите се обелват и се нарязват на кубчета, тиквичката, морковът и чушката - също. На дъното на гювечетата се поставя по 1 с.л. от ориза. Идва ред на картофите, чушките, зеления боб, морковите и грахът. Най-отгоре се разпределя задушения лук, заедно със зехтина. Гювечетата се доливат с вода, която трябва почти да покрие зеленчуците. Слагат се капаците и гювечетата се поставят в студена фурна. Пекат се, докато изври водата и до готовност на зеленчуците. Готовите гювечета се обръщат във чиния, като по този начин оризът остава отгоре.


Овесен пилаф с гъби

300 г овесени ядки
200-250 г печурки
300 г замразен спанак
50-100 г орехови ядки
50-100 гр тофу
3-4 стръка копър
2-3 скилидки чесън
4-5 с. л. зехтин
сол на вкус

1. Ядките се заливат с вода, кипват се, изцеждат се и се изплакват с вода. Поставят се в намаслена тава.
2. Нарязаните на едро гъби се задушават в 2 с.л. зехтин и 2 с.л. вода. Когато поомекнат, се прибавя спанакът и се разбърква, докато се размрази.
3. Счуква се чесън и заедно със ситно нарязания копър се прибавя в тигана при спанака. Разбърква се и сместа се разпределя върху овесените ядки. Настъргва се отгоре тофу. Пилафът се полива с 2-3 с. л. зехтин и се пече в предварително загрята до 200 градуса фурна около 20 минути.

# 8
  • Мнения: 49
ooofff , супер си! Голямо благодарско за рецептите!  Hug Вече съм си харесала някои и започвам да  cook
Тези дни ще гледам да набера на компа и да кача, каквото имам по темата!  Rolling Eyes
Приятно експериментиране в кухнята на всчки!   chef

Надявам се да ви харесат. Повечето съм ги изпробвала и са ми били много вкусни. Ще се радвам на нови предложения и съвети  Hug

# 9
  • Мнения: 49
Огретен от тиквички

3-4 тиквички
1 ч.ч. извара
копър
2 глави пресен чесън
черен пипер
зехтин за намазване на тавата

за заливката:
2 яйца
1 ч. чаша кисело мляко
1-2 с.л. пълнозърнесто брашно
 
Обелваме  и настъргваме тиквичките, отцеждаме ги, в голяма купа смесваме тиквичките с изварата, копъра, пипера и нарязания на ситно чесън. Изливаме сместа в намаслена тава.Запичаме на фурна докато тиквичките леко се запечат и после заливаме с приготвената заливка.


Ориз в спанак

1 ч.ч. кафяв ориз
1-2 печени пиперки
4-5 гъби (задушени в 1 с.л. зехтин и 1-2 с.л. вода)
спанак / или лапад /
сол и черен пипер на вкус

Оризът се сварява в подсолена вода. Овкусява се с черен пипер и се оставя да изстине .Спанакът се бланшира за кратко /около 1 минута / във вряща вода, охлажда веднага със студена вода, след което се отцежда. Печената пиперка се нарязва на ленти.
Върху фолио се нарежда спанака във форма на правоъгълник.Върху него се поставя пласт от сварен ориз.В средата се поставят ленти от печената пиперка и нарязаните задушени гъби. С помощта на фолиото се оформя стегнато руло, което се нарязва на парчета с дебелина около 2 см.


Ориз с бамя и тиквички

300 г бамя
300 г кафяв ориз
2 царевици
1 тиквичка
1 червена чушка
1 глава кромид лук
4-5 с.л. зехтин
1 люта чушка
1/4 връзка магданоз
1 ч. л. мащерка
1/4 ч. л кимион
сол на вкус

1. Царевиците се обелват, измиват се и с остър нож се остъргват зърната.
2. В тенджера се поставят остърганите кочани, налива се 1 л вода, добавят се връзката магданоз, мащерката и 1 ч. л. сол и се оставя да се вари.
3. Бамята се реже наедро и се слага в купа. Лукът се нарязва надребно и се задушава в 4-5 с.л. зехтин и малко водичка. Тиквичката се реже на малки кубчета и се прибавя към лука заедно с бамята, царевицата и нарязаната на дребно чушка.
4. След около 5-6 минути, като омекнат продуктите, се поставя оризът и се задушава. Подправя се с кимион, прехвърля се в тавичка и се залива с прецедения царевичен бульон.
5. Пече се във фурна при температура 160 градуса, като минути преди да се извади, се поръсва с накълцаната наситно люта чушка.


Кафяв ориз с тофу и маслини   

Сварява се ориз (според това за колко човека),настъргва се тофу и се добавя при все още топлия ориз. Също се нарязват маслинки и се добавя черен пипер и сол на вкус. Разбърква се всичко това и е готово за хапване.



Ориз с червен фасул

800 г сварен червен фасул
200 г кафяв ориз
2 червени чушки от туршия
2 малки глави лук
2 скилидки чесън
1 к. ч. зехтин
1 ч. л. риган
1/2 ч. л. кимион
магданоз за поръсване
сол

1. Лукът и чесънът се нарязват на дребно и се задушават в зехтин и водичка. Чушките се нарязват на кубчета и се слагат при лука.
2. Когато чушките омекнат леко, се прибавя оризът и се задушава.
3. Подправя се с риган и кимион и хубаво се разбърква. Слага се червеният фасул, посолява се.
4. Когато сместа кипне, се пресипва в тава. Наливат се 600 мл вода и се пече при температура 160 градуса до готовност (20-30 минути). Ястието се поръсва със ситно нарязан магданоз (или пресен кориандър) и се сервира.


Патладжани на фурна


4 средно големи патладжана
3-4 домата
4 скилидки чесън
100 гр. тофу
пълнозърнест хляб
босилек, магданоз, зехтин

Патладжаните се белят, режат се на ивици. Осоляват се, поставят се в съд с вода за 10-20 минути.
След това се подсушават, нареждат се в намазнена тава, пекат се във загрята фурна.
След като поомекнат, отгоре се нареждат тънки филийки черен хляб.
Поръсва се с босилек, магданоз, настъргано тофу и пресован чесън.
Допича се във фурната още около 20-30 минути.
Като стане готово най-отгоре се нареждат филийки пресен домат.


Патладжани с чесън

3 патладжана
2 глави чесън
4-5 с. л. зехтин
сол

1. Патладжаните се разрязват на две половини, посоляват се и се слагат под наклон в тавичка, за да се отцедят от горчивия сок.
2. След това в меката част на патладжаните се правят няколко разреза и в тях се слага нарязаният на парченца чесън.
3. Поставят се в тавичка, намазват се със зехтин, налива се малко вода, за да не залепнат, и се пекат при температура 180 градуса. Когато са готови, се поръсват обилно с магданоз и се сервират.


Печен боб с картофи

300 г дребен зрял фасул
1/2 кг картофи
3 стръка пресен лук
1 зелена чушка
200-250 г омекнал на пара зелен фасул
5-6 с. л. зехтин
2 с.л. соев сос
1/2 ч.л. майорана
1 ч.л. розмарин

1. Зрелият фасул се сварява, след това се отцежда от водата. Лукът и чушката се нарязват наситно.
2. Нарязаните лук и чушка се изсипват в тиган със зехтин и водичка и се задушават. След това се добавя зеленият фасул.
3. Овкусява се с подправките и соевия сос и когато заври, се добавя предварително приготвеният зрял фасул.
4. След като поври няколко минути, ястието се пресипва в тавичка. Отгоре се подреждат нарязаните на тънки колелца картофи. Запича се в умерено загрята фурна, докато картофите покафенеят.


Печен боб с праз

500 г смилянски боб
1 глава лук
2 моркова
2 стръка праз лук
2 скилидки чесън
1 ч.ч. бяло вино
6-7 с. л. зехтин
дафинов лист
5 зърна кардамон
сол

1. Фасулът се накисва и се оставя да престои една нощ. След това водата се изхвърля, налива се студена, кипва се и отново се изхвърля. Фасулът се залива с 1,5 л студена вода и се вари.
2. Главата лук и стръкът праз се нарязват наситно, морковът - на колелца. Задушават се в зехтин и вода за 2 минути.
3. След това се добавят счуканият чесън, чаша вино, кардамон, дафинов лист и сол.
4. Свареният боб и зеленчуците се прехвърлят в тава. Ястието се пече в предварително загрята на 200 градуса фурна, докато остане само на мазнина.


Печени зеленчуци

200 г гъби
4 тиквички
4 чушки
3 патладжана
2 глави лук

за маринатата:

2 клонки мащерка
2 скилидки чесън
сок от 1/2 лимон
1/2 к. ч. зехтин
1 ч. л. сух риган
сол

за доматен винегрет:
4-5 домата
2 скилидки чесън
4 с. л. зехтин
1 с. л. лимонов сок
1 ч. л. босилек
магданоз
сол

1. Патладжаните и тиквичките се нарязват на филии от по 1 см, чушките - на половини, гъбите - на ивички. Продуктите за маринатата се смесват в купа и се разбъркват до получаване на еднородна смес.
2. Зеленчуците се слагат в тава, заливат се с маринатата и се оставят да отлежат 10-15 минути. След това се пекат на скара по 5-10 минути от всяка страна.
3. Сосът се приготвя, като доматите се настъргват на едро ренде. Подправят се със сол, лимонов сок, зехтин, ситно нарязан магданоз, счукан чесън и босилек. Разбърква се хубаво. Зеленчуците се заливат със соса и се сервират.



Печени картофи с горчица

4 с л дижонска горчица
4 с л зехтин
1 с л сухо бяло вино
2 скилидки чесън
1 с л накълцан пресен розмарин
1 ч л сол
1/ 2 ч л смлян черен пипер
1 кг пресни картофи

. Фурната се загрява на 200 С.
. Картофите се измиват и се нарязват на кубчета с размер 2-3 см.
. В голяма купа се смесват горчицата, зехтинът, виното, розмаринът, пресованият чесън, солта и смленият черен пипер.
. Прибавят се нарязаните картофи и се разбъркват добре.
. Прехвърлят се в намаслена тава за печене.
. Пекат се 50-55 минути, като се разбъркват отвреме на време.

Източник: интернет с леки модификации

# 10
  • Мнения: 49
Пиперки бюрек

10-12 пиперки
5-6 яйца
400г извара
сол
черен пипер
магданоз

Пипера се изпича, обелва и отцежда малко. 2-3 яйца се разбиват с извара на хомогенна смес. Овкусява се със сол и пипер. Може да се сложи и магданоз. Напълват се пиперките със сместа. Нареждат се в леко намазнена със зехтин тава, заливат се с останалите разбити яйца и се пекат.



Пиянчин боб по неврокопски


2 ч. ч. смилянски боб
2 глави лук
2 с. л. зехтин
1 с. л. пълнозърнесто брашно
1 ч. л. червен пипер
черен пипер и сол на вкус

1. Бобът се накисва във вода за едно денонощие, след което водата се сменя с нова. Бобът се вари, като постоянно се долива вода.
2. Свареният боб се прехвърля в дълбока тава заедно с останалата след варенето вода. Подправя се с черен пипер и сол. Отгоре се нарежда нарязаният на шайби лук.
3. Брашното се размива във водичка. Слага се червеният пипер, зехтина и се разбърква добре. Бобът се залива със сместа, поставя се в сгорещена до температура 220 градуса фурна и се пече до готовност.



Плакия от зелен фасул и картофи

1/2 кг зелен фасул
1/2 кг картофи
3 скилидки чесън
2 домата
1 глава червен лук
1 клонка целина
3-4 стръка магданоз
3-4 стръка копър
1 к.ч. зехтин
1 1/2 ч.л сол
сокът от 1/2 лимон

1. Лукът се почиства и се нарязва на по-дребни парчета. Картофите се обелват и се нарязват на филийки.
2. Зехтина се загрява в тенджера с малко вода, сипва се лукът и се задушава за 1 минута.
3. След това се добавят картофените филийки.
4. Зеленият фасул се нарязва и също се сипва в тенджерата.
5. Целината се наситнява. Добавят се при картофите и фасула и се задушават за 1 минута.
6. След това продуктите се посоляват, заливат се с гореща вода (около 200 мл) и се задушават 15 минути под капак.
7. Задушените зеленчуци се пресипват в йенска тава.
8. Ястието се поставя в предварително загрята на 180-200 градуса фурна и се пече около 30 минути.
9. Като се изпече се покрива с нарязани на кръгчета домати.
10. Чесънът се счуква с малко сол, след което се разбърква с лимоновия сок и наситнените копър и магданоз. Плакията се овкусява с ароматната смес. Сервира се добре охладена.



Подлучена боб чорба

300 г зрял фасул
2 червени сушени чушки
2 моркова
1 стрък праз
1 парче целина
1 глава чесън
7-8 с. л. зехтин
1-2 стръка листа целина
по 1 ч. л. сол, чубрица, девесил, магданоз и джоджен

1. Фасулът се накисва от вечерта. Водата се изхвърля, залива със студена вода и се изчаква да заври. След това отново се изхвърля водата, залива се с 1 1/2 л студена вода и се добавят ситно нарязания праз, както и нарязаните на дребно целина и морков. Ври на тих огън около 40-50 минути до омекването на фасула.
2. Чушките и необелената глава чесън се запичат на сух тиган. Скилидките чесън се обелват, намачкват се в хаванче заедно със запечените чушки и се прибавят към сварения фасул.
3. Прибавят се нарязаното стебло от целината и се оставя да ври още 15 минути. Овкусява се със зехтина, сухите подправки, солта и накълцаните листа целина и магданоз и след 3-4 минути чорбата е готова за сервиране.


Подлучена картофена салата със зелен фасул

3–4 картофа (700 г)
250 г замразен зелен фасул

за дресинга:
8 с. л. зехтин
3 с. л. лимонов сок
1 глава чесън
1 ч. л. горчица
1 ч. л. сух копър
1 ч. л. сол

1. Картофите се обелват, измиват се, варят се на пара, нарязват се на кубчета и се осоляват леко.
2. Фасулът се вари на пара и се нарязва на равни парчета. Небелените скилидки чесън за дресинга се запичат на сух тиган, обелват се и се счукват в хаванче заедно с малко мазнина.
3. В купа се смесват зехтина, лимоновия сок, подправките и счуканият чесън и се разбъркват. Добавя се горчицата и отново се бърка, докато тя поеме мазнината. При сервиране сварените картофи и зеленият фасул се смесват в голяма купа, заливат се с дресинга и се разбъркват.


Попски гювеч

4-5 картофа
4-5 печени червени чушки
3 моркова
1 глава червен лук
500 гр зелен фасул
500 гр грах
50 г сушени сини сливи
1 ч. ч. зехтин
сол на вкус

1. Сушените сливи се накисват във вода. Картофите, чушките, морковите и лукът се нарязват наедро и се поставят в глинен гювеч тип пръстен.
2. Налива се зехтина. Прибавят се грахът, фасулът и сливите, подправя се със сол.
3. Пече се на умерена температура до кулинарна готовност (около 30-40 минути).


Постен зелен боб

зелен боб
2-3 картофа
1-2 моркова
1 глава лук
червен пипер
магданоз
черен пипер
сол
зехтин

В зехтина в малко вода задушаваме лука .Като поомекне, слагаме около 1ч.л.червен пипер разбъркваме. Доливаме  вода и слагаме зеления боб и морковите и оставяме до поври около 20 минути. След това добавяме картофите, солта и черния пипер, доливаме още вода и остававяме до поври още около 30 минути или докато боба е сварен. Като е готово, поръсваме с магданоз.



Постна картофена яхния

1,5 кг.картофи
1 гл.лук
1 морков
1с.л. с връх пълнозърнесто брашно
2-3 с.л. зехтин
сол

Почистения морков рендосваме на едро ренде + на ситни кубчета лук и задушаваме в тенджерата за 5-6 мин. Обелените картофи на средни парчета изсипваме към зеленчуците, посипваме с 1 с.л. с връх брашно. Хубаво разбъркваме и доливаме студена вода толкова, че да не покрие картофите, разбъркваме да не стане брашното на бучки. След като кипне намаляваме котлона на най-слабата степен и задушаваме до готовност.


Постни лозови сарми

15-16 големи лозови листа
300 г кафяв ориз
50-80 г орехови ядки
50 г стафиди
1 глава лук (100 г)
8 с. л. зехтин
1 1/2 ч. л. червен пипер
1 1/2 ч. л. смляно кафе
1 ч. л. сух копър
1 ч. л. сол
1/2 ч. л. чубрица
2 щипки копърово семе
черен пипер на вкус

1. Стафидите се заливат с топла вода и се оставят да престоят в нея, докато набъбнат.
2. Лукът се нарязва наситно и се задушава в зехтин и малко вода за 1 минута. Сипва се оризът и се задушава също.
3. След това съдът се оттегля от котлона и плънката се поръсва с червен пипер, сол и смляно кафе.
4. Наливат се 400 мл гореща вода и оризът къкри на тих огън, докато поеме водата.
5. Подправя се със семе от копър, сипват се нарязaните надребно орехови ядки и се добавят стафидите заедно с водата, в която са киснали.
6. Накрая плънката се поръсва със сух копър, чубрица и черен пипер, разбърква се и ври, докато поеме цялата течност.
7. В лозовите листа се слага по малко от плънката и се завиват сарми.
8. На дъното на тенджера се налива малко зехтин и се поставят няколко лозови листа. Отгоре се нареждат сармите, поръсват се със сол и се поливат с малко зехтин
9. Сармите се затискат с чиния, налива се топла вода, така че да е два пръста над нивото им. Варят се около 20 минути и са готови за сервиране.



Постни лозови сарми по троянски

1 глава лук
1 шепа сухи манатарки
250 г  кафяв ориз
1 с. л. нарязан копър
15 лозови листа
4-5 с.л. зехтин
сол на вкус

1. Манатарките се заливат с вода, за да омекнат. Лукът се нарязва надребно и се задушава в зехтин и малко вода, докато омекне.
2. Оризът се добавя към задушения лук. Когато поомекне, се налива 1 ч.ч. вода или саламурата от буркана на сармите.
3. Изчаква се 10 минути и след като оризът набъбне, тиганът се сваля от огъня. Прибавят се манатарките и ситно нарязаният копър, посолява се и се разбърква.
4. С това количество от готовата плънка се завиват около 15 сарми. Сармите се подреждат в глинен съд, заливат се с вода, добавят се малко зехтин и сол и се захлупват с чиния. Пекат се 30 минути във фурна при умерена температура (около 180 градуса).



Постни сарми по ямболски

15-20 листа от кисело зеле
10-15 печурки
1 глава лук
1 морков
100 мл зелева чорба
1 ч. ч. кафяв ориз
1 к. ч. бяло вино
1 к. ч. зехтин
1 с. л. червен пипер
1 с. л. соев сос
1/2 с. л. чубрица
2 дафинови листа
черен пипер и сол на вкус

1. Гъбите се бланшират и се нарязват на лентички. Лукът и морковите се настъргват на ситно ренде и се задушават в тенджера със зехтин и малко вода. Поръсват се с черен пипер, чубрица и сол.
2. Добавят се нарязаните гъби, оризът и соевият сос. Налива се виното, разрежда се със 100 мл вода и всичко се разбърква добре. Задушава се около 5 минути.
3. С готовата плънка се завиват сарми. Дъното на дълбока тенджера се покрива с лозови листа и върху тях се нареждат сармите. Поръсват се с червен пипер, слага се дафинов лист, заливат се със зелевата чорба, малко вода и зехтин и се варят на тих огън около 30 минути.

Източник: интернет с леки модификации

# 11
  • Мнения: 49
Пролетни тиганици

500 г картофи
500 г спанак
100 г орехови ядки
2 стръка пресен лук
1 клонка копър
сол на вкус
зехтин за намазване на тава   

1. Кипва се 1 1/2 л вода, посолява се, налива се оцет. Спанакът се бланшира за 2-3 минути. След това се охлажда със студена вода, отцежда се и се наситнява.
2. Картофите се настъргват, посоляват се и след 10 минути водата им се отцежда.
3. Настърганите картофи, спанакът, наситнените лук и копър, смлените със сол орехови ядки се поставят в купа. Разбърква се.
4. С лъжица се взима от сместа и се разстила върху намазнена тава. Тиганиците се пекат до зачервяване.



Пълнени картофи с коприва и гъби

4 картофа (около 800 г)
1 стрък лук
1-2 шепи коприва
100 г гъби
1 кисела краставичка
1 малка шепа орехови ядки
1 стрък чесън
магданоз с корена
1 ч. л. сол

1. Картофите се обелват и вътрешността им се издълбава, така че да станат като лодчици. Долната им част леко се подрязва (без да се пробива), за да стоят изправени.
2. Лукът, копривата, гъбите и киселата краставичка се нарязват надребно. В тенджера се задушава лука за кратко в малко зехтин и водичка.
3. Сипва се копривата, разбърква се и след 1-2 минути се добавят гъбите и киселата краставичка. Ореховите ядки се счукват в хаванче и се сипват в тенджерата. Разбърква се и се задушава на умерен огън, докато гъбите омекнат. Накрая се посолява на вкус.
4. Картофите се пълнят с плънката и се подреждат в тенджера. Прибавят се нарязаната надребно вътрешност на картофите, чесънът и остърганият корен магданоз заедно със стъблата.
5. Налива се вода на нивото на картофите, посолява се и ястието се задушава около 30 минути, като се внимава картофите да не се преварят.


Пълнени кисели краставички със зрял фасул

300-400 г сварен зрял фасул
1 буркан кисели краставички
1/2-1 глава лук (50-60 г)
2 скилидки чесън
1 пюриран домат
3-4 с.л. зехтин
1-2 щипки джоджен
1-2 щипки чубрица
1 щипка сминдух
1 ч. л. червен пипер
черен пипер на вкус
сол на вкус
печена чушка и маслини за украса

1. Бобът се изцежда и се намачква. Добавят се наситнените лук и чесън, джодженът, чубрицата и сминдухът. Поръсва се със сол и черен пипер и продължава да се намачква. Червеният пипер се размива в зехтин и 1-2 с.л. вода. Добавя се в боба заедно с пюрирания домат. Разбърква се добре.
2. Краставичките се разполовяват, сърцевината им се изважда и се пълнят с пюрето. Подреждат се в чиния и се украсяват с ивица печена чушка и маслина.



Пълнени патладжани

500 г патладжани
100 г извара
40 г тофу
3 с.л. зехтин
2 стръкчета майорана
1 стръкче босилек
1 с.л. сухари ( препечете филийка пълнозърнест хляб и натрошете на трохи)
сол, черен пипер

Патладжаните се измиват, разрязват по дължина и меката част се отделя. Посоляват се отвътре за да излезе горчивината.
В тиган налейте зехтин с 1-2 с.л. вода и задушете меката част на патладжаните за 5 минути.
Задушената част нарежете на ситно или пасирайте и смесете с изварата и подправките. Добавете тофуто и сухарите. Смесете добре.
Патладжаните бланшрайте във вода и подсушете на салфетка. Напълнете с плънката. Загрейте фурната до 200°С. Сложете ги в намазана тавичка и печете 25 мин. Сервират се топли.



Пълнени постни чушки

10-12 чушки за пълнене
50 г глава целина
1 глава лук
1 морков
1 ч. ч. кафяв ориз
4-5 стръка магданоз
6-8 с. л. зехтин
1 ч. л. червен пипер
1 ч. л. чубрица
черен пипер и сол на вкус

1. Морковът и целината се настъргват, лукът се нарязва наситно.
2. Зеленчуците се сипват в тенджерка със зехтин и 1-2 с.л. вода и се задушават за 1-2 минути.
3. Добавя се оризът, разбърква се и се задушава.
4. Подправя се с червен пипер, чубрица и черен пипер.
5. Залива се с 2 ч. ч. вода, посолява се и къкри, докато водата се изпари.
6. Чушките се пълнят с готовата плънка, подреждат се в тава и се поръсват с нарязан пресен магданоз.
7. В тавата се сипва малко зехтин, налива се 1 пръст вода и чушките се пекат във фурна около 45 минути на 180 градуса.



Пълнени чушки с царевица

10-12 сушени чушки (или замразени)
1 голяма глава лук
200-250 г царевица
4-5 с.л. зехтин
50 г целина
3 домата
2 скилидки чесън
2 щипки мащерка
1/2 ч. л. червен пипер
1 стрък копър
сол на вкус

1. Чушките се заливат с вода и се оставят да набъбнат. Целината се измива, обелва се и се настъргва, лукът се нарязва наситно и се задушават заедно на тих огън под капак със зехтин и малко вода.
2. Към задушените лук и целина се прибавят царевицата и нарязаният на ситно чесън. Разбърква се, изчаква се да кипне и се овкусява с мащерка, сол и копър.
3. Малко преди плънката да се свали от огъня (трябва да остане на мазнина), се поръсва и червеният пипер.
4. Чушките се пълнят с готовата плънка. Нареждат се в тавичка, заливат се с малко вода и се запичат за около 30 минути в умерена фурна.



Разядка с леща и маслини

100 г леща
250 г обезкостени зелени маслини
50 г бадемови ядки
1 червена чушка
1 скилидка чесън
4-5 стръка копър
4-5 с. л. зехтин
1/2 ч. л. сол
лимонов сок на вкус

за чесновите филийки:
2 филии пълнозърнест хляб
2-3 скилидки чесън
1-2 с. л. зехтин
сол на вкус
риган на вкус

за гарнитурата:
2 домата
4-5 листа босилек
балсамов оцет и зехтин на вкус
сол на вкус

1. Лещата се сварява за 20-25 минути. След това се охлажда и се отцежда от водата.
2. Бадемите се пюрират заедно с чесъна. Добавят се маслините и чушката, налива се половината зехтин и отново се пюрира, докато се хомогенизира.
3. Получената смес се сипва в купа, добавя се сварената леща, поръсва се наситненият копър, налива се останалият зехтин, посолява се и се овкусява с лимоновия сок. Намачква се добре.
4. Скилидките чесън се слагат в хаванче, поливат се със зехтин, посоляват се и се счукват. Филиите хляб се нарязват на четвъртинки.
5. Филийките се намазват със счукан чесън и се поръсват с риган. Нареждат се върху решетка, поставят се в силно загрята фурна и се пекат до златисто.
6. Доматите се нарязват на полумесеци, нареждат се във всяка порция, поръсват се с наситнен босилек и се подправят с балсамов оцет, сол и зехтин. Отстрани се сипва от разядката и се слагат по 2 запечени филийки.


Източник: интернет с леки модификаци

# 12
  • Мнения: 49
Разядка със соеви кълнове и сусамов тахан

1 пакет соеви кълнове
1 скилидка чесън
2-3 клонки магданоз
3-4 с. л. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1 с. л. сусамов тахан
2 щипки кимион
сол на вкус

1. Соевите кълнове се поставят в купата на блендера, добавят се наситнената скилидка чесън, сусамовият тахан, кимионът.
2. Поръсва се с лимоновия сок, солта, наситнения магданоз и зехтина. Смила се и се сервира в подходящи купички.



Ризото с гъби и спанак


1/2 кг спанак
250 гр гъби
връзка зелен лук
1 морков
1 ч.ч. кафяв ориз
тофу
люта чушка
джоджен, черен пипер, сминдух или чимен

В малко зехтин и водичка се задушават последователно лукът, морковът, спанакът и гъбите. Оставят се да се задушат, докато водата, която пускат гъбите и спанака поизври. Нарязва се лютата чушка и се добавят подправките. Добавя се ориза и 3,5 - 4 чаши топла вода. Оставя се на най-слаб огън да ври, докато оризът поеме водата.
Поднася се с настъргано тофу.


Ризото с леща и праз


200–250 г леща
200 г кафяв ориз
2 моркова
3 стръка праз
2 сухи червени чушки
2 стръка чесън
4 ч. л. зехтин
1–2 щипки розмарин

1. Оризът се измива и се почиства. Лещата се слага да ври. Празът се нарязва на дребни кубчета и се задушава за една минута в тиган с малко зехтин и вода, за да омекне.
2. Чесънът се нарязва надребно и се поръсва с чушките, които предварително се измиват с топла вода и се начукват. Прибавя се оризът и постепенно се налива 1/2 л вода.
3. Слагат се розмаринът и се вари на тих огън. Ако водата изври, се долива нова.
4. Оризът се смесва с лещата и при сервиране върху всяка порция се поръсва настърган морков.



Салата от варени зеленчуци със сос от копър и горчица


400–500 г цвекло
3 моркова
250 г зелен фасул

за соса:
1/2 ч. л. семе от копър
1 к. ч. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1 с.л. стафиди
2 с. л. горчица
1/2 връзка копър

1. Морковите и цвеклото се варят на пара и се нарязват на кубчета. Фасулът също омеква на пара и се нарязва.
2. Копъровото семе, зехтина, лимоновия сок, стафидите и горчицата се разбъркват, след което се прибавят и нарязаният на филийки чесън и накълцаният копър.
3. Фасулът, морковите и цвеклото се смесват в салатиерата и се заливат със соса. Салатата се консумира охладена.


Салата от зелен фасул и царевица

250 г царевица
250 г зелен фасул
4-5 печени зелени чушки
50 г орехи
1 глава кромид лук
1 резен целина
2 скилидки чесън
5-6 с. л. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1/2 с. л. горчица
2-3 с. л. копър
1/2 ч. л. сол

1. Зеленият фасул се вари на пара и се нарязва.
2. Лукът се нарязва на пръстени, чушките – надребно. Ореховите ядки се счукват на по-дребно и се запичат леко в сух тиган. Целината се обелва и се настъргва на най-ситното ренде, а чесънът се счуква в хаванче.
3. Приготвя се салатената заливка, като в купа се смесват зехтина, лимоновия сок, горчицата и солта и се разбиват, докато се получи хомогенна смес. След това се прибавят целината, чесънът и ореховите ядки и се разбърква.
4. При сварения фасул се слагат чушките, царевицата и лукът и отгоре се изсипва заливката. Салатата отлежава около 30 минути, поръсва се с нарязания наситно копър и се сервира.


Източник: интернет с леки модификации

# 13
  • Мнения: 49
Салата от зелен фасул с домати

250–300 г зелен фасул
4 домата

за дресинга:

1 ч. л. горчица
4 скилидки чесън
3 с. л. зехтин
2 с. л. лимонов сок
3–4 стръка копър
3–4 стръка магданоз
1 ч. л. риган
1 ч. л. сол   

1. Зеленият фасул се вари на пара и се реже на парчета.
2. Дресингът се приготвя, като 3 от скилидките чесън се запичат необелени на сух тиган. Копърът и магданозът се нарязват наситно, слагат се в купичка и се смесват с всички останали продукти. Добавя се изпеченият, обелен и смачкан чесън и отново се разбърква.
3. Доматите се нарязват, почистват се от семената и се смесват със сварения и изцеден зелен фасул и дресинга, след което се разбърква. Готовата салатата се сервира охладена.


Салата от зелени чушки

4 зелени чушки
2 домата
1 глава лук
5 стръка магданоз

за дресинга:
150 мл зехтин
сокът от 1 лимон
2 скилидки чесън
5 стръка магданоз
1 ч. л. смлян кориандър
1/2 ч. л. смлян кимион
1 ч. л. сол
черен пипер на вкус

1. Чушките и доматите се почистват от семето, нарязват се надребно и се поставят в салатиера заедно с наситнените лук и магданоз.
2. Чесънът и магданозът за дресинга се нарязват наситно. Изстисква се сокът от 1 лимон.
3. Дресингът се приготвя, като чесънът, магданозът, сокът от лимон, зехтинът, смленият кимион, кориандърът, солта и черният пипер се смесват и се разбиват добре. Салатата се полива с дресинга и се сервира.


Салата от леща с марули

1 ч. л. обикновена леща
1 ч. ч. оранжева леща
1 зелена салата
200 г зелен фасул
250 мл пасирани домати
1 с. л. горчица
2 щипки риган
2 щипки босилек
1 с. л. лимон
6 с. л. зехтин
2 стръка чесън
2 гъби
сол на вкус

1. Двата вида леща се варят отделно.
2. Зелената салата се измива, хубаво се изцежда от водата и се нарязва. Зеленият фасул се вари около 10 минути отделно, след което се слага при обикновената леща и се разбърква.
3. Дресингът се приготвя, като се смесват доматеният сок, риганът, босилекът, горчицата и зехтинът. Киселината се подсилва с лимоновия сок, разбива се с тел и се добавят солта и гъбите.
4. Двата вида леща се смесват и разбъркват. Може да се добави и малко къри или джинджифил. Когато лещата изстине, се разбърква със салатения сос и се сипва върху марулята, която служи за канапе.



Салата от мариновани моркови

500 г моркови

за маринатата:
сокът от 1 лимон
2 скилидки чесън
4-5 клонки магданоз
6-7 с. л. зехтин
5-6 стафиди
1 ч. л. смлян кориандър
1/2 ч. л. червен пипер
1 щипка лют пипер
1 ч. л. сол

1. Морковите се обелват, нарязват се на кръгчета и се варят на пара около 20-35 минути. Чесънът и магданозът се нарязват наситно.
2. Маринатата се приготвя, като към лимоновия сок се прибавят стафидите и солта.
3. Сварените моркови, чесънът и магданозът се поставят в маринатата. Полива се със зехтин, подправя се със сладък и лют червен пипер и кориандър, хубаво се разбърква. Преди консумация салатата трябва да отлежи 24 часа, като периодично се разбърква.



Салата от моркови

2-3 моркова
250 г замразен грах
2 стръка лук

за заливката:
6 с. л. зехтин
1 ч. л. мед
6-7 листа джоджен
сок от половин лимон
1 щипка сол


1. Морковите се нарязват на кубчета. Сваряват се на пара. Грахът се сварява също на пара. Изплакват се със студена вода и се поставят в купа с наситнения лук.
2. Заливката се приготвя, като в купичка се сместват зехтинът, лимоновият сок, наситненият джоджен, медът и солта. Салатата се залива и се оставя да престои 20 минути на студено, след което се сервира.


Салата от патладжан

3-4 патладжана (500 г)

за дресинга:
100 мл зехтин
3 с. л. лимонов сок
1 ч. л. горчица
10 листа пресен босилек (1 с. л. сух)
белено слънчогледово семе
сол на вкус

1. Приготвя се дресингът, като счуканият чесън се поставя в купа и към него се прибавят зехтина, лимоновият сок, горчицата и се разбива с тел. Накрая се добавят листата ситно нарязан босилек (сух).
2. Патладжаните се нарязват на колелца, посоляват се и се оставят за 30-40 минути, за да се изцеди горчивият сок. След това се изплакват, подсушават се и се подреждат в тава. Намазват се с част от дресинга.
3. Пекат се от двете страни по 5-8 минути в предварително загрята на 220 градуса фурна. При обръщане повторно се намазват с дресинга. Изпечените патладжани се подреждат в дълбока чиния във формата на кръг. Намазват се с останалия дресинг и се поръсват със счукано слънчогледово семе.


Салата от печен лук с царевица

2 глави бял кромид лук
2 глави червен лук
200 гр сварена царевица
4-5 бр. печени червени чушки

за дресинга:
4 едри скилидки чесън
4-5 стръка магданоз
3 стръка копър
8 с. л. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1 ч. л. горчица
сол на вкус

1. Необелените скилидки чесън и нарязаният на колелца лук се изпичат върху скара или грил тиган. Лукът се запича по 5-8 минути от всяка страна.
2. В купа се смесват зехтина, лимоновия сок, горчицата и солта. Добавят се наситнените магданоз и копър, обеленият и счукан (скълцан) чесън.
3. Царевицата и нарязаните надребно чушки се поставят в купа и се овкусяват с дресинга. Лукът се подрежда в чиния и се поднася като канапе на овкусената салата.



Салата от праз с картофи

750 г картофи
4 стръка праз
2 стръка пресен лук
5-6 стръка копър

за винегрета:
6-7 с. л. зехтин
3 с. л. лимонов сок
2 с. л. горчица
сол

1. Картофите се почистват, варят се на пара и се нарязват на кубчета.
2. Празът се нарязва на колелца с дебелина 1-2 см. Бланшира се за кратко (2-3 минути) в кипяща подсолена вода, след което се охлажда със студена вода. Поставя се в купата заедно с наситнените стръкове пресен лук и копър.
3. В купа се смесват горчицата и зехтина. Щом стане хомогенна смес, се налива лимоновия сок и солта. Разбива се.
4. Салатата се залива с готовия винегрет и се разбърква. Преди консумация е добре да престои в хладилник.



САЛАТА ОТ РОДОПСКИ БОБ

250 гр родопски боб
5 глави стар лук
2 моркова
зехтин
лимонов сок
сол, черен пипер, джоджен, чубрица, суха червена чушка

Накисвате за една нощ боба. След това го сварявате заедно с две глави лук и двата моркова. След като е уврял (родопският винаги си остава леко твърд и леко хрупкав), изцедете водата и добавяте всички подправки. Добвяте 3-те глави ситно нарязан лук, зехтин и лимонов сок на вкус. Охлаждате в хладилника.



Салата от соеви кълнове

250 г соеви кълнове

за дресинга:
4-5 стръка копър
2 капки чили сос
2 с. л. лимонов сок
1 с. л. зехтин
1 с. л. стафиди
1 с. л. соев сос
1 щипка сол

1. Зехтина, лимоновия сок, солта и стафидите се смесват и се разбиват. След това се наливат соев и чили сос, добавя се наситненият копър и се разбърква добре.
2. Соевите кълнове се заливат с готовия дресинг. Салатата се разбърква хубаво и се сервира.


Източник: интернет с леки модификации

# 14
  • Мнения: 49
Салата от чушки по марокански

4 чушки
2 домата
2 скилидки чесън
5 клонки магданоз
3 с. л. зехтин
1 ч. л. кимион
лимонов сок
сол


1. Чушките и чесънът (заедно с обелките) се изпичат на скара. След това се белят и се нарязват на малки кубчета. Към тях се добавят и нарязаните домати.
2. Подправят се с лимонов сок, зехтин, сол, кимион и ситно нарязан магданоз. Сипва се в салатиера. Разбърква се хубаво и се сервира.



Салата "Триколи"

1/2 кг зелен фасул
1/2 кг червено цвекло
3–4 моркова
1 ч. л. копър
пера зелен лук за декорация

за дресинга:
1 с. л. горчица
2 скилидки чесън
6 с. л. зехтин
2 с. л. лимонов сок
1/2 ч. л. сол

1. Фасулът се измива, почиства се от конците, вари се на пара, нарязва се, охлажда се и се разбърква заедно с настърганите моркови и цвекло.
2. Чесънът се счуква, смесва се с всички останали продукти за дресинга и се разбърква добре. С готовия дресинг се залива салатата и се разбърква.
3. Салатата се консумира охладена, като непосредствено преди сервиране всяка порция се поръсва с накълцан копър и пера зелен лук.



Спанак чорба

750 г спанак
1 връзка пресен лук
3 сухи чушки
1 ч. ч. кафяв ориз
5 с. л. зехтин
1 с. л. пълнозърнесто брашно
1 шепа маслини
1 голяма щипка девесил
магданоз за поръсване
сол на вкус

1. Лукът се нарязва наситно. Залива се с 2 л студена вода.
2. Прибавят се нарязаният наситно спанак, начупени сухи чушки и сол. Кипва се и се вари 10 минути. Прибавя се изчистеният и измит ориз. Вари се още 15 минути.
3. Слагат се подправките и маслините и се вари 5 минути. Маха се от огъня. В зехтина се разтваря брашното, разрежда се с чаша студена вода и се прибавя в супата.


Спаначена салата с печен червен лук и сусамов винегрет

4 глави червен лук
200-250 г пресни спаначени листа
зехтин за намазване

за винегрета:
1 с. л. сусамово семе
бялата част на 1 стрък чесън
1 к. ч. сусамово олио
3 с. л. лимонов сок
2 ч. л. мед
1 с. л. горчица
1 с. л. тъмен соев сос
1 ч. л. сол
бял пипер на вкус

1. Лукът се нарязва на шайби с дебелина 1 пръст и се запича без мазнина на грил тиган или скара. Когато се запекат от едната страна, шайбите се обръщат и върху запечената страна на всяка се капва зехтин.
2. Спанакът се измива, подсушава се, свива се на руло и се нарязва на тънки ивици. След това се прехвърля в купа, сипват се печените шайби лук и се разбърква.
3. Сусамовото семе се запича в сух тиган. След това се прехвърля в блендер, добавят се всички останали продукти за винегрета и се разбива. При сервиране всяка порция салата се полива с винегрета.

Общи условия

Активация на акаунт