Давате ли ядене на децата между храненията?

  • 4 519
  • 105
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 614
Майка ми беше с нас 10-тина дни по празниците и имахме доста спорове по този въпрос. По принцип дъщеря ми има много строг хранителен режим - закуска, обяд, следобедна закуска, вечеря и мляко преди заспиване. Така е откакто съм я захранила преди година. Единственото изключение е плод към 10 часа, преди голямата обедна разходка, за да има енергия и да не огладнее много до 13 ч., когато обядва. Или по време на разходката някоя бисквитка.  Зрънчовци, солети, чипсове, шоколади, опитване от това и онова на масата, "щото виж как гледа яденето и колко сладко си хапва от козунака" - категорично съм против! Първо, смятам, че при едно пълноценно и добре подбрано основно хранене детето едва ли има нужда от нещо допълнително след час-час и половина; второ - смятам за много вреден навика постоянно да се тъпче нещо в устата, защото му е сладко на детето. Оттам следват проблеми с теглото, затлъстявания и пр., които биха нанесли много по-големи вреди за здравето и психиката му след време. Разбира се, не съм някаква крайна маниачка, ако прояви интерес към храната ни, давам да опитва, но не и да се тъпче, след като е яла само преди час.

 Много ми е трудно обаче да спра поривите на баба й, разбирам я, защото сигурно няма по-приятна гледка за бабите от широко отворената уста на внучето, което с охота приема всичко, което пу подаваме  hahaha Онзи ден бях с малката до магазина и тя си взе от щендера на касата една кутийка с детски шоколадчета Киндер, купих й го, никога не беше опитвала и нямах нищо против да опита. Естествено, услади й се много, как иначе  Laughing, и баба й така се разтопи от гледката, че само чака да изляза от стаята и да й набута още едно шоколадче  ooooh!. Това половин час преди обяда. Посдърпахме се леко и тя ми каза, че само съм лишавала детето от неща, които му се ядяли.

Смятате ли, че съм твърде крайна?  newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 12 051
Цеце не си крайна, според мен. Аз не давам нищо между храненията освен подове между закуската и обяда. Старото поколение, незнайно защо, много си падат по тъпченето на децата с всякакви неща, особено шоколади. Тези "похапвания", обикновено с боклуци, създават лоши навици, развалят апетита за основните хранения и наблъскват детето с излишни захар, сол и празни калории. Чудно ми е защо по градинките всички деца дъвчат по нещо, но явно има някаква причина. На детето може да му се усладят много неща, но родителя решава какво е необходимо и полезно, и какво не. Бабите и дядовците трябва да спазват правилата на родителите. Как да стане това е друг въпрос.  Wink

За да не стане като в други теми искам да кажа, че това е моето мнение и с него не оценявам негативно различните родителски мнения и подходи.  Peace

# 2
  • Мнения: 99
Аз не давам нищо между храненията  Peace

# 3
  • Мнения: 27 524
Давам  Blush

# 4
  • София
  • Мнения: 12 554
Кало рядко иска нещо между храненията, но ако поиска му давам. Не се чувствам виновна, нито пък го смятам за нещо супер нередно.

# 5
  • Мнения: 46 488
На тази възраст ядеше на поискване, 3 твърди хранения, по нейн си час + мляко и плодове на поискване м/у тях, 1 литър мляко изпиваше за деня.

Сега в почивните дни пак е на поискване, но рядко се сеща, свикнала е да се води по нуждите си и знае, че когато е гладна, може да яде, колкото иска, не е нужно да чака час, за да благоволя да задоволя нуждите й.

# 6
  • Мнения: 798
Аз се опитвам да следвам принципа: плодове, зеленчуци и ядки никога не отказвам. И той не се и сеща особено, когато сме вкъщи. Но баби, лели, та и таткото понякога много развалят принципите ми, ама нали са за това  Mr. Green
Най-мразя детето като мине покрай масата да му се набута нещо в устата без дори да е направило знак, че иска.  #Cussing out Но, моята гордост - понякога го изплюва и казва - не ми се яде!
Опитвам се да го науча не толкова на режим под час, колкото сам да усеща кога е гладен и кога не. Ако поиска бисквита питам - гладен ли си? - ако е "да" - ок, значи първо ще обядваш и после ще хапнеш една бисквита (с надеждата да забрави за нея)
Цецето, и мен ме обвиняват, че съм крайна, ама аз не се уморявам да обяснявам, че добрите навици за хранене сега се създават, та даже и на себе си повлиях покрай детето  Peace

# 7
  • Перник
  • Мнения: 396
Давам Blush Синът не е много редовен с храненето, особено около зъбките. И знам, че така поне нещо му е влязло в коремчето - ябълка, банан, солетки... Знам, че не е правилно. Надявам, се като минат и тези зъбки, вече нещата да се орегулират Peace

# 8
  • Мнения: 67
И аз съм давала на децата си друга храна между  храненията зрънчовци шоколадчета... И сега е така. Не виждам нищо нередно.  

# 9
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203

Давам. Без да се червя  Wink

# 10
  • София
  • Мнения: 44 028
яде и пие между храненията, няма навика обаче постоянно да тъпче нещо в устата.....
общо взето се държа с него както с мен, когато изпитва нужда - да яде...проблем с теглото "имаме" , но в обратната посока....13,5 кг е на 3,5 години......

# 11
  • Мнения: 4 187

Аз също! Няма проблеми с храненето.

# 12
  • Мнения: 11 891
Поради подобен спор, описан от авторката, по празниците у нас стана голям панаир.
Защото сега пък започнахме да се "надцакваме" кой от кого по-здравословна концепция има за храненето на детето.
На въпроса- не, не давам.Независимо, че синът ми е по-скоро злояд и с поднормени ръст и тегло.Няма нужда да превръща храната във вид развлечение, нито да създава атракции колко сладко си похапва бисквитка или шоколад.Майка му, т.е. аз достатъчно си патя от моята пристрастеност към сладките неща и храната като развлечение и награда.Нямам наднормено тегло, но навикът ми да се "награждавам" със сладкиши, особено след труден работен ден или пък при отлагане на неприятни задължения ме измъчва достатъчно, за да го предавам и на детето.Но  и не следя под лупа всяка "нерегламентирано изядена троха".Защото също е крайност.

# 13
  • Мнения: 284
баба й така се разтопи от гледката, че само чака да изляза от стаята и да й набута още едно шоколадче  ooooh!. Това половин час преди обяда. Посдърпахме се леко и тя ми каза, че само съм лишавала детето от неща, които му се ядяли.
Смятате ли, че съм твърде крайна?  newsm78

И аз съм имала подобни проблеми с баби, които се явяват да видят внучето си малко преди обяда и държат да му набутат в ръцете, каквото са му донесли. В един момент не издържах и теглих една лекция за отговорността - в смисъл, че възрастните хора не мислят за бъдещето на детето, защото тяхната лична житейска перспектива е твърде къса, но животът на детето тепърва започва и не бива да се скъсява според перспективата на бабите. Майка ми ме гледа много стреснато първия път, когато й обясних, че се държи безотговорно. След година-две пак се наложи да държа тази лекция - сега вече тези изцепки са значително по-рядко.

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Давам, но вечер преди лягане не давам нищо, особено течности.
Те така или иначе си ядат около едни и същи часове, но един сладолед, плод, ядки не съм отказвала.
Ограничавам шоколада и яйцата доколкото ми е възможно заради обриви, иначе нямам против в умерени количества.
Нямам проблеми с бабите, те са достатъчно разумни, особено едната, познайте коя Wink

Общи условия

Активация на акаунт