На вас смятат ли ви гостите?

  • 6 086
  • 67
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 380
Не, не ни смятат гостите, но дъщерята я смятат от деня на раждането и, за цяла такса!  Mr. Green
Покажи им чл. 9 ал. 4 и 7 от Правилника за реда и управление на етажната собственост. Там пише, че деца до 3 години не плащат такса, а от 3-6 - 50 %.
Благодаря...и аз ще кажа на нашия домоуправител.....

# 46
  • Мнения: 221
Не ни смятат гостите,но ние не плащаме на човек,а квадратура.

# 47
  • Мнения: 721
смятам за редно да се плаща на човек, не е логично според квадратурата или на апартамент.това е ток за коридори, ток за асансьор и чистачка все пак.ако аз живея в 100 кв. но съм сама не е логично да плащам повече пари за въпросните сметки от др.семейство в 60кв. където са 4-ма човека.те много по често ще ползват стълбищното осветление, асансьора и ще цапат четирима.децата до 3 год. ги изключвам

# 48
  • Мнения: 1 418
Идиоти винаги ще има.Не си образувай нерви.
Просто откажи да плащаш,докато не корегират
бройката.

# 49
  • Мнения: 110
Не! Гостите са си гости

# 50
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
A при нас е на апартамент  Peace. Мисля , че е по-добре. Дали вътре живеят 2 или 10 никой не се интересува. ...
И при нас е така.
Няма недоволни, освен една новодомка(идва от София), която се опита да каже, че е сама, но аз и обясних, че няма смисъл да прави проблем за няколко стотинки в повече и че преди да се нанесе, пари от баба й не сме взимали, като толерантност към жената с малка пенсия.

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 3 077
смятам за редно да се плаща на човек, не е логично според квадратурата или на апартамент.това е ток за коридори, ток за асансьор и чистачка все пак.ако аз живея в 100 кв. но съм сама не е логично да плащам повече пари за въпросните сметки от др.семейство в 60кв. където са 4-ма човека.те много по често ще ползват стълбищното осветление, асансьора и ще цапат четирима.децата до 3 год. ги изключвам
абсолютно правилно!

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 292
Закон за етажната собственост ..има препратка  Peace
http://www.otgovor.bg/74178/noviyat_zakon_za_upravlenie_na_etajn … _sobstvenost.html

Част от него :

Консумативни разходи и разходи за текущо поддържане
Чл. 51. (1) Консумативните разходи и разходите за текущо поддържане за общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците и обитателите.
(2) Деца до 6-годишна възраст и обитатели, които пребивават в етажната собственост не повече от един месец, не заплащат разходите по ал. 1.
(3) Собственик или обитател, който отсъства повече от един месец, заплаща за времето на отсъствие 50 на сто от консумативните разходите по ал. 1. За отсъствието се уведомява писмено председателя на управителния съвет (управителя).
(4) Когато по решение на общото събрание на собствениците или на сдружението в сградата има портиер, разходите за него се разпределят при условията и по реда на ал. 1 и 3.
(5) Собственици или обитатели, които упражняват професия или извършват дейност в етажната собственост, при която достъпът на външни лица е по-голям от обичайния, заплащат консумативни разходи до петкратния размер на разходите по ал. 1.
(6) Собственици или ползватели на магазини, ресторанти, производствени, стопански и други помещения с нежилищно предназначение заплащат консумативните разходи в размера по ал. 5.
(7) Собственици и обитатели, които отглеждат в етажната собственост животни, подлежащи на извеждане, заплащат консумативни разходи за всяко животно в размер като за един обитател.

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Закон за етажната собственост ..има препратка  Peace
http://www.otgovor.bg/74178/noviyat_zakon_za_upravlenie_na_etajn … _sobstvenost.html

Част от него :

Консумативни разходи и разходи за текущо поддържане
Чл. 51. (1) Консумативните разходи и разходите за текущо поддържане за общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците и обитателите.
(2) Деца до 6-годишна възраст и обитатели, които пребивават в етажната собственост не повече от един месец, не заплащат разходите по ал. 1.
(3) Собственик или обитател, който отсъства повече от един месец, заплаща за времето на отсъствие 50 на сто от консумативните разходите по ал. 1. За отсъствието се уведомява писмено председателя на управителния съвет (управителя).
(4) Когато по решение на общото събрание на собствениците или на сдружението в сградата има портиер, разходите за него се разпределят при условията и по реда на ал. 1 и 3.
(5) Собственици или обитатели, които упражняват професия или извършват дейност в етажната собственост, при която достъпът на външни лица е по-голям от обичайния, заплащат консумативни разходи до петкратния размер на разходите по ал. 1.
(6) Собственици или ползватели на магазини, ресторанти, производствени, стопански и други помещения с нежилищно предназначение заплащат консумативните разходи в размера по ал. 5.
(7) Собственици и обитатели, които отглеждат в етажната собственост животни, подлежащи на извеждане, заплащат консумативни разходи за всяко животно в размер като за един обитател.

Много ми е интересно как ще измъкна от кучкарите цяла такса. До сега плащаха половин.
А по повод гостите разбира се, че не се заплаща нищо.

# 54
  • Мнения: 1 740
A при нас е на апартамент  Peace. Мисля , че е по-добре. Дали вътре живеят 2 или 10 никой не се интересува. Знае се таксата е толкова и никой не спори, гости кога идвали и колко време спали .
и при нас е така

# 55
  • на майната си
  • Мнения: 425
До гостите не стигнаха, но преди години, правихме ремонт и едни новодомци по същото време ремонтираха. Та идва каката и се опитва да ми натресе някаква сметка за асансьор на целия блок - така били решили - ние двете семейства да я поемем  Shocked.
Изсъсках и, че и нейната бабка барабар с другите пенсии ползват асансьора по 100 пъти на ден - ама не им правим проблем - та се сапикясаха.
Егати наглеците. Да се съберем и решим проблема с покрива не можем, ама щом е за пре.би другарче са мнооого задружни.

На член от семейството плащаме и смятам, че така е редно - а това спрямо изразходвания ток... думи нямам каква глупост. Навират се по 5 семейства в кутийка, палят по една духалка, пускат бойлер 1 седмично и плащат 20-30 лв зимата  Rolling Eyes - това критерий за какво е? Пестеливост може би Simple Smile.

# 56
  • Sofia
  • Мнения: 8 221


На член от семейството плащаме и смятам, че така е редно - а това спрямо изразходвания ток... думи нямам каква глупост. Навират се по 5 семейства в кутийка, палят по една духалка, пускат бойлер 1 седмично и плащат 20-30 лв зимата  Rolling Eyes - това критерий за какво е? Пестеливост може би Simple Smile.
Редно е да се плаща на член от семейството Peace И в новият закон е така.

# 57
  • Мнения: 4 406
тъъй. значи, ще пратя сметка за вход на местното полицейско управление. всеки ден идват да проверяват един "сгазил лука" съсед, който е под домашен арест. с асансьора се возят, разбира се, и етажната площадка търкат.

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
тъъй. значи, ще пратя сметка за вход на местното полицейско управление. всеки ден идват да проверяват един "сгазил лука" съсед, който е под домашен арест. с асансьора се возят, разбира се, и етажната площадка търкат.
Не полицейското управление а този дето е сгазил лука ще трябва да плаща повече Laughing Подобен е случаят на авторката.

# 59
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Пускам тази тема, защото съм много афектирана и не знам с право или не. Значи, общия ток и пари за чистачка в нашата кооперация до скоро се плащаше процентно на изразходвания ток, като ние с най голяма сметка, лятото 80-100 и зимата 250-300 винаги плащахме най-много

Схващам написаното така - съобразно сметките ви за ток
в апартамента плащате и общия ток за стълбищното осветление
 и чистачка  Shocked Shocked
Това е абсолютно некоректно. При нас се плаща на човек в
апартамент фиксирана на събрание сума, заплатата на чистачката
се предлага и гласува. Според новия Закон за етажната собственост
с чистачката се СКЛЮЧВА ДОГОВОР. Купи си книжката и виж къде
ви прекарват, вашето ръководство това лято ще почива на
Хавайските острови  Joy Заплаши ги със съд.
 

Общи условия

Активация на акаунт