Дали раничките по зърното ми са от млечница?

  • 1 265
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 656
Знам, че има такава информация в Библиотеката, изчетох я.. Със сигурност имам млечница по зърната  Sad - имам си обичайните симптоми като сърбежи, зачервени и втвърдени зърна. Но раничките по едното зърно се появиха вчера, след доста продължително сукане от тази гърда и не особено удобна поза за мен (нещо изтървах положението, бяхме си легнали и нямам и идея точно колко е сукал малчо, но бая ще да е било..). Та въпросът ми всъщност е - възможно ли е въпреки наличието на млечницата раничките ми да са от сукането?? Мажа с дактарин (така ми беше казала педиатърката - и себе си да мажа с дактарин), но не помага особено, не че чакам за 1 ден нещо да се случи, ама чак пък толкова хич да няма действие. Та взех да се съмнявам въобще дали са от гъбите. Какво ще ми препоръчате? Освен излагането на слънце, това няма как да стане  Wink Оставям и кърмата да съхне, гледам да си "проветрявам" гърдите колкото се може повече, но явно и това не действа. Дори и не знам към какъв лекар да се обърна  Laughing  newsm78

Хайде, чакам предложения  Hug

# 1
  • Мнения: 8 242
Според мен са ти от сукането..
А за млечницата - бебето има ли ? Защо реши, че е точно млечница? Точно всичко може да е от неправилна поза за сукане - още ми стават такива като ме надъвче повече  Confused
А и .. мажи си дактарин.. ама за 1 ден няма да минат определено  Rolling Eyes за 3-4 би трябвало да почувстваш облекчение.. Сменяй позите, така че да не се натоварва разранената част на зърното - т.е. кърми го от обратната страна на гърдата - футболна топка примерно, или пак легнали, но бебето в противоположна посока..

# 2
  • Мнения: 656
Ами не знам, честно казано, защо реших, че е от млечницата  Thinking  Бебето няма в момента, имаше, но мина с дактарина, пък моите зърна хич не се повлияха. Спират да болят за известно време, но пак са розово-червени.. И аз тази вечер се замислих за топката, ще пробвам през нощта да видя дали няма да боли по-малко. Благодаря  Hug А как така легнали, но бебето в противоположна посока? - с главата към краката ми ли?  newsm78 Брей, нямаше да се сетя сама  Laughing

# 3
  • Мнения: 8 242
Просто си го"повърти" докато захапе по-безболезнено Simple Smile Е, така че и на него да му е удобно де  Laughing
И на мен ми се случат такива болящи и неболящи периоди.. особено около цикъл  Rolling Eyes Ама не им обръщам вече особено внимание Simple Smile

По-скоро ги мажи с Лансинокс или нещо подобно (с ланолин) - мисля, че повече ще помогне от дактарина.
Дано бързо да мине  Hug

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Има още няколко неща, които можеш да направиш по въпроса - едното е да мажеш или пръскаш зърната със сребърна вода (има във всяка аптека, спрей или вода Аркол). Като позараснат раничките (иначе много ще боли!), можеш да си вземеш разтвор на Натриев бикарбонат - има го на ампули в аптеките, или да си приготвиш сама разтвор на хлебна сода (1 ч.л. на 150 мл вода) и с него да обтриваш зърната след всяко хранене. Млечницата мрази слънцето и въздуха, така че колкото по-на въздух стоят зърната, толкова по-добре - а ако имаш възможност малко да ги подържиш изложени на слънце (за 4-5 мин), още по-бързо ще стане.

Възможно е обаче въобще да не става въпрос за млечница - бактериалните инфекции на гърдата имат същите симптоми и много по-често причиняват нараняване на епитела, отколкото млечницата, така че най-разумното е да си искаш направление за дерматолог и да видиш той какво ще ти препоръча.

# 5
  • Мнения: 656
Хедра, благодаря и на теб!  Hug

Засега терапията с Лансинох като че ли дава резултат - не ме боли толкова  Grinning Ще почна и със сребърна вода да пръскам, пък дано ускоря процеса  Praynig  А това с натриевия бикарбонат за млечницата ли е? Може действително да отида на един лекар, че то толкова време се влачим вече, че направо ме заболя главата  ooooh!

Благодаря, след някой и друг ден и с друг проблем може да ви занимая  Sad, но нека видим как се развиват нещата..

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Содата е пак за млечницата, да - но не слагай разтвора върху разранено, защото много боли. Цитросепт също може да се ползва срещу млечницата (2 капки, разтворен в 1 с.л. зехтин и се маже след всяко хранене), но и той не може да се слага върху разранено, пък и горчи ужасително и трябва да се отмива - и пак може да му е горчиво на детето (напълно безопасно е и даже е полезно, но наистина горчи ужасно).
Иди наистина на лекар - нека да се прецени за какво става въпрос и дали не е бактериална инфекция (сребърната вода помага и за двете), пък и лекарят може да ти предпише по-адекватен препарат. Дактарин орал гел НЕ е подходящ за третиране зърната на майката при млечница - формулата му се освобождава по друг начин, все пак е предвиден за устата и всичката захарна маса, която е в него, затруднява третирането на кожата. А ако е бактериална инфекция, тогава си трябва съответния медикамент (често е антибиотик в съчетание с кортикостероид) - локалното им приложение е ок, стига да отмиваш преди кърмене с вода.

# 7
  • Мнения: 656
Хедра,  Hug
Асето също ми беше казала за цитросепт, но това беше когато се появи в началото млечницата. Мен обаче още ме е страх да се мажа с него. Не съм пила, но много приятели описват колко адски горчиво е и ме е страх, че и на бебо каквото и да направя пак ще му горчи и няма да иска да суче. Нали казват, че като се смеси с мляко не се усеща толкова горчивият му вкус. Та виж сега каква светла мисъл ми хрумна - ако го измивам с кърма? или пък директно с краве мляко и после вода?  newsm78 Laughing Ох, ще си помисля за цитросепта, действително се притеснявам. Най-много аз да го пия.. (то нали и без това пише да се комбинира с вътрешен прием, та поне това да направя). А за лекар - честно казано нямам идея кога и как ще мога да отида, но ще намеря време и начин все някак..

Засега като дозарасне раничката ще почна със сребърната вода и содата, пък дано помогнат. Още веднъж благодаря!  Hug

Може ли да те питам нещо доста встрани от темата? Виждала съм да пишеш по колко с.л. трябва да пишка някое бебе на еди-каква-си възраст.. Може ли да ми кажеш за моето долу-горе каква е "нормата"?  Simple Smile И къде мога да следя, т.е. има ли някъде нещо като таблички или де да знам? Имам чувството, че почна да пишка по-малко, особено през нощта - уж взе по-дълго да спи, а памперсът му не е чак толкова мокър.. Иначе си е добре, жизнен, яде си (уж, ама това е друга тема, та засега само за пишкането ме интересува)..  Hug

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Тези работи със с.л. на памперс са само за бебетата до 3-4 седмична възраст. За големите е вече много различно и няма как да се каже - важното е детето да е здраво, жизнено, кожата да е с добър тургор и да си пишка. Ако чак много ти се занимава, можеш да направиш теста с мокрите салфетки - слагаш парче салфетка в памперса и през 15 мин надничаш да видиш дали е мокра. Като е мокра, отчиташ едно пишкане и я сменяш - и така, докато докараш 8 пишкания, после спираш вече да броиш Laughing (т.е. минимумът за нормално е 8 пишкания за 24ч, реално обаче децата пишкат много повече пъти).

# 9
  • Мнения: 656
Мерси, значи щом е различно за "големите" спирам да се притеснявам за това  Hug Ох, златна си  Hug

Общи условия

Активация на акаунт