Заспиване след кърмене или след боръстване - как е при вас?

  • 2 571
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 379
Така, ето какъв въпрос ме измъчва...

Днес прочетох в една книга (хич нелоша между впрочем, от български автори, модерни съвети, с малки изключения), че бебето не трябва да се слага да спи след хранене, а след бодърстване. Авторите препоръчват следния режим (като последователност) - хранене, бодърстване, сън и пак така...

Аз обаче с Гого имах съвсем друг режим, който той разбира се си беше направил - значи той така откъртваше на гърдата, че нямаше начин да го събудя дори за оригване (поради което само го гледах дали няма да повърне и да се задави, та не ми оставаше време за друго, но това е друга тема  Mr. Green). Та неговият режим определено беше кърмене, спане, бодърстване и т.н.

С Ники сега обаче е различно (ех, колко ми се иска да е същото, че поне няма изненади, да, ама не - вярно било, че децата са различни Simple Smile). Той си цока много успешно, на поискване, дори все още няма кой знае какъв режим, макар че започват да се проявяват наченки на статукво - което е добре. Като цяло сутрин има едно по-дълго бодърстване, после се въртят последователно. Но определено не е от тези, които откъртват на гърдата. Нахранва се и после иска да си играе, да гука и да се смее. Да, но като приключи с играта, не заспива сам, ами започва да си смуче ръцете, да мрънка и да приплаква докато не го взема, когато се залепя пак за гърдата и заспива... само за да се събуди 5 минути, след като съм го оставила в креватчето.

Накратко, въпросът ми е как е/е било при вас, при изключително кърмени бебета - кога са заспивали и изобщо какъв "режим" са имали бебетата ви в това отношение? И се чудя - какво да направя, че да заспива по-дълбоко... (освен разходката навън и столчето за кола и слинга)

# 1
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Дъщеря ми е на почти 5 месеца, кърмена на поискване. До момента няма никакъв режим. Яде по 7-8 пъти в денонощие 2 от които през нощта. Мога да кажа, че само нощем спи, докато суче, т.е. изобщо не се буди. Усещам, че е гладна по това, че започва да си лапа ръцете на сън. Тогава я кърмя и тя продължава да си спи. През деня обаче никога не заспива на гърдата. Яде с ококорени очи  Simple Smile После си играе или ако й се спи мрънка нещо, но не заспива сама. Голям зор е да я приспя. Разнасям я, люлея, пея и така докато заспи, за да се събуди половин час по-късно. Като цяло в денонощието спи 9-10 часа, което ми се струва крайно недостатъчно, но като споделих на педиатъра той ми каза, че вероятно ще започне да спи повече като я захраня. Доста мнения съм чела, които твърдят точно обратното. Остава само да се надявам да е прав.

# 2
  • Мнения: 8 242
Никога не е имал режим за кърменето и спането.. И никога не е обичал да спи особено..
Общо взето докато сучеше задрямваше, махнех ли го от гърдата реввввв.. и пак смук-смук.. Simple Smile
Като поотрасна - кърменето + носене и полюшване беше единственият начин да го приспя.. и то пак мнооого трудно..
Като порастна още повече - пак винаги заспива само с кърмене, но само 1-2 пъти дневно..

Общо взето - колкото по-големи стават, толкова повече бодърстват..
А кърменето е чудесен начин за приспиване Simple Smile

Как ли пък ще заспи, ако е било будно 2 часа и е огладняло..  newsm78

# 3
  • Мнения: 3 379
duhi_puhi, точно това е проблема (ако може да се нарече проблем изобщо) - че не заспива реално на гърдата, а си боръдства след кърмене. А когато му се приспи, се унася на гърдата, но не достатъчно и се събужда... Той сега е на два месеца и дефакто през деня му се събират не повече от 3-4 часа сън, което според мен е малко за толкова малко бебе. Иначе нощно време няма проблем нито с приспиването, нито с кърменето - дори от 2 седмици насам прави пауза от по 6-7-8 часа през нощта.

*&*aBuTiKon*&*, явно не ти е лесно, дано се оправи наистина.

Не държа на режим, с Гого не съм правила, но той сам си направи. Той си заспиваше на гърдата до последно, а го кърмих 3 години. За поотрасналите бебета режимът внася някаква сигурност от последователността на действията - не говоря за режим под час, а по-скоро за последователност на различните действия - хранене, спане, игра... Сега се чудя дали е нормално тази последователност да е хранене, игра, спане и ми е интересно има ли такива (кърмени) бебета...

# 4
  • Мнения: 340
Каквото иска - това прави. Не се притеснявам дали спи достатъчно или нещо подобно. Ако му се спи - ще спи.
Обикновено, като се събуди е гладен и яде. След това се забавлява поне един час след което пак спи. Но доста често има промяна. Децата не са роботи, че да следя под часовник какво прави.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Първите два месеца бяха придружени със силни колики и съня беше щастие,което се случваше рядко .Имаше повече носене , люшкане,милване Heart EyesОт втория месец нататък започна хранене на 3 часа, но никога не заспива след нахранване .Първо има игра, песни , шезлонг.Започне ли мрънкане,  значи е време за сън.Понякога заспива сама като я сложа в леглото,понякога е гушкам и се унася , а понякога заспива под активаната гимнастика или  на шезлонга. Напоследък прави хранене между 4 и 5 сутринта .Само тогава заспива ,докато суче , в останалото време това не се случва изобщо.Не само децата са различни, ами и самото дете в различни периоди е различно и непредсказуемо .

# 6
  • Мнения: 857
При нас е нещо средно, но повече се унася на гърдата и заспива след това. Мога да кажа, че има дни, в които спи повече и други, в които бодърства повече. Аз доста често предлагам да суче, в много случаи, за да се успокои.
Нощем спи с мен и като огладнее се размърдва. Тогава му предлагам, но не суче повече от 10 минути, което си е само за да усети че не е сам и да се успокои.
Не гледам часовник, нито часове. Детето само подсказва какво и как иска.
Малко "еретично" според повечето познати, защото е на свободен режим, а не със строги граници - ядене на 3 часа. 4 пъти спане през деня и тем подобни  Grinning.

# 7
  • Мнения: 10 965
SZA, като ти гледам линийките, си с двойно по-голям опит от мен, но все пак - схемата "ядене-бодърстване-спане" е немислима при моето дете, от деня на раждането си се бори със съня и ако не използвам дремките по време на/след кърмене, няма да мигне денем.

На вашата възраст ми спеше веднъж 2.5-3 часа с повиването на Карп и приспиване чрез люшкане - обикновено след храненето в 10-11 сутринта, и веднъж привечер, по-кратко, в ръцете ми, пак след кърмене. Това беше и най-щастливият период в сънищата ни Grinning

Никога не е заспивала сама в легло, а от 4-месечна дори не е припарвала там за спане - ни денем, ни нощем. Ползваме го понякога за кошарка за игра денем, за кратко.

Имало е и периоди, в които е спала, само ако зърното е в устата й.

В момента спи нещо като веднъж след кърмене до мен на спалнята (успявам да се откача и наместя по-удобно до нея, но ако стана, рипва след 10 мин максимум), веднъж навън с постоянно возене и евентуално още 30-ина минутки на някое привечерно кърмене, ако е много уморена. Първите два съня също са максимум по час.

Така като си правя оценка на перспективите -. да се подготвя за случая на Духи...   Thinking

# 8
  • Мнения: 1 174
[ Сега се чудя дали е нормално тази последователност да е хранене, игра, спане и ми е интересно има ли такива (кърмени) бебета...

Има, има  Wink Точно така е и Мартин. Кърмя - после не заспива в 90% от случаите, а си играе, гука, но по накое време като не му чувам гласа и го погледна - виждам, че е заспал. Ето днес го кърмих към 2ч. следобед, после го оставих на шезлонга да си лапа една гумена играчка и преди малко поглеждам - той спи. Ще спи около час и половина и после ще се събуди гладен и като се наяде пак ще играе. Приспивам го с кърмене само вечер около 8-9ч. и през нощта като се размрънка - яде и заспива пак. Това е до 7-8ч. сутринта, после яде и будува.
Опитай да даваш биберон залъгалка като се нахраните, може би така сам ще заспи и няма да се налага да го кърмиш наново за приспиване. Ако го оставиш без да му обръщаш внимание не му ли доскучава и да заспива ?

ПП Малка поправка - понеже твоето бебче е на 2 месеца, тогава Мартин заспиваше само и единствено с кърмене, но спеше доста - на ден му се събираха буден около 3-4 часа. Това, което пиша по - горе се отнася за периода от 4 -тия месец насам. Може и при теб да се променят нещата като порасне.

Последна редакция: ср, 22 апр 2009, 15:22 от rosy_bosy

# 9
  • Мнения: 1 029
Параход, все едно за нас чета.Същата работа сме във всяко отношение.Слава Богу, че и аз все мисля, че няма такъв случай.Та спокойно, като ги отбием нещата ще се променят явно. Grinning
Аз заради проблемите с акото не смея да и давам друго като се буди в просъница, че всички лекари казват че е добре да си я кърмя колкото мога повече.Ние дори не я научихме с люшкане и ако не заспи вечер на гърдата, следва "тати с топката".Това е негов номер на една тренировъчна топка подскачат двамата и пеят любимите руски детски песнички.Така се приспиват и двамата. Laughing
Иначе спи от седмица сутрин по 30минути и следобед- по 2-3 часа само вкъщи вече, но пак като нон стоп се буди и се успокояваме.Реших да пробвам все пак с вода, да видим ще ми мине ли номера.Но съм щастлива, че все пак вече не тичам по улиците за да спи.  Wink

Последна редакция: ср, 22 апр 2009, 15:45 от Danidan

# 10
  • Мнения: 10 965
Данидан, малко офтопик, но същата топка и таткото спасяваха и нас в периода на коликите  Hug И руските песнички слушаме!

# 11
  • Мнения: 1 029
хахахаха, вярно ли... трябва да ги запознаем  Grinning Laughing

# 12
  • Мнения: 267
И моят заспива на гърда (или след сукане по-скоро), или изобщо не заспива.  През деня имах успех, ако е спокоен да го сложа в леглото, дори и да не заспи си стои без да реве, но абсолютно всеки път ми връща по малко мляко, докато си шава вътре и май сама го отучих от леглото по тази причина Tired Знам ли, иначе можеше и да си заспива, но в първите дни много ме плашеше това и го взимах веднага, сега май бих му оставяла по една кърпа и да си го оставя да спи (никога не се е давил, затова съм спокойна), но вече не иска да стои сам в леглото, дори и след като си поиграе/пошава малко и се размрънква. А му се спи бе, прозява се, какво толкова иска не знам. А не всеки път иска да заспива и на ръце, и това го изнервя.

Най-много се нервя на себе си, че кога сме навън - на гости, в кола и т.н. и нямаме възможност много много да се занимаваме с него, винаги успява да си заспи сам. Може да е след 10 или 40 минути, но си стои кротък, или пък ние го полюшкваме, но само от време на време и не му треперя толкова и той си стои буден и си се унася. Като се размрънка само го поразлюлявам и пак си продължавам с разговора да кажем. А вкъщи никога не ми се получава, все го взимам да го успокоявам, но пък и да го оставя откровено си се разтройва и после така или иначе трябва пак да се люшкаме. Не знам къде бъркам в поведението у нас и аз.

# 13
  • Мнения: 543
Като малко бебе моята щерка никога, ама никога не заспиваше след кърмене. И сега е така - като се наяде, идва й една енергия, даже много да й се спи. Та при нас режимът беше кърмене-бодърстване-спане. Като беше малка я приспивах на ръце основно, друг начин нямаше. На гърда никога не е заспивала. Точно на възрастта на твоето бебе спането й беше 4 пъти на ден по 20 минути. През нощта спеше 8-9 часа. Нещата се нормализираха към петия-шестия месец, започна единият дневен сън да е по час и половина, а другита два - по половин час. И аз се шашках в началото дали не е недостатъчен сънят, ама те си знаят, бебоците Simple Smile

# 14
  • Мнения: 220
Моята заспиваше денем на гърда само когато беше болна. Иначе, след 3-ти месец суче само след като се е наспала. Спи-яде-играе. Дали така я научих заради една кърмаческа стачка или тя така си иска - не знам  newsm78 Щом така се чувства добре.... Grinning
Вечер след банята и през нощта суче в просъница, не се събужда за повече от минута-две

Общи условия

Активация на акаунт