Колко пари максимум бихте дали за картина?

  • 10 938
  • 106
  •   1
Отговори
  • Мнения: 394
Здравейте, дами и господа!
Интересно ми е да знам колко най-много бихте се охарчили за картина и изобщо - бг интересуват ли се от изкуство и преди всичко - оценяват ли го, дават ли пари за него? Simple Smile

# 1
  • Мнения: 45
 аз мисля, че в БГ изкуството почти не се оценява. Но една картина на стойност 200лв, такава която като я видиш да те "грабне" е съвсем нормална цена
картини с някакви мацаници на цена примерно 600-1000лв, никога няма да си закупя!

# 2
  • Мнения: 7 263
Най-високата цена, която съм давала \ естествено не сама\ за картина е 1400Е.
Но не смятам, че цената е определяща винаги купувам картини заради съдържанието им, заради посланието им, заради излъчването им, отчасти заради автора.

# 3
  • Мнения: 3 485
Nai -visokata cena koqto sam davala za kartina ot balgarski hudoznik e 1500 euro.Izkustvoto e vrag na suetata zatova si zasluzava.

# 4
  • Мнения: 8 999
Никога не съм разполагала със свободни 2-3 милиона. Затова и нямам картини. Приятели на моите родители /ценени художници в България/ са им подарявали по някакъв повод свои произведения, но на мен не ми харесват особено /в смисъл - не ме радват/ и поради тази причина всичките са прибрани. Не бих си купила каква да е картина, защото ще ми отива на пердетата в хола, например. Това ми звучи несериозно.

# 5
  • Мнения: 301
Мъжът ми е луд по изкуството !
Преди харчеше страшно много ,но сега малко започна да се ограничава.
Целия апартамент и половината къща са ни в картини .
Има приятели художници и си поръчва картини според вкуса ни .
Според мен ще е изключително празно без тези уникати .
Аз съм доволна !

# 6
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Подобни теми винаги са ми били странни. Това е като да питаш колко пари бихте похарчили за кола/апартамент/крем и каквото там се сетиш. Всеки има приоритети, вкус, предпочитания и определен бюджет. Аз харча за изкуство доста, като под изкуство включвам всяка негова форма, не само картини...

# 7
  • Мнения: 97
Повече от 600 лв. на този етап не бих си позволила. Нашият апартамент прилича на к. галерия, но и на двамата ни харесва. Всеки излишен лев го "инвестираме" в картини, така или иначе ще ги похарчим за нещо друго - по добре да е за изкуство.

# 8
  • Мнения: 6 441
Здравейте, дами и господа!
Интересно ми е да знам колко най-много бихте се охарчили за картина и изобщо - бг интересуват ли се от изкуство и преди всичко - оценяват ли го, дават ли пари за него? Simple Smile
Дават пари,ако имат.
Аз не мога да си позволя картина за 500-1000 лв,но и да имам едва ли бих ги дала точно за това.

# 9
  • Мнения: 394
Ами честно казано намирам разлика межди кола/крем и една картина примерно Simple Smile
Почти всеки си има крем и кола, нали, но не всеки отделя пари за изкуство. Точно за това искам да проверя дали и хората в този форум ценят достатъчно изкуството, за да го имат Wink И дали, ценейки го, разбира се, имат възможността да си го позволят. Това е.
Познавам хора, които нямат грам произведения в домовете си, защото "нямало смисъл", втори си закриват неравности по стените с тях  Grinning , а трети нямат, защото нятам достатъчно пари, а не им се шари стената или мебелите с безумни джаджи, които, освен че са грозни, нямат и никаква стойност...
Лек ден  Peace

# 10
  • Мнения: 3 641
Много, но нямам такава възможност.

# 11
  • София
  • Мнения: 8 280
Подкрепям Сиренце.

РАЛ, аз не намирам разлика между крема и картината.
Ако не мога да си купя крем за 100 лв., а мога да си купя за 2 лв, който не ми харесва, няма да го купя само, за да имам крем.
По същия начин, ако харесвам картини, които не мога да си позволя няма да си купя нещо евтино само, за да имам картини.
За протокола имам картини в къщи, но не смятам, че това ме прави ценител.

# 12
  • Мнения: 3 830
Ако някоя картина много ми хареса и е до 800 лева, може и да си я взема.

# 13
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
бих дал доста , но за картина в по-стар стил ....
разни цапаници на псевдо художници, чиято цена се определя от името на автора не бих закупил дори да разполагам с неограничени финанси.

# 14
  • Мнения: 2 803
бих дал доста , но за картина в по-стар стил ....
разни цапаници на псевдо художници, чиято цена се определя от името на автора не бих закупил дори да разполагам с неограничени финанси.

На същото мнение съм. В къщи картините си ги рисувам сама и не купувам. Не разбирам хората, които си купуват картини само защото ще им ходят на интериора и не гледат какво е нарисувано, в повечето случаи няккаква странна цапаница.

# 15
  • Мнения: 1 100
Картините, които харесвам не са по джоба ми, нито са за ежедневно гледане.
Дразнят ме не само цапаниците, но и излъчването на много картини -  няма чувство, личи си стремежът за производителност на художника.
Затова по стените закачам фотографии, които сменям според настроението си.

# 16
  • Мнения: 394
Дам, със снимки е много готино. Даже имам портрети мои от снимки, бях си дала лика на един мой приятел-художник и ме нарисува, и са много хубави. Освен всичко друго са и оригинални. Даже имам и на котката си Simple Smile

Последна редакция: ср, 22 апр 2009, 16:12 от РАЛ

# 17
  • Мнения: 22 430
Тъй като нямам няколко милиона.....не си купувам никакви картини.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 603
Много е относително - бих дала много, въпросът е, че в момента не мога да си позволя нищо  Mr. Green.
Картините, които имам са ми стари неща, останали в семейството /от един неизвестен художник, вуйчо на мама/ и една аз съм си купувала мнооого отдавна.

# 19
  • Мнения: 4 292
Aми зависи. Единственото в дома ми, което остана купя, са картините. Трябват ми четири, но тези, които ми харесват, в момента не мога да си ги позволя. Така че ще изчакам. Бих дала до 1000 лева за една картина. Може и повече, но не вярвам половинката да се навие. Той и тези пари едва ще преглътне. Ако бях достатъчно богата, ехееее... Всъщност вярвам, че и за тези пари може да се намери добро изкуство. Не ми е нужен Гоген или Пикасо, за да се чувствам удовлетворена. Има много добри млади художници, чиито творчество заслужава да бъде видяно и оценено.
Аз лично харесвам експресионизмът и сюрреализмът.

# 20
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Ами честно казано намирам разлика межди кола/крем и една картина примерно Simple Smile
Почти всеки си има крем и кола, нали, но не всеки отделя пари за изкуство.
Ти сама си го казала, сега остава и да го разбереш.

# 21
  • Мнения: 394
Ти сама си го казала, сега остава и да го разбереш.
Е, то като се заяждаме сме най-умни!

# 22
  • Мнения: 61
 За съжаление истинските ценители на изобразителното изкуство,които разполагат нужния финансов ресурс за закупуването му се броят на пръсти.Малко домакинства могат да си позволят подобни инвестиции,това е истината.........

# 23
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
всъщност бих платил за уникална снимка , повече отколкото за картина ...

# 24
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Естествено.
Тъй като нямам няколко милиона.....не си купувам никакви картини.

Цената не е критерий дали една картина ти харесва или не. Има прилични картини и за 300лв, е малки са, на неизвестни автори, важното е да ти харесват. Не е нужно да си учил история на изкуството, за да си купиш картина, а да имаш потребност да гледаш дадена такава в дома си.

П.П. Ван Гог е умрял в пълна мизерия, неоценен, брат му Тео(който и го издържа цял живот) наследява всичките му картини. Сега струват милиони...

# 25
  • Мнения: 394
Мдам, интересно... Май трябваше да включа и снимка в заглавието си  Grinning

# 26
  • Мнения: 394
О, да, най-големите таланти и гении за времето си не биват оценявани приживе. Тъжно, но факт..

# 27
  • Мнения: 1 320
Много бих дала Simple Smile, когато ги имам Simple Smile. Но зависи от картината и от художника. Падам си по старите майстори. Любимци - Майстора и Иван Милев.

# 28
  • София
  • Мнения: 7 990
Ако питането е в чисто финансов аспект, мисля че мога да си позволя картина до към 1000-1200 лв. До момента съм купувала пластики от рисуван кристал на един шведски автор. Оригинални картини имам само подарени, но не се доближават до вкусовете ми. Изобразителното изкуство ми е отколешна страст и дай Боже, да доживея до момент, в който мога да не се замислям за цената на картината. Доброто изкуство няма цена, не е кило сирене, за да е скъпо или не.

# 29
  • Мнения: 7 263
Ами честно казано намирам разлика межди кола/крем и една картина примерно Simple Smile
Почти всеки си има крем и кола, нали, но не всеки отделя пари за изкуство.
Ти сама си го казала, сега остава и да го разбереш.

Въпроса дори не е в цената според мен, въпроса е във вътрешната настройка и необходимост да инвестираш в изкуството да речем. Да отделиш пари, за да имаш нещо красиво у дома си, нещо което да сгрява душата ти, а не само да мерим материалните неща.
Бих си купила по-евтин крем да речем, но ако дадена картина ме грабне и в момента мога да си я позволя ще я купя.

# 30
  • Мнения: 22 430
Сиренце, да, цената не е критерий по принцип за нищо....
Но това, което ми харесва, наистина надхвърля твърде много споменатите тук 1000-2000лв, които човек би отделил за картина.
А аз не обичам да се задоволявам с малко. Или имам точно това, което искам....или нямам нищо. Не обичам да правя компромиси с нещата, които харесвам.

# 31
  • Мнения: 2 926
Не съм особен почитател, за това и не бих дала кой знае каква сума за картина.
В интерес на истината имам 2-3 в дома ни, но всичките са ни подаръци.

# 32
  • Мнения: 535
По повод на това, че изкуството не е важно колко струва, а да ти харесва да го гледаш - мои приятели какво правят - харесват си картина на известен художник (а може и на неизвестен  Simple Smile ) из интернет и дават изображението в някаква фирма, която са открили, че се занимава с това. Там го изпринтват в съответния размер на платно (мисля канаваца казаха) и от там нататък си купуваш рамка по твой избор и готово. Супер изглеждат, като нормална картина, излиза им по 100-150 лв., завси от цената на рамката най-вече  Mr. Green

Ествствено за един истински ценител на изкуството това може би е неприемливо (меко казано), но ако идеята е да си сложиш нещо по свой вкус на стената за красота, защо пък не  Blush

# 33
  • Мнения: 394
Дам, това с канавацата е някаква иновация. Даже някои хора и снимки си принтват на нея, но според мен си е най-автентично да си е нарисувано платното... И не е казано, че трябва някой известен художник да го е рисувал. Тук в сайта четох, че доста от потребителите си рисуват сами картините и честно казано ме грабна като идея. Само дето трябва да проуча кое как става, все пак съм рисувала само на картон, но не и на платно..

# 34
  • гр.София
  • Мнения: 184
Когато преди няколко месеца от друга тема във форума се "запалих" и започнах да рисувам, мои приятели, които имат галерия и вече продават част от нещата ми, ме посъветваха да са много нормални цените, не за друго, а защото със всяка следваща нарисувана картина "надобрявам" - /техен термин/, а и всяка продадена картина те окриля и ти дава свобода да пробваш различни техники и стилове. А и знаеш, че си зарадвал някой, който може би просто не може да си позволи по-висока цена. Иначе, по темата, може би до 800 - 1000 лв., а като се има впредвид, че само на една от стените са ми 7, от които само 1 е моя. Добре, че с мъжа ми сме на една "вълна" - за театър, концерт, книга, изкуство, уроци и курсове да нас или децата винаги ще се опитам да направя всичко възможно до им го осигуря. Това с принтовете го разбирам само за репродукция на любима и мно-о-го скъпа картина от стар майстор, иначе съм си капарирала картина и след уговорка с галериста съм си я доплащала ежемесечно до изплащането й, но никога няма да отида и да дам да ми я печатат с мастило и принтер, дори и на платно да е и отдалеч да не си личи, по скоро бийх си я качила на декстопа да й се радвам. Явно "бай Ганьо" е неотмираща "порода" в БГ.

# 35
  • Мнения: 394
А някой интересува ли се от керамични произведения и какво би си купил за дома от керамика?
Аз например бих си взела свещници, разни декоративни купички, бижута и тем подобни Simple Smile

# 36
  • Мнения: 3 922
Ако си купувам картина най-важното условие ще е да ми харесва и да ми е в унисон с интериора. Цената остава на заден план.
Все пак би ми било любопитно да чуя и експертно мнение евентуално за качествата и перспективността на художника, ако евентуално реша в един момент да я продам.

Едно време по библиотеките имаше картини под наем. Взимаш я за един месец, окачаш си я вкъщи, после я връщаш и си взимаш нова. Simple Smile
Може би и сега има галерии процедиращи по този начин.

# 37
  • Мнения: 1 085
 Shocked Ама че въпрос! Това да не е сирене?
Ако я харесам като техника, палитра и внушение ще я купя, колкото и да струва, стига да мога да си я позволя. Не бих купила картината като инвестиция, а защото ми харесва и искам да я имам.

# 38
  • Мнения: 5 710
николко.

# 39
  • Мнения: 3 810
...колкото ми е носа

# 40
  • Мнения: 843
  За колкото ме "купи"  картината и и давам шанс още 10%.    отгоре..   
     Няма никакво значение дали ми е  в унисон с интериора,  аз не работя това.    Ако работя във фирма за проекти  и  Някой ме накара да направя  " картина"   за дневната...    -)) ще съм   умерена.   Ще предложа  и ще попитам, ама докато питам.. ЩЕ СЛУШАМ  добре.    Никой автор не желае  да е "купен"   . 

# 41
  • Мнения: 5 173
Картина досега лично не съм купувала.
Нашите са купували, предимно пейзажи.
Цена не мога да кажа, понеже изкуството ми е далечна тема.

# 42
  • Мнения: 175
Моите картини са си най-хубави!!! newsm47
Струват ми около 20лв. - за боичките.
Преди два дни си купих пъзел - хем ще редя, хем после ще ми краси.
Такива луди пари за картина не бих дала newsm78

# 43
  • Мнения: 32
Мисля си, че изкуството няма цена... И ако разполагах със средства, щях да превърна апартамента в галерия  Peace
За съжаление обаче, имайки предвид доходите на семейството ми, мога да отделя до 1000 лв.
Макар че, когато става въпрос за изкуството въобще, могат да се намерят стойностни произведения и за малко пари  Grinning

# 44
  • Мнения: 1 740
Много бих дала , ako ги имам .

# 45
  • Мнения: 206
Скоро мъжът ми даде 1300 лв Embarassed
Картината наистина е много жива и цветна, но не мога да разбера къде в нея са 1300 лв Rolling Eyes
Но май на това се казва изкуство Heart Eyes

# 46
  • Мнения: 133
Колкото и да не ви се вярва, понякога само едно хубаво платно и по-качествени бои, и други материали  минават спокойно 200-300 лева.
А  човека, че е учил плащал на професори да влезе в академията примерно и за всичките години труд,нали трябва да му се възвърнат инвестициите?
И вие като поработите няколко години в една и съща сфера искате по-висока заплата, защото сте по-квалифицирани нали?

# 47
  • Мнения: 1 800
ако имах много бих дала.искам Монет, Микеланджело, Ван Гог у дома ..ама оригиналите струват милиони, репродукции не си заслужават. на местни и настоящи художници зависи, колко ми харесва и да преценя дали си заслужава инвестицията. то4на цифра не съм се замисляла, у дома сме по4итатели на фотографиите.

# 48
  • Мнения: 1 919
Ако картината ми харесва до 1 500 лв ако имам възможност разбира се.

# 49
  • София
  • Мнения: 221
ако имах много бих дала.искам Монет, Микеланджело, Ван Гог у дома ..ама оригиналите струват милиони, репродукции не си заслужават. на местни и настоящи художници зависи, колко ми харесва и да преценя дали си заслужава инвестицията. то4на цифра не съм се замисляла, у дома сме по4итатели на фотографиите.
Мдаааа , Монет е велик  импресионист Joy

# 50
  • Мнения: 1 800
ако имах много бих дала.искам Монет, Микеланджело, Ван Гог у дома ..ама оригиналите струват милиони, репродукции не си заслужават. на местни и настоящи художници зависи, колко ми харесва и да преценя дали си заслужава инвестицията. то4на цифра не съм се замисляла, у дома сме по4итатели на фотографиите.
Мдаааа , Монет е велик  импресионист Joy

 с Т на края се пише на английски и като съм обръщала на кирилица , съм го била изписала както е  на английски.
мда, и Ван Гог не се произнася така името му, но  масово така го нари4ат в Б-я, ако ще сме дребнави и щом ти е смешно Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 1 877
Хайде пак да се сдърпате  ooooh! Стига де,като се говори за изкуство,не трябва така  Simple Smile
Иначе по темата - не знам колко бих дала за картина,тъй като съпружето е художник и не ни се е налагало да си купуваме.У дома е пълно с негови неща.Но досега не се е случвало да продадем картина за над 600лв.  Laughing Все пак "всеки според джоба"  Peace

Последна редакция: пн, 01 юни 2009, 08:45 от хелта

# 52
  • Мнения: 930
250 лева преди 5 години струваше картината която купих, масло, харесва ми
не бих дала повече обаче Naughty защото нямам възможност Blush, но като се замисля дори и да имам не бих ги влагала в картина Thinking
но във всички случай предпочитам истинска картина пред някакъв китайски буклук - менте за 60-70лв например Crazy
имам приятелка , която рисува любителски, от нея също имам 2 маслени картини, които съм ги рамкирала и сложила на стената,
не бих сложила на стената нещо , което не ми харесва Sick дори да ми е подарено от близък човек Naughty без значение от цената му
имам гоблени подарък от свекърва ми, които си стоят в гардероба и няма да ги сложа на стената никога

# 53
  • Мнения: 1 849
И аз дадох толкова, 250 лв. Но знаех какво искам и търсех картина която да ме грабне. В интерес на истината намерих няколко, но цената беше... Shocked
Затова потърсих по галериите някои млади художници и бързо намерих, хем не много скъпо, хем съвременно и масло...
Всъщност каква ще е цената зависи освен от автора и от техниката. Акварела е по-евтин, графиката още повече, пастела и въглена - също са в пъти по-евтини от маслото.

# 54
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Скоро се замислих, че нямам картини в къщи. Даже мои няма. Само една в детската.
Зависи с колко пари разполагам, но има малки прекрасни неща на млади и не толкова млади съвременни художници по галериите така че е по-скоро въпрос на нагласа. Не е нужно да е много скъпа картината за да е хубава.

За техниките може да се спори. Маслото може да е скъпо като материал, но е лесно. За разлика от акварела, и графиката, която и от към материали не е евтина.

# 55
  • Мнения: 1 422
Скоро мъжът ми даде 1300 лв Embarassed
Картината наистина е много жива и цветна, но не мога да разбера къде в нея са 1300 лв Rolling Eyes
Но май на това се казва изкуство Heart Eyes

Ами ако ще търсиш буквално къде точно са 1,300 лева в една картина - размер, материали, време, обучение на автора, непрекъснато развитие, име..... Ако наистина се интересуваш от ценообразуването на съвременното изкуство - провери за начало цените на качествените бои - 200 мл 15 лева базови цветове, 100 мл 15 лева специфични цветове.

1,200 лева за платно 40/ 40 см при комисионна на галерията от 30% е нормална цена за сериозно произведение. При покупка директно от автора водиш преговори с него или с агента му.

# 56
  • Мнения: 2 161
КОЙ?


На Микеланджело кое по-точно му искаш?

# 57
  • Мнения: 22
      Бих дала толкова, колкото мога да си позволя. Ако нямам достатъчно, за да притежавам това, което наистина ми харесва, не купувам нищо. Голям почитател съм на това изкуство.   bouquet

# 58
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Не съм от хората, които биха инвестирали в изкуство. Трудно ми е да определя какви пари бих дала за картина  Thinking Ако имах достатъчно пари, едва ли бих купувала точно картини.

# 59
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Понеже въпросът е "бихте"... newsm78...и милиони бих дала за Климт, Сьора, Моне...ама ги нямам Sad

За по- достъпно изкуство много зависи: дали е просто покупка или вложение. Но със сигурност бих дала повече за картина на известен художник, отколкото за кола.

Разбира се, при всичките посочени случаи е просто задължително да ми харесва, в противен случай- 0 лева.

# 60
  • Мнения: 2 161
      Голям почитател съм на това изкуство.   bouquet
На кое изкуство?

# 61
  • Мнения: 1 236
Ами като не можем да си позволим Моне, Матис и Ван Гог  Laughing  Бих дала към половин до една заплата за картина. Все пак е украса, а не инвестиция. За обувки и бижута давам повече, за стените - по-малко (там може и само тапети)  Laughing

# 62
  • Мнения: 1 422
....За обувки и бижута давам повече, за стените - по-малко (там може и само тапети)  Laughing

Щом възприемаш изкуството като нещо, свързано със "стените", сигурно е така....

# 63
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Склонна съм да платя точно толкова, за колкото се продава...аз самата мразя клиенти да ми слагат цени и не си позволявам същото спрямо колеги...

# 64
  • Мнения: 1 422
Склонна съм да платя точно толкова, за колкото се продава...аз самата мразя клиенти да ми слагат цени и не си позволявам същото спрямо колеги...

 newsm20 smile3525 newsm51 newsm10

# 65
  • Мнения: 1 236
....За обувки и бижута давам повече, за стените - по-малко (там може и само тапети)  Laughing

Щом възприемаш изкуството като нещо, свързано със "стените", сигурно е така....

Ами пробвах да го свържа с пода, но кучето ги опика  Joy
Майтап, бе, Уили.

# 66
  • Мнения: 3 485
Ами като не можем да си позволим Моне, Матис и Ван Гог  Laughing  Бих дала към половин до една заплата за картина. Все пак е украса, а не инвестиция. За обувки и бижута давам повече, за стените - по-малко (там може и само тапети)  Laughing
Защо непременно трябва да е Моне,Матис,Ван Гог ,има толкова  добри балгарски художници не съм сагласна и с това, че картините не са инвестиция.Обичам изкуството и ми доставя удоволствие да притежавам хубави картини   bouquet

# 67
  • Мнения: 1 236

Защо непременно трябва да е Моне,Матис,Ван Гог ,има толкова  добри балгарски художници не съм сагласна и с това, че картините не са инвестиция.Обичам изкуството и ми доставя удоволствие да притежавам хубави картини   bouquet

Това имах предвид, за удоволствието да притежаваш хубави картини. Много пари се дават ако си много богат и парите нямат значение. Иначе няма ли да прецениш дали нещо си струва? Затова слагам граница на сумите, не обичам надути цени, дори за хубави неща. Ако не ми харесва, значи трябва да си го купя само за инвестиция. Е, тука вече се сблъскваме с прочутата несигурност - ами нали трябва един ден да си възстановиш инвестицията. Как ще ги продадеш тези картини за целта? Кой ще ти ги оцени? Загледай се само в сегашната ситуация с недвижимите имоти, с картините е същото.

# 68
  • където има любов
  • Мнения: 307
Давала съм и ще продължавам да давам и последните си пари за нещо,което докосне душата ми!Радвам се,че намерих човек ,който да мисли като мен,а ще съм още по-щастлива,ако успея да възпитам и децата си в любов към изкуството!

# 69
  • град-държава
  • Мнения: 5 863



Това имах предвид, за удоволствието да притежаваш хубави картини. Много пари се дават ако си много богат и парите нямат значение. Иначе няма ли да прецениш дали нещо си струва? Затова слагам граница на сумите, не обичам надути цени, дори за хубави неща. Ако не ми харесва, значи трябва да си го купя само за инвестиция. Е, тука вече се сблъскваме с прочутата несигурност - ами нали трябва един ден да си възстановиш инвестицията. Как ще ги продадеш тези картини за целта? Кой ще ти ги оцени? Загледай се само в сегашната ситуация с недвижимите имоти, с картините е същото.
 


Ако не ти харесва просто не си купуваш,така де ти в качеството си на каква и по какви критерии определяш дали една картина си струва или не и с колко и е надута цената ...

# 70
  • Мнения: 1 422
Ами пробвах да го свържа с пода, но кучето ги опика  Joy Майтап, бе, Уили.

Уили Уили, сладур такъв, парцалките и дрънкулките определено са ми на заден план пред оформлението на дома, а личното ми отношение към изкуството изобщо е друга тема  newsm08

# 71
  • Мнения: 3 485
Ами пробвах да го свържа с пода, но кучето ги опика  Joy Майтап, бе, Уили.

Уили Уили, сладур такъв, парцалките и дрънкулките определено са ми на заден план пред оформлението на дома, а личното ми отношение към изкуството изобщо е друга тема  newsm08
[/ :peace:quote]Умишлено игнорирах последното изречение на Уили Уили ,защото е извън границите на добрия тон Wink

# 72
  • Мнения: 1 422
Умишлено игнорирах последното изречение на Уили Уили ,защото е извън границите на добрия тон Wink

А за теб един трендафил за добро настроение

# 73
  • Мнения: 174
Преди половин година си купих 2 за 2000лв. Бяха по-скъпи, но ми направиха отстъпка от галерията, защото взех и двете.
Как ги избрах - импулсивно. От много време исках да си купя картини. Харесах си автор - една пловдивска художничка. Няколко пъти споменавах пред мъжа ми, че искам да я посетим в Пловдив и да си купим картини, но все настигахме до това.
Един ден съвсем случайно влязох в галерия до в къщи. Изобщо не съм питала за тази художничка. Просто разгледах картините. Галеристката предложи да дойде у нас и да донесе някои картини, за да преценим какво е подходящо. Аз не съм ценител, избирах ги да ми харесват и до подхождат на обстановката. Галеристката донесе може би 20-30 картини. В края на краищата, когато си тръгна имах две прекрасни платна на любимата си художничка, на която даже името не помня. Просто моят вкус пасва страшно много на нейния стил, затова ми изглежда съвсем естествено цялата ми къща да подхожда на картините й.
Написаното не означава, че ще си купя десетки картини. Колкото до инвестиция - изглежда ми абсурдно да си купувам картини с тази цел. Дано не я докарам до там да си продам картинките - толкова ми е радостно сега като си погледна стените.

# 74
# 75
  • Мнения: 1 236

ти в качеството си на каква и по какви критерии определяш дали една картина си струва или не и с колко и е надута цената ...


Експертен съветник към Сотбис. А ти?

# 76
  • Мнения: 3 485
NadG Благодаря за трендафилчетата  bouquet
SayNo предполагам че картината която си закупила е от Лили/умишлено не споменавам фамилията и за да не прозвучи като реклама/,тя е страхотна и на мен ми харесва,ако не е тя няма значение важното е на теб да ти харесва.  Peace

# 77
  • Мнения: 174
SayNo предполагам че картината която си закупила е от Лили/умишлено не споменавам фамилията и за да не прозвучи като реклама/,тя е страхотна и на мен ми харесва,ако не е тя няма значение важното е на теб да ти харесва.  Peace

Не, не е от Лили. С риск да е реклама моля кажи името на Лили.
Проверих, моите картини са на Калина Атанасова http://www.artplusbg.com/k-atanassova.htm
Извинявам се ако някой го схване като реклама. Все пак е пълно с теми Кой прах за пране ползвате? Дано не е фатално ако си кажем и какви картини харесваме.

# 78
  • Мнения: 3 485
Лили Кючукова  Peace
Харесват ми картините и на Калина Атанасова. Sunglasses

# 79
  • Мнения: 22
      Голям почитател съм на това изкуство.   bouquet
На кое изкуство?

    На изобразителното изкуство, Chanel.   Sunglasses

# 80
  • Мнения: 875
бих дала много пари (много според моите възможности, разбира се) за нещо, което ми харесва.

# 81
  • Мнения: 2 161
      Голям почитател съм на това изкуство.   bouquet
На кое изкуство?

    На изобразителното изкуство, Chanel.   Sunglasses
Да,очевидно на цяяяялото,че е много по-лесно за коментиране.

# 82
  • Мнения: 22
      Голям почитател съм на това изкуство.   bouquet
На кое изкуство?

    На изобразителното изкуство, Chanel.   Sunglasses
Да,очевидно на цяяяялото,че е много по-лесно за коментиране.


    Знаех си, че сте ме разбрали правилно!   bouquet

# 83
  • Мнения: 31 168
Зависи от картината и от това кой я е нарисувал. Wink

# 84
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
Много зависи на кого е картината.. по принцип бих дала много за картина..
в последно време съм фен на творчеството на П.Митков...

# 85
  • Мнения: 2 161
Прекрасна тема,благодаря.Хората са затънали в кредити,но купуват стойностни картини на стабилни цени.Аз нямам кредити,дали ще мога да купя Джокондата?

# 86
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Имам една ръчно рисувана и ми е подарък от собственника и. Тя пък се вписа с обстановката ми в хола. Но по принцип не съм кой знае какъв фен на картините и не бих дала голяма сума точно за картина.

# 87
  • Мнения: 875
за мен пък няма значение кой е нарисувал дадена картина, стига тя да ми харесва. днес бях в една галерия, понеже близки приятели си купиха жилище и искам да им подарим картина и очите ми останаха в една картина. струва около 1500 лв. и определено бих си я купила.

# 88
  • Мнения: 1 422
Добро утро. Аз току що видях едно ново произведение и знам, че го искам. След малко ще науча цената. Знам къде ще застане, кой ще го вижда, кого ще радва. Искам тази картина, каквато и да е цената й! Понякога оставаш без думи, само чувства и щастие.

# 89
  • Мнения: 1 236
Искам тази картина, каквато и да е цената й! Понякога оставаш без думи, само чувства и щастие.

Ако цената е 500 000лв например, съм сигурна, че ще останеш без думи, особено за следващи постове във форума. Щото не е съвсем вярно това възклицание "каквато и да е цената й!", нали?
И да кажа, че вариянтът "ще ги дам, ако ги имах", също не е приемлив отговоро, защото си остава фантазия.
И въобще, за какво са тия изхвърляния?  Sunglasses

# 90
  • Мнения: 2 161
Добро утро. Аз току що видях едно ново произведение и знам, че го искам. След малко ще науча цената. Знам къде ще застане, кой ще го вижда, кого ще радва. Искам тази картина, каквато и да е цената й! Понякога оставаш без думи, само чувства и щастие.
Чета и плача,плача и чета.От възторг и умиление.

# 91
  • Мнения: 875
... кой ще го вижда, кого ще радва...

какво стана? научи ли цената? ще радва ли гости и посетители, или не?

# 92
  • Мнения: 1 422
Това е картината. Имаме цена, имаме и сделка, тъй като ситуацията беше специфична и не беше задължително авторът да се съгласи да ми я продаде на мен по конкретна лична причина. Няма изхвърляне, понякога има случаи, в които искаш нещо, а обстоятелствата го правят сложно за постигане. Оказа се, че максимата "when there is a will, there is a way" е 100% вярна.

# 93
  • Мнения: 1 558
Невероятна е!

# 94
  • Мнения: 394
Каква е цената?

# 95
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Картината наистина е много хубава! Simple Smile А кой е авторът?

# 96
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Като абсолютен невежа, гледайки със съвсем просто и необременено око, картината изобщо не ми харесва. И за 5 лв не бих си я купила, ако ще авторът й да е световноизвестен.
Въпрос на вкус, освен на пари.

# 97
  • Мнения: 1 422
И въобще, за какво са тия изхвърляния?  Sunglasses

Кремче, ти точно прекрасно знаеш, че когато човек е в определена сфера, не се възторгва лесно от "обектите", с които работи.

За него критериите са различни. Но понякога не ти ли се е случвало да срещнеш нещо, което е различно от останалото. Силни картини има, впечатляващи, добри, качествени, въздействащи също. Картини, които знаеш, че лесно ще продадеш, защото са "вървежни", картини, които имат нужда от конкретен тип купувач или ценител, защото имат специфичен характер.

Когато имаш бизнес отношение към изкуството, рядко си грабнат. Отчиташ качества да, но рядко ги приемаш лично. И за собствени цели купуваш произведения, които или те привличат, или добре допълват мястото, или са отлична инвестиция и позволяват лесна продажба на добра цена в бъдеще.

Но понякога срещаш нещо и тогава го искаш за себе си. И цената е от малко значение. Съгласна съм с теб, че "всяка" цена е силен израз, но това е и образно изказване. Нали така  Grinning Когато аз искам нещо за себе си в сферата на изкуството, цената играе малка роля.

# 98
  • Мнения: 206
Освен  мои картини, в софия имам и една  на Коевчинов- " Лебедово  езеро " техниката  е акварел + игла , много ми допада. Моите са   пейзажи, нищо не струват но аз си ги харесвам защото са мои. Мъжът ми споделя пред приятели , че ги одаряваме. Мама  разбира се ми е най- голямия фен. Има   5 ил 6   в къщата във .
А иначе по темата - харесвам Gustav Klimt , мога  с часове  да  гледам картините в Белведере - Виена, е имам една репродукция на Аделе  , но   още не съм я сложила. Харесва ми  и  Картината Юдит ( но ще си ги гледам  в музея).

# 99
  • Мнения: 3 485
Честито  Amazing_nice - добър избор . Peace

# 100
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540

Въпрос на вкус, освен на пари.


Преди всичко на вкус, по- малко на пари!

# 101
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Картината наистина е много хубава! Simple Smile А кой е авторът?

Видях го кой е, Вили Николов. Непознат ми беше досега.

# 102
  • София
  • Мнения: 7 190
Бе явно вкусът е най-важен.
Бих определила този стил като "приложнически" с фолклорни елементи.
Не знам. Никак, ама никак не ме грабва тая картина. Както и останалите на автора, които видях на сайта му.

# 103
  • Мнения: 1 422
Напълно съм съгласна с вас - най-важно е едно произведение да отговаря на темперамента на човека, който го купува. Всичко друго е без значение. Чуждото мнение е ирелевантно.

За мое лично ползване експресивността е ключова. Произведенията тип нежни и ефирни, ми навяват меланхолия и са ми чужди като излъчване. Многопластовостта ме грабва за нашия дом.

Продавала съм много картини, които оценявам като стойност, но не са мой жанр, колорит или визия, защото в този случай значение има вкусът на клиента ми.

# 104
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Цитат
Бих определила този стил като "приложнически" с фолклорни елементи.

Хм,живописта сама по себе си изключва термина "приложнически" що се отнася до моето скромно мнение...аз не виждам никъде апликации или елементи,които да ме насочват към приложните изкуства (керамика,стъкло,колаж,худож.обработка на метали и т.н.) още повече,че фолклорния мотив е личностно усещане на автора,той не е характерен признак за стил...бих определила стила му като приказен,особено в цикъла "Сънища",където е показана една много богата и сложна палитра,въпреки преобладавщите студени те са обработени по начин,който определено ги кара да звучат топло...творбите разказват приказки силно подчетани от илюстративния маниер...някои неща определно ме впечатлиха и се откроиха в съзнанието ми ...  bouquet

# 105
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
А освен до вкус, избирането и купуването на една картина опира и до правилен избор на място, където да бъде изложена.  Thinking Тези картини, например, излъчват доста енергия и аз бих ги поставила в офис или в голяма стая, където няма много други произведения на изкуството и където цветовете на стените и мебелите са по- обрани. В стая, решена в черно- бялата гама, картината на Лампа ще бъде страхотен акцент. В малка и претрупана стая, обаче, излъчването изцяло ще се изгуби!

Стилът на този Вили ми напомня за Михаил Камберов. 

# 106
  • Мнения: 1 236
Картината на "Лампа" е хубава, но това ми изглежда като потребител, регистриран тук с няколко ника и цел да си рекламира Вили Николов (лично мнение). Между другото, художникът има чудесна колекция, която напълно си заслужава рекламата. Жалко само, че на талантливи художници им е необходима подобна тактика. Жалко и че темата се поизкриви. Би трябвало да си отворите отделна тема, подобно на Барила.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт