Алергия от ухапване от оса

  • 12 628
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 032
Така, първо да кажа защо ме интересува. Вчера малката ми се поду след някаква алергична реакция, която се прояви веднага след разходка в парка, не знам точно от какво, за пръв път е, дадоха й антихистамини. Но в главата ми бръмна (може ни несвързана) тревога: ако така реагира на цъфнали цветя (да кажем), каква би била реакцията, ако я жилне оса.

После, да кажа какво прочетох. Четох, че алергията от оса е предизвикана от някакъв ензим, антиген 5, и имало тест, UniCAP RAST, който можел да измери наличието на антитела в кръвта, ама не бил надежден по много причини. Който веднъж е показал силна реакция към ужилване можел да си носи инжекцийка с адреналин, но на мен въпросът ми е за първия път (като се случи)

Та, паникьорският ми въпрос е, какво правим, ако малко дете, скоро показало несвързана алергия, е ужилено от оса?

Причината за паниката ми е, че прочетох как силна реакция може да последва някакви си 10 минути след ужилването. Значи може да няма време да се отиде до спешно отделение.

Мерси предварително за отговорите.

# 1
  • Мнения: 1 983
Здравей,
моята дъщеря всяко лято е на село и по препоръка на педиатърката, винаги пращах с багажа й една ампула адреналин и една ампула урбазон(май това бяха, довечера чак мога да проверя), които при евентуално ухапване от оса или пчела и при признаци на алергия (силно подуване, зачервяване, задух) се смесват двете и се бият подкожно.
За щастие, миналата година я ухапа пчела и нямаше проблем.
Бих ти препоръчала да се консултираш с педиатъра първо. Hug

# 2
  • Мнения: 2 032
Мерси, ще се консултирам, но ми е интересно да чуя, че все пак има хора, които се подготвят с ампули ('щото аз май ще реша да нося или изпращам  Embarassed, след вчерашното ужасно, но несвързано подуване и т.н.)

# 3
  • Мнения: 1 983
Мерси, ще се консултирам, но ми е интересно да чуя, че все пак има хора, които се подготвят с ампули ('щото аз май ще реша да нося или изпращам  Embarassed, след вчерашното ужасно, но несвързано подуване и т.н.)
Първо се консултирай с лекар. Аз понеже бях адски уплашена, а в това село магазин няма, камо ли доктор, проведох един дълъг разговор с педиатърката и тя ми обясни какво и как.
Бабата беше инструктирана надълго и широко, бях й написала и на един лист всичко подробно, и най-важното да ми звънне веднага. За щастие пчелата я ужили докато бяхме там и мястото се зачерви съвсем леко само. На следващият ден вече нямаше нищо.

# 4
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Аз съм с алергии към пчели и оси, от години си нося непрекъснато в чантата нещо протиовалергично. Знам каква е дозата и за детето, защото до момента слава Богу не са я хапали пчели или оси, но от комари прави алергични реакции и изпадам в ужас от жилещите.
Друг е въпросът дали ще мога аз да сложа инжекцията, ако се наложи, но поне я нося в мен. Дори за морето си имам още един комплект в плажната чанта.

# 5
  • Мнения: 17 546
Та, паникьорският ми въпрос е, какво правим, ако малко дете, скоро показало несвързана алергия, е ужилено от оса?
Единият от синовете ми беше на 4, когато за първи път се изрина мощно от някаква храна. Последваха обриви от незнайни неща, възпалени очички и водниста хрема. Заключението бе - алергия, разбира се. Tired Тръгнахме на почивка на планина и за нещо бяхме при личният лекар, където споменах опасенията си, че щом се изрива от колбаси, яйца, шоколад, каква ли ще е реакцията при ужилване? Доктора ме прати да си купя комплект "Урбазон" и две спринцовки и ми връчи едната. След което започна да ме учи как се прави венозна инжекция. Аз се втрещих, защото едно е мускулна, която съм правила по стечение на обстоятелствата, а друго е венозна... Но, той ми каза, че ако детето прояви признаци на алергия след евентуално ужилване, времето за реакция понякога е секунди! От бързината и самообладанието ми зависел живот, ако случаят е такъв. Ами... от тогава си ходим навсякъде с урбазон и спринцовка. Да пази Господ, дето се казва, не ни се е налагало, но винаги го имам предвид.
 Hug

ПП. Аз, щото съм много бърза, прочетох само първият пост на авторката и хукнах да пиша. Та виждам, че всички сме ти писали едно и също! Peace

# 6
  • Мнения: 2 032
Хубаво е поне, че има единомислие. Урбазон и адреналин, плюс спринцовка. За всеки случай.
Шубе грозде пази.
Мерси за отговорите.

# 7
  • Мнения: 17 546
Продават урбазона в лиофилизирано състояние в една ампула + още една с разтворител (не знам какво е), смесват се двете ампули и се получава бяла течност, която се инжектира.
То дано не става, но ако човек е склонен към алергични реакции, трябва да си има винаги в себе си. Защото реакцията към ужилване, е една от най-сериозните и опасни, ако се окаже алергичен човек.

Последна редакция: пт, 24 апр 2009, 17:20 от Бижy

# 8
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Аз в момента си нося СОЛУ - МЕДРОЛ, той става и за интрамускулно приложение, защото венозна инжекция ми се струва невъзможно да сложа. Иначе пак е под формата на прах и разтворител.

# 9
  • Мнения: 166
Мили момичета, и аз имам съмнения, че малката е алергична към оси, защото ми прави зверски алергични реакции на ожилване от комар. Моето педи ме посъветва 10 мл. адреналин да се впръскат под езика ако има проблем. Струва ми се най-лесния вариант, но досега не съм чувала за такъв вариант. Съветвали ли са ви такова нещо вашите Джипита?

# 10
  • Мнения: 27 524
Наша приятелка е с алергия, синът й също. След 3 години се прави тест на детето и ако е алергично, се издава рецепта за противоалергично и си го носите в чанатата.  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 505
Аз съм алергична към пчели и оси... Слава богу от дете не са ме хапали, но първият път, още не знаехме, че имам такъв проблем, замалко да умра. Оттогава задължително вкъщи в хладилника има Урбазон, ако ходим някъде - с мене.
Много е неприятно. На мене тогава ми излязоха като обриви по цялото тяло, езикът ми набъбна, очите ми се подуваха и затваряха, трудно дишах и много ми се спеше. Тогава си бяхме и на село, там доктори и такива екстри нямаше. Добре че беше баща, ми с трабантчето, което имахме... Набързо ме закара до най близкия град и ми биха някакви инжекции... Спомням си, че мама ми повтаряше “не заспивай, не заспивай“, а на мене точно това ми се правеше.... Сигурно много са се изплашили и те, всяка година на тази дата ми правиха курбан...
Затова... лекарството винаги с мене...

Общи условия

Активация на акаунт