КРЪСТНИК НА БЕБЕ...

  • 19 801
  • 21
  •   1
Отговори
Здравейте дами, моля Ви да помогнете... ще ставам кръстник на бебе и ми трябва реч, а не ми идва нищо на ума... ще се радвам на всякаква помощ  Grinning

# 1
  • Мнения: 4 892
Здравейте дами, моля Ви да помогнете... ще ставам кръстник на бебе и ми трябва реч, а не ми идва нищо на ума... ще се радвам на всякаква помощ  Grinning

Е, колко му е една реч. И само едно "Да е здраво бебето и назрдаве!" пак става.  bouquet

# 2
# 3
  • София
  • Мнения: 1 524
За речта са ти помогнали вече, а за другите неща знаеш ли?
Купуваш кръстче за бебока, купуваш дрешки за обличане след кръщенето - белички най-добре.
Това се изискваше от кръсника на нашето гарванче, не знам дали в различните краища на БГ има различни традиции.  newsm78

# 4
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Нашата кръстница донесе кръстче, нови дрешки, голяма кърпа, китка цвете и... ами май това беше. Иначе на място попът ще ти каже какво да правиш.

# 5
  • Мнения: 4 585
На кръщене се ходи с анцунг с хлабав ластик в кръста, то затова се казва кръстник.
Да може да си хапнеш, пийнеш повечко. Ако кръстникът яде малко, и бебето ще е такова
нездраво, злоядо.

# 6
  • Мнения: 1 192
Доколкото помня кръстникът купува за попа(сапун,хавлийка,олио).Трябва да си кръстен и самият ти,за да станеш кръстник.Взема нови дрешки на бебока(според договорка с родителите и твоите възможности :нови обувки,кръстче...)и се въоръжаваш с търпение да изслушаш мрънкането на свещеника Mr. Green

# 7
  • Мнения: 4 585
И да носиш голо, ревящо и мазно бебе след него. Само три кръгчета, няма страшно.

# 8
  • Мнения: 1 192
И да се отрича от Сатаната goodandevil bishop безброй пъти... Wink

# 9
  • Мнения: 2 259
И да носиш голо, ревящо и мазно бебе след него. Само три кръгчета, няма страшно.
И да се отрича от Сатаната goodandevil bishop безброй пъти... Wink
Ади стига  де Laughing Изтърпява се.
Дано ви се падне като нашия поп на Велик ден.Пита ни:
"По късата ли да я карам или....." Laughing

Това ще е един незабравим миг ви живота на всички ви.

# 10
Здравейте дами, моля Ви да помогнете... ще ставам кръстник на бебе и ми трябва реч, а не ми идва нищо на ума... ще се радвам на всякаква помощ  Grinning

Е, колко му е една реч. И само едно "Да е здраво бебето и назрдаве!" пак става.  bouquet
И ИМА ГОЛЯМА ВЕРОЯТНОСТ ДА БЪДА УБИТ С КАМЪНИ... #2gunfire Grinning

# 11
  • Мнения: 1 192
Днес сме се събрали да въведем тази неопетнена душа в Божието семейство.Като кръстник желая да наследи от мен само положителните ми качества.Нека духът му израства,както расте тялото.Нека пътят му занапред да бъде осветен от познанието,мъдростта и добротата,така че да бъде пример на всички.Нека щастието и късметът да съпътстват дните пред него.Наздраве!
...

# 12
  • Мнения: 0
Здравейте дами, моля Ви да помогнете... ще ставам кръстник на бебе и ми трябва реч, а не ми идва нищо на ума... ще се радвам на всякаква помощ  Grinning
Кръщенето е първото тайнство, което приобщава към християнството всеки човек. Добре е детето да се кръсти преди да стане на 1 годинка. Ако то носи името на светец може да се кръсти на имения си ден. Тайнството Кръщение се извършва само веднъж и затова е неповторимо като раждането на човека. Особено важен е изборът на този, който ще въведе новия християнин във вярата. Той става негов кръстник и започва да се счита за духовен наставник на детето. Заедно с родителите той се грижи за кръщелника си и се задължава да го напътства в праведен живот. Желаещите да бъдат кръстници трябва да са източно православни християни и да са кръстени.
За да се подготвите за ритуала планирайте всичко предварително. Определете църквата или манастира, където искате да бъде кръстено детето и проучете какви са условията за извършване на ритуала.
Кръщението се извършва от свещеник като кръщаемият се потопява три пъти в купела със свещена вода в името на Отца, Сина и Св.Дух. Кръстеният младенец се очиства от греха на родителите си.  Преди потопяването във водата свещеникът миропомазва кръщавания, като прави малки кръстчета на челото, гърдите ръцете му с осветен елей. Така се освещават ума,чувствата и волята му. Бялата дреха (кърпа), с която се дарява кръщелника, символизира полученото вече опрощение на греховете. Кръстът, който свещеникът полага върху кръщаемия показва, че той трябва да приема всички изпитания с търпение към Христос. Трикратното обикаляне около купела изразява радостта от съединението с вярата. Отрязването на косите на новопокръстения означава, че той става раб Божи. Запалените свещи, които всички присъстващи държат, са символ на божието просвещение.
     
По традиция трябва да носите голяма бяла хавлия, бяла кърпа за лице и сапун за извършване на ритуала, две големи свещи, които можете да закупите от църквата, бутилка червено вино, бурканче мед и китка здравец. Кръстникът трябва да купи нови дрехи за детето според канона те трябва да са бели. Добре е да се носят за освещаване кръстче, медалион и икона, които ще ползва кръстеният.  За здраве на кръщелника в храма се носят и се раздават погача, бонбони, пчелен мед и сладкиши.
За да няма суетене, всички формалности около кръщелното свидетелство се оформят преди кръщението. В края свещеникът само подписва документа. След приключване на църковния ритуал можете да поканите гостите си в заведение за почерпка.
Аз бях преди 4 години, сега пак ще ставам!
Купуват се дрешките на бебето, погача, кръстче (златно или сребърно според възможностите), бонбони, мед, вино, сапун, кърпа голяма и малка.
Весел празник! Grinning

# 13
  • Мнения: 1 192
За хавлийката за бебето аз пропуснах,а и незнаех че кърпите и дрешките трябва да са бели.Но искам да питам за какво е червеното вино(символизира кръвта на Христос по принцип),аз знам за олио?Миналата година бях кръстница,а тази ще кръщаваме моят син. newsm78

# 14
  • Мнения: 131
и ние на 6 май ще кръщаваме малката ми дъщеря,аз взех една малка икона на свети Георги да остане за спомен на дребната от кръщенето/нали ще я осветим/,а също и голяма пак със светеца за подарък за кръстницата
иначе за малката взехме дрешки,обувки почти всичко в бяло,бяла хавлия за нея/не мисля че ще я събличат цялата,мн е студено,иначе някои взимат халати/,хавлия за попа,олио,вино,сапун,а и кръстче което ще се освети също

Общи условия

Активация на акаунт