Има ли връзка между кърмене и рак на гърдата

  • 2 457
  • 5
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 748
Напоследък много зачестиха агитациите за профилактика срещу рака на гърдата. Това ме накара да се замисля дали кърменето оказва някакво положително влияние върху профилактиката в дългосрочен план. Все си мисля, че кърменето би трябвало да влияе благотворно, най-малкото с това, че води до един вид упражняване на физиологичната функция на органа. Интересува ме има ли някакви проучвания в тази област? Извинявам се ако темата е била вече дискутирана и в такъв случай ще помоля за линк! Поздрави на всички майки!

# 1
  • Мнения: 65
Да, кърменето е един вид профилактика срещу рака на гърдата. Това ми го каза при последния преглед специалист-мамолог. Peace

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Има, ясна и доказана връзка с намаляване риска от рак на гърдата. Всяка година кърмене намалява риска със значим процент. Статистики има много по въпроса, не би трябвало да е проблем да ги намериш с един бърз Гугъл сърч.

# 3
  • Мнения: 561
Това че кърменето предпазва от рак на гърдата е ясно. Мен повече ме изненадва това, което прочетох у Сиърс-че предпазва от остеопороза,защото депата с калции след отбиване се запълвали много бързо (или нещо такова  Rolling Eyes). Признавам си, че имах една представа как ощърбавявам след някоя друга година и съм с остеопороза на 40  Grinning.

# 4
  • Мнения: 340
Има връзка между хормона на растежа(с който блъскат кравите в САЩ) и рака на гърдата. Ако искаха да правят профилактика, първо щяха да го забранят заедно със сходните му.
Не знам до колко се ползват подобни неща в бг.

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това че кърменето предпазва от рак на гърдата е ясно. Мен повече ме изненадва това, което прочетох у Сиърс-че предпазва от остеопороза,защото депата с калции след отбиване се запълвали много бързо (или нещо такова  Rolling Eyes). Признавам си, че имах една представа как ощърбавявам след някоя друга година и съм с остеопороза на 40  Grinning.

Механизмът на въпросното нещо е много интересен - действително докато трае кърменето, жената губи от калция в костите си. Но след приключването му обменът се променя по интересен начин и започва директно отлагане на калций в костите, така че нормалната плътност се възстановява, че даже и отгоре (при добро хранене, добър вит.Д-статус, ако не настъпи веднага нова бременност и т.н. - т.е. не във всяка една ситуация!). Така че в известен смисъл може да е като профилактика на остеопорозата, ако се внимава и са изпълнени тези условия.

Общи условия

Активация на акаунт