погача- може ли по-рано?

  • 7 232
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 65
Съжалявам, че пак пиша за погачата, но никъде не видях отговор на моя въпрос. Бебето прави 40 дни на 11 май- понеделник, но тогава църквите и поповете не работят. Искам да попитам може ли да се направи по-рано- на 10 май или трябва да е след 11-ти?

# 1
  • Мнения: 1 155
Знам, че може да се направи по-късно, но лично аз не бих я направила по-рано.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 998
За мен погачата беше повод да се видим с приятели и да представим бебо на обществото  Laughing Направихме я няколко дни по-рано, защото после беше Коледа и всички щяха да са със семействата си. Направете си я в удобно за вас и гостите ви време.

# 3
  • София
  • Мнения: 17 591
 Rolling Eyes

Когато искаш правиш каквото искаш. Това по отношение на формалното спазване на традиция.

По отношение на религиозния ритуал - ако беше религиозна нямаше да задаваш такива въпроси, нито на това място. Щеше да се обърнеш към духовно лице, представител на твоята религия, а и ней- вероятно щеше да знаеш кога и какво следва да се прави, а най- вече защо.

Щом питаш нас, значи без друго ти е все едно, просто си търсиш оправдание, за да направиш каквото ти се иска - не ти е нужно нашето разрешение, за да си поканиш гости, нито за да опечеш питка, повярвай.

# 4
  • Мнения: 1 053
Аз знам 4е пога4ата се прави по рано.А 4етенето на 4истата молитва се прави на 40 дни след раждането.Ние направихме пога4ата една седмица по рано и то4но на 40 ни 4етоха молитвата.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 524
молитвата се чете на 40 ден, но тя е за теб, не за бебето.
погачата я направихме след 40 ден, може би на 42рия.
аз знам че не се прави предварително.
погачата няма нищо общо с църквата или църковните ритуали, тя е традиция, народно поверие или каквото искаш го наречи. Peace

# 6
  • Мнения: 5 790
Погачата се прави преди 40-тия ден. А на 40-тия ден се ходи на църква, за да се прочете т.нар. "чиста молитва".
Но както виждаш от отговорите - правила няма. Направи го, както на теб ти харесва и както ти е удобно.

# 7
  • Мнения: 2 110
Аз знам ,че нещата които са за хубаво не се правят по-рано ,за да не предизвикваш съдбата. Тези които не са за хубаво,вече са се случили и може по-рано !

# 8
  • Мнения: 6 274
Напротив, прави се преди 40-я ден.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Правихме погачата преди 40-тия ден , а на деня бяхме в църквата за чиста молитва.

# 10
  • Мнения: 126
ПОГАЧАТА ПРЕДИ 40-ия ДЕН.ГОЛЯМАТА МОЛИТВА НА 40-ия ДЕН.АЗ ТАКА НАПРАВИХ

# 11
  • Мнения: 10 982
Погачата и чистата молитва са два различни ритуала. Молитвата се прави на 40 ден или малко по-късно, но не и по-рано, така ми казаха в църквата. За погачата няма значение кога, направете я в удобно за вас и приятелите ви време.
Ние не сме правили погача, този обичай не ни харесва. Една вечер поканихме най-близките приятели да се почерпим и това беше.

Последна редакция: чт, 30 апр 2009, 23:29 от Linofrina

# 12
  • Мнения: 2 960
Прави се /погачата/преди 40-тия ден и аз така знам. Peace

# 13
  • Мнения: 2 567
Явно и поверията са различни или поне различно интерперетирани, така че- какво ти пречи?

# 14
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Аз също знам, че може да се направи по-късно, но не по-рано от 40-ия ден.

Общи условия

Активация на акаунт