За позите при раждане и практиката на нашите болници

  • 1 271
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 619
Привет!
във връзка с една друга тема тук, реших да поставя следния въпрос към вече раждалите майки:
доколкото чета в списания и чужди книги, раждането по гръб е е дно от най-неблагоприятните, води до най-много разкъсвания и е най-болезнено....Тук в нашите болници дават ли ти свобода на позите или те принуждават да лежиш по гръб, овързана с разни колани?  Cry

# 1
  • Мнения: 883
Аз не помня да са ме връзвали с колани, но родих на магарето, т.е. полулегнала. В предродилна не ми даваха да се разхождам, да сядам, да се обръщам на страни и т.н.

# 2
  • Мнения: 6 315
С колани не те връзват изобщо!

Моето раждане протече така: изтекоха ми водите и отидохме в болницата. След като ми направиха тоалета легнах за да чуят тоновете на бебето и да направят запис и на контракции (такива нямах). После ме оставиха да си лежа на една страна и да ставам (много често ми се пишкаше). По време на контракциите бях по ту гръб, ту на една страна или леко повдигната. При изгонването - на родилната маса, на която бях полулегнала.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Това за коланите за първи път го чувам. На мен също ми бяха изтекли водите като отидох, тоалет си бях направила в къщи и остана само клизмата, но преди това ме прегледаха в приемния кабинет. След това чуха тоновете на бебето и в предродилна зала ми даваха да се разхождам, да лежа и каквото там си реша, но не ми разрешаваха да клякам или сядам, защото по този начин се пречело на родилния процес. След това в родилна зала родих в легнало положение, но ми бяха подложили възгравници под главата, за да е в по-високо положение и при всеки напън дори лекарката ми я повдигаше още, за да не се получат кръвоизливи по очите. Имаше майки, на които за да им е по-лесно да напърат им позволаваха и да са прави с лице към леглото, за да могат да се подпират на него. Мисля,че много зависи от това кой те изражда.

# 4
  • Мнения: 816
Докато си в предродилна зала (поне там където раждах аз предния път) се лежи на легло, както искаш - ако щеш по гръб, ако щеш на страни. Колани се слагат само при запис на тоновете на бебе, но те минават само през корема, а през това време лежиш леко на ляво.
Докато ти трае разкритието можеш и да се разхождаш и да си клякаш и каквото още искаш, но в един момент те местят в предродилна зала и до там. После за изгонването си на магарето.

# 5
  • Мнения: 2 950
В предродилна не ми даваха само да сядам, защото ми казаха, че по този начин притискам бебето. Иначе си лежах както на мен ми е удобно, разхождах се и т.н. По време на раждането бях на стола и честно да ти кажа не мога да си представя как бих могла да родя права или клекнала. Иначе и аз съм чела за различни пози, но доколкото знам в България всички раждат полулегнали на стола за раждане. А за връзването - на мен ми сложиха само две лепки на глезените, за мое удобство мисля че, за да не ми се пързулнат краката докато напълавм. Но не са ме връзвали с колани - незнам кой те плаши с подобни страшни разкази, защото не си първата от която го чувам. Лекарите са добри и се опитват да ни помогнат, не да ни измъчват. Успех!

# 6
  • Мнения: 7 186
Аз не съм виждала да се изражда бебе в друга поза, освен по гръб на магарето. Simple Smile

# 7
  • Мнения: 7 640
в чужбина - и в колянно-лакътна поза, в БГ-по гръб, това е положението.
С колани не те връзват, може леко да ти придържат краката да не биеш някой шут на екипа, докото те шият.

# 8
  • Мнения: 6 243
В нашата болница не е имало проблем да се разхождаш докато чакаш разкритието - аз обикалях по коридора и се спирах само по време на контракции. Иначе самото ражданеи - на магарето - то е нещо като полулегнало на гръб положение.

В предродилна лежиш само ако си със системи - не са навити да обикаляш със системата. Или ако ти се лежи просто.

# 9
  • Мнения: 6 472
На  мен първият път не ми дадоха да се разхождам Sad Бяха ми изтегли водите и понеже контракции не тръгнаха, ме закотвиха на една система, та даже като ми се допишка ми носеха подлога Cry

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 5 913
мен ме караха да напъвам клекнала до леглото (раждах бавно, дълго без обезболяващи и система за разкритие, но просто така се налагаше), но раждах на магарето. Докато бях в предродилна зала (около 12-13 часа) видях много родилки и някой наистина ги овързваха някак с чаршаф, който минаваше зад коленете и зад врата, но след като бяха родили, явно за да не мърдат при шевовете.

# 11
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Ами аз бях с изтекли води и контракции на 5 мин,но само 1см разкритие за 12 часа и бях опасана със системи и разните колани за да слушат тоновете на бебето.Като ми се пишкаше ми носеха подлога,а като повръщах(защото не спрях Sad) ми повдигаха леко главата.Чак след 13 часа мъки на легло,ме изправиха 2-ма лекари и с тяхна помощ кляках,което явно много помогна и след 1.30 получих разкритие и родих "мъжа на живота ми" Mr. Green.Според мен е важно позата в предродилна,а не толова при раждане. Wink

# 12
  • Мнения: 3 818
И аз си родих на магарето по стандартния начин, но се качих на него  едва, когато започнаха напъните. Преди това не само че не лежах, а проходих надлъж и нашир отделението сто пъти Laughing Качваха ме от време на време да ми записват тоновете и след това ме караха да се разхождам, за да тръгне бебокът. А аз им бях бая благодарна, защото не ме свърташе на едно място. Wink

Но си мисля, че би трябвало да се помисли и за други положения при раждането, не мисля, че  легнала по гръб положението е най-удачното и най-удобното Crossing Arms

# 13
  • Мнения: 702
И при мен нямаше колани
А позата беше полу седнала отзад ме подпираха

# 14
  • Мнения: 5 299
Аз бях полулегнала ,но не на магаре. Беше нещо като носилка, краката ми само сгънати от колената на равно. Не са ме вързвали- имаше нещо като дръжки отстрани на леглото и там се държах. Като се събудих имах една торбичка с пясък на корема

Общи условия

Активация на акаунт