Издирва се......

  • 2 379
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 654
Има тема за едно малко момиче което се издирва в момента.Преди имаше теми за две момчета и един баща.
И какво - чука ме на дърво,пази боже и дано се намери.
Да пусна темата ме провокираха тези мнения:
Съпричастна съм към Вашата трагедия!
 И се надявам да бъде открито живо и здраво малкото детенце!
Лошо е, че общество ни (а това сме ние) не предприема по - радикални мерки, за да предотврати бъдещи такива!
Защото в крайна сметка, никой от нас не е застрахован от подобна трагедия, нали?!.
И жалко е, че в повечето случаи се опитваме да направим нещо, едва тогава когато сме засегнати лично!
Ядосваме се, гневим се  , дори заплашваме , ридаем срещу неизвестното! И едва тогава проявяваме съпричастност, загриженост, разбиране и съпреживяваме - случилото се (когато вече сме безсилни да направим каквото и да било, освен да чакаме)!
Нещо трябва да се промени, било то начина ни на мислене   или пък да си зададем въпросът (предполагам всеки от Вас си го е задавал, но само толкова), но й да намерим отговор и да преминем към реални действия: "Доколко сме готови и  можем ли да пожертваме от личното си време, средства и т.н., за да направим нещо в името на Бъдещето на децата ни (независимо от къкъв етнос са), за общото благо!"   



Ти бе, маце какво си отговори конкретно на въпроса ? Щото от целия ти пост, изпълнен с гневни икони не ми стана ясно към какво ни призоваваш    Хубаво да жертваме от времето и средствата си, ама да направим  КАКВО ТОЧНО? И още нещо - дай да видим ти колко и какво жертва? Какви са ТВОИТЕ реални действия?

Е,аз съм готова да жертвам , отколкото всяка година да пускам тема,,Силата на бащината любов"
http://bgsavestin.exactpages.com/
Нямам познания в областта на правото и счетоводството и пък има достатъчно фондации и сдружения които могат да помогнат.
Не е толкова трудно когато човек бъде обявен за издирване,негова снимка да се появи на хиляди места.Торбички , опаковки , пликове.
Аз лично мога да жертвам време и доколкото ми е възможно средства да се включа в такава организация.
Вие бихте ли се включили?

# 1
  • Мнения: 654
Бащата на Съвестин е направил един списък който е хубаво,родители и деца да прочетат.С моите деца дори го научихме наизуст,а в училището им виси на видно място.
"СЪВЕСТИН - ЗАЩИТА НА ДЕТСКАТА НЕВИННОСТ И УЯЗВИМОСТ"
София 1359, ж.к. Люлин 521-Г-87 тел. 02/253-252 или 087/354-209
Тодор Станиславов Деянов


ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ ОТ РИСКОВЕ
СЪВЕТИ ЗА ДЕЦА И РОДИТЕЛИ

МИЛО ДЕТЕ,

С помощта на родителите си, опознай добре района около жилището, училището, както и съседите, на които можеш да разчиташ! Трябва да запаметиш домашния телефон, телефоните на съседи, класен ръководител и други близки хора!

Не се хвали в училище и пред непознати, че имаш много парички в себе си! Не разказвай колко луксозно е вашето жилище и какво има в него!

Избягвай разговори с непознати на улицата, Интернет или по телефона! Никога не им споменавай, че си само в къщи! Сподели с родителите си за какво са те подпитвали или заплашвали!

Когато в къщи си само, заключвай и в никакъв случай не отваряй вратата на непознати! При опасност веднага търси помощ по телефона, Интернет, викай на съседите през терасата! Имаш право на самозащита!

Когато намериш вратата или прозореца разбити, не влизай самичко в жилището! Незабавно потърси помощ от съседи или близки! Помоли ги да извикат полиция!

За всяко излизане навън, искай разрешение от родителите си. Винаги казвай къде точно отиваш и с кого. Ако нямаш връзка с родителите си, при излизане се обади на други близки или съседи!

Избягвай да играеш само навън! Играй в групи не по-малко от три деца!

Движи се по възможност по осветени и оживени улици. Избягвай задни дворове, неосветени входове и безлюдни места! Прибирай се у дома преди здрачаване.

Ако забележиш, че някой те следва, веднага премини на другия тротоар. Насочи се към места, където има хора или влез в първия възможен магазин, сладкарница или учреждение! Потърси помощ от униформени лица полицаи, охранители или портиери!

Не приемай лакомства, играчки или други подаръци от непознати!

Не приемай покани да се качваш и возиш в чужда лека кола! Отдалечи се бързо от колата и ако някой тръгне след теб, викай високо: "ПОМОЩ! ПОМОЩ!"!

Не приемай покани от непознати за сладкарница, кино или гости!

Не приемай покани от непознати на улицата или в парка, да играеш на криеница или да търсиш с тях загубеното им кученце или котенце!

Преди да влезеш в асансьора първо се убеди, че той наистина се намира спрял на етажа - иначе следва политане надолу в шахтата.

Не влизай самичко в асансьор с непознат човек. Изчакай или по-добре се качи пеша. При опасност звънкай и тропай по вратите на съседите.

Не позволявай да те галят, прегръщат или целуват други, освен най-близките!

Когато някой се е опитал да те гали, опипва или целува, или е правил други странни неща с твоето тяло не го пази в тайна, дори когато са те помолили за това. Сподели всичко с мама, татко или други твои близки!

Знай и запомни, че не всички по-възрастни са добри! Между възрастните има и лоши хора. Когато се усъмниш, че някой възрастен има лоши намерения, на момента бягай от него! Смело съобщи за него на близките си!

Когато друго дете е в беда, веднага потърси помощ от възрастни хора! Най-добре е това да са родители, учители, съседи, полицаи!

Ако някой насилва теб или друго дете, викай смело и силно "ПОМОЩ! ПОМОЩ!"!

--------------------------------------------------------------------------------

СКЪПИ РОДИТЕЛИ,

Помогнете на Вашето дете да опознае района, в който живее и учи!

Възпитавайте детето да бъде смело! Не насаждайте страх в детето! Страхливите деца са по-уязвими.

Научете детето да разпознава и се доверява на служителите на реда!

Опознайте приятелите на Вашето дете! Спечелете тяхното доверие, за да сте добре информирани за детето си и неговите контакти!

Изисквайте адресите и телефоните на приятелите на Вашето дете! Опознайте техните родители и средата, в която живеят! Бъдете особено предпазливи към новите познанства, може да се окажат фатални...

Намирайте време за разговори с Вашето дете! Въоръжете се с търпение да изслушвате детето! Вникнете в неговите проблеми и контакти! Уважавайте неговите мнения!

Ако оставяте детето само в къщи, търсете помощта на близки или познати, които да го проверяват и наглеждат!

Обяснете на детето, че е опасно да остава на улицата, когато се здрачи!

Бъдете бдителни, когато някои хора, дори семейни познати, изразяват особено внимание към детето Ви, или се усамотяват с него! Открийте мотивите на тези хора!

Бъдете бдителни за пари и други подаръци, които детето получава! Разберете кой и с какви подбуди ги дава на детето!

Когато детето Ви системно и продължително се застоява в нечие жилище, проверете с кого и защо го прави!

Не оставайте детето си без надзор през дните на големи църковни или национални празници. В такива дни се развихрят педофили и похитители.

--------------------------------------------------------------------------------

КАК ДА ПОСТЪПИМ:

I. КОГАТО ДЕТЕТО Е БИЛО ПОДЛОЖЕНО НА НАСИЛИЕ:

Незабавно подложете детето на медицински преглед! Изискайте документиране на състоянието му и последиците от насилието в съдебна медицина.

Обезателно уведомете полицията за случилото се! Дайте информация за лицето, което е извършило насилието или за предполагаемия извършител!

Потърсете адвокат и преследвайте съдебно извършителя! Така със сигурност ще предпазите евентуално и друго дете от насилие.

Бъдете внимателни и толерантни към детето! От Вашето поведение и грижи зависи психологическото възстановяване на детето.

Самовъзпитавайте се срещу фалшивия срам! Не внушавайте на Вашето или на чуждото насилено дете, че трябва да чувства срам! Наранените деца трябва да бъдат приобщени, а не сочени с пръст. Те се нуждаят от обичта на родители, близки, на цялото общество.
II. ПРЕДИ ДА СЕ Е СЛУЧИЛО НЕЩАСТИЕТО ДА ИЗЧЕЗНЕ ДЕТЕТО:

За издирването са нужни портретни снимки на детето. Затова ежегодно подновявайте фотопортретните снимки на детето!

Нужно е да знаете кръвната група на детето!

Запазвайте коса от детето за ДНК-анализ!

Фотографирайте и документирайте всички родови и придобити белези, операции или други физиологични особености.

Попълнете и съхранете антирискова карта.
III. АКО ДЕТЕТО ВИ ИЗЧЕЗНЕ:

Веднага подайте молба за издирване в полицията! Настоявайте за спешни издирвателни действия! Ако такива не последват, обърнете се към дежурния прокурор!

Обърнете се към пресата и електронните медии!

Потърсете съвета на адвокат!

Не се доверявайте на ясновидци и врачки - няма открито дете от тях! Каквото и да Ви кажат, то не може да послужи за доказателство.

Опаковайте в найлонов плик всички дрешки, чорапи, обувки и други предмети, с които детето е било в контакт през последните дни! Те са полезни при издирването.

Запазете непокътната обстановката в къщи! В случай на амнезия, детето ще трябва да възстанови спомените и паметта си.

Повикат ли Ви "доброжелатели" да си получите детето, не се връзвайте! Обикновено се цели да опразните лекомислено жилището и Ви оберат. Не действайте сами! Потърсете приятели, роднини, спецчастите!
ЗА ДА НЕ БЪДЕ БЕЗПОМОЩНО ПРИ ОТВЛИЧАНЕ ЗАД ГРАНИЦА,
ОТ РАННА ВЪЗРАСТ ПОМОГНЕТЕ НА ДЕТЕТО:

Да наизусти името на Родината си и нейната столица, домашния адрес и телефон!

Да знае, че по света има български посолства, от които да търси закрила!

Да търси настоятелно помощ от униформени лица, независимо че говорят на чужд език!

Да не вярва на похитители или евентуални осиновители, че неговите родители са го изоставили, че са го продали, или че вече не са живи!

Да знае, че където и да попадне, родителите му няма да престанат да го търсят! Че каквито и страдания да преживее при чуждите хора родителите му винаги ще го разберат и ще го приемат с радост и обич!
 

Фондация "СЪВЕСТИН", България 6 май 2001

# 2
  • Мнения: 654
http://www.dailymotion.com/ivanradichev/video/xbkw8_pesen3
Това е посветено на изчезнали деца.

# 3
  • Мнения: 1 008
Сама казваш,че има достатъчно неправителствени и правителствени организации, които се занимават с това.
Аз си признавам,че освен да бъда съпричастна, друго не мога да направя.
Никой не е застрахован, но не виждам как аз една напълно непозната и обикновенна личност бих могла да допринеса за предотвратяването на подобни изродщини.

# 4
  • out of space
  • Мнения: 8 569
А каква е тази антирискова карта?

# 5
  • Мнения: 654
А каква е тази антирискова карта?
Има антирискова карта и антирисков албум.
 
Антирискава карта
на...............................................
адрес..........................................
кр.група.......ЕГН........................
очи.............................................
родови белези...........................
....................................................
....................................................
придобити белези.........................
....................................................
.....................................................
пръстови отпечатъци
1.             2.                     3.




4.             5./направено е като таблица/
коса за ДНК:5-6 косъма отскубнати с луковичките.

На обратната страна:
физиологични особености:................
мимики,тикове,фобии,алергии,болести,особен изговор,кривогледство,едър нос,щракнали уши,накуцване и други.
Ако детето има някаква дарба може да се запише.
След като се попълни картата се ламинира.

# 6
  • Мнения: 654
Антирисков албум може да си направи всеки.
Правят се снимки на детето всяка година в профил и анфас.
Това може да послужи да се изработи портрет как би изглеждало след години.
За програмата ще е по-лесно ако има и снимки на родителите на съответната възраст

# 7
  • Мнения: 25 454
Антирисков албум може да си направи всеки.
Правят се снимки на детето всяка година в профил и анфас.
Това може да послужи да се изработи портрет как би изглеждало след години.
За програмата ще е по-лесно ако има и снимки на родителите на съответната възраст

А не е ли много по-лесно и евтино просто да го заключим вкъщи и да не го пускаме навън поне докато навърши 18 години?

Естествено, че съм съпричастна към трагедията на родители, загубили децата си, но не виждам причина да се истерясва на тази тема. Нека отглеждаме децата си с мисълта да станат просто добри хора, а не като евентуални жертви на престъпление.  Peace

# 8
  • Мнения: 654
Не мисля че албума трябва да послужи само при спешни случай.
Ако моите деца имат и те направят на техните ,за правнуците ще е интересно.
Вие не гледате ли стари снимки и не сравнявате ли?

# 9
  • Мнения: 592
Ако се оглеждаме по-скоро за околните деца, мисля че резултатът ще по-голям! "Това не ме засяга" и "Наведена главица... ала-бала" са пагубни поговорки за българина!
Друг е въпросът, че няма държавна воля да се решава проблема!

# 10
  • Мнения: 2 716
Пръстови отпечатъци и ДНК би трябвало да има заложени в базата данни на МВР, да речем.
Подмяната на личните документи беше един чудесно-пропуснат повод.

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Темата ми звучи леко назидателно.
Трябва ли да се чувствам виновна, че не съм могла да спася и предотвратя отвличане или насилие?
Мисля, че всеки родител трепери за децата си, особено тук пишещите, всеки прави по нещо за да отдалечи максимално децата си от подобни случки, но те все пак се случват и не мисля, че сме виновни ние.

# 12
  • Мнения: X
Аз пък мисля, че съветите са добри и полезни и нищо не ни пречи да ги прочетем.

# 13
  • Мнения: 592
Темата ми звучи леко назидателно.
Трябва ли да се чувствам виновна, че не съм могла да спася и предотвратя отвличане или насилие?
Мисля, че всеки родител трепери за децата си, особено тук пишещите, всеки прави по нещо за да отдалечи максимално децата си от подобни случки, но те все пак се случват и не мисля, че сме виновни ние.

Уви, виновни сме, макар да не ни е ясно много-много защо!

# 14
  • Мнения: 654
Lilqna,извинявай ако по някакъв начин съм те накарала да се чувстваш некомфортно.
Дори мислех да помоля да изтрият темата след като сама си пиша в нея.
Но дори 20 да прочетат и 2 да разберат все е нещо.

# 15
  • Мнения: 1 217
Бих помогнала, разбира се ! Дори ми се е случвало да кръстосваме 2 часа парка около ритуалната зала в Хиподрума с близки за да помогнем на един татко да намери дъщеричката си. Слава Богу, намери се детето, видяли го полицаи от 6 РПУ и го докараха, тъй като преди да започнем да го търсим се обадихме в полицията.

# 16
  • Мнения: 4 585
Не се изхвърляйте много из фарума за имотното си състояние.
Ще вземе някой да ви повярва, ще иска откуп.
Аз съм си търсил 4 годишния син на брега
на морето, за пет минути ми се напукаха устните и в пукнатините имаше кръв.

# 17
  • Мнения: 654
хайдут велко  Hug
И на мен ми се наложи да търся едно сладурче.
Бяха при нас на квартира на морето и точно за две минути изчезна.
Толкова се панирах че името си не можех да кажа.
И благодарение на съседите и другите квартиранти я намерихме.Но този един час ми се стори век.

# 18
  • Мнения: 46
джоджо,подкрепям те.Не мисля,че темата цели истерия,лично аз прочетох ценни напътствия.Никой не е застрахован  Tired

# 19
  • Мнения: 822
И аз не смятам, че темата е истерична или назидателна... Съветите, които е написала Джоджо, са не само закачени на стената, но са и част от програмата за обучение още в детската градина в много чужди страни. Наред с това обучават децата и как да реагират при насилие у дома, тоест не разделят заплахата, идваща отвън от тази вътре в семейството...

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 383
И на мен ми се струва полезно. Виждала съм изгубено дете, което от паника не можеше името си да каже и обикаляше без дори да вижда къде отива. Пробвала съм номера с криенето с дъщеря ми, за да видя как ще реагира.

# 21
  • Мнения: 1 749
И на мен темата не звучи назидателно,нито пък истерично....А полезно.

# 22
  • Мнения: 1 144
Подкрепям - темата е много полезна. Всички трябва да разговаряме с децата си и да ги предупреждаваме за опасностите, които могат да ги сполетят - това не значи да ги плашим, напротив, много добре си е написано - децата трябва да се възпитават да са смели, да се отбраняват, да са будни и оправни.

И на мен ми се е случвало да губя детето си - само за десет минути, но никога няма да ги забравя - целият ми свят се сгромоляса в миг! Когато най-после изскочи от близкия магазин, където се беше скрил, го стиснах и имах чувството, че никога няма да го пусна! Ревнах истерично и не можах да се спра - той още помни тази сцена. Ужасно, ужасно усещане, по-скоро бих умряла, отколкото да изгубя детето си. Затова не се отнасяйте критично към темата и не я приемайте за назидание, а се вслушайте и помислете къде бихме могли да сбъркаме и на какво да обръщаме повече внимание, как да си възпитаваме децата, за да не станат жертва на насилие. Нека просто направим каквото зависи от нас и ако можем някъде да помогнем - да помогнем, не да си затваряме очите.

# 23
  • Мнения: 654
Всички трябва да разговаряме с децата си и да ги предупреждаваме за опасностите, които могат да ги сполетят - това не значи да ги плашим, напротив, много добре си е написано - децата трябва да се възпитават да са смели, да се отбраняват, да са будни и оправни.

Много точно казано.
Всяка година на 1 юни организирам празник за децата,и този път реших че вместо дежурните пасти и бонбони ,мога да разпечатам съветите , да ги привържа към балони и да ги раздам.
Така повече родители на малки деца ще се запознаят с тях.

# 24
  • Мнения: 9 814
Лошо е, че докато се успокояваме с "това на мене не може да ми се случи", нищо няма да се промени.
Наистина разговорите с децата ни са в основата, после остава само да изказваме съжаление в някоя тема или на нас да ни съчувстват.

# 25
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Lilqna,извинявай ако по някакъв начин съм те накарала да се чувстваш некомфортно.
...

Може би грешно си ме разбрала, а може и аз нещо да съм недоразбрала. Темата принципно наистина е хубава и полезна, но началото й ме кара да се чувствам виновна за нещо, което не бих могла да направя.
Сигурно има предистория, която аз не зная, но не съм част от онези, които се включват в теми само за да кажат: съчувствам и дано се оправите, затова и не мисля, че обръщението в началния пост е подходящо за целта на темата:
...
И какво - чука ме на дърво,пази боже и дано се намери.
Да пусна темата ме провокираха тези мнения:
Съпричастна съм към Вашата трагедия!
 И се надявам да бъде открито живо и здраво малкото детенце!
Лошо е, че общество ни (а това сме ние) не предприема по - радикални мерки, за да предотврати бъдещи такива!
Защото в крайна сметка, никой от нас не е застрахован от подобна трагедия, нали?!.
И жалко е, че в повечето случаи се опитваме да направим нещо, едва тогава когато сме засегнати лично!
Ядосваме се, гневим се  , дори заплашваме , ридаем срещу неизвестното! И едва тогава проявяваме съпричастност, загриженост, разбиране и съпреживяваме - случилото се (когато вече сме безсилни да направим каквото и да било, освен да чакаме)!
Нещо трябва да се промени, било то начина ни на мислене   ....

Ти сигурна ли си, че всички, които отворим и прочетем тази тема, не сме направили нищо, че се държим настрана и че само, когато ни се случи, тогава действаме?
Няма и не искам да изброявам нещата, които правя по въпроса.
Да, съветите и следващите постове са много ценни, но без началото, което ме обвинява в бездействие.

# 26
  • Мнения: 1 144
Момичета, нека не превръщаме всяка тема в спор и да не търсим под вола теле. Специално по този въпрос съм убедена, че всички ние сме готови да направим каквото можем. Но е факт, че като цяло нямаме законодателство и обществото е доста бездействащо. Примерно в случая с изчезналата Ана Мария - помислих си, че след като майката се е удавила, може би и детето е някъде край реката. Трябваше да се организира обществено издирване, с доброволци и така нататък. Но ние нямаме такава практика. Има и още нещо - AMBER ALERT, това се практикува в САЩ, защо не се въведе и в Бг - когато изчезне дете и се смята, че е в непосредствена опасност се сигнализира веднага по местни радиостанции и се пускат съобщения по екраните по магистрали и пътища, по ТВ станции и изобщо по всякакъв начин се алармира обществеността. Това го няма при нас, а може да се въведе. Шансът да се спаси детето е най-голям в първите 48 часа, а при нас обикновено те се изпускат. Има какво да се направи, действително, и то с наша помощ.

# 27
  • София
  • Мнения: 15 915
Само допълнение за албума - снимките на детето трябва да се правят на 3 месеца. Така е най-добре за комп. програма за издирване. Не че в МВР разполагат с нея.
Имах близък частен дедектив - вдигаше скандал, ако точно на 90тия ден не съм направила снимки на лицето на дъщеря ми.

# 28
  • Мнения: 654
Момичета, нека не превръщаме всяка тема в спор и да не търсим под вола теле. Специално по този въпрос съм убедена, че всички ние сме готови да направим каквото можем. Но е факт, че като цяло нямаме законодателство и обществото е доста бездействащо. Примерно в случая с изчезналата Ана Мария - помислих си, че след като майката се е удавила, може би и детето е някъде край реката. Трябваше да се организира обществено издирване, с доброволци и така нататък. Но ние нямаме такава практика. Има и още нещо - AMBER ALERT, това се практикува в САЩ, защо не се въведе и в Бг - когато изчезне дете и се смята, че е в непосредствена опасност се сигнализира веднага по местни радиостанции и се пускат съобщения по екраните по магистрали и пътища, по ТВ станции и изобщо по всякакъв начин се алармира обществеността. Това го няма при нас, а може да се въведе. Шансът да се спаси детето е най-голям в първите 48 часа, а при нас обикновено те се изпускат. Има какво да се направи, действително, и то с наша помощ.
Така е.Тези първи часове са най-важни.
Толкова много фирми правят мащабни реклами и съм сигурна че ако подходящия човек ,по подходящия начин организира разговори с тях ,може много нещо да се направи.
Лично аз не съм най-дипломатичния човек и не винаги мога да намеря точните думи ,че да се заема с нещо подобно.
Затова ако някой с подходящите качества реши че можем да направим нещо,аз съм насреща.

# 29
  • Мнения: 654
Преди време по новите бяха казали че в Пловдив със съдействието на кметството ,ще раздават антирискови карти,дали се е получило нещо?
И имали начин на деца в детски градини и училища,с разрешение на родителите и съдействието на полицията да се изготвят карти?

# 30
  • Мнения: 9 990
Не съм съгласна.Не съм съгласна с това, че хората си казват, че това не може да им се случи.Това са най-големите страхове на един родител още с появата на детето.Нещо да не му се случи.Толкова е парализиращ страха,че хората просто не го изричат гласно.Всички около мен, в градината също-учат децата на тези прости правила.Незнам защо и как се получава около вас да не е така, но аз, приятелките ми, градината-макар не във вида от бащата на Съвестин-учат децата на всичко.Писала съм и по други поводи назад във времето-наричат дъщеря ми често невъзпитана, защото не отговаря на всички тиради и въпроси на бабки по улицата-от това как се казва и къде живее, та до края.Бабките спадат към непознатите нам люде и детето ми е предпазливо.И въпреки възпитанието и мерките-хора, това се случва!Загубвала съм си детето, точно 5 минути я нямаше, докато я намеря, Знам какъв е ужас!За каква превенция говорите?Какво предлагате точно?

Общи условия

Активация на акаунт