Какво трябва да може бебе на 7 месеца?

  • 20 127
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 697
Днес след рутинната консултация се сдобихме с направление за невролог и ми е ужасно притеснено. Повода за това направление е че сина ми не е много активен физически. Аз си мислех че просто е по-мързелив, но сега съм сериозно притеснена вече.
Накратко какво може и какво не. Не се обръща от никъде на никъде. Седнал седи само ако е подпрян отзад. Изправя се до седнало положение само ако го хвана за ръчичките. Когато го подпра прав на краката му много рядко седи на тях, повечето пъти се отпуска и ги свива. По корем прави опити да пълзи, но използва само краката си, ръцете не се сеща да ги мести.
Не знам наистина ли е толкова зле положението или педиатърката просто иска да си върже гащите, ама на мен ми е много притеснено. Дали има и други дечица, които по-късно са започнали да правят тия неща? И има ли възраст до която задължително трябва да могат определени неща? Ще съм благодарна за всякакви коментари.

# 1
  • Мнения: 236
Действително всяко бебче има индивидуален процес на развитие, някои са по-бързички, други не чак толкова, но в общи линии има определени неща, които свидетелстват за тяхното развитие и точно по тях се е ръководела вероятно вашата лекарка. Ема на 7 месеца седеше сама стабилно вече, обръщаше се на всички страни още от 4 месец, научи се да пълзи към 8-я м. Не се шашкай предварително и не отивай на този преглед с някаква отрицателна нагласа, но щом те е пратила педиатърката, предполагам(надявам се) да има основателни съображения. Дано всичко да е наред, да е била поредната фалшива тревога, Hug стискам палци

# 2
  • София
  • Мнения: 12 554
Днес след рутинната консултация се сдобихме с направление за невролог и ми е ужасно притеснено.

Вярно е, че децата са различни и се развиват различно. Но на седем месеца по-голям процент от тях могат поне половината неща от тези, които си изброила. Съветът ми към теб е да се казваш Хоп преди да си скочила. Знам, че е трудно да не си представяш какви ли не страшни диагнози, но по-добре ще е просто по-бързо да заведеш детето на невролог.

# 3
  • BG
  • Мнения: 2 217
mimisofia, не се притеснявай предварително, защото може да се окаже, че наистина синът ти е по-мързелив.  Hug
Стискам палци всичко да е наред!   bouquet

# 4
# 5
  • Мнения: 2 376
Всяко бебе се развива различно. Аз бих те посъветвала да не подпираш детето, нека седне, когато е готово. Това, че педиатърката те е пратила на преглед всъщност е добре, ако (повтарям ако ) наистина има нещо, колкото по-рано се хване, толкова по-лесно се преодолява.
Стискам палци да се окаже фалшива тревога.   bouquet

# 6
  • Мнения: 4 292
Аз пък не смятам, че има някакъв проблем. Има доста деца от отчетната (и двете отчетни  Laughing) които са точно като Миро, сред които и дъщеря ми. Личната не се впечатли особено, не ме е насочила към невролог, на ме е шашкала. Даже не дава да купувам паяк. Нито бънджи. Единственото, което ме посъветва е да правя повече гимнастика (не аз, бебето) и масажи и да стимулирам движенията без в никакъв случай да я насилвам.
Заведи си го на невролог, но съм повече от сигурна, че пушилката е излишна.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Всяко бебе се развива различно , не се тревожи излишно и стискам палци всичко да е наред при вас  Hug !

Ето това имам аз като записки , които съм чела :

СЕДМИЯТ МЕСЕЦ

Уменията на вашето бебе

Двигателни умения
Детето може да прехвърля вещ от едната ръка в другата.
Три четвърти от децата на тази възраст вече могат да стоят седнали.
Някои от децата може да започнат да пълзят.
Загребва предмет с големината на стафида и може да го вдигне в шепа.

Възприятия
•   Обръща се по посока на глас.
•   Оглежда се за изпуснат предмет.

Социални контакти
•   Страхува се и започва да плаче от непознати.
•   Смее се с глас, издавайки гърлени звуци.

Умствено развитие
•   Бебето започва да прави връзка между нещата, които се случват, и съответната реакция.
•   Бърбори, използвайки гласни и съгласни („дада" и „лала").
•   С малко повече късмет и въображение бихте могли да чуете и първото „мама" или „тата".
•   Бебето започва да разпознава името си.
 
Мога да „подскачам"
Крачетата на вашето бебе вече могат да поемат част от тежестта му, това му позволява да „подскача", докато го придържате под мишниците (идеално упражнение, подпомагащо двигателното развитие). Най-вероятно мъничето може да стои седнало без чужда помощ (което дава свобода на ръчичките да изучават близките предмети). Възможно е дори някои деца да успяват да седнат сами от легнало положение.

Мога да хващам с ръчички
Фините моторни умения на бебчо също се развиват. На тази възраст мъничето сравнително лесно може да хване предмет с една ръка и да го прехвърли в другата. Вероятно ще се научи и да пляска с ръчички. Сега може да предложите на детето да пие от чашка с накрайник, разбира се, с ваша помощ. Децибелите във вашия дом значително се увеличават и не само защото бебчо изпробва на воля гласовите си възможности, а и защото той с радост открива шума от удрянето на различни предмети.
За да насърчите двигателната активност на детето, поставете някоя от любимите му играчки малко по-далеч от обсега на ръчичките му и наблюдавайте как се опитва да я достигне. Не се поддавайте, ако играта предизвика негодувание, просто насърчавайте мъничето, в крайна сметка то ще намери начин да стигне до играчката. По този начин детето ще става все по-уверено в собствените си сили и скоро ще намери свои начини да се придвижва напред - като се влачи по корем, прави опити да пълзи или просто се търкаля от гръб по корем и обратно.

Имам зъбки
На тази възраст при много бебета вече са се появили първите зъбки (обикновено това се случва около петия-шестия месец, но при някои деца може да се забави дори до 14-ия месец), така че сега вече може да очаквате поникването и на горните предни и странични резци. Възможно е това „сьбитие" да бъде придружено с безсънни нощи, повече сълзи, липса на апетит и дори малко по-висока температура.

Искам мама
 На тази възраст бебето вече усеща липсата на мама и това го плаши. Вероятно привързаността на малчугана ви радва, но понякога ви дразни (дори кратка раздяла може да доведе мъника до сълзи). Още повече, ако се налага да оставите детето на грижите на друг човек. Въоръжете се с търпение - тази прекалена привързаност скоро ще премине.

Вече разбирам!
Вашето бебе много обича игрите на криеница. Това е така, защото то разбира, че скритото „нещо" (вашето лице или предмет) ще се появи отново. Всъщност най-лесният начин да задържите вниманието на един 7-месечен малчуган е, като скриете някакъв предмет под одеялото и оставите детето да го открие. Вашето бебе вече добре разбира интонацията и изражението ви, то бързо ще се разплаче, ако му се скарате.

Обичам игрите
7-месечното бебе се радва на една и съща игра, защото обича предвидимостта. Освен на криеница може да играете и на „пиу-пиу, вранке", „друс-друс, конче" и други подобни игри. На тази възраст децата започват да показват предпочитания към плюшените животни - както големи, така и малки. Има голяма вероятност вашето бебе да си избере и свой любимец, който ще ви придружава навсякъде. Така че, когато прибавяте нов „член" към колекцията си от плюшени играчки, внимавайте за качеството на играчката и обърнете внимание дали може да се пере. Други любими играчки са топките, музикални играчки с „изскачащи" елементи, дрънкалките и др.

Игри
• Друс, друс, конче!
Сложете детето седнало в скута си и леко го подрусвайте, като повтаряте:
Друс, друс, конче!
Къде ходи, момче?
В бабини на гости.
Както ти донесе баба?
Орехче, халвичка
и една паричка.
Момче рече: „Хоп, хоп!"
Конче рече: „Троп, троп!"
Освен че леко подрусвате седналото в скута ви дете, накрая може да хванете ръчичките му и да го подканите да плесне по два пъти при „Хоп, хоп!" и „Троп, троп", което не отменя рязкото друсване от ваша страна.

Пълзенето
Според специалистите най-често възрастта, на която повечето бебета започват да пълзят, е 8 месеца. И все пак някои мъничета правят първите си опити още от 6-месечна възраст, други чак на 1 година, а някои въобще не се опитват да пълзят. Когато става въпрос за пълзене, понятието „нормално" се изключва просто защото това е умение, което повечето бебета усвоява, но не задължително всички.
Преди да започнат да пълзят, повечето бебета вече могат да сядат и сами да се обръщат по корем. Важно е да оставяте детето по корем още от ранна възраст (според инструкциите на педиатъра), защото по този начин то се научава да държи главата си изправена, да използва ръцете си за опора – умения, които ще са му от полза по-късно, когато започне да пълзи.
Всяко бебе има различно начало и „стил" на пълзене. Някои бебета започват да „пробват" още около 5-месечна възраст. Това едва ли може да се нарече пълзене, по-скоро опит на мъника да се задържи на колене и лакти, като вдигне дупето си нагоре. Други бебета въобще не правят ранни опити, а направо започват да пълзят (за удивление на родителите си). Някои бебета започват да се придвижват, като пълзят само по корем - нещо като плуване на сухо, и доста по-късно започват истинското пълзене. Не са малко и децата, които „пренебрегват" пълзенето и направо започват с опитите да ходят, като се придвижват от опора на опора (например от дивана до масата и обратно).


или :

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=381493.new#new   bouquet

# 8
  • Мнения: 175
Аз не бих се притеснявала излишно. Отиди на прегледа и виж какво ще ти кажат. Почти навсякъде пише повечето бебета ще правят това/онова, а не всички.Това,че не прави тези неща,не значи,задължително,че нещо не му е наред. Индивидуално си е,и от дете до дете,разлика голяма. Той пък може с друго да те изненада в развитието,например да проговори рано   Simple Smile

# 9
  • Мнения: 252
Прегледа не е излишен ,а и така ще се успокоиш.Но според мен няма нищо.Аз до 8 месеца съм била доста мързеливо бебе според всички.Не знам тончо какво съм правела,но според нашите почти нищо,а и съм била доста дебело кърмаче около 11 кг.на 9 месеца.На  9 месеца съм проходила и след това съм пролазила.Явно тогава съм била готова.

# 10
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Аз не виждам проблем и мисля, че се притесняваш излишно. Всяко дете се развива по различен начин. Синът ми се обърна за пръв път на седем месеца, а ела го виж сега ... не се спира. Grinning

# 11
  • Мнения: 263
Не се вкарвай във филми, педи си връзва гащите Peace Синът ми на 7 месеца вече щъкаше с проходилка, но това не означава , че всички са така. Пиши как е мнал прегледа, стискаме палци Praynig Знам , че не можеш да не с епритесняваш, но поне не изнервяй детето Peace Успех Hug

# 12
  • Мнения: 221
Както вече са ти казали при всяко дете е индивидуално.Големият ми син правеше всичко,което си написала даже и повече,но малкият ми беше същия като твоя син.Аз бях много притеснена,защото постоянно сравнявах двете деца.Малкият започна да прави всичко много по-късно.За наша радост не сме имали никакви проблеми,надявам се и при вас да е всичко наред и да е фалшива тревога.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 259
Направи прегледа за твое успокоение Моята дъщеря и тя много много не си дава зор почна да седи самичка чак на седем и половина месеца до тогава се кандилкаше на ляво и на дясно, още не може сама да сяда опира се на лакът и до там  Confused С обръщането по корем също започна някъде на седем и половина ела да я видиш сега как се върти Още не може да пълзи прави опити ама мърда само на зад В проходилката седи правичка за няколко минути и то от скоро след което се отпуска освен това се избутва само на зад

# 14
  • София
  • Мнения: 44 094
направи прегледа - ако не друго ще се успокойш....
иначе от горните мисля, че единствено се очаква да се върти поне на едната страна и евентуално да седи - въпреки, че за това съм чувала и към 8 седнали бебета.....за стоене прав пък съвсем не е задължително...
дано се окаже само връзване на гащите и да му няма нищо на дечко Simple Smile
не се тревожи предварително....

# 15
  • Мнения: 346
И аз не виждам нищо страшно. Нашите бебета са приблизително на една възраст и моята също не ще да стои права- кляка, но усещам, че го прави, защото вижда, че правя "ядосана" физиономия и това много я забавлява. Пълзенето ни е по- скоро точно плуване на сухо с високо вирнато дупе. И не е пълзене, ами влачене. В количката вече седи стабилно, но иначе не- клати се, докато я придържам. Прави някакви опити да сяда уж, но приличат на коремни преси. Педиатърката ни обаче смята, че всичко е нормално особено за такова прасенце- беба е почти 9 кила.

# 16
  • Мнения: 945
Единственото нещо, zаради което си струва малко да се притесниш е че не се обръща сам. Май на таzи въzраст се очаква, че могат да го правят. Помня, че синът на една поzната имаше малки проблеми със гръбначния стълб(не помня какви точно) и не можеше да се обръща и му наzначиха бебешко плуване и масажчета и след 1 месец всичко си дойде на мястото.
Не се шашкай, всяко дете е раzлично.
И един съвет от мен, не го слагай подпрян да седи, натовахваш му иzлишно гръбначния стълб.

# 17
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Дано да е фалшива тревога Peace
Бих те посъветвала, да правиш повече гимнастика, да го стимулираш да се обръща. Моя беше голям "дундо" и трудно започна да се обръща от гръб по корем. Педиатъра ме посъветва да го слагам  леко настрани и играчка на определено разстояние и той да се опитва да я стигне и други подобни упражнения. Много бързо започна да се обръща, за стоене на крачета не съм го насилвала , постепенно и това започна да прави. Дано се включат майчета с бебета колкото твоето, аз вече съм позабравила някои подробности. Успех ти желая Peace

# 18
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Единственото, което  би ме притеснявало, е, че не се обръща. Направи прегледа, щом имаш направление.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 006
Ето какво пише в моята книга "Първата година на бебето".На седем месеца бебето може:
-да се обръща с лекота
-да използва превъртането, за да се придвижва из стаята
-да повдига и смъква хълбоците си, когато лежи по гръб, за да се движи
-да седи без подкрепа
Имай предвид, че седем месеца е средно аритметично. Едни деца правят тези неща на 5, а други на 9 месеца. Забавяне до 10 седмици се счита за нормално. Все пак отидете на преглед, за да се успокоиш.

# 20
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
Единственото, което  би ме притеснявало, е, че не се обръща. Направи прегледа, щом имаш направление.
децата са различни.Иначе съм напълно съгласна с Тарталета

# 21
  • Мнения: 6 713
На една приятелка детенцето на годинка можеше да седи седнало и да държи играчка в ръцете си и да натиска копче! Laughing Това му беше играенето. Майка му изобщо не беше притеснена, ако си се развива нормално детето. Разбира се, че е добре да го види и друг специалист, ако това ще те успокои, но мисля, че бебчото ти си има свой ритъм и ще видиш как ще настигне връстниците си по всички лудории! Simple Smile

# 22
  • Мнения: 697
Благодаря за отговорите момичета. Записах час за невролог за другата седмица /нямаше по-рано/ и се надявам да съм случила на специалист.

# 23
  • Мнения: 1 763
Пожелавам ти да нямате проблем! На тази възраст синът ми можеше само да се върти от гръб по корем и обратното. Когато го слагах седнал, се клатушкаше като кукла Невеляшка ( за който ги помни от едно време ). На консултацията на 7 месеца педи ми каза да го оставям прав да се държи за ръба на кошарата, но той въобще не можеше да си стъпва на краката и нямаше начин да направи подобно упражнение. Въпреки всичко това, проходи сравнително рано ( 11 месеца).

# 24
  • Мнения: 2 908
Ох,стига се шашкахте бе,майчета!  ooooh!
Разбирам,защото съм минала през това,ама сега ми е досадно,съжалявам...Дъщеря ми на 7 месеца нито се обръщаше сама,нито сядаше още,направи го всичко това на 8 месеца-сега е право,здраво 2г и половина момиче...може всичко. Дразнят ме и тези "очаквания" към децата...всички се втелясват,ако тяхното дете не отговаря на общоприетите "очаквания"...И аз бях така. Thinking Проходи на 1г и 2 месеца-чаках като гръмната и до тогава-ако за всяко нещо се втрещяваш като мен няма да ти е лесно...а детето си е наред. Първи зъб изникна на 10 месеца-аз пак-ами тя не е наред,защото на другите им никнат на 5-6 месеца....
Невролог-прекалено е вече. ooooh!
Ако това те успокоява-супер-ама е стресиращо и ненужно за детето. Разбирам,че новите майки се стряскат-нормално е,но не е нормално да се водите по някакви "общи" правила все едно са за всички деца валидни-вс едно всички им растат на 6 месеца зъб,на 10 прохождат и на 6 сядат седнали...на 1г и половина проговарят и т.н. Но дори и да сметнем,че е нормално и това-да се водите по тези правила-ами нормалното е да изчакаш още един месец поне и ако до тогава не стане това нещо -води го по тези лекари...дъщеря ми още си говори на китайският-трябваше да е проговорила вече нормално-ами не съм я завела на логопед-има време.

Последна редакция: пн, 11 май 2009, 23:10 от огнена стихия

# 25
  • София
  • Мнения: 39 758
Вече си записала час, използвай направлението. Надявам се да те успокоят.
Прочетох обстойно поста ти, описваш моя син, дословно Simple Smile
Всяко дете се развива различно, с негов си ритъм. Не би трябвало да сравняваш с други деца.

Алекс седи стабилно и продължително време, от месец и нещо насам. Да седне сам? Трудно и почти неизпълнимо Simple Smile Два пъти е успял до сега да седне сам от поза "по корем". От "по гръб" сядането става само ако се е хванал някъде (обикновено като го държим за ръце, или ако се е хванал в количката).
Върти се интензивно на всички посоки, може би от 2-3 месеца насам.
Не пълзи. Изобщо не му идва на ум, че и тази дейност може да развие Simple Smile
Педиатърката ми каза да го изправям на крака, мисля, че в 8мия месец. Като го държа за ръцете... става и се изправя на крака. Не се усеща, че може да използва "подръчни средства" за тази процедура (като решетката в леглото например).
И т.н. И т.н.

Гледах клипчетата на Алекс от периода декември (миналата година) и януари.
Основно любимо занимание - лежане по гръб и ритане с два крака Simple Smile (Същото се прави и в коритото за къпане до ден днешен).

# 26
  • Мнения: 1 045
Думата "трябва"ми звучи страно.До 7-ми месец нито се въртеше ,нито седеше.Един ден просто я заварих изправена в кошарата.Всички деца са различни и е излишно шашкането ако няма и други притеснителни факти относно развитието.
На 7м е прието детето да пълзи . Моето е на 11м и се придвижва от опора до друга точка обаче никога не е направило опит да пълзи.Така че вкарването във филми е  излишно защото нито твоето дете, нито моето е прочело че "трябва" да изпълнява определени неща,а си правят каквото искат.

# 27
  • София
  • Мнения: 12 554
Невролог-прекалено е вече. ooooh!

Ти преди да пишеш прочете ли изобщо малко медицинска литература?  Twisted Evil
Знаеш ли, че понякога в някои случаи тези неща, които описва майката са симптом на неврологично заболяване?
Не бързай толкова да слагаш етикети и да смяташ всички останали за идиотки и вманиачени хипохондрички.
Само след преглед може да се каже дали просто бебчето е мързеливо или има проблем. Който за съжаление понякога е съществен.

# 28
  • Мнения: 571
Всяко бебче е един индивидуален пъстър свят PeaceНе съм виждала две деца еднакво да се развиват,било то на една възраст,че дори и близнаци HugНе се притеснявай.Както сега нищо не прави ще видиш,че изведнъж ще започне и няма да можеш да го спреш Hug
Ние лично вече една се удържаме.На 7 месеца можеше всичко.Седеше въртеше се,изправяше се самане се спираше.Сега вече ходим хванати за ръце ooooh!Ние пък избързваме много,нооо не говорим и според педи няма и да говорим скоро.
Изобщо не се притеснявай.Аз си мечтая за малко по-кротко детенце Hug

# 29
  • BG
  • Мнения: 2 217
Благодаря за отговорите момичета. Записах час за невролог за другата седмица /нямаше по-рано/ и се надявам да съм случила на специалист.

Ще следя темата и се надявам другата седмица да ни зарадваш с добри новини!  Hug

# 30
  • Мнения: 2 110
И аз мисля, че ще те успокоят . Всяко бебче е много различно !

# 31
  • Мнения: 790
Според мен няма място за притеснение. Всички бебета са различни. Отиди за твое успокоение, лошо няма.

Иначе от това, което чета, детето си се развива нормално. Има бебета, които въобще не пролазват, направо прохождат. Рано ми се струва на 7 месеца да стои на крака. Не го насилвай.

Аз моето дете не го предизвиквам физически по никакъв начин. Когато тогава.

 Hug

# 32
  • Мнения: 8 999
Няма да навреди една консултация. Някои бебета са по-лениви, но това не означава непременно, че имат проблеми в развитието. Специалст би ти показал и какво да правиш, за да помогнеш на детето си да стане по-активно.

# 33
  • Мнения: 1 394
Цитат от книга за отглеждане на детето:
"Около 6-тия месец бебето може вече да сяда само.Не се притеснявайте обаче,ако това стане по-късно.Пълничките и спокойни бебета предпочитат да изчакат...Не е фатално,ако това стане и в края на 9-тия месец...Ако е над 10 месеца и все още не може да седи само,може да потърсите специалист."
........За твое успокоение,отиди да го видят,но според мен няма нищо притеснително.На моята кума детенцето започна да се обръща от гръб на корем в началото на 8-ия месец,а проходи на 11месеца....всяко дете е различно и всичко е индивидуално...

# 34
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Няма да навреди една консултация. Някои бебета са по-лениви, но това не означава непременно, че имат проблеми в развитието. Специалст би ти показал и какво да правиш, за да помогнеш на детето си да стане по-активно.
И аз мисля, също че консултация със специалист е полезна. Знам, че е притеснително, но педиатъра е постъпил правилно. Лошо е когато педиатъра се прави на всезнаещ и само те успокоява или поставя разни безумни диагнози. При тези изследвания лекаря вижда точно дали детето е просто мързеливо, или има някакъв проблем. Например за сядането, гледат дали когато детето е легнало и го издърпат за ръце до седнало положение, дали главата изпреварва тялото или виси отпусната назад и др. подобни. И най-важното, ще ти дадат полезни съвети как да го стимулираш да прави различни неща.
Пожелавам ти скоро да се успокоиш.

# 35
  • Мнения: 3 205
На 7 месеца големият ми син можеше да пълзи, съответно да се обръща от гръб на корем и от корем на гръб. Тогава почна и да седи без опора, преди това не желаеше. Почна да се изправя на 8 месеца. Аз не съм го пробвала да се изправя по-рано, нито да сяда по-рано, обикновено ги изчаквам сами да проявят желание за определено действие. Малкият беше доста по-бавен, научи се да пълзи координирано на 7 месеца (обръщането го прави от 5-6 месечен, не помня кога точно), да сяда без опора - на около 7 месеца и половина и се изправи на почти 9 месеца.
Добре е да посетиш невролога, едно - за да се види има ли проблем в развитието и второ - ще ти каже какви упражнения и гимнастики да правите за заякване на мускулите.

# 36
  • Мнения: 801
Не се включвай в съревнованието "моето е по- по- най", виждала съм много деца да висят като гума в ръцете на мама, за да проходят до годинка. Изчакай с обръщането 9-10 месец. Едва тогава отидете на невролог, но не очаквай да му направи ясна енцефалограма и консил, защото в тази възраст детето не седи кротко. В тази възраст е по- добре MRT, но му дай време.
Единственото, което може да направите сега е гимнастика и масажи, а и времето се оправя пусни го на одеало в градината, за едната тревичка или кофата с боклука ще направи чудеса.
И за да те успокоя, ще ти дам три примера:
Аз на 9 месеца помъкнах детето на гимнастики, невролози, MRT, защото не искаше да се обръща. След месец като разбрах, че детето просто е мързеливо спрях с всичките ми простотии и го оставих на мира. Обърна се на 10м, седна на 11,5, изправи се на крачета на 12,5. Проходи на 16м, когато му дойде времето.
Двете ми приятелки имат момченца, също проходиха на 14-16м и без гимнастика и стрес.
Имам два съвета:
1. остави го през будния период на земята и по- възможност по- дълго по корем, разпръсни дрънкалки и излез от стаята или се оттегли в ъгъла.
2. не слагай никога детето седнало, докато само не може седне. убиваш му амбицията само да се изправи, за да вижда.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 123
не се притеснявай,съвсем добре си е детето.Моят син се обърна сам от гръб по корем чак на 8м. ,пропълзя на 11м.,а в същото време проходи на 10м. - тоест преди да може да пълзи. Mr. GreenДецата се развиват различно и едно на 7м. са по-добри в едно ,други в друго.Едни прохождат на 9м.,други на 1,5г. и т.н.
За сядането - пробвай го на земята!Аз слагах синът ми на леглото и там падаше,защото е меко и той се клатушкаше.А като го сложих на земята и веднага се задържа-това стана малко преди да стане на 7м.,а сам от легнало в седнало положение направи поне на 8м. 

# 38
  • Мнения: 2 334
Не се притеснявай има деца които са по лениви .За твое успокоение направи една консултация  Hug

# 39
  • Мнения: 697
Ходих на въпросната консултация с невролог и съжалих 1000 пъти, че го направих. Лекаря /доцент Найденов/ извърши прегледа за има няма 5 мин. Чукна детето с чукчето по ръцете и краката, сложи го седнал и незнайно защо му натисна главата към краката и то много хамалски. Детето ревна разбира се. Претърколи го от гръб на корем на твърдата кушетка, пак много грубо и седна да пише. Аз го питам да ми каже нещо, а той само измърмори, че нищо му нямало и да правел упражненията, които са за тая възраст. Аз му зададох още доста въпроси, но отговор не получих. Само ми се измърмори на финала с обвинителен тон, че аз трябвало да го уча детето, а не да го чакам само да направи нещо. Взех си листа за личната и си тръгнаме. На паркинга поглеждам да вида какво е написал и направо ми призля. Написал на обективно състояние "нормален неврологичен статус", на терапия "упражнения", това добре, но на диагноза написал "лека умствена изостаналост"  #Crazy . Направо ми прилоша като го прочетох. Звъннах веднага на педиатърката да я питам що за глупост е това и как го разбра за 3 мин, тя ми вика ми той невролога нали трябва да напише нещо за да си оправдае консултацията. За пореден път съжалих, че не отидох в някой частен кабинет. те тия по държавните болници за 20лв могат да те побъркат направо. Думи нямам.

# 40
  • София
  • Мнения: 44 094
не сте случили на човек.....но пък въпреки това важното е, че на детето нищо му няма...правете си гимнастиките и масажите, пък другите неща ще си дойдат естествено....
аз пък съм против "ученето"....

но жалко , че има такива тъпири доктори...

# 41
  • BG
  • Мнения: 2 217
mimisofia, как не разбрах, че отивате при Найденов - веднага щях да ви разубедя. За мен той е един плазмодий (може да е грозно да се изказвам така, но говоря от опит).
По-добър специалист е д-р Литвиненко, макар че и към него имам забележки ...
Бих те посъветвала да потърсиш във форума списъка с "белите" лекари и да се посъветваш с други майки търсили неврологична помощ.
Моля те да не се притесняваш предварително - за мен Найденов не е специалист.  Naughty

# 42
  • Мнения: 697
Stephy плазмодий е най-малкото което може да се каже за него. Както и да е, такъв ни бил късмета. За момента не смятам да водя детето никъде. Аман от БГ специалисти.

# 43
  • BG
  • Мнения: 2 217
mimisofia Hug
Ако мога да ти помогна с нещо - на разположение съм, пиши на лични!   bouquet

# 44
  • София
  • Мнения: 39 758
Мими, успокоила си се, че реално на детето му няма нищо. Не ти пречи да направиш и друга консултация.
Не знам дали за 3-5минутен преглед може да се определи степента на умствено развитие на детето.
Съжалявам, че си попаднала на такъв специалист.

Общи условия

Активация на акаунт