Да сключа ли брак или не?

  • 6 884
  • 59
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 367
Здравейте!
Притеснявам се понеже с мъжът ми нямаме брак,немислим и да сключваме.А аз по лична карта се водя в родния ми град,а живеем в друг.Предстоими да раждам октомври и несъм наясно с тези закони,документи и тн  newsm78.Трябвали да си сменям л.к. с настоящия ми адрес преди да родя?Прочетох тук че се ходи при нотариус когато се припознава детето....такали е и каква е процедурата Rolling Eyes
Ох изобщо не съм наясно каво трябва да направя относно документи преди раждането........... newsm78 newsm78 newsm78
Не съм наясно сама дали трябва да си с постоянен адрес тук...но трябва да имаш направление от личен лекар...да се запишеш в женска консултация...по клинична пътека е така....така че може би ще трябва да си смениш поне временен адрес....и да се запишеш при някой личен тук...в града където живееш и където смяташ да раждаш...иначе да не те пратят по адрес  на лична карта като зараждаш... Rolling Eyes
А за припознаването не се притеснявай....това вече не е прецедент...по един или друг повод младите днес не сключват брак/било то средства,било то просто неудобство поради бременност..../ така че няма да сте първите...процедурата по припознаването е много олекотена...ходи се при нотариус ,след като се роди детето и текст в свободен стил/дете родено от майка еди коя си го признава баща еди кой си и му дава фамилия ..../...доколкото знам вече и в някой места извършват тази услуга още в болниците...поне така други майки казаха...но и при нотариус да трябва да се ходи не е страшно...става бързо...и се прави пак ти казвам...след като се роди бебето...при записването му ти трябват твоя лична карта...карта на таткото...и този документ....после си взимаш акта за раждане от общината/това вече е по местоживеене/....готов е след аколо 20 дни....ако нещо не съм ти обяснила добре питай...
Лека бременност и раждане!  bouquet

# 31
  • Мнения: 3 675
Искам да попитам нещо момичета.При записване на бебето само лична карта ли се иска?Както писах по-горе по лична карта съм още със старата фамилия, а тя изтича през април следващата година.Казаха ми, че ако не си сменя картата преди раждането, ще трябва мъжа ми да припознава детето, това вярно ли е /независимо че имаме брак/?

# 32
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Gitadam, след като си с друга фамилия как ще си откриеш сметка в банка, по която НОИ ще ти изплаща болничните за бебето. Ти ще си откриеш лесно, но как ще ти превеждат парите като си с друго име пред тях? Болничният ще бъде с друго име. Няма ли да ти е проблем това? Или носиш документ,че си едно и също лице?
Не виждам защо бащата ще припознава детето като сте сключили брак.

# 33
  • Мнения: 3 675
Явно ще трябва да се затътря до МВР когато съм в отпуск и да си сменя личната карта.Това за припознаването го питах, защото моя приятелка ми каза, че не искат свидетелство за брак в болницата и понеже по лични карти сме с различни фамилии няма как да докажа, че съм омъжена за мъжа ми. Mr. Green

# 34
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Явно ще трябва да се затътря до МВР когато съм в отпуск и да си сменя личната карта.Това за припознаването го питах, защото моя приятелка ми каза, че не искат свидетелство за брак в болницата и понеже по лични карти сме с различни фамилии няма как да докажа, че съм омъжена за мъжа ми. Mr. Green
По принцип си длъжна по закон в 30 дневен срок да си смениш ЛК при някаква промяна. Сега сигурно ще те глобят. А и все пак пред държавата си с друго име и ми се струва,че ще си създадеш излишни проблеми така. Бащата записва детето в есграон-а с документи от болницата и от там като те запишат с другото име, а в есграон-а си с друго, не знам как ще се оправяте. По-добре я смени според мен Peace

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
За банковата сметка за НОИ няма значение фамилията.Аз съм си с моминската и нямам проблеми.

В болницата наистина не искат свидетелство за брак,а само лични карти.Но има много жени,които не са взели фамилията на мъжа си.Питат дали имате брак,казваш ,че да и това е .При издаването на акта от служба ГРАО ги проверяват тези неща и в акта за раждане на бебето ще си с фамилията на мъжа си,защото реално вече моминската ти фамилия не съществува.

За изплащането на болничинет със сигурност ще имаш проблем,така че ще трябва да си я смениш.Проблема е не заради банковата сметка,а защото на деклрациите се попълват данните по ЛК,а реално такъв човек вече няма.Под твоето ЕГН от НОИ виждат човек с друга фамилия.

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 10:22 от Elfita

# 36
  • Мнения: 367
За банковата сметка за НОИ няма значение фамилията.Аз съм си с моминската и нямам проблеми.

В болницата наистина не искат свидетелство за брак,а само лични карти.Но има много жени,които не са взели фамилията на мъжа си.Питат дали имате брак,казваш ,че да и това е .При издаването на акта от служба ГРАО ги проверяват тези неща и в акта за раждане на бебето ще си с фамилията на мъжа си,защото реално вече моминската ти фамилия не съществува.

За изплащането на болничинет със сигурност ще имаш проблем,така че ще трябва да си я смениш.Проблема е не заради банковата сметка,а защото на деклрациите се попълват данните по ЛК,а реално такъв човек вече няма.Под твоето ЕГН от НОИ виждат човек с друга фамилия.
Незнам в коя болница не искат свидетелство за брак...аз и трите пъти като записвах детето и положението беше такова..."ако има брак-свидетелство+двете лични карти"....."ако няма брак-документ за припознаване+двете лични карти"....и стриктно си ги сверяват тези неща,защото от там тръгват първичните информации за новия индивид....не да правят впоследствие проверка.....поне в Майчин дом е така.....
Мое мнение смени си картата.....за да нямаш проблеми...и да си мислиш за най-важното без излишни притеснения.... Peace

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
picaso ,раждах преди 3 месеца и малко в Пловдив в клиника Селена.Не са ни искали свидетелство за сключен брак.Само питаха дали имаме.С акта на малката всичко е ОК.

Но може аз да съм някакво изключение.Нека и други да кажат пир тях как е било.

# 38
  • Мнения: 367
picaso ,раждах преди 3 месеца и малко в Пловдив в клиника Селена.Не са ни искали свидетелство за сключен брак.Само питаха дали имаме.С акта на малката всичко е ОК.

Но може аз да съм някакво изключение.Нека и други да кажат пир тях как е било.
Това частна клиника ли е .....ако е така може да са приели на доверие...тук доколкото знам си искат свидетелство за брак...
Извинявай ако съм те обидила нещо...наистина нека и други мами,да кажат при тях как е било...така ще се оформи най-правилно мнение....
Да ти е жива и здрава малката госпожица,и много да те радва !  bouquet

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
picaso ,не си ме обидила.На мен самата ми е интересно как е било при другите и защо на нас не са ни искали свидетелство.

Селена е частна клиника,да.Може и заради това да е.Странна работа-все пак те носят отговорност за документацията

благодаря за пожеланията  Hug

твоите госпожици също много да те радват

# 40
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 498
Все пак свидетелството за граждански брак е документът, с който се доказва този брак. Логично е да искат да бъде представено.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 5 020
Припознаване на детенце става много лесно. На нас не са ни искали ходене при нотариус. И това преди 9г. и преди 6г.!

Просто в болницата искаха или свидетелство за брак или трябваше лично бащата да отиде в администрацията на болницата и да попълни декларация по образец за  припознаване на детето. Става за минути, не е сложно.  Wink

Актът за раждане на детето не се различава по нищо от акта на дете, родено в брак.  Peace
Просто родителите не са с една и съща фамилия. Но и много родители не са с една и съща фамилия, въпреки че имат брак.
Никъде съм нямала проблем с това. И не са ме питали защо така...Нито при записване в ДГ или училище, нито в други инстанции.

Но и няма никакви облекчения или ползи т.е. водим се на един адрес и сме си семейство. Искат и доходите на двамата. Само за детските надбавки, въпреки че носех и неговият доход, не ми ги взеха, не им трябвали... newsm78

# 42
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Само за детските надбавки, въпреки че носех и неговият доход, не ми ги взеха, не им трябвали... newsm78

Не са ти го искали,защото нямате брак.

# 43
  • Мнения: 84
В момента е по-важно да се грижиш за себе си и за бебето. Бюрократщината ще те умори и изнерви още повече. Ако сте решили да сключите брак по-добре го направи след раждането. Леко раждане!

# 44
  • Мнения: X
В момента е по-важно да се грижиш за себе си и за бебето. Бюрократщината ще те умори и изнерви още повече. Ако сте решили да сключите брак по-добре го направи след раждането. Леко раждане!
Peace Hug

Общи условия

Активация на акаунт