Какво можем да сготвим в гювеч?

  • 10 230
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 957
Момичета потърсих подобна тема но не открих дайте идеи.Нещо различно от традиционните зеленчук,месо и яйце отгоре.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 581
риба по мелничарски, пресни картофи с кашкавал, свинско със зеле

# 2
  • Мнения: 157
Яйце отгоре аз слагам само на гювечета.
Зимата правех свински пържоли, загънати в зелев лист, става страхотно, само че не върви за лятото май.

# 3
  • Мнения: 494
Майка ми прави ориз със зеленчуци в гювеч-става много добре.

# 4
  • Габрово / но е чистокръвна старозагорка/
  • Мнения: 4 372
Момичета потърсих подобна тема но не открих дайте идеи.Нещо различно от традиционните зеленчук,месо и яйце отгоре.
     Това е предложение за свинска каварма с гъби,а месото може да се смени с това,което же-
    лаете.

    Аз я правя по следния начин:
              8 котлета,на които махам костта и разтварям за да станат по-тънки,овкусявам със сол и 
              чер пипер и между тях слагам парчета лимон и в хладилника в покрит съд от вечерта,
              около 1 кг.лук на глави,но от водния,защото не е толкова лютив
              гъби около 800 гр.нарязани на ленти,
              моркови 3-4 бр.на колелца ,
              2-3 домата/ или  консервирани на парченца около 400 гр./
              6-8 скилидки чесън,чер пипер,сол на вкус,дафинов лист
              1 чаена чаша червено вино и 1ч.ч.вода,125 гр.масло/или по желание друга мазнина/

              Лукът,морковите и гъбите разделям на две части.

              В глинен гювеч нареждам най-отдолу доматите ,върху тях 1/2 от лука,морковите и гъби
              те,нарязаните скилидки чесън,сол,чер пипер,дафинов лист.Нареждам котлетите,като
              махам лимоновите парченца между тях.Отгоре им останалото количество,лук,моркови и
              гъби.Нарязвам маслото на парчета и наливам виното и водата.Затварям с
              капака.Слагам в студена фурна и пека около 3 часа при температура 180 градуса.
              Поднасям със салата според сезона.

               

               

               
               
 


     
       

 



 
               

Последна редакция: нд, 17 май 2009, 13:37 от tutulina

# 5
  • Мнения: 1 352
Всичко може в гювеч да се сготви. Аз едно време като живеех на квартира имах само един гювеч и готвех всичко в него, даже и супа.
Истина е, че яденето в такъв съд става по-вкусно, особено мусаката.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 789
Аз правя следното гювече- редуваш изброените продукти на пластове в каквато последователност ти хареса:
картофено пюре
бекон
гъби
кисели краставички
кашкавал или топено сирене
лук нарязан на много ситно
Най-отгоре завършващ с настърган кашкавал и чубрица или шарена сол.
Става много вкусно. Може да се направи както в гювече, така и в йенска тенджера Peace

# 7
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
Всичко може в гювеч да се сготви. Аз едно време като живеех на квартира имах само един гювеч и готвех всичко в него, даже и супа.
Истина е, че яденето в такъв съд става по-вкусно, особено мусаката.

И аз това щях да пиша, всичко става в гювеч и е много вкусно. Аз лично напоследък готвя ориза само в гювеч.

# 8
  • Мнения: 22 867

Две много вкусни рецепти на Лео: "Пилешка фантазия" в гювеч! , и със заешко става разкошотия.
И втората и модификация - Пилешка фантазия в гювеч №2 !

# 9
  • все тук
  • Мнения: 1 714
Точно днес метнах в гювча кюфтета по чирпански - супер станаха.

# 10
  • Мнения: 11 607
Точно днес метнах в гювча кюфтета по чирпански - супер станаха.

А сега и рецептата ако може......

Гювеча е съд, който и един прост боб може да ти превърне в произведение на изкуството!

# 11
  • Мнения: 5 026
Обикновено готвя класическия гювеч с телешко в него.
За капама става.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 3 070
Аз правя обикновено: свински вратни пържолки, картофи, морковчета, тиквички, ситно нарязан лук, сол, малко мазнина и малко водичка. След час добавям домати (доматени пюре), червен пипер и ситно нарязан копър. Става чудесно!

# 13
  • Мнения: 3 932
Пържоли по ловджийски адаптирани по наш вкус:

Запържваме свинското (на тънки пържолки) оваляно в брашно в сгорещено олио на котлона - вадим и слагаме в гувеча.
В същото олио запържвам зелен лук, слагам в гювеча + гъби, дом. пюре, червено вино, вода и 1-2 дафинови листа.

Става като по учебник  chef

# 14
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
тажини по марокански,във вси4ки вариации! освен това боб; риба  с домати; домати с пържени патладжани и 4есън!мермез или лу4ена яхния с месо! това е много хубав съд за готвене!

Общи условия

Активация на акаунт