... и не е вЕрно, че педиатрите не знаят ... /или пак за късното захранване/

  • 2 856
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 414
мммдааа...при нас случаят беше същия...аз казах "искам да изчакам" и педито каза, че ги знае тези системи и щом детето се развива добре, нека си е само на кърма...ама ако не бях казала, щяхме да си я караме по старата схема...
не зная защо е така...може би не се чувстват сигурни да дават съвети за "новата" схема, защото са учили старата...нямат личен опит, защото са практикували само ранно захранване...а ако не са ходили по специализации в чужбина/което се случва рядко, защото пари нЕма/, може би интернет им се струва недостатъчно надежден, за да препоръчват нещо на пациентките си...ами ако възникне проблем?!...+ това, което се написа за загубването на пациенти...и ето ви един омагьосан кръг...тъй мисля аз
От всичко прочетено стигнах до извода, че 6 месеца е последния влак, така да се изразя за захранването и на мен ми се струва късно.
Мисля, че съм намерила златната среда. Не искам да обидя никого наистина, но мисля, че сте приели твърде буквално препоръките на СЗО.

никой не се обижда:) моето лично мнение е, че детето си знае най-добре...има едни признаци/повтаряни тук многократно/, които подсказват недвусмислено, кога човечето е готово за друга храна...при нас се случиха на 6,5 месеца...виждала съм деца да ги проявяват на 4, 5-5...много ясно, че тези майки няма да чакат прословутия 6-ти месец:) важен е индивидуалния подход/и на педиатрите също/ ...не е възможно всички бебета да са готови за захранване точно в определения месец...иначе щяха и да проговарят и да прохождат по схема Wink
уф, че се отнесох в писания... Embarassed Embarassed Embarassed

# 16
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
...баба, която довела внучето си/на 4,5мес./ и казала че то е вече на обща храна, като тя му дъвчела и му давала сдъвканото и то го ядяло.

Е, не, това ме уби направо!  #Crazy Sick #Crazy

# 17
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Много майки наистина предпочитат да захранят рано бебетата си. Може би лекарите затова си карат по тая схема. Аз например като кажа в градинката, че сега започвам да захранвам ме гледат съжалително и питат какво му е на детенцето!  Rolling Eyes Хич и не се наемам вече да обяснявам защо така захранвам, казвам, че е алергично и толкоз. Това поне среща разбиране и съчувствие!  Twisted Evil  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 7 106
Темата е страхотна и тъкмо на време, за да си похваля моят (на Ева де) педиатър!
Вчера бяхме на ваксина и в съседният кабинет на жена му (която също е педиатърка) имаше 2 майчета с малки бебенца. Като ме видя в кабинета, жена му ме извика и ме представи на майчетата като майка изключително кърмила бебето си почти до шестия месец (захраних на 5,5 месеца със знанието и пълното одобрение на моят педиатър). Та те ме гледаха и мигаха на парцали. А тя жената се е опитвала да ги убеди точно в късната схема на захранване, беше им дала някакви брошури на НЕСТЛЕ !?!, в които се изброяваха етапите на захранване, като 1-ви етап започва след 6-ия месец. Казах им и аз няколко думи по въпроса, нашият педи им каза, че Ева му е една от малкото пациентки, които Изобщо не са боледували до този момент от НИЩО (пу-пу) и те като че ли започнаха да загряват за какво иде реч. Обещах им да им разпечатам някои статии от Библиотеката и да им ги дам. Дано се получи!
Та след като те си тръгнаха, си поговорихме още малко с педито и жена му, и те споделиха, че е почти НЕВЪЗМОЖНО да убедиш някой в ползата на късното захранване. В малък град като Видин интернета е кажи-речи новост, пък да не говорим за късно захранване. От къде да го научат тези майки? Спомням си как преди година и майка ми беше ходила да се разправя с педиатъра, защо ме подкрепял в решението ми да си държа детето гладно #Crazy и че то трябвало вече да яде това и това. Сега друга песен пее, но вижда резултата, затова. Та мисълта ми беше, че самите майки си искат сокчетата и пюренцата от втория месец, защото не са и чули, че има нещо по-различно, а чувайки го за пръв път им звучи....хъм...невероятно.
А в интерес на истината педиатърът ми беше този, който ми каза да не бързам със сокчета и даже, че не ми препоръчва да ги давам преди 6-7 месец. Аз в началото само се подсмихвах и се радвах, че няма да се налага да го лъжа, но постепенно се уверих, че съм попаднала на човек, който има същото мислене по въпроса за храненето като моето (или аз като неговото Laughing).
Това е, аз лично съм доволна от моят педиатър и то много!

# 19
  • София
  • Мнения: 6 249
Да ви кажа и аз вече си мисля, че и нашата педиатърка знае за късното захранване, но едва ли не се страхува да говори за това. Още от втория месец ни говори за сокчета, но аз и казвам, че искаме да изчакаме. На третия месец беше по-настоятелна, но този път и мъжо беше с мен (а той ме подкрепя изцяло) и тя не настоя много, а и видя, че малкия качва добре, даже се зарадваха със сестрата - "ама той е само на кърма, нали?" Сега в петък пак сме на консултация, да видим дали ще ме убеждава за пюрета и каши. Явно знае жената (защото не се шашка толкова и го приема спокойно), но не мисля, че насърчава мамите, които не знаят за тази схема. Жалко, защото някои биха се съгласили да изчакат със захранването, но като няма кой да им каже навреме.

# 20
  • Мнения: 264
Нашата е от старото (комунистическо) поколение. Първият  път като отидохме, тя каза да започвам да давам сокчета от 40-тия ден; детето трябвало да пие по 150мл вода и 50 мл чай; трябвало да има режим - никакви хранения, когато то си реши и в тоя род. Аз тогава си замълчах, защото беше наела и втория месец (1-вия беше наддала 850 гр.), когато отивах на консултация (заедно с майка ми, която ме подкрепя напълно), бях готова да се карам с нея едва ли не, защото подозирах, че не сме наддали много през 2-рия месец и така. Тя казва:"Тя приема сокчета нормално, нали?" Аз съответно й казах, че не съм и давала и смятам да се въздържа. Мисля да захранвам след 6-тия месец, че вода не пие, няма режим, храня нощно време  и в тоя род, тогава тя ми отговори "Е, ми то вие си решавате".Въпреки, че беше наддала само 550 гр, не ми е казала да дохранвам. На следващата консултация 500 гр, но без лош коментар, а напротив и така.
Явно и тя е наясно, но ако се бях поддала на заповедния й тон в началото...

# 21
  • Мнения: 4 629
Ние в София си имахме чудесна педиатърка  Hug Напълно в час със съвременните тенденции за отглеждане на деца. Не бих ходила при лекар, който ме съветва да давам вода нощно време, сокчета от първия месец, за заголвам пишлето или всякакви други нелепици от този сорт  Crossing Arms А ако пък разбера, че е информиран кое е по-добро за детето и си трае, както в случая на бубанка сигурно ще съм толкова бясна, че място няма да мога да си намеря  #Cussing out

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Мда...и при нас се получи така. Оказа се че педката знае за късното захранване, но си призна, чак след като изрично подчертах, че така ще я караме.

Аз си мисля, че вината не е само в педиатрите, а просто обществото ни не приема тази схема на захранване. И дори не става въпрос за липса на информация.
В съседния форум например има много майки, които въпреки наличето на пълната и изчерпателна информация в нета и форума по този въпрос продължават да си дават сокчета и пюрета възможно най-рано.

Всичко е въпрос на мнение и нагласа, явно на педиатрите не им се занимава да променят нечии възледи. А и предполагам знаят, че са обречени на неуспех.
Много е жалко обаче, че дори не опитват.

# 23
  • Мнения: 3 818
От моя гледна точка, педиатрите са длъжни не да ни убеждават в ползите от късното захранване, а да ни ИНФОРМИРАТ за възможностите за такова:).
Нямам против, който когато иска да захранва. Нямам против и да са привърженици на схемата с ранното захранване- сигурно си имат основание.
Обаче подивях, когато отведох бебата на последната консултация и проведохме следния разговор:
-Тя вече е на три месеца, почвайте плодовите пюрета
-Не искам, държа да я захраня късно
-О, вие привърженик на късното захранване ли сте?
И тук възниква фундаменталния ми въпрос, дето мира не ми дава: Защо като знаят за тази схема, не ми съобщават за нея?! Единственото, което искам от тях е да ми кажат- "има такава и такава схема, предимствата на едната са....., предимствата на другата са...., недостатъците им са.... Ваше право е да решите по коя схема да си захраните детето."
А не да ми се правят на умрели лисици и чак като им кажа, че знам да се предадат и да ми отговорят- вие си решавате.

Аз ги разбирам, че си има установени стереотипи, с които е трудно да се преборят, но те дори не се опитват.  Close

# 24
  • Мнения: 6 243
Сега ми минава една мисъл през ума... А възможно ли е да имат някакви препоръчителни схеми - нещо, което, по линия на Българския Лекарски съюз или Здлавната каса да им се препоръчва да следват по отношение на захранването. Звучи нелогично да е така, ама пък знам ли. Ако има някоя мама с опит в здравното администриране, може да ни осветли!

# 25
  • Мнения: 8 459
Сега ми минава една мисъл през ума... А възможно ли е да имат някакви препоръчителни схеми - нещо, което, по линия на Българския Лекарски съюз или Здлавната каса да им се препоръчва да следват по отношение на захранването. Звучи нелогично да е така, ама пък знам ли. Ако има някоя мама с опит в здравното администриране, може да ни осветли!
Не знам ,дали има точно такива схеми,но за мен ранното захранване е пряко свързано с търговски интереси.Бях превела статия по въпроса.Ставаше дума за Германия.Какво да говорим за нашата държава?Наскоро четох някъде,че известната докторка-алерголожка-Мариана Маринова е консултант на българска фирма за детски храни/не ме питайте на коя,не помня/Как мислите,че тази докторка ще има интерес да препоръчва късно захранване?Да не говорим и за това,че дъщеря и е единственият вносител на млекото за алергични деца-Фризопеп/ако не бъркам името/И точно тя го изписва,като същевременно твърди в една статия,че имала пациентка,на която бебето било с алергия и която успяла да кърми-представете си-до ДЕСЕТИЯ месец.Това се отчита от нея едва ли не като геройство.
Какво да си говорим повече.Докато търговията е по-важна от здравето на децата,така ще бъде.Никой няма интерес да препоръчва кърменето.

# 26
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 816
А възможно ли е да имат някакви препоръчителни схеми - нещо, което, по линия на Българския Лекарски съюз или Здлавната каса да им се препоръчва да следват по отношение на захранването. Звучи нелогично да е така, ама пък знам ли. Ако има някоя мама с опит в здравното администриране, може да ни осветли!
Веднага те осветлявам. Свеки е сестра в педиатричен кабинет, и за да не се караме по темата - след като много сме говорили за кърменето и тя винаги е била съгласна с мен, а никога не е казвала на жените в консултацията въпросното инфо (що статии й бях разпечатала!!), съм я питала защо поне не им казва тези неща - като странична информация, като допълнение, избор един вид.
Та тя каза, че от ЗК имат формуляри, в които след всяка консултация вписват данни + насоки – да почне сок, пюре, съна-мъна. Това никак не пречи да се даде другата информация устно, но кой ще ти се главоболи...
Иначе казано, да, от ЗК имат общи указания в този дух, кога какво да се включи в менюто.
Преди година още след разговор с УНИЦЕФ разбрах, че са подписали със ЗК някакъв документ, подкрепящ изключителното кърмене и късното захранване и аха-аха да ги разпостранят по кабинетите на джи-питата, но като гледам, цяла година мина, а нищо не се случи...Явно е потънал документа в забвение.
В интерес на истината ХЕИ като че ли са доста по в крак от ЗК, имат стара (от 2001 ли беше?!) брошура в този стил, има я в Библиотеката, с тях рпавихме инициативата за 7-ми април и печатахме брошурите, ако помните  Grinning
Но ЗК и ЗМ са тромава и неефективна машинария, та скоро надали ще огреят тези неща по кабинетите.

# 27
  • Мнения: 6 243
Излиза, че нещата са доста по-сериозни. Щом е от ЗК предписанието, значи е има нещо общо с националния рамков договор... Ще взема да попрегледам нещата в тая връзка, да видя какво е регламентирано по линия на касата и доколко педиатрите са нормативно "вързани". Ако са задължени под някаква форма от ЗК да следват схемата на "ранното", може да се помисли за действие и в тази насока. За мене голямата част от проблемите идват от педиатричните кабинети. Че има хора, дето не искат да кърмят, има - и винаги е имало... Но има и много, които биха кърмили и биха захранили по-късно, ако това им бъде препоръчно от педиатъра. Айде, не препоръчано, но поне поднесено като опция.

# 28
  • Мнения: 1 032
Сега ми минава една мисъл през ума... А възможно ли е да имат някакви препоръчителни схеми - нещо, което, по линия на Българския Лекарски съюз или Здлавната каса да им се препоръчва да следват по отношение на захранването. Звучи нелогично да е така, ама пък знам ли. Ако има някоя мама с опит в здравното администриране, може да ни осветли!


Ами май с този прословут преход, в който сме вече 16 години всички си забравиха задълженията. Според мен тук е мястото на здравното министерство. Така както се правят национални кампании срещу рака на гърдата, тютюнопушеното и СПИН превенцията, така трябва да се разяснява и за късното захранване. Да вземе някой чиновник от МЗ да прокара едно такова проектче по линия на ЕС- хем ще си прибере комисионната от проекта, хем повече майки ще разберат че има и друга възможност. Пък и като се даде гласност на национално ниво и педиатрите няма да смеят да си мълчат. Още повече, че късното захранване е добър вариант и за децата на адаптирано мляко, не само за тези на кърма. Не е толкова страшно да се направят брошури по темата и да се разпространяват в педиатричните кабинети, така лекарите от старата школа няма да си прехапват езика докато обясняват, че може и по друг начин

# 29
  • Мнения: 6 243
Според мен тук е мястото на здравното министерство. ........ Да вземе някой чиновник от МЗ да прокара едно такова проектче по линия на ЕС- хем ще си прибере комисионната от проекта, хем повече майки ще разберат че има и друга възможност. Пък и като се даде гласност на национално ниво и педиатрите няма да смеят да си мълчат.
То тъй, ама те тия чиновници в момента си треперят за столовете и хич не им дреме за туй, дето го нищим тука. Проблемът е как да се провокират тези чиновници всъщност...

Общи условия

Активация на акаунт