дете родено с един тестис

  • 13 735
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 671
Проф. Бранков, благодаря ви за отговора!  bouquet
Какви са тези хормонални проби? На каква възраст е удачно да се прави хирургична ревизия? Може ли да се направи когато детето поотрасне? Момчето ми сега е на 2 години и 7 месеца и определено не е очаровано от лекарите, така че дори обикновените консултации преминават с рев, а не искам да си представям за нещо по-сериозно ( като хирургична интервенция) каква ще му е реакцията.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 188
Не бива да чакате. Направете първо ехография, също и с ЯМР също може да се докаже къде е тестиса. Хормоналните изследвания при деца с едностранен крипторхизъм нямат висока специфична стойност, но може да предоставят насоки в тълкуването. Те са подходящи при деца с двустранен крипторхизъм.

В общи линии терапевтичният подход е следния:
1. При неспуснат едностранно тестис, който се опипва и е без съчетани генитални аномалии се прави операция до 1,4 – 1,6 год.възраст. 
2. В случаите на съчетани аномалии на половите органи преди операцията се правят генетични и хормонални изследвания.
3. Тестис, който не се опипва едностранно, се локализира чрез лапароскопия (видео-изследване на коремната кухина) и ако е силно хипопластичен, се отстранява, но при добро развитие се прави двуетапна операция.
4. При двустранно неопипващи се тестиси се изследва генетично пола на детето и други аномалии на вътрешните жлези. При мъжки тип се търси дали има тестиси. Прави се изследване с хорионгонадотропин (ХГТ) и положителната реакция говори за наличие на тестикуларна тъкан. Ако такава реакция липсва значи се касае за двустранна липса на тестис. Хирургичната тактика се уточнява с лапароскопия.



Лично аз препоръчвам във вашия случай оперативна ревизия на целия слабинен канал и навътре в корема, като в зависимост от състоянието на тестиса да се предприеме някакъв вид операция.

# 17
  • Мнения: 111
Аз познавам мъж с един тестис и всичко си му е наред, знам, че е така от раждането.
Има 3 деца. Не пречи на сексуалните и възпроизводителните функции. Peace

# 18
  • Мнения: 33
когато влезохме при доктора той с напипване от празната страна смъкна тестиса който според него е недоразвит и най-вероятно каза, че детето ще остане само с един тестис.Според него това е станало още на ембрионално ниво и не може нищо да се направи.Детето все пак е на 4 месеца.Въпроса ми е дали има някакъв шанс този недоразвит на ембрионално ниво тестис да се развие в по-късен етап.А има ли вероятност това което доктора твърди че е тестис да не е.Много съм объркана защото когато той каза че детето най-вероятно ще остане само с един аз останах шокирана и не можах да попитам това което би могло да е.Има ли  хора който познават такива момчета родени с един тестис, а недоразвития да се е развил в по-късен етап.Доктора каза че е толкова малък че сигурно няма да се развие.

# 19
  • Мнения: 1 671
hihibo, дано доц. Бранков да се включи и да отговори на въпросите ти. Само че щом се напипва тестис, как така детето е с един тестис? newsm78 При моето момче нищо не се напипва, не се вижда и с ехограф.  Confused
Да не става въпрос за друго състояние? Thinking Освен това не ви ли пратиха на доплер? А и детето не е ли още малко, за да се поставят такива диагнози (на нас ни бяха казали след като детето направи годинка -тогава да се консултираме със специалист)?

# 20
  • Мнения: 33
ами не доктора който го прегледа каза че напипва нещо като тестис но той най-вероятно ще трябва да се отстрани поради нищожните си размери и сигурно не функционира.Не са ни правили никакви други изследвания и даже той каза че на този етап не може да се направи нищо.Каза само че трябва да се наблюдава.Не ни е гледал на ехограф и на доплер.Всъщност какво е това доплер ConfusedДали не трябва да се консултираме и с друг уролог.Но нали казват че детска хирургия в пирогов е най-добра.Доктора каза че не може дори и хормонална терапия да се направи защото нямало смисъл.Аз си мислех че отиваме зада ни кажат кога трябва да оперираме тестиса който не е слязал и като ни каза че той просто не е развит и детето ще остане само с един.... CryИначе според него другия си е с нормални размери и нямало да има проблеми с възпроизводството в бъдеще но лошото е че няма и друг който да е разерва ако нещо се случи недай си боже с този.Спомена че на по-късен етап може да се напрви козметична опрация и да се запълни празната торбичка заза не се комплексира детето Cry

# 21
  • Мнения: 94
"Боже Господи, къде бяхте в "Пирогов"? В урологията ли (навътре в двора)? В детската хирургия ли (на булеварда)?
Кой глупак Ви каза от общ преглед, че детето няма един тестис?
Такава окончателна диагноза се поставя след сериозни изследвания - ехография (само от д-р Тасева), сцинтиграфия (при проф.Минчев), ядрено-магнитен резонанс (Военна б-ца), лапароскопия (на много места)........ едва тогава някой сериозен детски хирург може да каже "има ли детето тестис или не???".

От моя дългогодишен опит в този форум се убеждавам, че майките попадат на кого ли не и вярват на какво ли не......

Нямате ли координати????? " - мисля, че това не е колегиално. Лекарите в урологията на "Пирогов" Не могат да бъдат наричани по начин посочен по-горе. Всъщност се чудех, защо скоро не съм чела съвет на д-р Бранков в подфорума "Операция на крипторхизъм", а той се бил преместил тук!!

# 22
  • София
  • Мнения: 3 188

Нямате ли координати????? " - мисля, че това не е колегиално. Лекарите в урологията на "Пирогов" Не могат да бъдат наричани по начин посочен по-горе. Всъщност се чудех, защо скоро не съм чела съвет на д-р Бранков в подфорума "Операция на крипторхизъм", а той се бил преместил тук!!


Здравей "новак". Не знаеш ли как се проследяват IP адреси и как се откриват платените провокатори?

# 23
  • София
  • Мнения: 3 188
когато влезохме при доктора той с напипване от празната страна смъкна тестиса който според него е недоразвит и най-вероятно каза, че детето ще остане само с един тестис.Според него това е станало още на ембрионално ниво и не може нищо да се направи.Детето все пак е на 4 месеца.Въпроса ми е дали има някакъв шанс този недоразвит на ембрионално ниво тестис да се развие в по-късен етап.А има ли вероятност това което доктора твърди че е тестис да не е.

Правилно evelinar!
Детето е прекалено малко за диагноза с "напипване". До 1 годишна възраст тестисът може да се разположи нормално. Освен това даже и недоразвит, трябва да се смъкне оперативно в торбичката, или ако наистина е тотално недоразвит, да се премахне. Иначе останал там, след години може да повлияе негативно на другия тестис или да се изроди злокачествено.

Който и да е бил - детски уролог или детски хирург (надявам се не общ специалист), неможе с лека ръка да се поставят такива страшни окончателни присъди.

# 24
  • Мнения: 10
Здравей,
Не се притеснявай моя съпруг е със същия проблем а ние си имаме две много хубави и добри дечица.
Проблема може да дойде от там, че може да се комплексира в пубертета и след това! Успех!!!

# 25
  • Мнения: 88
Здравейте! Да се възползвам и аз от мнението Ви! Синът ми ( сега 14 год.) беше опериран от двустранна ингвинална херния на 4,5 - 5 год. Преди да се появи хернията обаче единият тестис не беше слязъл в скротума ( педиатърът установи крипторхизъм още като бебе, напипваше тестиса в канала и се надявахме сам да слезе  Wink). Другият си беше на мястото, но и при двете операции тестисите бяха фиксирани с конец за крака. Та да си задам въпроса (разгеле Laughing)- не сме ходили на профилактични прегледи, защото не ни казаха, пък и нямаше оплакване, има ли някакъв риск от нарушение във функцията на тестисите след тези операции? Още повече май по- рано е трябвало да се оперира (крипторхизмът). Пубертетът го е подгонил, та прилежно си крие от мен......, а за преглед при лекар и дума не дава да отворя. Само да кажа, че не е имал накакви оплаквания.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 188
Ако двата тестиса са си на мястото нямате основания за безпокойство.
Впрочем при мен често идват юноши, които са обезпокоени за кожичката на пениса или за състоянието на тестисите. Повечето идват без родителите си. Имам впечатление, че те самите се оправят добре в своите проблеми, но оставам с впечатление за нарушена връзка между деца и родители. Не се безпокойте и не го притискайте, ако има нещо той ще намери на кого да се оплаче.

# 27
  • Мнения: 88
Благодаря.  bouquet

# 28
Здравейте! И моето момченце е с един тестис. Направихме ехография при д-р Тасева, но и тя не го откри нито в канала, нито в коремната кухина. Д-р Георгиев ни каза да изчакаме до 3 год. възраст и тогава да направим сцинтиграфия. Момченцето ми сега е на 2г. и 1 месец. Въпросът ми към проф.Бранков е дали да чакаме до навършване на 3 год.възраст или да направим ядрено магнитен резонанс. Останах с впечатление, че той е най-показателното изследване и щом е така трябва ли да правим сцинтиграфия?
Благодаря ви предварително!

# 29
Къде е най-добре да се направи операция на смъкнат тестис в София? След 3 годинки късно ли е вече? Какво се заплаща? Моля за бърз отговор Praynig

Общи условия

Активация на акаунт