търговийка в класната стая

  • 2 592
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 401
Отдавна се чудя дали да пиша за това, но ще ми бъде много интересно да чуя какво мислите по въпроса.  В класа на чедото (втори клас) има моче, което всеки ден носи разни дреболийки и ги продава на децата. Трябва да ви кажа, че търговийката му върви с пълна сила. Младежа разполага всеки ден с по двайсетина лева и демонстрира, че е "баровеца" на класа.  Аз честно казано нямам категорично мнение по въпроса, малко ми е объркано. Донякъде разбирам каква е идеята на родителите, насърчаващи това. Но редно ли е това да става в училище и за сметка на джобните за закуска на съучениците му? Та какво мислите?

# 1
  • София
  • Мнения: 17 142
Намирам го за ужасно, честно казано.
Синът ми е във втори клас и миналата година имаше едно такова момче, което не само че въртеше търговийката, ми и беше организирал цял един бизнес модел, в който няколко деца-приятелчета продаваха заедно (с дъвки се развиваше действието). Та моят син беше от тия приятелчета, понеже е добър по математика, той събираше парите.
В момента, в който ми го разказа седнахме, поговорихме, че не се ходи на училище за това и категорично му забраних да продължава. Бях готова да говоря с родителите на момчето, ако не се разберат сами. За късмет, на другия ден синът ми се върна и разказа, че и на всички други деца от "бизнеса" родителите им са забранили и работата се разпаднала.

А на това детенце родителите дали са наясно с тая търговийка?

# 2
  • Мнения: 2 401
100% са наясно. Дори си мисля, че те са търговци и дреболийките са част от техния бизнес.

# 3
  • София
  • Мнения: 17 142
Ужас, това вече ме разби.
Ами не е в теб грешката, според мен, категорично не е редно.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
А другите защо купуват? Аз не виждам особена разлика между това въпросните дреболийки да се продават от дете в класа или в лавката. Все едни и същи боклуци са и купуващите ги са все едни и същи будали.

# 5
  • Мнения: 5 173
Може да са джунджурийки, който няма в лавката и които мама и татко не биха купили.
Защо не говориш с класната?

# 6
  • София
  • Мнения: 17 142
Е най-вероятно не са неща за хапване от лавката.
Определено трябва да се говори с класната, ама то не остана тая учебна година Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
Не говоря за неща за хапване. В нашата лавка се продаваха всякакви дребни играчки - от топчета до някакви залепващи и слузести неща.

# 8
  • София
  • Мнения: 17 142
Има го и това, права си.

# 9
  • Мнения: 5 173
някакви залепващи и слузести неща.
Желе Whistling Mr. Green

# 10
  • Мнения: 162
Наистина няма време тази година. Но аз съм учителка и бих те посъветвала да споделиш с класната на детето си. Дори и да няма време за реакция тази година мерки трябва да се вземат през следващата. В училищата няма практика да се поощрява такъв тип търговия. Класната ще прецени по какъв начин да вземе мерки - родителска среща, разговор с родителите на въпросното дете или нещо по-сериозно. Не те съветвам да правиш нещо на своя глава без нейното знание, трябва да си имате доверие, все пак тя се грижи за детето докато то е на училище.

# 11
 Naughty
Kатегорично съм против такива неща- децата са там за да учат, а не да бъдат нагли търговци! Класната трябва да бъде уведомена за случая, а също и директора на училището. Другите деца стават жертва на това нахално хлапе- чувстват се длъжни да купуват, за да не са изолирани в класа, за да не им се смеят, че нямат пари и т.н...
 Ако не се вземат мерки, как ще ги научим да казват НЕ, а и да отстояват своя интерес???
А иначе това "ТЪРГОВЧЕ" е готово зо биснес-джунглата България! bash Стопирайте го!

# 12
  • София
  • Мнения: 15 910
Хем няма практика да се търгува в у-ще, хем търговията при по-големите е с пълна пара.
От 8 кл. нагоре в класа имаше дистрибуторки на Ейвън и Орифл. Другате купуваха доста.
Ани получи 1-2 изхабени спирали и се отказа. Проумя да купува от магазин. Докато говорих не слушаше, като се опари - даде пари и не може да ги ползва приключи.
Така че - учетес и децатакакво и къде да правят. Търговци винаги ще има.

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Правилно! Трябва да научим децата си да си опичат акъла какво купуват, защо купуват и от кого купуват. Винаги има някой да им предлага нещо, като се започне от любимата реклама по телевизията и се свърши с другарчето от училище.
По този повод, мислех, че съм претръпнала, но продължава да ме изненадва родителското късогледство по отношение на пазаруването и създаването на отношение на детето към пазаруването. Все още много родители (баби, дядовци и т.н.) като видят реклама и зяпват в телевизора и търчат да купуват продукта или учат децата си  да вярват на рекламите или се примиряват със силата на стадното чувство - Иванчо го има, Драганчо го има, няма да цепим нашето от колектива я!

# 14
И аз не одобрявам такива неща, но уви, това е животът дами. Ако не тази година, след една или пет децата ще се сблъскат с търговийката. С тази разлика, че сега всичко им е на игра и няма как да има сериозни последици. Нека това търговче им пробута ненужни неща, нека ги поизмами, нека децата загубят някое левче, но ще научат ценни уроци на нищожна цена.  А не после на стари години да се връзват на разни измамници (както четем непрекъснато по пресата). Нали Песталоци е казал - "Не пречете на децата да грешат". Та - наблюдавайте децата си, следете да не се набъркат в нещо опасно, но ги оставете да правят малките си грешки и да трупат житейски опит. Дайте на детето наведнъж парите за седмица или месец, като ги загуби - ще подсмърча до края на дадения срок, но ще запомни един урок. А и в света в който живеем (и в който ще живеят децата ни) е недалновидно да ги учим, че тръговията и бизнесът са нещо срамно, долно, нередно и пр. Тези, които мислят така няма много да прокопсат един ден...

Общи условия

Активация на акаунт