Ограничавате ли децата си относно някои храни и напитки?

  • 4 968
  • 34
  •   1
Отговори
  • ново
  • Мнения: 5 951
Здравейте мамчета,
от известно време много се дразня, когато една мама /моя близка/  ме погледне  Shocked когато види дъщеря ми да пие газирано или да яде шоколад. Тя е на принципа - вредно и полезно, детето и е на 5 г. и му е забранено да пие кола или каквото и да било газирано безалкохолно/разяждало стомаха/ и да яде сладки неща /ще ти паднат зъбите/, но ако му кажеш че е полезно и лайно би изяло. Ясно, че детето е безхарактерно и много наивно, ама мойто не е такова. Яд ме е много когато сме заедно и тя започва да чете морал на нейното дете, та /бий самара да се сети магарето/ едва ли не аз трябва да се чуствам като безотговорна и непросветена. Знам, че е вредна кока-колата например, но малката не пие литри, просто не харесва натуралните сокове и като излизаме пие газирано, иначе вкъщи пие само вода.
Въпроса ми е аз ли съм безотговорна или тя чете много книги? Споделете как е при вас?  bouquet

# 1
  • Мнения: 673
Моето дете само се ограничава, не му харесват газираните.
Обаче може да изяде цял сладолед. Толкова е малък, не говори още, обаче като ме замъкне пред фризерите и като каже "ам-ам" нищо не може да ми попречи да му купя. Много жал ми става точно за пустия сладолед, защото аз съм много кекава и вечно ми забраняваха студено или газирано, пък и сладоледът едно време беше скъп на фона на останалите неща. И сега не мога да откажа...
Относно това кой какво казва, не ме интересува особено. Имам си мой начин на гледане на детето, не твърдя че съм най-добрата майка, но нетърсените съвети не ги обичам. 

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Ограничавам го за някои неща, не са забранени, но по-възможност ги избягвам. Не му разрешавам да пие кола - не заради разяден стомах, а заради кофеина в нея, но пък и той не се натиска, защото определено не харесва газирани напитки, пада си по натуралните сокове. Шоколад и сладки неща яде, но следя за количествата, които поема  и да не се превръщат в основното му меню през деня, за сладолед не го ограничавам. В общи линии смятам, че всеки може да гледа детето си както намери за добре, на моето съм ограничила някои неща, което не значи, че и другите майки трябва да го правят.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 242
Бих искала да ограничавам дъщеря си, но съм против забраните относно яденето. Просто се стремя да по възможност, да не вижда такива, за да не иска /например избягвам да държа сладки неща на "склад" в къщи/. Когато ми поиска нещо неподходящо се опитвам да и отклоня вниманието, но ако настоява не и отказвам, защото ми е ясно, че "забранения плод е най-сладък". За късмет малката не обича газирано Grinning

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
...... но ако му кажеш че е полезно и лайно би изяло. Ясно, че детето е безхарактерно и много наивно, ама мойто не е такова. Яд ме е много когато сме заедно и тя започва да чете морал на нейното дете, та /бий самара да се сети магарето/ едва ли не аз трябва да се чуствам като безотговорна и непросветена. Знам, че е вредна кока-колата например.....

Извинявай, но доста грубо се изказваш за въпросното детенце - какво значи безхарактерно и наивно?! Това че ще се тръшне посред града за кола примерно ще го направи ли според теб волево и със силен характер? Ти сама признаваш, че колата е вредна, детенцето го знае и не иска - какъв е проблема? Не знам с какви методи майката го е постигнала и поради това не бих искала да ги коментирам, но и аз бих се радвала, ако детето ми знае кое е полезно и кое не и ми се доверяви като му кажа, че ябълката е полезна, а снакса не и не посегне първо към него. А ти си в правото си да разрешаваш на детето да яде каквото и когато сметнете за добре, затова и не би трябвало да те притеснява тя какво ще си помисли.

# 5
  • Мнения: 998
  И аз не й давам кока-кола, зареди кофеина, но пьк пие сода и много й харесва. Шоколад опита за прьв пьт на 2 години, не е очарована явно от вкуса му и когато поиска гледам да й купувам или детска Милка или Киндерчета, че нали уж са с повече мляко. Опитвам се да не й давам чипс. Иначе сладоледа е разрешен по всяко време и всякакви студени напитки! Но пьк в карая на краищата всеки си гледа децата според своите разбиранията и не одобрявам никакво вмешателство, всеки си има глава на раменете!

# 6
  • София
  • Мнения: 4 397
Ние сме същата картинка пием безалкохолно ядем сладолед не мисля че съм безотговорна да не изпива по 2литра та да се притеснявам че ще my разяжда стомаха  по пътя на тая логика че колата е вредна така и всеки един друг продукт е вреден,мойта приятелка също не дава на детето си газирано,студено ама това си е нейна работа и аз не и се бъркам както тя на мен, само ми казва аз на мойта ме е страх да и давам студено заради гърлото.

Относно това кой какво казва, не ме интересува особено. Имам си мой начин на гледане на детето, не твърдя че съм най-добрата майка, но нетърсените съвети не ги обичам.

Много добре и на място казано.

# 7
  • Мнения: 186
Аз също не разрешавам на дъщеря си да пие Кола но пък всичко останало и е разрешено. Дори Кола вече и  давам по една, две глътки но рядко само, че не натрапвам мнението си на околните. Всеки да прави с детето си това което намери за добре защо пък трябва всички да са като от калъп??? newsm78. Бе тия хора са много зле. Те ще ми кажат какво ще си давам на детето особенно като няма никакви здравословни проблеми. newsm61. Но не се впрягай и мен ме дразнят такива" моралистки".

# 8
  • Мнения: 2 241
И ние не се вживяваме излишно в забраните - и шоколад хапва, и кола пийва, по малко разбира се, а и не във вечерните часове, че и без друго спането не е приоритет при нас Simple Smile
На други газирани не се нахвърля, сладолед не обича особено, близва по малко и го оставя, а аз обикновено трябва да се "жертвам" за остатъка Laughing В заведение винаги си поръчва натурален сок ябълка или праскова.

Но в крайна сметка наистина всеки родител решава сам за себе си какво да позволява на детето си и какво не. И аз имам позната, чийто син е на 8 години, но така и през живота си не е близвал газирано, за кола да не говорим, защото било много вредно. Ами добре, така си е решила, аз не й се меся, нито пък тя на мен.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 242
Както писах не забранявам нищо на детето си, но я уча кои храни са полезни и кои вредни и защо. На нея и е много интересно. Често ми е искала сирене, за да й станат зъбите здрави и бели или плодове и зеленчуци, защото имат витамини и ще е здрава и силна. Знае, че сладкото разваля зъбите, но това не я спира да иска. Забелязах, че често иска нещо сладко, но не го изяжда веднага и ако го прибера в шкафа го забравя.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 288
На въпроса - ограничавах до 2,5г шоколад и напитки /газирано, бира, напъните на свекъра да дава алкохол/. Мисля, че в началото трябва малко да се намесим във вкусовете на децата, т.к. те още нямат жизнен опит. Аз не показвах такива храни да не дразня любопитството му. След това обаче сина ми /сега 6г/ достигна до възрастта да подбира сам какво му харесва. За щастие не пие кола и яде шоколад по малко. Като ходи на градина изяжда всвеки ден по една вафла за закуска - явно има нужда от енергия, иначе е кльощав. Това лято си иска сладолед - средно веднъж на 3 дни и яде чипс /заради лепенките в него/, но го считам за нормално.
Неодобрявам обаче някой да ми се меси в отглеждането и особено такива намеци /бий самара../ - ама че досадница.
Аз имам приятелки, които дават кафе, кола, бира на децата си; държат на склад в къщи сладкиши, но не би ми и хрумнало да го коментирам. Някои сами подхващат темата извинително, че не могат да се справят с постоянното вафлоядене или пиенето на много кола, но да не е лесно - всяко дете си е с характер - ако мога давам съвет, ако не ги успокоявам. Примерно една мама посъветвах да разрежда соковете с вода и тя сега е много доволна. Но това беше поискан съвет.

# 11
  • Мнения: 1 250
М, по този въпрос си мисля що за термин е "родителски права".
Който ги има ги използва по най-правилния според него начин. Този, който ги няма - да не се бърка и да не се опитва да си ги присвои.

# 12
  • Мнения: 2 792
  Да ограничавам ги, по принцип не си изкарвам деня в обяснения кое може и кое не може, но кола и всякакво друго газирано разрешавам да се пие много рядко от време на време. Бонбони и шоколади, също гледам да ограничавам.Това не значи, че въобще не ядат,такива неща или ги гоня да им забранявам
  Ограничението е свързано, с това, че трябва да ме питат дали може, нищо не слагат в устата си без мое разрешение. И двамата са с характер, не са безхарактерни, просто аз си имам определини изисквания за възпитанието и до момента съм доволна от резултата. За мен е абсурдна идеята, детето да ми се налага и да твърдя, че не мога да излеза на глава с него.
  Винаги обяснявам, коя храна е вредна и коя полезна, ако смятам, че нещо не е полезно за тях им обяснявам защо и те се съобразяват с моята преценка.
 
 

# 13
  • София
  • Мнения: 5 828
Аз съм против крайностите  Naughty
Ограничавах докато беше по-малка, но не съм забранявала. Вече е на 10 години и сама решава какво да яде и пие. Като всяко дете иска отвреме на време чипс или кола, или шоколад, а пък умира за сладолед - как да го забраня, ми не мога - детето ми да гледа другите деца как ядат, а на нея да й е забранено.

Имам една колежка, тя е вегетарианка, ама от най-заклетите - нищо дето е произлязло от животно. Нейна си работа, възрастен човек е, решила си е така да живее. Обаче така учи и децата си - момчета на 9 и на 5 години. В тях не се готви месо. Мъжът й яде навън - ега ти мъжа  #Crazy  /Моя ще ме изнесе от къщи, ако му кажа няма да ти готвя месо, щото аз не ям/. Един път донесъл в къщи за някакъв празник, че гости щели да имат - пиле на грил и малкия като го видял се развикал - гадост, махай го, не го искам ....  Shocked Представяте ли си тя как им промива мозъците  Shocked
А големия пък нали вече ходи на училище и гледа другите деца в училище, че ядат сандвичи с меса разни, чипсове и т.н и той искал, ама тя му забранила. Аз си мисля, че може да почне да се крие от нея  newsm78 
Веднъж малкия й се обади по телефона да я пита дали може да си хапне малко шоколад - едно приятелче го почерпило, а тя му се развика и му каза да си намаже филия с мед, ако му се яде сладко.
Направо откачена работа  #Crazy
Забравих да кажа, че тя купува само здравословни храни - нерафинирано олио, разни кафяви оризове и черни брашна, соеви продукти - то сега верно, че има бол, ама много са гадни на вкус  Sick 
Аз и другите колеги хич не одобряваме това, което тя прави с децата си, ама не се месим, нейна си работа, макар че тя се опитва от време на време да ни агитира, ама без успех  Sunglasses

# 14
  • Мнения: 1 250
На сина си забранявам зрънчо - няколко пъти получи уртикария от него. Щерката има непоносимост към някои храни - тях също ограничавам, ама не можах да я спра миналия месец да не яде толкова много домати. Е, на следващия ден не иска да яде нищо и вечерта повърна. За известно време ще се въздържа от още домати.

Но шоколад ограничавам да не ядат повече от 1 на ден. Кола не разрешавам вечер. Близалки и всякакви производни от захар и ОЦВЕТИТЕЛИ - не им давам. Е, случвало се е да близнат, ама сина сам да си пати от сърбежите.

Пастички - не купувам заради щерката и ограниченията и - баткото яде навън.

Това за промиването на мозъци - то и в училище им ги промиват с приятелство, доброта, не отвръщай като те ударят и тем подобни. Важното е да са щастливи.

Общи условия

Активация на акаунт