И з р а е л 38

  • 16 615
  • 286
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 490
Цитат
Само с едно нещо не съм съгласна (т.е. полу-съгласна съм, полу-гласна  ) - голяма част от религиозните правила са имали логика в други времена, а сега губят смисъл.
      Модерната синагога има доста изменения, но базата е старите правила. Аз не съм казала, че всички си важат с пълна сила Peace
     
Цитат
Мдаааааам и да не забравяме,че религиозните не работят...Те са се отдали на Тората,така че в тая линия на мисли Илка отпадна от религиозните...
Не е точно така, а и в стари времена не е било така Peace. Само клоновете на Коен и Леви не са работели "светска" работа, защото са били отговорни за храмовете и спазването на съюза  Peace Има много равини, религиозни и т.н.,които са писали научни трудове. Ето един много известен http://en.wikipedia.org/wiki/Maimonides

Последна редакция: нд, 31 май 2009, 13:00 от mimkis

# 46
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Не знам как е излязло от това дето съм написала

Andi, написаното от мен беше към Боряна, просто с теб сме писали по едно и също време, но ти си ме изпреварила в пускането на поста.

Засягаш малко по-други въпроси - за това на ниво институция какво се позволява и какво не. Аз визирах личния избор и вяра какво трябва да спазва човек, кои религиозни норми.

"Религиозен" е относително понятие - някой ще ти каже, че е религиозен, защото спазва поста, а друг ще ти каже "не съм религиозен - спазвам само някои правила, напр. постя". Т.е. може да влагаме различен смисъл в понятието "религиозен"  Peace Напр. това, което в България се нарича религиозен, тук минава за традиционализъм, което е много по-лека форма от религиозност.

А лицемерие в "богоугодничеството" има във всички религии, то не зависи от това дали религиозният закон (от 10 век пр.) е приет като закон на една съвременна държава. Спомняш си боят на свещениците на Божи гроб, споменахме го в темата...



Мимкис, няма изменения, поне не от последните години. Освен ако не броиш заповедите на равините за такива изменения, като те включват понякога абсурдни неща - напр. жените да не носят червено (заповед на рабината на Беер Шева от преди няколко години). За мен това не е прогресивно мислене от страна на равините (визирам ортодоксалните).
Иначе Маймонид съм го давала за пример, именно за да покажа, че някога юдаизмът е бил по-прогресивен, отколкото е в днешно време  Peace

:~:  -о-  *  -о-  *  -о-   :~:

Ние живеем до, може би най-големият луна-парк в Израел, но никога не сме го посещавали. Аз за това казвам, че като станеш родител, децата са ти оправдание да се вдетиняваш и да правиш някои неща, като да се катериш на някоя катерушка или да се въртиш на каросела  Grinning

# 47
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Модерната синагога е доста различна от ортодоксалните ...
И да кажа какво разбирам аз под модерна синагога според мен те са реформистите.Според мен не те са силните за деня  Peace
Мента,засрами се и отивай веднага на лунапарк  Grinning Всеки трябва да запази детското в себеси без да има нужда от оправдание  Peace И ако все пак ти трябва оправдание за да се возиш на влакчета и въртележки то кажи,че правиш сухи тренировки  Mr. Green

# 48
  • Мнения: 490
     Ясно е, утре ще празнуваме моя ден в лунапарка със захарен памук  Mr. Green smile3534  bigdance2 dance  ura  Party Time

       Хайде да я оставиме религията има си критици и поддръжници  Peace

# 49
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
О,аз определено не съм критик,просто търся обяснение за всичко... Хората са свободни да правят каквото поискат стига това да не влияе на начина ми на мислене,живеене,хранене,обличане и т.н.  Peace

Мимкис,ако приемеш юдейството до колко би следвала правилата ?

# 50
  • Мнения: 490
     Ами, Бубе правилата или ги спазваш или не Laughing, средното положение  е най-трудно Wink
         Иначе аз съм привърженичка на кабалистите Peace

# 51
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
         Иначе аз съм привърженичка на кабалистите Peace

Защо  newsm78 Я си кажи какво знаеш за тях  Grinning  Hug

# 52
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ами, в Израел повечето хора са точно "средно положение" - това спазва, онова не спазва: кашрут - да, съботата - отчасти; съботата - да, избягване на докосване - не; Йом Кипур - да, но кашрут и съботата - не  Crazy. Не знам дали има в друга държава толкова степени на религиозност  Thinking

Да не говорим за различията между сефарадим и ашкеназим; датим-леумим и харедим; и отделно на всяка общност; и като добавиш и малцинствата консервативни и реформисти - не можеш да му хванеш края кой какъв религиозен е  Laughing

# 53
  • Мнения: 490
Цитат
Защо   Я си кажи какво знаеш за тях   
 

    Aaa , не казвам има много- סודות
 Wink

# 54
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
А шамари има ли много  Mr. Green Казвай си бързо,че идва време за следобеден сън и чистене  Tired

# 55
  • Мнения: 490
    Ами основно заради различните виждания Peace, като на този рабин, за който дадох линк в предишните постове Peace

# 56
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Шамарите си казаха думата  Mr. Green
Може след време да станеш и ти като Мадона една Естер  Peace

Споменах ли,че си осинових животно във фейсбук и сега му обзавеждам къщата Simple Smile Голям майтап е тая игричка

# 57
  • Мнения: 1 526
Уау, много сте бързи, я колко сте изписали!

Ние изкарахме супер на Кинерет. Децата не излезнаха от водата. Боднахме им чадър във водата, вързахме им лодката за него и 8 пълни часа се ципликаха. Изплуваха само да хапнат или пият и то след 200 подканяния. Милото ми е купил хамак, върза ми го м/у 2 дървета и аз се излежавах дълго време. През ноща хванахме два големи сома. Един над метър го изпуснахме и много му се ядосах, защото ме сложиха аз да го дърпам. 370 метра го дърпах (вкарваха куките на въдиците с лодки), мъжете го видяха и аха да го гребнат с кепчето, той взе че се разкачи. Хавал ми за въртенето 15 мин. отмалях...
Меди се научи да плува , а Вик си намери приятелчета и се гмуркаше с едно куче. Така, открихме плажният сезон.

Ей, в бг вече свършили у-ще, а ние имаме още месец...

# 58
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Тали,жалко за сома ама нищо следващия път  Hug Аз да си кажа ,че първо прочетох слон  Shocked та се върнах пак да чета  Mr. Green А децата си ги представям в лодчицата и лекинко им завидях даже  Blush

# 59
  • Мнения: 1 526
Бубе, мен не ми е за животинката, аз и без това все настоявам да ги връщаме обратно (не мога да ги ям), но поне да го бяха извадили за малко, аз се счупих от въртяне на макарата  Mr. Green.
Изгледахме тракторите  Party, купон! А Кукулата кака е?

Общи условия

Активация на акаунт