Самостоятелно хранене с лъжица

  • 2 356
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 232
Преди седмица,две моето дете по време на хранене ми хващаше лъжицата. Тогава не и давах. Сега обаче, когато я поиска и я давам. Изобщо, как приучихте децата си да ядат сами? Какво ми предстой?

# 1
  • София
  • Мнения: 15 198
Давай я.
Аз не дадох лъжицата навремето, за да си спестя бърсането, миенето и прането и изтървах момента. Иво започна да се храни сам чак в детската градина, но и до днес, ако може да го храня аз-най-добре ще му е.  Blush

Предстои ти извество време да виждаш храна на неподозирани места, но това ще отмине. Прояви малко търпение, ако не искаш да допуснеш моята грешка.
 

# 2
  • Мнения: 1 691
Аз първо му дадох вилица и дребни парченца меки плодове - 2-3 парченца, не повече, защото иначе започваше да ги хвърля по пода. На 11 месеца вече боравеше доста успешно с нея. Лъжичката я усвои доста по-късно, макар че отрано му позволявах да бърника в чинията. Според мен отговорът е да оставиш пред детето малко храна и да го наглеждаш да не се омаже прекалено. Важното е забавление да има Hug Единствено никога не съм позволявала да ползва храната не по предназначение - ако изпусне случайно, добре; но ако хвърли, размаже умишлено и т.н. - чинията му се отнема.

# 3
  • Мнения: X
Ами....как да ти кажа....
Навремето голямата много отрано почна да се храни самичка, в яслата нямаше грешка. Но бързо и писна, към три годишна вече беше задължително условие някой да я храни, за да се наяде добре. Иначе спи на масата, заиграва се, дъвче по три часа, абе...ужас.
Сега с малката, ако иска и давам лъжица, знае за какво се ползва, цели си устата, но е далеч от храненето сама. Изобщо не напирам и да се учи, в яслата ако се научи - ок, ама иначе зор не давам, защото не е ясно дали няма пак да и слагам аз в устата след две години.

# 4
  • София
  • Мнения: 12 552
Като бебе не проявяваше интерес сам да се храни. Като тръгна на ясла - на 2 години и 2 месеца започна да яде сам. Сега вече се храни сам и то изключително чисто.
Така че е до дете - като проявява интерес - давай.

# 5
  • Мнения: 6 713
В момента бебка се опитва да яде с лъжица и е голям купон! ooooh! Бърка и рови в купичката си, маже масата, аз й обяснявам, после почвам да се карам, и накрая всичко завършва с рев (поне не всеки път е така! Praynig Rolling Eyes)! Иначе не иска да яде, ако не държи лъжица с която да рови... Whistling

# 6
  • Мнения: 46 438
Към 1г. и 6м. прояви интерес към лъжицата, дадох я и започна да се храни без омазване. Преди това не е посягала.
Да си играе с нея е едно, да я ползва по предназначение друго, зависи какво иска детето (и майката).

# 7
  • Мнения: 10 983
На 1.8 г. прояви интерес към лъжицата и не ми даваше да я храня, ако и тя не държи лъжица и не бърка в купичката с храна. Започнах да я оставям да се опитва сама и търпеливо да почиствам мазалото около нея. За мое учудване, се научи доста бързо да борави с лъжицата и сега яде сравнително чисто, само със супата се олива по малко.

# 8
  • Мнения: 2 587
Дъщеря ми прояви интерес малко преди годинка и започна да се храни сама,с капане и цапане естествено.Грешка направих че й позволих да я държи неправилно,с оправданието че е малка и зор видях с отучването и приучването на правилно държане.

# 9
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
За момента се справя отлично с вилицата, виж с лъжицата..... Crazy ooooh!

# 10
  • Мнения: 6 713
Дъщеря ми прояви интерес малко преди годинка и започна да се храни сама,с капане и цапане естествено.Грешка направих че й позволих да я държи неправилно,с оправданието че е малка и зор видях с отучването и приучването на правилно държане.

Ето от това и мен ме е страх! Ако викам и се карам, следва цупене, става от столчето, сяда на земята и почва да реве.  ooooh!
Ако я оставя както днеска сутринта - просто е смазало после - всичко омазано, за капак метна и купичката на земята, добре че падна на дъно...
Иначе да кажа, че ходи на ясла и там няма такива работи. Яде без никакви такива лиготии. Ясно е, че е в нас с баща й проблема, ама вече не знам какво да правим. Confused

# 11
  • Мнения: 2 334
Точно тези дни реших да дам на дъщеря ми лъжицата да я видя дали ще прояви някакъв интересно но тя дори и на игра не го удари  Laughing само се усмихна два три пъти и твори устата да и дам аз  Crazy Когато прояви интерес ще и дам но до тогава ще си я храня аз.

# 12
  • Мнения: 991
В момента бебка се опитва да яде с лъжица и е голям купон! ooooh! Бърка и рови в купичката си, маже масата, аз й обяснявам, после почвам да се карам, и накрая всичко завършва с рев (поне не всеки път е така! Praynig Rolling Eyes)! Иначе не иска да яде, ако не държи лъжица с която да рови... Whistling
И моята щерка е така. Не винаги, но много често отказва да яде, ако няма в ръката лъжица, с която да рови и да плеска храна навсякъде. Така е от 9-10 месечна. Напоследък й давам вилица, с която да боде картофчета, сиренце - разни неща, които вече може да дъвче сама и могат да се бодат с вилица и тя е на седмото небе! С вилицата е по-лесно, защото можеш да я обръщаш на всички страни и храната не пада. Докато с лъжицата... Става една голяма мазня.

# 13
  • Мнения: 10 983
Ето от това и мен ме е страх!
Ако я оставя както днеска сутринта - просто е смазало после - всичко омазано, за капак метна и купичката на земята, добре че падна на дъно...

И мен ме беше страх, затова доста време отлагах уроците по хранене с лъжица. Един ден просто стиснах зъби и я оставих да прави каквото иска. Crossing Arms Първите 2-3 пъти е най-изнервящо, после се свиква. Вярно, карах се, мърморих, много бърсах и чистих, но резултатите не закъсняха.

# 14
  • Мнения: 1 305
И аз се изчаквам този момент, но май правя грешка. Малката се яде с много залисвания и тем подобни, и аз се бързам аз да я нахраня.
Но и си ме е страх, че ще има храна навсякъде  Rolling Eyes.
С вилица си яде от доста време и много добре се справя, но лъжицата май трябва вече д я дам и да видя какво ще става.

Общи условия

Активация на акаунт