Отговори
  • Мнения: 51
Здравейте, детето ми е на година и седем месеца и вече ходи на ясла, а аз на работа. Още не съм взела първата заплата, но дочувам от колежки, че в такива случаи освен половин майчинство, получаваш и половин заплата. Някой може ли да ми каже така лие по закон?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте, детето ми е на година и седем месеца и вече ходи на ясла, а аз на работа. Още не съм взела първата заплата, но дочувам от колежки, че в такива случаи освен половин майчинство, получаваш и половин заплата. Някой може ли да ми каже така лие по закон?
Получаваш си цялата заплата и 50% от обезщетението за гледане на дете до 2 години.

# 2
  • У дома !
  • Мнения: 700
Мен също ме вълнува този въпрос.......
Искам да попитам авторката на темата,колко дни по-рано предопреди работодателя си,че се връща на работа?

# 3
  • Мнения: 51
Ами те знаеха от един месец, но са започнали да ме водят на работа от датата на тръгване на детето на ясла, а срокът е до 7 дни след това.

# 4
  • Мнения: 55
Аз искам да попитам дали мога да се върна преди навършени 2 години, но да излезна директно в отпуска, ще взимам ли пак 50% от майчинството? И мога ли през това време на отпуск да започна  друга работа на друго място?

# 5
  • София
  • Мнения: 1 352
Аз искам да попитам дали мога да се върна преди навършени 2 години, но да излезна директно в отпуска, ще взимам ли пак 50% от майчинството? И мога ли през това време на отпуск да започна  друга работа на друго място?
Ще взимаш 50% от обезщетението за гледане на дете по време на платения годишен отпуск. Мисля че може да работиш на друго място докато ползваш платен отпуск ,стига да не е уговорено друго в основния ти трудов договор.

# 6
  • Мнения: 55
anii_ta, благодаря ти за отговора, а трябва ли да работя за актуализация на заплатата 1 месец предварително и за да взема цяла заплата, когато съм в отпуск?( ние имахме увеличение на заплатата докато съм била в майчинство)

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
fre ,за да ти актуализират заплатата,трябва да отработиш 10 дни

# 8
  • У дома !
  • Мнения: 700
 А някой знае ли да ли мога да си прекъсна майчинството(синът ми е на 1,6г.), да работя месец-два като си актуализирам заплатата,да си взема натрупаните платени отпуски+50% майчинство и отново да излезна в майчинство до навършване на 2г. на детенцето ми? Thinking

# 9
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Защо си мисля, че по време на платения отпуск не получавах 50% от майчинството?

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
TiFoNi ,да можеш.

за да си актуализираш заплатата за отпуската е нужно да отработиш 10 дни.

по време на отпуска ще взимаш 50 процента от майчинството

# 11
  • Мнения: 55
За самата актуализация знам, че са достатъчни 10 раб. дни, но ми казаха че след това отпуската за следващия месец се изчислява на базата на отработените дни т.е.  само в/у 10-те отработени дни и оттам заплатата ще ми е по- малка. Та това всъщност исках да попитам, дали има такова нещо? Дано да съм се изразила разбираемо.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
fre ,не  е така.

през тези 10 дни ти имаш някаква надницаа,която е на ден-да кажем 40 лв.При отпуската тази надница се умножава по дните платена отпуска.Ако вземеш 20 дни-40*20.

# 13
  • У дома !
  • Мнения: 700
TiFoNi ,да можеш.

за да си актуализираш заплатата за отпуската е нужно да отработиш 10 дни.

по време на отпуска ще взимаш 50 процента от майчинството

Благодаря  bouquet

# 14
За база за изчисляване на платен отпуск се взима месеца, през който лицето има най-малко 10 отработени дни, като се тръгва от предходния и се търси такъв. Така че внимавайте. 10 отработени дни трябва да са в рамките на един календарен месец, за да се актуализира базата за изплащане на отпуска.

Общи условия

Активация на акаунт