Кажете идеи за къща за почивка в Жеравна !!!

  • 43 210
  • 105
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 351
Мислим да отидем до Жеравна ! Да ама откакто се опарихме с една къща в Елена и вече ще търся мнения.
Та ние сме две , макс. три семейства с две деца и една бременна - моя милост. Значи си търсим спокойна къща , със собствени условия за скаричка , самостоятелни санитарни възли , и по възможност да има изглед и кът за игра или поне наблизо да има такъв.Май много условия станаха , ама ако знае и е ходил на подобна къща , нека сподели - плийййййййййййййййййз !!!!!!!!!!! Praynig Praynig Praynig

# 1
  • Мнения: 1 351
Айде бе хора - помогнете !
Спрях се на http://www.konsulov.jeravna.com/
или
http://www.yovinahouse.com/
Какво ще кажете ?

# 2
  • Варна
  • Мнения: 340
Скоро бяхме в Йовина Къща - няма да сбъркате ако отидете там  thumbsup. Къщата е нова, направена е с вкус и е много чиста. За закуските няма да коментирам, че си бременна  Mr. Green.

# 3
  • Мнения: 1 351
helenka , много ти благодаря ! Имам  един въпрос - има ли функционираща механа в двора на къщата или има условия сами да си приготвяме храната !

# 4
  • Варна
  • Мнения: 340
За съжаление механа няма /все още не е готова/ - закуската се приготвя от стопанката, наобед може да хапнете някъде навън, а вечер може да си направите барбекю - има голям навес с маси и пейки и там се прави барбекю-то. Ако искаш звънни на посочените в сайта телефони и ще получиш информация от първа ръка  Simple Smile.

# 5
  • София
  • Мнения: 140
Klem4e ето тук може да отседнете http://www.dkcafe.eu/bg/prices/?pageID=20#nav
Страхотна нова къщичка, има и механа към нея.Мисля, че ще останете доволни.

# 6
  • Мнения: 1 351
explanet , благодаря ти много за съвета. Май ще тръгваме през седмицата без да звъним на никой за резервация - ще избираме на място , предполагам , че ще е празно както навсякъде .

# 7
  • София
  • Мнения: 1 402
може да пробвате Къща Никула Чорбаджи:
http://www.namerihotel.com/bg/3868/nikula-chorbadzhi-guesthouse-review.html

# 8
  • Мнения: X
Klem4e ето тук може да отседнете http://www.dkcafe.eu/bg/prices/?pageID=20#nav
Страхотна нова къщичка, има и механа към нея.Мисля, че ще останете доволни.


Тук бяха наши приятели и останаха много доволни, а ние бяхме в "Къщата на бърдото" и определено не бих повторила.

# 9
  • Мнения: 4 915
Къща Зервона: http://www.zervona.jeravna.com/about.php

Храната се приготвя самостоятелно - при желание. Голям затревен двор за търчане. Асма за сянка.  Wink

Ние бяхме в стая четворка на втори етаж: http://www.zervona.jeravna.com/assets/gallery/zervona_jeravna_0029.jpg, супер удобна. Самостоятелни бани имаше към стаите.

Оборудвана кухня + трапезария.

Който има лаптоп - има интернет.

Почти в  центъра на селото е, до повечето магазинчета, до кръчми, има място в двора за колите. Удобен асфалтов път до къщата (има и други супер къщички примерно в края на селото, до които се стига по калдъръмени тесни улички).

Ние останахме много доволни.  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 809
Миналата есен бяхме в Жеравна.
Отседнахме в къщата за гости "Юнашки глави". Останахме много доволни от обслужването, условията, много вкусно готвят.
Накратко - къщата е от 18 в., битови стаи, съхранен е автентичният вид на възрожденските къщи, но в същото време напълно отговарят на изискванията на съвременния човек. Локално парно, самостоятелни бани - луксозни. Дворче и кръчма - само за гостите на къщата. Приготвят невероятно вкусни и интерсени местни специалитети. Ето малко повече инфо:
http://iunashkiglavi.jeravna.com/gallery.html
Приятно изкарване! Hug

# 11
  • Мнения: 1 047
Ние бяхме в http://www.thehouse.jeravna.com/ и сме доволни.
Стопаните приготвяхa храна, каквато си поръчаш ако имаш желание, де.
Спокойно и приятно беше.
В някои стаи има санитарните възли, а в други няма.

# 12
  • Мнения: 1 351
Благодаря на всички ви !   bouquet

# 13
  • Мнения: 1 351
Привет на всички !
Резервирахме си стаи в тази къща http://www.yovinahouse.com/house.php?lng=bg- ще пиша после за впечатленията си!

# 14
  • Мнения: 1 021
Klem4e ето тук може да отседнете http://www.dkcafe.eu/bg/prices/?pageID=20#nav
Страхотна нова къщичка, има и механа към нея.Мисля, че ще останете доволни.


Тук бяха наши приятели и останаха много доволни, а ние бяхме в "Къщата на бърдото" и определено не бих повторила.
Може ли да споделиш какво не ти хареса в "Къщата на бърдото" , защото точно мислех да резервирам там! На сайта изглежда много добре!

# 15
  • Мнения: 1 351
Привет ! Ние сме ангажирали къщата за събота и неделя 27 и 28 . 06 .09г.
Непременно ще кача снимки и ще споделя впечатленията си , но от разговорите с жената , която ни отговори за настаняванията си личи че ще е хубаво- само да случим на време.  bouquet

# 16
  • Мнения: 48
От 1.05 до 04.05 бях в Жеравна в Коджамановата къща.Останах приятно изненадана макар, че условията не са на лукс ниво.Бяхме в стая с двойно легло имаше баня и телевизор.Цената беше 20 лв. за нощувка.Природата е страхотно,въздуха чист.Тишина и спокойствие.Няма почти нищо като развлечения, две-три кафенета и можеби една- две механи.Има коне срещу 10 лв за един час може да пояздиш.Идеално място за пълен релакс, който има нужда от наспиване и отпочиване да отиде и няма да съжалява.

# 17
  • Мнения: 463
Ето това място е много хубаво за почивка. http://ekokompleks-katunishte.com/index.html На 6 км. от Жеравна е.

# 18
  • Мнения: 1 351
Опааааааааа , върнахме се снощи от Жеравна ! Беше супер , направо нямам думи- къщата се намира на 30-тина крачки от центъра и  в същото време е много тихо , защото не в енепосредствена близост до кръчми и разхождащите се хора по улиците. Къщата е нова , не е работила и една година , обзаведеная е с много вкус , идеално чиста е и има в двора място да си прибереш колата. Има едно страхотно красиво и възпитано куче , което много ни забавлява и му се радвахме , което се прибира по време на храна, макар че не пречи на никого. Хазяйката е много любезна , посрещна ни с усмивка и с голямо удоволствие ни поднася закуската , която е супер Crazy. Вечерта си направихме скара на барбекюто и салатка и хазяйката ни помогна много ,абе  ние почти нищо не правихме -  истинска почивка. Ходихме на разходки и разглеждахме ноаколо . Много сме доволни и със сигурност ще повторим отново.
 bowuu Sunglasses

# 19
  • Мнения: 207
Прочетох доста мнения,но се колебая още - планираме романтичен уикенд с мъжа ми - искаме,тишина,спокойствие,чист въздух,хубава гледка и стаята да е хубава.Коджамановата къща или Йовината?Приемам и други предложения  Hug

# 20
  • Мнения: 228
Прочетох доста мнения,но се колебая още - планираме романтичен уикенд с мъжа ми - искаме,тишина,спокойствие,чист въздух,хубава гледка и стаята да е хубава.Коджамановата къща или Йовината?Приемам и други предложения  Hug
http://www.radeva.jeravna.com/gallery.html

# 21
  • Мнения: 207
Благодаря за отговора,ние  ходихме сега уикенда и бяхме в Йовината къща,много ни хареса,собствениците са много мили и отзивчиви,къщата е нова,стаите са чисти и топли.Много красиво и автентично е цялото село,определено е чудесен избор за хора искащи да избягат от шумотевицата на големия град  Peace

# 22
  • Мнения: 2 096
може ли малко цени на нощувки..

# 23
  • Мнения: 436
Миналата година останахме за една нощ в Жеравна, в "Екохотел Жеравна" - http://www.ecohotel.jeravna.com/about.html

Много красива, стара къща с чудесен двор, асма и най-вкусните "мекичета", които сме яли някога  Heart Eyes
Изключително любезни домакини, всичко беше чисто, подредено, свежо. Препоръчвам!

# 24
  • Мнения: 1 194
Klem4e ето тук може да отседнете http://www.dkcafe.eu/bg/prices/?pageID=20#nav
Страхотна нова къщичка, има и механа към нея.Мисля, че ще останете доволни.

Може ли повече подробности за тази къща? Изглежда прекрасно място за почивка.
Не видях дали има детски кът?

# 25
  • Мнения: 207
Да кажа аз най-пресни впечатления от април2010г - нощувките се движат към 20-30лв на някои места с включена закуска,на други-без.Бяхме в Йовина къща и ни хареса,хранехме се в механа Старча,има и други,но тази сякаш беше най-добре като интериор и меню-малко неприятно впечатление ни направи когато сервитьора смота в джоба си остатъка от сметката и се направи на разсеян за не чак толкова малка сума.Рагледахме и къща за гости ИВ и ИВ-2 - харесаха ни,но сякаш са по-подходящи за по-големи компании.Много ни хареса едно ресторантче по пътя за Сливен,след село Градец - Караджейката - вкусно,достъпно и има изнесени маси навън край една рекичка,пиеш си биричката и пълен релакс  Mr. Green Това от нас,хареса ни Жеравна определено,пак ще отидем  Peace

# 26
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
Хайде, дами да повдигнем темата, че слънцето напече  Laughing  
Идеята ми е след моренце да нощуваме и да поразгледаме за ден-два Жеравна. Избрах, благодарение на писанията Ви и лично ровене в нета три къщи:
-Коджамановата къща-
-Юнашки глави
-еко къща Жеравна
подредила съм ги според впечатленията ми, а Вас моля дза отзиви  Peace

# 27
# 28
# 29
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
Много хубави снимки! Ама кажете мнения за тези къщи, които съм извадила...

# 30
  • Бургас
  • Мнения: 326
Еко къща, Жеравна http://www.ecohotel.jeravna.com/
Много топло отношение от домакините. Безплатно ползване на кухня и барбекю, кошове с играчки за малките. В къщата се влиза по пантофи, така че спокойно може да си ходиш бос. Разполага с 5 стаи, със собствен санитарен възел, парно, минибар и телевизор. Голям равен двор с места за почивка и много зеленина. Страшно чисто, по нищо не личи, че се ползва вече 10години. Самата къща е на 210г, реновирана. Прекрасно място за семейство с малки деца. newsm10
На същите собственици е и Радева къща. Тя е изцяло новопостроена, но е в по-тежък стил и терасовиден двор, което е несъвместимо с нашето палаво дете. Grinning
А прехвалената механа "Старча" http://www.starcha.jeravna.com/index_m.html не препоръчвам на никой newsm11 Първо ни сервираха топли бири. Оправданието беше, че колегата изключил хладилника и по-студена нямало. После салатите, поне моята, не отговаряше нито на описанието, нито на грамажа. Дойде и ред на основното, естествено разни специалитети по стари рецепти. Пълна отврат #Cussing out Стерилизирани гъби с особен вкус, стара мазнина, ужас Naughty Само по една хапка беше достатъчна да ни мине апетита. Сервитьорката се чуваше как си бърбори с някой вътре в къщата, чакаш я доста време, та да се сети, че има клиенти. Бях на косъм да си тръгна без да платя, ама нали да  сме лоялни. Иначе им е хубав двора, но до там. Това беше най-тъпото място в цяла Жеравна за едноседмичния ни престой.

# 31
  • Мнения: 1 840
Миналата година като посетихме Старча на 2 пъти нямахме забележки, освен досадното количество мухи.
Иначе топло питие може да ти сервират и в Варненския мол в скъпите кафенета Laughing

# 32
  • Бургас
  • Мнения: 326
То не е само в топлата бира. Говоря за качество на обслужване, ужасна кухня и неотговарящо на менюто количество и описание на храната. Аз лично никога повече не бих стъпила в Старча, но всеки сам си решава Peace Разбрах от месните, че винаги е така, когато собственика го няма.

Последна редакция: сб, 02 окт 2010, 11:32 от bubabo

# 33
  • Мнения: 97
Преди две седмици се върнах от почивка и последната ни спирка беше в Жеравна, като отседнахме в Коджамановата къща. Останахме безкрайно доволни от съотношението цена-качество, което се предлага. Всъщност мога да коментирам само двойните стаи,  които са достатъчно просторни за да се постави допълнително детско легло, но т.к. бяхме само с приятеля ми, не се заинтересувах за това. Местенцето е невероятно за един романтичен уикенд за двама през топлите месеци - визирам късна пролет и ранна есен. Във всяка стая има голяма маса, заобиколена с диванчета, наподобяващи миндери. Стаите са оформени като самостоятелни къщички долепени една до друга. Пред всяка също има масичка с два стола, чудесно разположени за да се наслаждава човек на прекрасна гледка. От стаите се излиза на голяма площадка, също с голяма маса за около 6 човека. Над площадката има механичка, която според мен без проблем би побрала минимум 20 човека. Тя е оборудвана със всичко необходимо за да си спретне една компания там купон с барбекю. Предната част на механата е цялата остъклена и от там също може да се наслаждавате на същата невероятна панорама към селото и планината, независимо дали е жарко лято или люта зима.
В голямата къща отпред са апартаментите, всъщност така и не разбрах един или повече. Там беше отседнало семейство - три поколения, възрастни родители и младото семейство с децата си. Не бяха много разговорливи та не разбрах нищо за условията при тях.
Закуската, както е посочено в сайта, е в механа "Старча".  Няма специално меню за закуска. Поръчва се нещо от основното меню : сандвичи, палачинки, омлет...кафе или чай и безалкохолно. Първи минус - започват работа от 9 ч., а ние сме ранобудни Embarassed.
Още повече ако отидеш в 9 ч. или току-що са дошли, или трябва да ги чакаш, и се правят, че не знаят за това, че закуската влиза в цената на нощувката. Аз обаче бях обсъдила всички подробности предварително по телефона с управителя когато правих резервацията, та не се оставих да ме "минат", а си отстоявах правата. На нас лично кухнята ни допадна, но наистина всички от персонала на механата се опитват да се правят на дребни тарикати и трябва да искате да се обадят на управителя за всичко, от което не сте доволни или да им кажете да го извикат при вас, ако е там, така се стряскат!
Управителят е много точен човек, но явно не може да си подбере и стегне персонала!
Постарах се да бъда кратка, но същевременно да опиша точно плюсовете и минусите, които аз съм оценила за двудневния си престой там Peace

Последна редакция: нд, 03 окт 2010, 16:07 от vessit

# 34
  • България
  • Мнения: 166
Ние също искаме да отидем до Жеравна през почивните дни. Някой може ли да ми препоръча къща с голям двор, защото ще сме със синчето, което е на 5. Искаме да ползваме и външно барбекю. Дали се заплаща допълнително. Аз се спрях на Еко-хотел Жеравна, но е зает. Препоръчайте ми нещо.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 402
Ние също искаме да отидем до Жеравна през почивните дни. Някой може ли да ми препоръча къща с голям двор, защото ще сме със синчето, което е на 5. Искаме да ползваме и външно барбекю. Дали се заплаща допълнително. Аз се спрях на Еко-хотел Жеравна, но е зает. Препоръчайте ми нещо.

мисля, че тази къща за гости в Жеравна ще ви свърши работа - голям двор, ограден, има барбекю, че и лятна кухня, по информация са за самостоятелно ползване от гостите, но нищо не пречи да позвъниш и питаш за актуални условия; можеш да пробваш и тази

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 326
krisi_mb, разгледай тук http://www.jeravna.com/hotels.php. В част от къщите е безплатно ползването на барбекю и кухня. Поне ние като търсихме звъняхме и в Ив, но там искат допълнително заплащане на барбекюто от 40лв на ден и не си заслужава.
Радева къща http://www.radeva.jeravna.com/ е на същите собственици на Еко-къщата. Бяхме разпитали и за ползване на цялата къща цената е 400лв, а за Нова Година - 600лв.
Която и да изберете няма да сбъркате Peace

# 37
  • България
  • Мнения: 166
Благодаря много за отговорите!
Почти във всички къщи искат допълнително заплащане при ползване на барбекю и кухня. Единствено не срещнах такова условие за Йовината къща и за Свети Никола. Ще се опитам да запазя стая за едно от двете места. За Йовинато къща има добри отзиви, но за Свети Никола в тази тема не срещнах.

# 38
  • Мнения: 745
Преди 2 дни се върнахме от Жеравна. Бяхме в Радевата къща. Къщата е супер - точно както е на снимките в сайта на къщата. Останахме много доволни от почивката си там. Само, когато връщахме ключовете на собственика, бяхме учудени от забележката му:
- Изгорили сте повечко дърва! Да дадете някой лев поне за 1 кубик.
Ние му казахме, че сме нямали такава уговорка и си тръгнахме.

Иначе в Жеравна е много хубаво.

# 39
  • Мнения: 76
Не ходете в "Сава Купеца".Ние бяхме тази година за 14-ти февруари и бяхме разочаровани."Механата" им изобщо не изглежда така както на снимките,а по него време явно имаха някакви техни познати гости и вътре ни гледаха като излишни.Ние седнахме уж да ядем там,но ни връчиха някакво смешно меню,където кебапчетата и кюфтета преобладаваха,а цените им бяха  #Cussing out ужасни.Вечеряхме в една друга механичка точно до въпросната къща и всичко беше супер макар,че обстановката не беше на ниво-преглътнахме всичко,а и нямаше никъде вече места.В цялата Жеравна всички са с много претенции,а реално малко имат на какво отгоре.Друг път ходихме пак,спахме в една къща,не се сещам коя беше,но "хазяите" бяха много точни и това със цепениците не се е случвало,напротив-човека идваше и хвърляше дървета постоянно,за да ни е топло.Най-хубавата кухня е в най-голямата механа (хич не им помня имената,знам ги по местоположение).Ако ходите там зимата носете си духалка за топлене,че къщите мн трудно ги отоплят.Зимата ходим ли някъде винаги носим една чанта с малката духалка,иначе такива студове сме брали... Stop

# 40
  • София
  • Мнения: 545
Преди 2 дни се върнахме от Жеравна. Бяхме в Радевата къща. Къщата е супер - точно както е на снимките в сайта на къщата. Останахме много доволни от почивката си там. Само, когато връщахме ключовете на собственика, бяхме учудени от забележката му:
- Изгорили сте повечко дърва! Да дадете някой лев поне за 1 кубик.
Ние му казахме, че сме нямали такава уговорка и си тръгнахме.

Иначе в Жеравна е много хубаво.
А цена за къщата ?

# 41
  • България
  • Мнения: 166
Ние преди две седмици отседнахме с две приятелски семейства в къща Еленица. Беше страхотно и като обстановка, и като отношение на собствениците. Препоръчвам я за семейства с деца. Има страхотен двор и нашите малчугани се набягаха на сита.

# 42
  • Мнения: 745
Преди 2 дни се върнахме от Жеравна. Бяхме в Радевата къща. Къщата е супер - точно както е на снимките в сайта на къщата. Останахме много доволни от почивката си там. Само, когато връщахме ключовете на собственика, бяхме учудени от забележката му:
- Изгорили сте повечко дърва! Да дадете някой лев поне за 1 кубик.
Ние му казахме, че сме нямали такава уговорка и си тръгнахме.

Иначе в Жеравна е много хубаво.
А цена за къщата ?

350 лв на ден. Има 5 спални - става за 5 семейства.

# 43
  • Мнения: 3 050
Планирам края на януари да направим една почивка в Жеравна или Елена (нещо балканско) и ще съм благодарна ако дадете идеи и кажете дали ще бъде подходящо -виждам че повечето сте ходили като е топло времето... та се чудя дали ще бъде удачно сега края на януари да идем-мисля да сме само с годеника ми, дете нямаме, приятели сигурно няма да вземаме... за почивка и романтичен подарък го планирам.

# 44
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
http://www.dkcafe.eu/

Лятото бяхме там, само на кафе, но къщата изглежда страхотно, много уютна и чиста Peace

# 45
  • Мнения: 572
От този край съм и ми е интересно какво ще прочета за Жеравна от форумските мами Simple Smile

# 46
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
О, Жеравна, Йовината къща - мекици сутрин, чистота, хубава гледка.... Само липсва механа, която не е готова и живият огън на камината. А къщата изглежда досущ като снимките в сайта.

# 47
  • Мнения: 465
 Здравейте, знам ,че темата е за Жеравна ,но тъй като са наблизо ще кажа и за Медвен .Ние ходим на в.с."Синия вир" .Къщичките са нови ,големи и топли /ходим през пролетната ваканция/,огромна поляна ,сутрин разходка до Синия вир ,барбекю до реката , следобед посещение на Котел -природонаучният музей ,извора на Камчия,етнографския и др . Grinning .

# 48
  • Мнения: 4 915
Много интересно за това вилно селище. И басейнче има? А храната как е в ресторанта? Има ли барбекю  за собствена употреба или условия за самостоятелно готвене?

# 49
  • Мнения: 2 096
някой може ли да пусне снимки от извора на Камчия

# 50
  • Мнения: 465
Много интересно за това вилно селище. И басейнче има? А храната как е в ресторанта? Има ли барбекю  за собствена употреба или условия за самостоятелно готвене?
  Басейна е летен ,но не е лош ,в ресторанта има и хубави и  не толкова добри неща за закуска моите си поръчваха от вечерта бухти  Laughing , а иначе те са по скарите.Въпроса с готвенето -няма такива ,ако са направили барбекю ,тъй като постоянно си правят нещо -не знам.Честно казано на моите им приготвих /сама/ Joy покрай реката .За мен минусите са точно тези -няма някоя туристическа кухня и пътя до самото селище беше малко лунен ,но пък реката поляните ,гората ,екопътеката бяха чудесни .

# 51
  • Kyustendil
  • Мнения: 100
Сега видях темата и искам да споделя, че ние с още едно семейство изкарахме няколко незабравими дни в Хаджигергевата къща миналото лято. Ето и линк: http://www.hadjigergy.com/
Къщата е много стара и всичко вътре е автентично. /Без баните и тоалетните/. Много е хубаво и романтично!!! Към къщата има лятна кухня, където хазаите готвят невероятно вкусно всичко, което си поръчате. Сутрин ни глезеха с мекички, банички и всякакви такива вкуснотии. То стана като реклама, но повярвайте ми не е. Пак бихме отишли там с удоволствие. Има страхотен двор-заграден и децата си играха на воля без да ни притесняват. Жеравна наистина е едно райско кътче със запазена невероятна атмосфера.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Здравейте!
Някой да има пресни впечатления от къща "Зервона"?

# 53
  • Мнения: 11 908
От много години не съм била в Жеравна, планирам през лятото пътуване, през което и една нощувка там, ще се върна да чета.

# 54
  • Мнения: 2 096
Ние бяхме там на 06 май.. Все още не се беше раззеленило но сутрините и вечерите ухаеха на планина и билков чай.. Къщата е на два етажа.. на първия е стаята на хазяина, който е в къщата през цялото време... също още една стая в типичен жеравненски стил, която има особено очароване.. ние бяхме в нея.. в начлото ми дойде много ретро стила и понеже е доста мрачна, но тъй като ние не стояхме много в къщата никак не ми натежа...на втория етаж има 4 стаи.. имат си санитарни помещения всяка. Кухнята е в нещо като лятна пристройка.. Полянка зелена на разположение на гостите.. бабрбекю (носиш си въглища или от стопанина на някаква символична цена бяха)..по едно време хазяина започна да се нерви леко на нашите момчета и да има прави забележки.. колко са си го заслужили, колко-не, бих била субективна да преценя, но все пак е факт..  други забележки нямам..

# 55
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Здравейте!
Някой да има пресни впечатления от къща "Зервона"?
Отседнахме там. Доволна съм, тъмни са стаите както каза sky* , но за спане само е добре. Имаше постоянно топла вода. Неприятно беше, че скърцат стълбите и вратите много тракат, изобщо всичко се чува. Имаше и други гости, които оставаха вечер до късно и съответно беше малко неприятно да чуваме шума от разговори и после като се прибират по стаите, но го преживяхме.

# 56
  • Мнения: 1 525
Ето и темата, която търсих!
Имам идея да посетим Жеравна и Медвен през това лято.
Разглеждах до сега "Синия вир" и разни къщи в Жеравна.
Красота!
С удоволствие ще следя и тук за още отзиви, от тази година.
Може ли да кажете какъв е пътя до там?
Дупки? Завои?
Идвам от София  Joy

# 57
  • Мнения: 2 096
Ден  Първи
Тръгване:  8.00ч от Варна
Пристигане в Котел:  10.30ч
Информация за града: Котел е красив малък град в източната част на Стара Планина. Разположен е в китна котловина, заобиколена отвсякъде от стръмни ридове. Предполага се, че името му идва от голям карстов извор, един от многото в района. Околностите на Котел са богати и на много пещери. През вековете след създаването си Котел укрепва и забогатява, благодарение на развитието на занаятите. Местните занаятчии имали относителните привилегии, осигурени им от факта, че доставяли различни стоки за нуждата на имперската войска. Най-голяма известност имали местните тъкани и килими – и до днес котленските килими и китеници са символ за майсторска изработка и красиви шарки. Съвсем естествено замогването на града отворило очите на населението за просвета и култура. Първото светско училище в Котел отваря врати през 1812 г. Градът и до днес пази репутацията си на възрожденски културен и просветен център, дал на България едни от най-известните имена в просветата – Петър Берон, Георги Сава Раковски, Неофит Бозвели, Софроний Врачански, Алеко и Стефан Богориди и др. Котленци са били и много смели революционери – голяма част от четата на Хаджи Димитър е била сформирана от котленски попълнения. След Освобождението голям пожар унищожава по-голямата част от сградите, като оставя незасегнати само сградите в махалата Галата в покрайнините на града. Днес в този квартал могат да се видят чудесно запазените стари възрожденски къщи. Останалата част от Котел също блести с красивите си сгради, но те са представители на архитектурата на късното Възраждане.
Забележителности:
   Пантеонът на Георги Сава Раковски и Музеят на котленските възрожденци (пл. ”Възраждане”, тел. 0453 2549, работно време от 8.00 до 12.00 и от 13.00 до 17.00 часа) се помещават в интересна сграда в центъра на Котел. В музей се проследяват съдбите и делата на над 200 герои, родом от котленския край. Експозициите са разделени в 4 зали и на 4 раздела - Будители, Просветители, Бунтовници и Революционери. Тук се намира и Пантеонът на великия революционер Г.С. Раковски. Най-интересните експонати са Рибния буквар, балсамираното сърце на Петър Берон и криптата с тленните останки на Георги Сава Раковски. В мраморен саркофаг почиват тленните му останки. Тук може да се види и копие от сабята му. Цени на билетите: възрастни – 2лв, ученици – 1лв, беседа – 4лв. Беседата се препоръчва, разказват интересни неща. От музея може да вземете и печат №56, като същия номер е и в ПНМ. Близо до Музея има едно вирче „Вития вир”
   Парк Изворите - в северната част на града - е уникален с трите си извора с общ дебит 2000 л/сек. Църквите ”Св. Троица” и ”Св. апостоли Петър и Павел” пазят красиви дърворезби от Тревненската школа.
   Природо научен музей (в парк Изворите, тел. 0453 2355, работно време от 9.00  до 12.00 и от 13.30 до 17.00) съхранява около 30 000 експоната, представляващи природното многообразие на района. Разработена на екологичен принцип, музейната експозиция е уредена на площ от 1000 кв. м. Единствен по рода си в Югоизточна Европа, музеят е създаден от местния учител Васил Георгиев. Ако не сте взели печат от музея, може да го направите тук – печат №56. Цена на билетите: 2лв възрастни, 1лв деца, 4лв беседа. В близот до Музея има ресторант с хубава кухня и гледка непосредствено до езерце – Старата воденица, където може да обядваме преди да посетим музея
   Гръцки дол – местността където хан Крум разбива византийската армия на император Никифор Лакатник. Пътувайки от Котел към Жеравна вместо табела за добре дошли в града, малко преди Жеравна на един от завоите пред нас се откри огромна статуя на трима изправени войници. Няма как да не привлечи и вашето любопитство. Тази местност се нарича Гръцки дол . От тази местност се открива една страхотна гледка. Можете да стоите и да се радвате с часове на красивата природа, при подходящо време, разбира се.

Пристигане в Жеравна: около 16-17ч. Настаняване в къщата и подготовка за вечерята

Ден Втори

Закуска: в къщата

Информация за Медвен: Медвен е живописно село в Сливенска област отличаващо се с живописната си природа. То е родно място на Захари Стоянов.

   къщата на Захари Стоянов На вратата ни посрещнаха любезно и с интересна беседа за живота идейността на тази историческа медвенска личност. Къщата е на 2 етажа като на първият има неща от бита, но на вторият етаж са личните вещи на Захари Стоянов, които не бива да пропускате дори и негови дрехи. Тук може да видите и написаната от него книга Записки по Българските въстания.
   водопадите Скоковете – Голям и Малък скок (на ляв приток на Медвенска река, от града има маркиран туристически маршрут до там)
   Сини вир (на Медвенска река, непосредствено над с. Медвен) Недалеч от селото е построено екоселище с дървени къщички. Продължите ли по-нататък по еко пътека ще достигнете до водопада. Най добре питайте за посоката още като спрете да разгедате къщата на Захари Стоянов. Поемете покрай бистро поточе по мек живописен път преминаващ през букова гора и обозначен с указателни табели. След около 15 минути ще чуете шум от падаща вода, а след малко ще видите и невероятна и неописуема красота между скалите водопада и чашата на езерото между бели варикови скали . Водата се стича по скалата и в основата и се е образувал голям, дълбок вир,като тези, които виждаме по филмите, само че, тук е забранено къпането.
   Медвенски извори.

Обяд в р-т Караджейката – намира се на пътя от Котел за Градец или от Градец за Ичера (не ми стана много ясно, но е на самия път). Готвят чудесно и наоколо има чудесна природа. Комплекс "Караджейката" се намира на 3 км от село Градец към село Ичера. Покрай него минава река Луда Камчия, която се вижда от терасата на механата.

Информация за Жеравна: В това забързано ежедневие човек посети ли Жеравна все едно е попаднал назад във времето. Просто животът е спрял, никой за никъде не бърза. Вървейки по калдъръмените улички дори и хора не можеш да срещнеш освен тук там някой турист. Жеравна е съхранила около 300 красиви къщи в автентичен вид които са на около 300 години. Особено интересно ми бе, че всички са направени от дърво. Повечето от тях са паметници на културата, които съответно могат да се посещават като родната къща на Йордан Йовков, Сава Филаретов, Руси Чорбаджи и други като входа на всяка е по 3лв. за възрастен и учащи 1.50лв. Понеделник е ден за безплатно посещение на всяка. Има заведения за хранене като се предлагат традиционни Български ястия, кафенета и магазинчета за сувенири. Друга забележителност която не трябва да пропускате е църквата "Свети Николай". Още при влизането в двора ми грабна погледа една камбана както и вековното дърво.  На център на града има информационна табела и обозначителни таблеи за посоката на различни забележителности. Преди да посетите Жеравна препрочетете Йовковите разкази и най-вече Шибил – разказ чието действие се развива именно тук. Хубаво място за хапване е механа Страча и ресторантът срещу църквата (възможно е да е едно и също заведение) и Кринча в зап край на селото  http://dvg1.wordpress.com/

Забележителности:

   Къща музей на Йордан Йовков - почти в края на Жеравна, където се намира родната къща на Йордан Йовков. Отвън не изглеждаше кой знае какво дори от високия зид нищо не се виждаше, но пък вратата бе отворена. Пред нея има информационно табло както пред всяка значима къща в Жеравна. Просто няма как да се сбърка. Когато прекрачихме външните порти се озовахме пред малка едноетажна дървена постройка с градина отпред, обрасла с бръшлян и пейки за отдих. Нещото, което първо забелязахме бе паметникът на Йовков разположен в градината приседнал и потънал в своя свят на мисли.
Къщата е малка с две стаички, в които е добре пресъздаден интериора и бита на семейството. Там са изложени и някои лични вещи на Йовков. Уредничката разказва с голяма любов за автора и годините, които е прекарал в този край, така че беседата е  препоръчителна. Когато излязохме от къщата се озовахме на малък площад с чешма, която навярно скоро бе построена. От там се разкрива прекрасна гледка към цялото село и балканът. Гледайки всичко това разбираме от къде тръгва любовта на Йовков към природата, която той умело описва в своите разкази. Цена на билетите: 3 лв. за възрастен, а за ученици 1лв, беседа – 4лв. В къщата е и печат № 57. Работи без почивен ден от 8-12 и 13-17, а понеделник е ден без входна такса като това се отнася за всички къщи-музеи в Жеравна.
   Църква Св. Николай - Ако сте в село Жеравна и се разхождате по тихите калдъръмени улички, няма как да не забележите едно място с малка чешмичка от пред и да не сте привлечени да си измиете ръцете или да пийнете вода. Всъщност зад стената има църква. Влизайки в двора и първо ме посрещна една голяма камбана на входа и в двора се извисяваше огромно дърво. Църквата не е голяма по своите размери, но в нея има духовност. Иконите са дело на тревненски майстори и са невероятни. Открих тази църква в следобедната си разходка и на другата сутрин се върнах отново, бях там преди да е отворена църквата и поседнах на пейката под голямото дърво, невероятна енергетика.
   В единия край на селото има малък язовир където често можеш да видиш рибари, но по това време на годината риболова е забранен, а и при всички положения, за да ловуваш в БГ ти е нужен риболовен билет. Седмичен риболовен билет за възрастен е 4лв, а за дете е безплатен. Издава се от дата на заявяване до изтичане на срока.

Еко маршрут:
•   До местността Ореша маршрутът е с дължина около 3,5 километра в двете посоки. Препоръчва се за туристи, които не обичат твърде дълго да вървят пеша, а просто да се разходят сред красивата природа
•   Връх Вида - само за опитни туристи. Маршрутът е с дължина 10 километра в двете посоки. За тези, които не искат да прекаляват с ходенето, има възможност да отидат до подножието на върха с автомобил. А когато стигнете до самия връх Вида, ще откриете останки от древно византийско кале. Гледката е очароваща, въздухът - кристално чист. А удоволствието от разходката - неописуемо. И здравословно. И пак ще се върнете отново тук, повярвайте ни! Защото ще искате да проверите истина ли е това, което сте видели и най-вече усетили!
•   

Вечеря в къщата

# 58
  • Мнения: 2 096
Това беше нашия тридневен график.. на който му е плезен да го ползва...
Забележки допълнителни имам..
Нощувахме в Зервона, по напред съм споделила мнението си..
Случайно попаднахме в една борова гора която е точно преди Жеравна в дясно на хълма.. там се провежда фестивала на народната носия и от горе се разкрива чудесна гледка
Парки Изворите в Котел е страхотно място, но ресторанта който съм посочила по горе е тъмен, затворен и бичеше чалга като в дискотека и не го посетихме.. хапнахме в другото заведение там и беше вкусно.
Последните два еко маршрута не сме ги ползвали.. за три дни нямаше време  за тях..
Пропуснала съм ден трети - беше дъждовно и не ставаше за нищо.. целта беше Сливен но горе ни заваля и сняг и нищо не работеше така че ще ходим друг път до Карандила

# 59
  • Мнения: 1 525
sky, страхотно!
Много благодаря!

# 60
  • Варна
  • Мнения: 1 241
Някой да каже нещо за "Зарковата къща"?

 Hug

# 61
  • Мнения: 1 525
Да споделя аз на кратко  Simple Smile
Направихме си разходка Жеравна-Котел-Медвен с нощувка в Жеравна.
Благодарение на споделени тук впечатления и дадени съвети, си бях направила списък със забележителности.
И аз, и групата с мен, останахме доволни от пътешествието ни.

# 62
  • Мнения: 2 096
Аллеиша.. много се радвам че ви е харесало..Ние дори мислим някой ден да посетим Жеравна но в друг сезон..

# 63
  • Мнения: 1 525
Да, на мен ми хареса.
С удоволствие бих отишла пак.
Преди това, предишната седмица, ходихме до Трявна. Не за първи път. Но сега, като сравнявам, Жеравна ме заплени много повече. Много по-автентична атмосфера.
sky*, специални благодарности за теб  smile3525
С твоите съвети и описаните места за посещение ... Старателно си ги бях преписала и ми бяха много полезни!

# 64
  • Мнения: 2 096
Радвам се!! Hug
Ние ще сме в Габрово и Трявна от 1 до 6 септември..подготвих си информацийка, но приемам всякакви препоръки и съвети, както и информация за проблеми с които сте се сблъскали по тези места.. Също се интересувам от екопътеките край Трявна.. препоръчайте!
[color]

# 65
  • Варна
  • Мнения: 691
Ние приди 2 сед се върнахме от Трявна с децата и сега от 22-25.09 мислим да посетим Жеравна. Определено ме интересува да има място където да бягат двете ми хлапета и засега съм се спряла на тези места:
Йовината къща
Екохотел Жеравна
къща Еленица

някой дали ги е посетил скоро и има ли впечатления от други къщи с място за игра на децата?

Последна редакция: сб, 27 авг 2011, 17:59 от Milagros

# 66
  • Мнения: 207
Йовина къща има двор с малко райграс и някак терасирани,по едни стълби се качва и минава  зад къщата,зависи колко са ви големи децата,за тичане сякаш по-скоро не става,надзърнах в къща "Зервона",която е точно до големия паркинг - страхотен голям двор с дръвчета,но понеже къщата беше в дното за нея нищо не мога да кажа  Rolling Eyes

# 67
  • Варна
  • Мнения: 691
да добавя че през 2006 ходихме на меден месец в Жеравна и бяхме отседнали за 5 дни в "Къщата с лозницата". Страхотно място, мн хубаво готвят /ама малко скъпичко/  но сега искаме да сменим къщата затова търся  - а и за децата не мисля че там ще е удобно. Снимки от там имам ето тук http://vanity.snimka.bg/nature/jeravna.67931.1335859

# 68
  • Варна
  • Мнения: 336
И аз тук  Hug Смятаме да посетим Жеравна от 22.09 до 25.09.

# 69
  • Варна
  • Мнения: 1 241
Milagros, страхотни са ви снимките от Жеравна!
Само да питам: по средата на албума има снимки на някакъм водоем/езерце, това край Жеравна ли е?
Ние бяхме тръгнали по една пътека над селцето по някакъв маршрут, но се оказа дълъг и се върнахме.
Тук има наши снимки отпреди месец, "Зарковата къща":
http://albenahd.snimka.bg/children/april-039-11.604325.24565385
 Simple Smile

# 70
  • Варна
  • Мнения: 691
да това е "Сини вир" мн е хубаво за разходка там

# 71
  • Варна
  • Мнения: 336
Направихме си резервация в Жеравна Hug
Докато разглеждах къщите, направи ми впечатление че на повечето /почти всичките/ базисната цена за легло е една и съща, а звездите са различни  Rolling Eyes И почти навсякъде  ползването на кухнята се заплаща Rolling Eyes
Имате ли идея дали музеите ще работят по празниците?

# 72
  • Мнения: 2 096
Не на всички се заплаща.. и на мен това ми направи много неприятно впечатление.. още малко ще стане като сметките за тока - ток 8 лв и 20 лв за пренос, разход отчитане и т.н. остава да ти добавят към сметката и такса дишане на жеравенски въздух..

# 73
  • Мнения: 1 525
Относно работното време на музеите.
Според мен ще работят по празниците.
В понеделник всички музеи са отворени за безплатно посещение.

# 74
  • на село
  • Мнения: 287
Здравейте ,
Искам да попитам до Сини вир стига ли се с коли или е само пеша и колко време е пътя от Медвен или от комплекса - т.е от там до където се стига с коли?

# 75
  • Варна
  • Мнения: 2 576
До комплекса на Синия вир се стига с кола. От там до самия вир е пеша по една тясна пътека Simple Smile, заслужава си ходенето  Peace. По мое мнение ходенето не е много - 15-20мин с дете и спиране по пътя да разглеждаме.

# 76
  • Мнения: 930
пропоръчвам това място http://www.ecohotel.jeravna.com/  Peace

# 77
  • Варна
  • Мнения: 691
кога за последно си ходила там че ние след 3 дена отиваме там

Последна редакция: пн, 19 сеп 2011, 10:25 от Milagros

# 78
  • Варна
  • Мнения: 336
Някой да е имал проблем с налягането на водата в Жеравна?

# 79
  • Варна
  • Мнения: 691
ние не

# 80
  • Мнения: 57
Здравейте момичета,
Нека разбудим темичката !

Моля, ако някоя е била наскоро на почивка в Жеравна да даде съвет за преспиване за 2 вечери там.
От старите ви мнения сме се спрели на Йовината къща.
Благодаря предварително !

# 81
  • Мнения: 57
Отново моля за малко инфо!
Все някоя мама е била наскоро в Жеравна.

# 82
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
В Жеравна ходя по време на фестивала на народната носия, но тогава е просто неописуемо. В нормално време съм ходила с цел да останем след морето ден-два семейно, но винаги се разхождаме за малко, пием кафе и бягаме в Боженци. Иначе е много приятно селце, в което все още си пази стария дъх на камък, дърво...сещате се. В приятната гледка не включвам остатъците след козички и агънца, но все пак хората така се прехранват  Wink   С две думи-приятно място но за не повече от една вечер /ако сте компания тогава можете спокойно да си поседите и три дни/ Има две нови хотелчета /ще се опитам да намеря евентуално сайт, но мисля, че няма/

# 83
  • Варна
  • Мнения: 3 050
Здравейте, направихме си резервация в къща Зервона, но не предлагат закуска. Има ли места, където да отидем на закуска, може би в друг хотелчета или ресторантче?

# 84
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Пише, че има механа с обзаведен кухненски бокс.
Ние ходим в друга къща, с добре обзаведена кухня и съдомиялна. Тръгваме с продуктите компанията и печем баници, милинки ....

# 85
  • Варна
  • Мнения: 3 050
Само за една вечер сме и после отиваме другаде, затова няма да носим храна..иска ми се да хапнем някъде на закуска домашно приготвени неща Simple Smile

# 86
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
В къщите, където правят закуска, предлагат мекички, баница. Домашна закуска за гостите само. Иначе има 2-3 кръчми в селото, едната 2 пъти сме я посещавали, но не ми хареса особено - цени и кухня. Затова и сами си приготвяме. Поне едни сандвичи не можете ли да спретнете - печени с яйце и сирене, примерно или нещо подобно  newsm78 Пак ще е по-добре от кръчмата.

# 87
  • Варна
  • Мнения: 3 050
Все пак да споделя и моите впечатлени надявам се да съм полезна на някого. В Жеравна спахме в къща Зервона. Къщата е лесно откриваема, намира се точно на централното площадче. Има прекрасен равен двор с различни овошки, отрупани с плод, много цветя и райграс. В центъра на дворчето е оформено мини езерце, от което извира ледена изворна вода. Беше голямо забавление за децата на си играят там с чашки и да "поливат" цветята. Има няколко шезлонга, чадъри и басейн от тези с твърдия борд, ползвахме го, определено си е плюс, колкото и малък да е. Къщата е прекрасна,много прохладна с големи удобни легла. Беше много чисто вътре, може би единственият минус е, че доста скърца, но предполагам няма как за толкова стара къща. Домакина беше много любезен и отзивчив. Не предлагат закуска, но на няколко метра буквално има магазин, а отгоре нещо като малко механичка, името беше май "Сред село" или нещо подобно, та от вечерта си поръчахме там закуска-баница и мекички. Е такава вкусна баница не бях яла, просто приказна!! Вечеряхме в механа Страча - много доволна съм от обслужването, за храната мнението ми е по средата.
Относно къщите музеи - безплатният ден за посещение вече не е Понеделник, а Вторник, но може да се вземе обходен билет за всички 4  - цената е 8 лв.
Минахме и през Котел. Там обядвахме в един комплекс Ажур, точно преди входа на източния парк. Страхотно място, другият път ще отседнем там задължително за една нощувка. Терасата на ресторанта се намира точно над рекичката, прохладно и красиво е, цената на храната беше страшно ниска, но много вкусна. Част от стаите също гледат към тази река. Направи ми много добро впечатление колко поддържано чисто беше навсякъде! Излишно е да споменавам, че всеки посетил Котел трябва да отиде в Природонаучния музей - бях много впечатлена!
Относно Синият вир - Медвен, съветвам да тръгвате за там с удобни обувки, върви се около 15 мин, но по "пресечен " терен и с джапанки и чехли е неудобно. Мястото е просто нереално приказно и красиво, водата кристална и с рибки плуващи в краката ни.
Догодина със сигурност ще посетим пак този край.

# 88
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 903
може ли някой да ми каже отзиви за КОНСУЛОВАТА КЪЩА в Жервна... ще бъдем там на 21.22 и 23 този месец и вече си направихме резервациите и ми ме интересува и къде можем да хапнем примерно за вечеря...  Wink Wink Rolling Eyes

# 89
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Къщата е невероятна, два пъти сме били там с компания  Peace
Има си всички удобства за готвене, даже съдомиялна. Отиваме с продуктите и готвим на място. Страхотно е  Heart Eyes

# 90
  • Мнения: 456
Здравейте!
Страшно се радвам, че открих тази тема!
За пореден път се убеждавам, че в бг мама има ВСИЧКО, което ти трябва!  Grinning

Юни месец планирам да направя кръщене на дъщеря си в Жеравна или в Котел. Започнах да проучвам. Изчетох темата, благодарна съм за всичко споделено.

Много ще ме улесните, ако ми препоръчате заведение в Жеравна или Котел, за около 30 човека, само за обяд, без нощувка.

Благодаря Ви!   bouquet
П.П Били сме в комплекса "Синия вир" и не съм очарована от кухнята. Това беше преди 2 години!

# 91
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 903
Здравейте!
Страшно се радвам, че открих тази тема!
За пореден път се убеждавам, че в бг мама има ВСИЧКО, което ти трябва!  Grinning

Юни месец планирам да направя кръщене на дъщеря си в Жеравна или в Котел. Започнах да проучвам. Изчетох темата, благодарна съм за всичко споделено.

Много ще ме улесните, ако ми препоръчате заведение в Жеравна или Котел, за около 30 човека, само за обяд, без нощувка.

Благодаря Ви!   bouquet
П.П Били сме в комплекса "Синия вир" и не съм очарована от кухнята. Това беше преди 2 години!
Здравей, ние като ходихме октомври месец в Жеравна и минахме и през Котел и не ти го препоръчвам.. има адски много Роми и Турци и почити няма българи.. По-добре в Жеравна на нас много ни хареса в механа Старча бяхме там и на 6-ти декември на имен ден и си прекарахме много хубаво.. а може ли малко повече инфо. как е в комплекса Синия вир защото смятаме там да отидем на почивка лятото   bouquet 

# 92
  • Варна
  • Мнения: 3 050
В котел в комплекс Ажур точно до парк Изворите е прекрасен ресторанта и не е скъпо, а иначе в Жеравна-Страча.

# 93
  • Мнения: 456
liglata_bee , благодаря за споделеното!

В комплекс Синия вир бяхме преди две годи, не мога да ти кажа цени, защото бяхме на тийм билдинг. Много е приятно, особено за хора с деца е супер подходящо. Близко е до месността Синия вир, много е красиво и зареждащо. В комплекса има басейн, добре поддържан.

Само кухнята не ми допадна особено!

# 94
  • Варна
  • Мнения: 3 050
Тези дни бяхме отново в Жеравна и отседнахме в къща "Юнашки глави", очаровани сме от посрещането и гостоприемството! В къщата има уютна механичка, където можете да си готвите сами, а също и да ви приготвят ястия. Ние поръчвахме да ни правят закуски и вечери всичко е на символични цени и с домашни продукти. Бяхме 3 семейства с малки деца.Препоръчвам горещо къщата!

# 95
  • Мнения: 42
Здравейте,ние сме семейство с 2 малки деца и търсим подходяща къща в Жеравна.Искаме да е с хубав просторен двор, широки стаи със допълнителни диванчета или бебешка кошара.Сената да е сносна и да включва закуска. По възможност да е с безплатно настаняване за децата.

# 96
  • София
  • Мнения: 973
 Peace запис от мен в темичката
Моите търсения са като на Magi-to Simple Smile

# 97
  • Мнения: 42
Има ли мами посетили комплекс "Ичера" близо до Жеравна?

# 98
  • Мнения: 1
Здравейте! Тези дни бях с приятеля ми в Жеравна. Посетихме Екохотел ''Жеравна''. Къщата наистина е много красива, но останахме меко казано разочаровани от отношението. Сега ще ви разкажа какво се случи..пристигнахме късно около 22ч. Точно бяхме заспали, когато в 00ч. на вратата се почука. В първия момент не реагирах, но втория път станах и отворих. Пред вратата ни имаше петима полицаи! Питаха колко човека сме и искаха документи. Оказа се, че ''някой'' е подал сигнал в полицията, че в къщата се укрива бежанец от Сирия. Приятелят ми е от Гърция и  им заприличал на бежанец! Както ви споменах пристигнахме късно и не сме обикаляли из селото, никой не ни видя освен гостите от хотела и жената от рецепцията. Съмнявам се да са били гостите, защото все пак са отишли там да си починат и забавляват...остава рецепционистката... На другия ден се видяхме с нея и тя ни се извини, но при нея имаше и една друга жена. След това отидохме до колата да оставим багажа и същата тази жена( която говореше с рецепционистката) започна да ни се кара защо сме паркирали до фургона и. Извиних и се, но тя отвърна ''Въобще не ми се извинявайте, сега той тука да ми даде 10 евро. Вие акъл имате ли да спирате тук. Да ми даде пари иначе ще извикам полиция''. Отвърнах и, че никъде няма табела да не се паркира там ( на едно площадче беше) и да извика полиция щом иска. Първо взеха приятелят ми за бежанец, после решиха, че има пари...Толкова бяхме разочаровани, че дори нямахме желание да разгледаме Жеравна и отидохме към Котел...

# 99
  • Мнения: 419
Има ли някой впечатления от Милен-продановите къщи? Изглежда много обещаващо:http://www.complexmprodanovi.com/about_bg.php

# 100
  • Варна
  • Мнения: 147
И аз разглеждам тези къщи - "Милен-Продановите къщи", но никъде не срещам коментари за храната и стаите... някой?

# 101
  • Мнения: 419
Аз питах и сега аз оговарям :
Стаите са хубави,удобни. Е, не е някакъв лукс, но всичко им е ок. Ние бяхме в апартамент. Всъщоност, това са две двойни стаи с коридорче помежду им и баня с тоалетна. Балкон нямаше,  което ни разочарова. За храната, мога да кажа само за закуската. Всичко създаваше усещането за домашен уют. Закусихме на терасата. Жената направи тостове(доооста като количество) с кашкавал и салам, кафе (истинско, хубаво еспресо) и една кутия сок за децата.
Вечерта си носехме храна и ни предложи да ползваме беседката, към която имаше барбекю и кухненски бокс с посуда. Хубаво е наоколо, басейна вечерта беше осветен много цветно. Simple Smile

# 102
  • Мнения: 1
Преди няколко дни отседнахме в къща за гости Свети Никола,Жеравна.Очарована съм от посрещането.В стаите беше много чисто и уютно.През целият ни престой работеше локалното парно и имаше топла вода постоянно.Горещо препоръчвам тази къща за гости.

# 103
  • Мнения: 2
Преди няколко дни посетихме с приятели къща за гости Жасмин, с.Жеравна. Къщата се рекламира в много страници в Интернет, има сайт, където всичко изглежда много добре и дава заявка за едно чудесно прекарване. Още с влизането в двора ни посрещна една съвсем друга картина - буренясал двор, неизхвърлени боклуци, никаква зеленина и т.н. Стаята, в която ни настаниха също беше занемарена и не добре почистена, захабено спално бельо. Считаме, че къщата като къща за гости не работи в момента, нямаше други посетители и хазяйката подвежда потребителите с публикуваната информация в Интернет. Не ни бяха дадени да попълним карти за настаняване, а за касова бележка да не говорим. НО цената остана същата, като тази, която е публикувана в Интернет.

# 104
  • при морето
  • Мнения: 911
Има ли по-нови впечатления,от тази година ?

# 105
  • Мнения: 351
Здравейте! Днес посетихме Жеравна, но само музейните обекти къща- музей Й. Йовков, Руси Чорбаджи, храм Св. Никола. За галерията и къща Сава Филаретов нямахме време. Обядвахме в Димчо Кехая. Добра обстановка, чисто, храната долу-горе добре, баклавата не ми хареса, а цените доста надути според мен. За три  боб чорби, две багети ( от замразените от Кауфланд и Лидъл), един сок, един чай, една баклава и един ябълков сладкиш точно 25,00 лв.
Разхождайки се по уличките, видяхме и други отворени заведения, малко дюкяни за сувенири и масички с мед, сладка и подправки. Не знам дали, защото беше изборен ден, но туристите бяха наистина малко, сравнявайки с Трявна напр. Посетихме и съседното село Медвен- водопад Синият вир. Еко- пътеката започва точно от паркинга на комплекс Синият вир. Теренът е лек и приятен. Лошо впечатление прави тук- таме боклуци, закачени по храстите в началото на пътеката. Предполагам навяти от нейде, а не от любители на природата.Добре, че около водопада беше чисто и много красиво.

Общи условия

Активация на акаунт